Kolej na Podróż

Kolej na Sardynii – informacje ogólne (2024)

Kolej na Sardynii łączy największe miasta, ponadto kursuje pociąg turystyczny. Pociągi nie są najpopularniejszym środkiem transportu wśród turystów, większość zwiedza włoską wyspę wynajętym samochodem. Na Sardynii połączenia kolejowe obsługują dwaj przewoźnicy – państwowa Trenitalia oraz ARST, przewoźnik obsługujący również połączenia autobusowe.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024

Mapa kolei na Sardynii

Spis treści:

1. Kolej na Sardynii – Trenitalia
2. Tanie podróże pociągami po Sardynii
3. ARST
4. Co zwiedzić pociągiem na Sardynii

Zobacz również: Kolej we Włoszech – przewodnik dla pasażerów

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (np. 5 zł). Dla takich stron jak ta nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

1. Kolej na Sardynii – Trenitalia

Trenitalia – obsługuje połączenia na liniach normalnotorowych, linie obsługiwane przez Trenitalię przyminają kształtem literę Y. Pociągami Trenitalii możemy pojechać na następujących trasach :

Cagliari – Ozieri/Chilivani – Olbia
(Porto Torres) – Sassari – Ozieri/Chilivani – Olbia
Cagliari – Ozieri/Chilivani – Sassari
Cagliari – Iglesias (podmiejska)
Olbia – Golfo Aranci (podmiejska)

W zdecydowanej większości przypadków na liniach dalekobieżnych trzeba się przesiadać na stacji Ozieri/Chilivani, natomiast raz lub dwa razy dziennie jadą bezpośrednie pociągi np. Cagliari – Olbia bez konieczności przesiadki.

Jeżeli rozważacie zwiedzanie Ozieri lub Chilivani, to w przypadku Chilivani raczej nie ma tam nic ciekawego, miłośników kolei może jedynie zainteresować rozebrana linia kolejowa, niedaleko stacji jest na przykład ładny dawny most kolejowy.

Co innego Ozieri, To jedenastostysięczne, przyjemne miasteczko z katedrą, zabudową typową dla miasteczek Sardynii, a w pobliżu nie lada atrakcja – jaskinia San Michele. Jest jeden problem – Ozieri jest oddalone o 8 kilometrów od stacji kolejowej. Po drodze ze stacji do miasteczka można zobaczyć jeden z nuragów oraz nieduży most z czasów rzymskich od dawna zarośnięty trawą. Na szczęście pomiędzy stacją kolejową a Ozieri dość często jeżdżą autobusy.

www.trenitalia.com – wyszukiwarka połączeń (należy wybrać Tutti treni i dopiero wyszukiwać)

Kolej na Sardynii

Pociąg regionalny Trenitalii na Sardynii (fot. dreamstime.com)

Tanie podróże pociągami po Sardynii

Trenitalia posiada w swojej ofercie bilet Italia in Tour, dzięki któremu można podróżować pociągami regionalnymi tego przewoźnika w drugiej klasie przez 3 lub 5 następujących po sobie dni. Cena tego biletu jest stosunkowo niska. Bilet nie jest honorowany w pociągach ARST (jeśli się mylę, dajcie znać)

Italia in Tour – bilet sieciowy na pociągi regionalne, podmiejskie, w tym Leonardo Express, uruchamiane przez przewoźnika Trenitalia i Trenitalia Tper. W trakcie opracowywania artykułu dostępny był w dwóch wariantach: na 3 następujące po sobie dni za 29 euro i 5 następujących po sobie dni za 49 euro, przy czym dzieci w wieku od 4 do 12 lat mogą zakupić bilet ze zniżką. Bilet pozwala podróżować pociągami regionalnymi na dużym obszarze Włoch, ale nie jest ważny w pociągach na terenie Cinque Terre (pomiędzy stacjami Levanto a La Spezia) oraz w pociągach innych przewoźników, w tym Trenord.

Więcej informacji na stronie trenitalia.com

Trenitalia posiada w swojej ofercie także miesięczny bilet sieciowy na konkretne prowincje, w tym na Sardynię. Jest to jednak bilet wydawany na miesiąc kalendarzowy, czyli od 1 do ostatniego dnia miesiąca. W trakcie aktualizacji artykułu bilet uprawniający do podróżowania pociągami regionalnymi Trenitalia w drugiej klasie przez miesiąc kosztował 120 euro. Nazwa oferty to „Full Promo”.





Sassari

Dworzec kolejowy Sassari (fot. dreamstime.com)

Arst

Arst to przewoźnik obsługujący sardyńskie linie wąskotorowe oraz połączenia autobusowe. Ponadto ARST w sezonie turystycznym uruchamia pociągi turystyczne Trenino Verde, kursujące na trzech liniach kolejowych (czwarty odcinek Nulvi – Palau został zamknięty w 2014 roku). Pociągi turystyczne kursują w wybrane dni w sezonie, zestawione są albo ze starych szynobusów, albo ze składu (rzadko). Grupy zorganizowane mogą wynająć pociąg w innym terminie.

Trasy pociągów ARST są raczej krótkie, prędkości nie zachwycają, a tabor często czasy świetności ma już za sobą, choć z drugiej strony w pewien sposób podkreśla senną atmosferę mijanych wiosek. Wybrane połączenia obsługiwane przez ARST:

Sassari – Alghero
Sassari – Sorso
Sassari – Nulvi
Macomer – Nuoro
Monserrato – Mandas – Isili

Ponadto w sezonie Trenino Verde kursuje na trasach:

Macomer – Bosa
Isili – Sorgono
Mandas – Arbatax

Od 1 czerwca do 30 września turyści mogą skorzystać z biletu sieciowego „Tourist Bus Ticket” uprawniającego do odbycia nieograniczonej liczby podróży pojazdami ARST w okresie ważności trwania biletu. Jak informuje przewoźnik na swojej stronie internetowej, bilet jest ważny we wszystkich środkach transportu ARST oprócz pociągu turystycznego Trenino Verde, a więc powinien być ważny również w pociągach rozkładowych. Bilet można kupić w wersji na 7, 14, 21 i 28 dni. W trakcie opracowywania artykułu nie znalazłem informacji, czy oferta nadal obowiązuje. 

arst.sardegna.it – strona przewoźnika, niemal cała w języku włoskim.

Sardynia pociąg

Pociąg ARST na stacji Alghero (fot. Smiley.toerist, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Co zwiedzić pociągiem na Sardynii

Poniżej znajdziecie najważniejsze miasta i miasteczka na Sardynii, do których dojedziecie pociągiem. To najkrótsza lista, w rzeczywistości miejsc do zwiedzenia jest dużo więcej. Na liście nie ma Oristano, które raczej nie jest polecane, a o mieście Iglesias mam zbyt mało informacji.

Poniżej znajdziecie najważniejsze miasta i miasteczka na Sardynii, które z pewnością warto odwiedzić. To najkrótsza lista, w rzeczywistości miejsc do zwiedzenia jest dużo więcej.

Alghero – bardzo popularne czterdziestotysięczne miasteczko, z historycznymi wpływami katalońskimi, widocznymi choćby w nietypowej siatce ulic Ładne centrum, piaszczyste plaże, XVI wieczny mur otaczający miasto, czy Jaskinia Neptuina, to najbardziej znane atrakcje miasta. Spokojnie można tu spędzić jeden dzień. Ceny noclegów bywają bardzo wysokie, w sezonie może też być tłoczno.

Bosa – bardzo ładne miasteczko liczące nieco ponad osiem tysięcy mieszkańców. Wizytówką miasta jest zamek na wzgórzu górujący nad miastem, natomiast samo centrum również zbiera świetne recenzje. Z pewnością miejsce warte odwiedzenia. Od 1 lipca do 30 września dojeżdża tu pociąg Trenino Verde z Macomer (do stacji Bosa Marina), poza sezonem do Bosy dojedziemy autobusem z Alghero (godzina jazdy).

Cagliari – największe miasto Sardynii, tętniące życiem, często zatłoczone i dla niektórych przytłaczające. Część podróżników chwali to miasto, inni odradzają wizytę. Na pewno powinni przybyć tu miłośnicy kolei, bowiem w dzielnicy Monserrato mieści się Muzeum Kolei Wąskotorowych (dojedziemy tam z centrum „metrem”, czyli szybkim tramwajem). Z zabytków najważniejsze to Pałac Królewski, bazylika San Saturnino, wieża San Pancrazio, katedra, poza tym warto zobaczyć Narodowe Muzeum Archeologiczne oraz ogrody botaniczne. Popularne są także wycieczki promowe na pobliskie wysepki.

Castelsardo – jedno z najpiękniejszych sardyńskich miasteczek, z zamkiem Castello del Doria (wstęp płatny), z którego rozpościera się panorama miasteczka i morza. Senna atmosfera i strome uliczki czynią Castelsardo atrakcyjnym miejscem dla turystów. Do Castelsardo nie docierają pociągi. Dojedziemy tu autobusem z Sassari lub Sorso.

Olbia – miasto nie należy do najpiękniejszych, ale nazywane jest bramą turystyczną Sardynii, bowiem tu właśnie przybijają do brzegu porty z kontynentalnej części Włoch. Sporo turystów przy okazji zwiedzi to miasto lub przynajmniej pójdzie odpocząć na którąś z pobliskich plaż. W samej Olbii jest niewiele do zobaczenia – dawna katedra i Narodowe Muzeum Archeologiczne to w zasadzie wszystko, co miasto ma do zaoferowania. W lipcu i sierpniu ofertę uzupełniają liczne imprezy kulturalne.

Sassari – drugie pod względem wielkości miasto Sardynii. Na blogach podróżniczych można się spotkać z informacją, że to nieduże miasto. W rzeczywistości nieduże jest zabytkowe centrum, natomiast samo miasto zajmuje dość duża powierzchnię. W centrum ładne kościoły, liczne muzea, natomiast budynki wydają się być zaniedbane. Mimo to warto poświęcić przynajmniej jeden dzień na spacer po wąskich uliczkach tego miasta.

Cagliari

Widok na zabytkową część Cagliari (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: