Kolej na Podróż

Kolej w Jordanii – informacje ogólne

Na terytorium Jordanii obecnie nie kursują pociągi. Kolej w Jordanii została jednak upamiętniona przez Muzeum Kolei Hidżaskiej w Ammanie. Muzeum utworzono na terenie nieczynnej stacji kolejowej położonej 5 kilometrów od centrum miasta. Na terenie placówki można zobaczyć nieczynne warsztaty, w pełni sprawne lokomotywy i stare wagony kolei.

Kolej Hidżaska została wybudowana w latach 1900-1908. Łączyła Damaszek z Medyną w Arabii Saudyjskiej, linia przebiegała przez terytorium Jordanii. Planowano wydłużenie linii do Mekki, jednak wybuch pierwszej wojny światowej zniweczył plany.  Do niedawna na terytorium Jordanii kursowały pociągi Kolei Hidżaskiej na krótkich odcinkach – zły stan torów uniemożliwił utrzymanie połączeń.

Historia Kolei Hidżaskiej wraz z muzeum dobrze została opisana w artykule na blogu „Dzienniki Podróżne”.

Kolej Hidżaska na You Tube – długi film z 2003 roku (55:13)
Kolej Hidżaska – krótki filmik z przejazdu (01:22)(2013)

W Jordanii do niedawna czynna była tzw. Aqaba Railway – linia kolejowa przeznaczona do przewozu fosforytów z kopalni w okolicach Ma’an do Akaby – jedynego jordańskiego portu. Po linii nie kursowały pociągi pasażerskie. Nie ma możliwości zweryfikowania informacji, czy pociągi towarowe nadal kursują do Akaby.

W doniesieniach prasowych kolej w Jordanii nie pojawia się w ogóle, więc należy przypuszczać, że pociągi pasażerskie nie powrócą do tego kraju w nieodległej przyszłości.

Aqaba Railway na You Tube (06:54)(2009)

 

%d bloggers like this: