Kolej na Podróż

Kamień Pomorski – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Kamień Pomorski to miasto w województwie zachodniopomorskim, znane do niedawna z kilku szpitali uzdrowiskowych. Zabudowa miasta została w znacznym stopniu zniszczona w 1945 roku, jednak zachowało się kilka zabytkowych budynków, a boom turystyczny sprawił, że miasto jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów wybierających się do pobliskiego Dziwnowa i innych nadmorskich miejscowości.

Kamień Pomorski atrakcje – spis treści:

1. Katedra św. Jana Chrzciciela
2. Muzeum Kamieni
3. Muzeum Ziemi Krajeńskiej
4. Wyspa Chrząszczewska
5. Mury obronne
6. Ratusz
7. Wzgórze Żalnik
8. Kościół WNMP
9. Pałac Biskupi
10. Elewator zbożowy

1. Katedra św. Jana Chrzciciela

Najważniejszy zabytek Kamienia Pomorskiego. Ufundowana przez księcia gryfickiego Kazimierza I w 1176 roku, była budowana aż do 1485 r., przy czym należy wziąć pod uwagę zniszczenie budowli w 1308 r. przez Brandenburczyków, co znacznie wydłużyło czas budowy. W latach 1535-1945 świątynia luterańska, o 2005 roku Pomnik Historii.

Masywna konstrukcja z wnętrzem w stylu barokowym. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na organy z 1669 roku ufundowane przez księcia Ernesta Bogusława de Croy oraz niewiele młodszą ambonę (1682). W katedrze pochowano kilku książąt z dynastii Gryfitów, znajduje się tu także ołtarz przeniesiony z kościoła w Trzęsaczu.

2. Kamień Pomorski – Muzeum Kamieni

Popularne muzeum mające swoją siedzibę w Baszcie Wolińskiej z 1308 roku. Na wystawie zobaczymy mnóstwo minerałów, skamieniałości, a nawet takie ciekawostki, jak szkielet niewielkiego dinozaura sprzed 110 milionów lat – Deinonychusa, czy gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego. Jedyna ocalała baszta w Kamieniu Pomorskim jest także doskonałym punktem widokowym.

3. Muzeum Historii Ziemi Krajeńskiej

Działające od 2006 roku Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej udostępnia zwiedzającym liczne zabytki archeologiczne, fotografie (w tym szklane negatywy prezentujące niemiecki Kreis Cammin z początków XX wieku) i eksponaty przedstawiające dzieje Kamienia Pomorskiego. Najcenniejsze są zabytki sztuki pomorskiej, np. : XVII-wieczne balustrady z kościoła w podkamieńskim Jarszewie, XVIII-wieczna rzeźba anioła z ołtarza ambonowego ze zburzonego w latach 1954-1955 kościoła w Benicach czy średniowieczne naczynia tzw. grapeny.

Muzeum mieści się budynku oddanym do użytku w 2015 r. w tzw. Kwartale Dominikańskim oraz w kapitularzu katedry.

4. Wyspa Chrząszczewska

Wyspa o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych, położona w centralnej części Zalewu Kamieńskiego. Na terenie wyspy znajdują trzy wsie i tzw. Głaz Królewski, potężny kamień przyniesiony przez lądolód ze Szwecji. Jak mówi legenda, Bolesław Krzywousty witał z wysokości głazu swoje wojska powracające po zdobyciu Pomorza. Podobno od tego kamienia wzięła się nazwa „Kamień Pomorski”, a sam kamień jest nie byle jaki, bo mierzy w obwodzie ponad 20 metrów.

W czasie drugiej wojny światowej na wyspie znajdowały się wyrzutnie rakiet „V”.

5. Mury obronne

Zachowała się duża część murów obronnych budowanych od połowy XIV do XV wieku. Długość murów liczyła ponad 1040 metrów, miasto posiadało także podwójną fosę, ale bramy miejskie likwidowano od XIX wieku, a część murów obronnych rozebrano w latach 1918-1920. Do dziś zachowała się wspomniana wcześniej Brama Wolińska.

Do dziś przetrwało ponad 600 metrów murów, doskonale widać położenie dawnej fosy.

6. Ratusz

Sercem Kamienia Pomorskiego jest rynek z ratuszem odbudowanym po zniszczeniach wojennych. Pierwotnie ratusz powstał w XIII wieku, trzysta lat później został przebudowany. Sam Rynek nie wygląda szczególnie – otaczają go współczesne zabudowania z czasów PRL-u, co nie dziwi, bowiem oryginalna zabudowa legła w gruzach w 1945 roku. Ocalała jedynie narożna kamienica Pod Muzami z XVII wieku.

7. Wzgórze Żalnik

Na położonym poza centrum miasta wzgórzu Żalnik możemy zobaczyć kościółek św. Mikołaja z XIV wieku oraz wieżę ciśnień.

Kościół św. Mikołaja został zbudowany w XIV wieku na wzgórzu usytuowanym poza murami miasta jako bezwieżowa kaplica szpitalna. W XVI wieku dobudowano wieżę. Odbudowany po zniszczeniach wojennych, do 1992 roku siedziba Muzeum Regionalnego.

8. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Wniebowzięcia NMP pochodzi z końca XIII wieku. Dwukrotnie był trawiony przez pożary, natomiast obecny wygląd zawdzięcza odbudowie po zniszczeniu przez fale sztormowe w pierwszej połowie XVIII wieku. Wkrótce odbudowany z przeznaczeniem jako kaplica luterańska. Na szczęście bez większych uszkodzeń przetrwał pierwszą i drugą wojnę światową.

9. Pałac Biskupi

Interesujący budynek wzniesiony w drugiej połowie XV wieku. W następnym stuleciu został przebudowany w stylu renesansowym. Dawniej służył jako rezydencja biskupia, obecnie mieści się w nim biblioteka i archiwum. Elewacja nawiązuje do średniowiecznych rezydencji Gryfitów, uwagę przykuwa także wykusz z XVI wieku.

10. Elewator zbożowy

Atrakcją Kamienia Pomorskiego jest także elewator zbożowy. Prawdopodobnie został wybudowany w latach 1935-1936, choć wygląda na dużo starszy. Niestety, obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Po wojnie był użytkowany przez Polskie Zakłady Zbożowe.

Inne atrakcje

Inne atrakcje Kamienia Pomorskiego to nieliczne zachowane zabytkowe kamienice, budynek Sądu Rejonowego, a także marina i molo, popularne w sezonie letnim. W sezonie letnim można także wybrać się w rejs promem po Zalewie Kamieńskim do Dziwnowa. Zalew Kamieński to także doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Ciekawą atrakcją jest wrak XIX-wiecznego żaglowca, a właściwie jego fragment tuż przy molo.

Dojazd pociągiem:

Do Kamienia Pomorskiego dojeżdżają pociągi, jednak miasto położone jest przy bocznej linii i kursuje tu tylko kilka pociągów dziennie. Ze Szczecina zwykle kursuje jeden pociąg bezpośredni, natomiast dojazd jest możliwy ze Szczecina i Świnoujścia z przesiadką na stacji Wysoka Kamieńska. Dworzec kolejowy położony jest w centrum miasta, jednak najlepsze czasy ma już dawno za sobą.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zobaczyć

Od autora

Przewodniki zawierają informacje o najciekawszych atrakcjach w opisywanych miastach. W przyszłości powstanie osobny dział "Subiektywnym okiem", gdzie będę publikował własne spostrzeżenia. Jeśli informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

Kamień Pomorski

Kamień Pomorski (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: