Kolej na Podróż

Kolej w Irlandii Północnej – przewodnik dla pasażerów (2024)

Irlandia Północna (Ulster) jest częścią Wielkiej Brytanii. Posiada jednak odrębny zarząd kolejowy. Koleje w Ulsterze nazywają się Northern Ireland Railways (NIR) i są częścią Translink – przedsiębiorstwa zarządzającego całym transportem publicznym w tym kraju.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024

Sieć połączeń Northern Ireland Railways pokrywa niemal cały kraj; koleje docierają do wszystkich ważniejszych miejscowości. Z Belfastu bez problemów można nawet dojechać malowniczą trasą do Giant’s Causeway. Pociągi są szybkie, czyste, klimatyzowane, ale nie należą do najtańszych. Istnieje jednak sporo zniżek. Nie ma pociągów nocnych. Pociągi w Irlandii Północnej są zwolnione z dopłat i obowiązkowej rezerwacji miejsc.

Jedynym kolejowym połączeniem międzynarodowym jest połączenie Belfast – Dublin. Pociągi kursują co dwie godziny, czas przejazdu wynosi około dwóch godzin i dziesięciu minut, a bilety przy zakupie przez internet są bardzo tanie

Do Irlandii Północnej można dotrzeć z Londynu kupując bilet SailRail – w cenie jest już przejazd pociągiem po angielskiej stronie, przejazd promem i przejazd po irlandzkiej stronie. Bilety takie można nabyć z dowolnej stacji w Wielkiej Brytanii.

Strony internetowe:
www.translink.co.uk – koleje Irlandii Północnej

Jak tanio podróżować po Irlandii Północnej?

Najlepszym sposobem na tanie podróżowanie jest zakup karty iLink Card – karta uprawnia do nieograniczonej liczby podróży autobusami i pociągami po Irlandii Północnej. Dostępna w następujących wariantach: dzienna, tygodniowa, miesięczna. Irlandia Północna podzielona jest na strefy, kartę można kupić na konkretną strefę lub na całą Irlandię Północną. Bardzo opłacalna, przy jej zakupie otrzymuje się również zniżkę na bilet na pociąg Belfast – Dublin.

Szczegóły oferty, cennik i podział na strefy: www.translink.co.uk/Find-The-Right-Ticket/travel-cards/ilink/

Kartę można zamówić przez internet na wyżej podanej stronie.

Dla osób chcących zwiedzić Belfast i okolice dostępny jest Belfast Visitor Pass, umożliwiający podróżowanie środkami transportu publicznego po Belfaście i okolicach.NIR


Pociąg Northern Ireland Railways
(aut. Steph Gillett, CC-BY, flickr.com)

Koleje turystyczne

Kolej w Irlandii Północnej to także koleje turystyczne. Poniżej zamieszczam wykaz najważniejszych z nich. Lista nie uwzględnia krótkich tras kolei miniaturowych.

Downpatrick & County Down Railway – kolej retro kursująca okazyjnie pomiędzy Downpatrick a Inch Abbey na trasie o długości około 2,5 kilometra i rozstawie szyn 1600 mm. Przejazd w jedną stronę trwa tylko 10 minut. Pociągi z reguły ciągnięte są przez lokomotywę parowę, w razie awarii zastępowaną przez zabytkową lokomotywę spalinową. WZarządca kolejki na swoich stronach udostępnił listę posiadanego taboru. Niektóre pozycje są interesujące, na przykład prototyp autobusu szynowego NIR RB003 wyprodukowanego w 1981 roku.

Strona internetowa: www.downrail.co.uk

Downpatrick

Downpatrick & County Down Railway
(aut. Milestone98, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Giant’s Causeway & Bushmills Railway – kolej wąskotorowa (914 mm) łącząca Bushmills z Giant’s Causeway. Linia o długości 3,2 kilometra znana jest z pięknych widoków.

W Bushmills znajduje się najstarsza fabryka whisky/whiskey, którą można zwiedzić. W cenę biletu jest wliczona degustacja, a w sklepie przy destylarni można kupić specjalny, dwunastoletni rodzaj Busmillsa, który nie jest dostępny w żadnym innym miejscu na świecie. Niestety, w destylarni whisky obowiązuje zakaz fotografowania.

Giant’s Causeway to z kolei formacja skalna tworząca niesamowity krajobraz w postaci tysięcy skalnych słupów wyrastających z ziemi i morza. Jest to atrakcja turystyczna znana na całym świecie.

Pociągi łączące te dwa miejsca kursują w każdą sobotę od drugiej połowy kwietnia do końca czerwca, w święta, a w lipcu i sierpniu przejazdy odbywają się codziennie. We wrześniu i październiku kolejka kursuje tylko w soboty i niedziele.

Z pewnością należy polecić przejazd tą kolejką w niesamowitej, romantycznej scenerii.

Giant


Giant’s Causeway & Bushmills
(aut. nieznany, brak, Wikimedia Commons)

Peatlands Express Train –  to typowa kolejka parkowa (kiedyś prawdopodobnie torfowa) kursująca po parku Peatlands. Przejazd kolejką oraz spacer po ścieżkach spacerowych pozwala turystom zobaczyć rzadko występujące gatunki owadów i roślin. Trasa kolejki liczy około półtora kilometra. Pociąg ciągnięty jest przez lokomotywę spalinową. Park znajduje się w Derryhubbert niedaleko Dungannon.

Poza wymienionymi kolejkami turystycznymi na terenie Irlandii Północnej kursuje kilka kolei miniaturowych oraz okazjonalnie uruchamiane pociągi wycieczkowe pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią.

Ulster Folk & Transport Museum

Ulster Folk & Transport Museum to muzeum etnograficzne połączone z Muzeum Transportu, prezentującego historię transportu publicznego w Irlandii Północnej. Muzeum znajduje się przy Bangor Road, niedaleko stacji kolejowej Cultra i przystanku autobusowego, gdzie zatrzymują się autobusy z Belfastu.

Muzeum zostało założone w 1958 roku. Obecnie należy do najpopularniejszych i najlepiej ocenianych muzeów w Irlandii Północnej. W Muzeum Transportu można zobaczyć między innymi kolekcję lokomotyw parowych, wagonów pasażerskich i wagonów towarowych, do tego elementy infrastruktury kolejowej.

Nie brakuje starych tramwajów, w tym modeli tramwajów konnych, zabytkowych samochodów, natomiast brakuje autobusów.

Część Muzeum Transportu została wydzielona na ekspozycję o transporcie lotniczym.

Muzeum polecane jest szczególnie rodzinom z dziećmi. Bilety są stosunkowo drogie, jednak miłośnicy kolei powinni tu zajrzeć.

Na stacji Cultra zatrzymują się pociągi Belfast – Bangor.

Strona internetowa: www.ulstertransportmuseum.org

Folk Museum

Ulster Folk & Transport Museum
(aut. Tom Bastin, CC-BY, flickr.com)

%d bloggers like this: