Kolej na Podróż

Linia kolejowa Laskowice – Czersk – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa o niewielkim znaczeniu w ruchu pasażerskim. Pomiędzy stacjami kursuje codziennie kilka pociągów regionalnych Arriva RP, na stacjach Czersk i Laskowice Pomorskie pasażerowie mają możliwość przesiadki do pociągów jadących w stronę Gdyni, Bydgoszczy, Grudziądza, ewentualnie autobusu do Świecia (Laskowice Pomorskie) lub Chojnic i Tczewa (Czersk). Linia prowadzi przez tereny turystyczne w Borach Tucholskich.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie kujawsko-pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Laskowice – Czersk – wybrane stacje:

Laskowice Pomorskie – stacja we wsi Laskowice, węzeł kolejowy. 3,5 kilometra od stacji plaża nad jeziorem Stelchno. W pobliskim Jeżewie (5 km).

Dąbrowy – przystanek kolejowy w Jeżewie – kościół św. Trójcy oraz plaża nad jeziorem Jeżewo.

Czersk Świecki – przystanek kolejowy we wsi o tej samej nazwie. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Kwiatki – przystanek kolejowy na uboczu. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Osie – wieś kociewska licząca niecałe 3 tysiące mieszkańców. Zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Najświętszego Krzyża. Na południe od miejscowości Zalew Żur – domki, szlaki rowerowe, elektrownia wodna itp.

Pomiędzy stacjami Osie a Tleń pociąg przejeżdża przez ładny most kolejowy.

Tleń – wieś nad Wdą i jeziorami. Okolice to popularne miejsce wypoczynku nad wodą. Murowany dworzec kolejowy, w samej wsi brak zabytków. We wsi Zdroje (7 km na południe) kościół pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

Łążek – 3,5 kilometra na południe od stacji plaża nad jeziorem w Trzebcinach (obok gospodarstwa agroturystyczne).

Śliwice – kościól pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej budowany w latach 1830-1833.

Szlachta – lokalny węzeł kolejowy (dodatkowo linie Myślice – Szlachta i Lipowa Tucholska – Szlachta), krzyże i kapliczki w różnych miejscach wsi.

Czersk – dziesięciotysięczne miasto. Zabytki to kościół pw. św. Marii Magdaleny, zaniedbany dworzec kolejowy oraz budynek Urzędu Miasta i Gminy. Nie mylić z Czerskiem w województwie mazowiecim. Z Czerska można dojechać pociągiem także do Chojnic i Tczewa. We wsi Mokre (5 km od stacji) drewniany kościółek. 8 km od stacji Jezioro Ostrowite – w sezonie popularne miejsce wypoczynku, kilka kilometrów dalej Jezioro Okrągłe i Jezioro Długie.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: