Kolej na Podróż

Ciekawostki o Islandii – 40 ciekawostek, które warto znać

Islandia to wyspa znana z pięknej przyrody, a także miejsce życia i pracy sporej grupy Polaków. Na wyspę przyjeżdża również sporo polskich turystów. Przygotowałem dla was ciekawostki o Islandii, które uznałem za warte publikacji.

1. Jeśli rodzice chcą nadać dziecku jakieś nietypowe imię, muszą się zwrócić z prośbą do Islandzkiej Komisja Nadawania Imion (Mannanafnanefnd), która może wyrazić zgodę lub nie. W ostatnich latach pozwolono np. na nadanie imienia Snekkja (jacht), ale nie wyrażono zgody na nazwanie dziecka Lucyfer lub Channel. Imię dziecka nie musi być związane z płcią – dziewczynkom można nadawać imiona męskie, chłopcom imiona żeńskie.

2. Podobne regulacje dotyczą nadawania imion koniom. Na przykład Federacja Stowarzyszeń Koni Islandzkich pozwala zarejestrować konia, jeśli imię konia nawiązuje do islandzkiego dziedzictwa. [1]

3. Islandia nie zezwala na import koni. Wszystkie tamtejsze konie należą do rasy koń islandzki. Jest to rasa wyhodowana na wyspie, a konie wielkością często przypominają kuce.

4. Islandia to jedyny kraj w Europie, gdzie nie ma nazwisk w tradycyjnym słowa znaczeniu. Nazwisko powstaje w taki sposób, że do imienia ojca syn dodaje końcówkę „son”, a córka „dóttir”. Syn Jonsa Einarsona będzie miał na nazwisko „Jónsson”, a córka „Jónsdottir” [2]

5. Język islandzki od wieków niewiele się zmienił, dlatego Islandczycy nie mają problemu ze zrozumieniem starych islandzkich sag.

6. Nazwa „gejzer” dla źródeł termalnych wytryskających z ziemi pochodzi od islandzkiego gejzera, który nazywa się „Geysir”.

7. Od września do marca na Islandii można podziwiać zorze polarne.

8. Według tradycji pierwszym Europejczykiem, który zobaczył Amerykę Północną był Islandczyk Bjarni Herjólfsson, który płynąć na Grenlandię zboczył z kursu niesiony przez wiatr i dotarł w okolice Nowej Fundlandii lub wybrzeża Labradoru, ale nie zszedł na ląd. Stało się to w 985 lub 986 roku.

9. Pierwszym Europejczykiem, który zszedł na ląd w Ameryce Północnej i założył tam osadę był natomiast Leif Eriksson – syn islandzkiego banity Eryka Rudego. Według Sagi o Grenlandczykach stało się to w 1002 roku. Wielu historyków i naukowców uważa Leifa Erikssona za właściwego odkrywcę Ameryki. Jego imię nosi lotnisko międzynarodowe w Reykjaviku.

10. Pierwsza drukowana książka w języku islandzkim to tłumaczenie Nowego Testamentu autorstwa Oddura Gottskálkssona, które zostało wydane w 1540 roku w Danii. Natomiast pierwsza drukowana książka wydana w Islandii to tłumaczenie Biblii dokończone w 1584 roku.

11. Ponad 60% mieszkańców Islandii żyje w stolicy kraju – Reykjaviku.

12. Uważa się, że Islandia została zasiedlona jako ostatni kraj europejski.

13. Nazwa Islandia nadał wyspie Flóki Vilgerdarson – pierwszy z Wikingów, który zszedł na ląd. Nazwa oznacza „kraina lodu”.

14. Podobno wielu Islandczyków wierzy w istnienie elfów i trolli.

15. Niemal cała energia elektryczna na wyspie produkowana jest z odnawialnych źródeł energii.

16. Kolory narodowe Islandii to czerwony, biały i niebieski. Kolor czerwony oznacza ogień wulkaniczny, biały śnieg, a niebieski ocean.

17. W stolicy Islandii działa Hið Íslenzka Reðasafn – Islandzkie Muzeum Penisów, prezentujące penisy zwierzęce. Wśród eksponatów są tam podobno również dwa penisy ludzkie.

18. Jedyna restauracja McDonald’s w Islandii została zamknięta w 2009 roku z powodu małego zainteresowania.

19. Na Islandii jest około 10 tysięcy wodospadów.

20. W latach 1915-1989 na Islandii obowiązywał zakaz spożywania piwa. Początkowo w 1915 roku wprowadzono prohibicję na wszystkie alkohole, którą zniesiono w latach trzydziestych – jedynym zabronionym alkoholem było piwo zawierające powyżej 2,25% alkoholu. Na pamiątkę zalegalizowania piwa 1 marca obchodzi się Bjórdagurinn, czy „Dzień Piwa”.

21. Co dziesiąty Islandczyk opublikował książkę. Islandczycy należą do narodów z największą liczbą przeczytanych książek rocznie w przeliczeniu na mieszkańca.

22. Za pierwszy parlament na świecie uważane jest islandzkie zgromadzenie narodowe Alþingi (Althing) utworzone w 930 roku.

23. Islandia to kraj wulkanów. W 2010 roku erupcja wulkanu Eyjafjallajökull spowodowała chaos w ruchu lotniczym w całej Europie i uniemożliwiła przylot prezydentów wielu krajów na pogrzeb Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

24. W Islandii przez cały rok każdy może bezpłatnie korzystać z basenów termalnych.

25. Na Islandii nie ma lasów. Z tego powodu domy, które z daleka wyglądają na drewniane, tak naprawdę zbudowane są z blachy.

26. Na Islandii nie ma kleszczy i komarów.

27. Pomimo niskich temperatur Islandczycy uwielbiają jeść lody.

28. W wyborach do Rady Miejskiej w Reykjaviku w 2010 roku zwycięstwo uzyskała „Najlepsza Partia”, a burmistrzem został komik Jón Gnarr. Partia wygrała wybory obiecując niespełnienie obietnic wyborczych.

29. W historii Islandii tylko raz zdarzyło się, aby policja użyła broni palnej i zastrzeliła człowieka. Stało się to w 2013 roku. Na co dzień islandzcy policjanci nie noszą broni palnej.

30. Na Islandii nie ma kolei. Po dawnych kolejach przemysłowych pozostały dwie lokomotywy wystawione jako pomnik i eksponat, ponadto w przyszłości planowana jest budowa linii kolejowej z lotniska do centrum Reykjaviku.

31. W Islandii jest 13 różnych Mikołajów, którzy przynoszą prezenty przez 13 różnych nocy.

32. Najsłynniejszą islandzką piosenkarką jest Björk.

33. W 2001 roku, kiedy islandzkie drużyny piłkarskie były w pucharach europejskich „chłopcami do bicia”, drużyna Fylkir Reykjavik wyeliminowała z rozgrywek Pucharu UEFA Pogoń Szczecin. W pierwszym meczu Pogoń Szczecin przegrała 2:1, natomiast w rewanżu odbywającym się w Szczecinie prowadziła 1:0, ale w 90 minucie po błędzie bramkarza Pogoni, Islandczycy wyrównali, co dało im upragniony awans. Islandczycy otrzymali owację na stojąco od polskich kibiców, a wyeliminowanie Pogoni Szczecin odbiło się echem w całej Europie jako ogromna sensacja.

34. W drugiej dekadzie XXI wieku program szkolenia sprawił, że Islandia dokonała olbrzymiego postępu w piłce nożnej. Największym sukcesem reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn był awans do ćwierćfinału Mistrzostw Europy w 2016 roku. Dwa lata później Islandia awansowała także do Mistrzostw Świata, ale jej udział skończył się na fazie grupowej.

35. Narodowym sportem na Islandii jest piłka ręczna. Reprezentacja mężczyzn tego kraju zdobyła srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku w Pekinie.

36. W 2010 Islandia zakazała klubów ze striptizem, ponieważ taka praca urąga godności kobiety.

37. W Islandii nie wolno trzymać w domu jaszczurki ani żółwia.

38. Vigdís Finnbogadóttir jako pierwsza kobieta na świecie została wybrana w 1980 roku na stanowisko prezydenta Islandii.

39. Islandia ma największe plantacje bananów w Europie. Produkuje je już od 1941 roku.

40. Islandia nie ma stałej armii, chociaż jest członkiem NATO.

Źródła:

[1] https://gallop.pl/imiona-koni-na-islandii/
[2] https://www.mariuszrosik.pl/?p=10290

Od autora: Ciekawostki o Islandii i inne podobne artykuły znajdują się w dziale „Rozrywka” i są przeznaczone dla osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy o opisywanych krajach. Artykułu nie należy brać jako pracy naukowej, tylko czytać z przymrużeniem oka. 


%d bloggers like this: