Kolej na Podróż

Irlandia – koleje wąskotorowe i turystyczne

Poniżej znajdują się opisy irlandzkich kolei turystycznych. Nie wiem, czy to wszystkie koleje, ale tylko tyle udało mi się znaleźć. Jeżeli ktoś z was jechał którymś z tych pociągów, proszę o bliższe informacje. Opierałem się o informacje na stronach oficjalnych, które czasami były podane bardzo chaotycznie, stąd mogą wystąpić błędy w opisach.

Cavan & Leitrim Railway

Kolejka kursująca przy małym muzeum transportu niedaleko stacji Irish Rail w Dromod. Muzeum zostało założone w 1993 roku; od początku istnienia działa dzięki wysiłkom wolontariuszy. W zbiorach można znaleźć stare wagony, stare autobusy, stary samochód straży pożarnej, awionetki itp. Na swojej stronie internetowej zamieścili tylko kilka zdjęć eksponatów, w rzeczywistości jest ich więcej.

W każdy poniedziałek zwiedzający mogą się przejechać zabytkową kolejką na krótkim, zaledwie czterystumetrowym odcinku dawnej linii kolejowej zamkniętej w 1959 roku. Pociągi są ciągnięte przez lokomotywę parową lub spalinową.

Strona oficjalna: www.cavanandleitrim.com

Cavan & Leitrim Railway na You Tube – część 1/2 (10:22)(2013)
Cavan & Leitrim Railway na You Tube – część 2/2 (06:28)(2013)
Cavan & Leitrim Railway na You Tube (04:44)(2012)

Cavan

Cavan & Leitrim Railway (aut. Dermot Cannife, CC-BY-ND, flickr.com)

 

Difflin Lake Railway

Bardzo ładnie prezentująca się na zdjęciach kolejka parkowa kursująca w Oakfield Park w pobliżu Raphoe w hrabstwie Donegal. Długość trasy to 4 kilometry wzdłuż jeziora otoczonego lasami. Kolejka kursuje w soboty i niedziele. Nie wiem dlaczego, ale przypomina mi poznańską „Maltankę”.

Strona oficjalna: www.oakfieldpark.com
Difflin Lake Railway na You Tube (17:38)(2012)

Fintown Railway

Kolej kursująca po malowniczej trasie wokół Lough Finn (jezioro) w Fintown. Przejazdy na trasie o długości 5 kilometrów (według strony oficjalnej) obsługuje zabytkowy autobus szynowy. Kolejka położona jest w hrabstwie Donegal, tuż przy granicy z Ulsterem. Planowane jest wydłużenie trasy o kolejne 8 kilometrów.

Strona internetowa: www.antraen.com
Fintown Railway na You Tube (06:13)(2014)
Fintown Railway na You Tube (08:34)(2012)
Fintown Railway na You Tube (08:01)(2009)

Finntown Railway

Fintown Railway (aut. Clive G., CC-BY-ND, flickr.com)

 

Lartigue Monorail

Replika interesującego monorailu kursującego w latach 1888-1924 pomiędzy Listowel a Ballybunion w hrabstwie Kerry. Oryginalny monorail był ciągnięty przez lokomotywę parową i kursował na trasie o długości dziewięciu mil. Długość czynnego odcinka repliki wynosi około 500 metrów. Monorail kursuje w wybrane święta oraz codziennie od 1 kwietnia do połowy sierpnia. Stacja znajduje się w Listowel, gdzie działa również małe muzeum tej ciekawej linii kolejowej. Na zdjęciach i filmach monorail prezentuje się interesująco, więc gdybym to ja miał możliwość pojechać do Irlandii, z chęcią bym się tam wybrał.

Strona internetowa: www.lartiguemonorail.com

Lartique Monorail na You Tube (09:57) (2011)
Lartique Monorail na You Tube (10:23)(2011)

Lartigue Monorail

Lartigue Monorail (aut. Colin Park, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

 

Stradbally Woodland Express

Stradbally Woodland Express to nazwa pociągów kursujących na krótkiej linii kolejowej (około 800 kilometrów) przy Stradbally Steam Museum w hrabstwie Laois. Kolejka kursuje od Wielkanocy do października w święta państwowe, niedziele i poniedziałki.

Strona oficjalna: www.irishsteam.ie/railway.html

Stradbally Woodland Express na You Tube (06:11)(2014)
Stradbally Woodland Express na You Tube (06:32)(2011)

Stradbally & Woodland Express

Stradbally & Woodland Express (aut. Laois Heritage, CC-BY-SA, flickr.com)

 

Waterdord & Suir Valley Railway

Jedna z najbardziej znanych irlandzkich kolei turystycznych. Pociągi retro kursują z Kilmeaden (10 kilometrów od Waterford) do Bilberry. Trasa liczy około dwunastu kilometrów, a jej większa część wiedzie wzdłuż rzeki Suir, co gwarantuje bardzo ładne widoki.

Stacja Kilmeaden była kiedyś częścią linii kolejowej Waterford-Cork, która w 1967 została zamknięta dla ruchu pasażerskiego. Wyremontowana i ponownie otwarta w 2003 roku dziś jest bardzo znana wśród brytyjskich miłośników kolei. Po drodze pociąg przejeżdża między innymi obok ruin zamku w Kilmeaden oraz przez prywatne ogrody „Mount Congrave”. Z wagoników pociągu można podziwiać także most na rzece Suir.

Pociągi kursują codziennie od kwietnia do września oraz w wybrane dni. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie kolei. W przyszłości planowane jest wydłużenie linii.

Strona oficjalna: www.wsvrailway.ie

Reportaż o Waterford & Suir Valley Railway na You Tube Obok w propozycjach filmów jest czteroczęściowy reportaż z podróży koleją, ale nie chciało mi się wszystkich linków wklejać na tę stronę.

West Clare Railway

Kolej parowa kursująca w Moyasta w hrabstwie Clare na trasie o długości około dwóch i pół kilometra. Pociągi kursują w wybrane dni oraz prawdopodobnie codziennie w wakacje. Obok stacji kolejki znajduje się małe muzeum kolejnictwa, a niedaleko wioska rybacka. W ramach działalności West Clare Railay prowadzi sklep internetowy z upominkami dotyczącymi kolei.

Strona oficjalna: www.westclarerailway.ie

Reportaż ze wznowienia działalności West Clare Railway w 2009 roku na You Tube

West Clare Railway

West Clare Railway (aut. Dermont Cannife, CC-BY-ND, flickr.com)

%d bloggers like this: