Linia kolejowa Bydgoszcz – Chełmża została reaktywowana w 2008 roku po zamknięciu w 2000 roku. W latach 2007-2008 została częściowo wyremontowana. Pociąg Bydgoszcz – Chełmża pokonuje 47 kilometrów w ciągu godziny, po drodze zatrzymując się głównie na stacjach i przystankach osobowych w Bydgoszczy (oprócz stacji Bydgoszcz Główna na trasie jest aż 6 przystanków w Bydgoszczy). Na trasie kursują tylko pociągi osobowe obsługiwane przez firmę Arriva RP.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie kujawsko-pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Strona główna —> Pociągiem po Polsce
Linia kolejowa Bydgoszcz – Chełmża – wybrane stacje:
Bydgoszcz Główna – ważny węzeł kolejowy i jedna z największych polskich stacji kolejowych. Dworzec kolejowy położony 10-15 minut piechotą od najważniejszych atrakcji Bydgoszczy, ale trzeba przejść przez nieciekawą i niebezpieczną (po zmroku dzielnicę). W centrum Bydgoszczy należy zobaczyć Wyspę Młyńską, tzw. Bydgoską Wenecję – kamienice położone nad Młynówką, Operę, bulwary nad Brdą oraz położony nad tą rzeką budynek Poczty Polskiej, kilka kościołów, ewentualnie Muzeum Historii Brudu i Mydła. Tzw. Exploseum – szeroko reklamowana nowa atrakcja turystyczna leży około 7 kilometrów od centrum miasta. Osobiście podobało mi się centrum, architektura, ale poza centrum nie czułem się bezpiecznie.
Inne atrakcje:
- Myślęcinek – park kultury i wypoczynku na przedmieściach Bydgoszczy z niewielkim ogrodem zoologicznym, ogrodem botanicznym, polem golfowym, a nawet stokiem narciarskim. Dawniej kursowała tu także kolej parkowa. (6 km od dworca Bydgoszcz Główna)
- Exploseum – muzeum II wojny światowej utworzone w budynkach niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. Zwiedzającym udostępniono także tunele. Jedna z najnowszych atrakcji turystycznych, szeroko promowana we wpisach sponsorowanych na blogach komercyjnych (8 km)
Bydgoszcz Leśna – nowa stacja kolejowa wybudowana w miejscu starej, położona przy szlakach turystycznych „Szlak Brdy” i „Szlak Dolnej Wisły”. Kilometr od stacji w różnych kierunkach Muzeum Wodociągów i Muzeum Wojsk Lądowych, pomiędzy tymi miejscami stadion Zawiszy Bydgoszcz.
Bydgoszcz Bielawy – przystanek kolejowy przy dużym osiedlu.
Bydgoszcz Wschód – węzeł przesiadkowy (kolej + komunikacja miejska). Około kilometr od stacji kościół pw. św. Stanisława Biskupa.
Bydgoszcz Fordon – przystanek kolejowy. 1,5 kilometra od przystanku Stary Fordon z rynkiem i kościołem pw. św. Mikołaja.
Za stacją Bydgoszcz Fordon pociąg Bydgoszcz – Chełmża przejeżdża przez Most Fordoński nad Wisłą. Jest to most drogowo-kolejowy.
Ostromecko – wieś znana z zespołu pałacowo-parkowego. Znajduje się tu też źródło wody mineralnej, kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela oraz rezerwatyprzyrody Las Mariański i Wielka Kępa. Przystanek kolejowy Ostromecko położony jest około 600 metrów od parku.
Dąbrowa Chełmińska – duża wieś (2 tys. mieszkańców). Jedyny zabytek to kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dąbrowie Chełmińskiej.
Gzin – wieś licząca około 600 mieszkańców. Oficjalnie atrakcją wsi jest grodzisko, jednak jak widać na zdjęciach zrobionych przez internautów, wygląda ono jak zwykła kupa ziemi. Przez Gzin przebiega szlak rowerowy „Po Dolinie Dolnej Wisły”. W miejscowości Czarże (7 km od stacji Gzin) zabytkowy kościół pw. Narodzenia NMP.
Unisław – duża wieś (3,5 tys. mieszkańców). Atrakcje turystyczne to stok narciarski, gotycki kościół pw. św. Bartłomieja z XIII, pozostałości po dawnej cukrowni (nie wiem, czy jeszcze istnieją). W Unisławiu można się przesiąść na autobus do Chełmna.
Grzybno – wieś z zabytkowym kościołem pw. św. Michała Archanioła.
Nawra – nieduża wieś. Warto zobaczyć zabytkowy kościół pw. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz popadający w ruinę pałac. Ze stacji do kościoła idzie się ponad półtora kilometra.
Chełmża – miasteczko liczące około 15 tysięcy mieszkańców, znane z Jeziora Chełmżyńskiego, popularnego wśród wędkarzy, miłośników sportów wodnych i wypoczynku nad wodą. Najważniejsze zabytki Chełmży to bazylika św. Trójcy, kościół pw. św. Mikołaja oraz zachowana brama miejska. Ponadto liczne zabytkowe budynki i kamienice na niewielkiej powierzchni. Zabytkowy budynek dworca zaniedbany – brak kas, poczekalni i toalety.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂