Kolej na Podróż

Kolej w Korei Północnej – informacje ogólne

Kolej w Korei Północnej najlepsze lata ma za sobą. Sieć kolejowa oparta o linie normalnotorowe i szereg odchodzących od nich linii wąskotorowych jest rozbudowana; łączna długość linii kolejowych przekracza 5300 kilometrów. Około 80 linii zostało zelektryfikowanych, co przyczyniło się do upadku kolei ze względu na przerwy w dostawie energii elektrycznej. Na terenie kraju czynnych jest ponad 700 dworców i stacji kolejowych.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024

Turyści nie mogą podróżować pociągami rozkładowymi po Korei Północnej (wyjątek to pociąg Pjongjang – Pekin).

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (np. 5 zł). Dla takich stron jak ta nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

Korea Północna pociąg

Lokalny pociąg w Korei Północnej (Fot. Lamyuetfai, Dreamstime.com)

Kolej w Korei Północnej – podstawowe informacje:

Pierwsza linia kolejowa na terenie dzisiejszej Korei Północnej została wybudowana w 1905 roku. Łączyła Seul z miastem Uiju, niedaleko granicy z Chinami i prowadziła przez Pjongjang. Było to w czasach, kiedy Korea nie była podzielona na część północną i południową.

Główny dworzec kolejowy w Pjongjangu został wybudowany w latach dwudziestych XX wieku. Budynek został zniszczony w czasie wojny koreańskiej i odbudowany w stylu socrealistycznym w 1957 roku.

Po wojnie koreańskiej przez lata prowadzono prace nad odbudową zniszczonych linii kolejowych i budową nowych. Kolej w założeniu miała się stać głównym środkiem transportu towarowego i jedną z kluczowych gałęzi północnokoreańskiej gospodarki.

Obecnie infrastruktura jest zaniedbana i wymaga pilnych napr