Kolej na Podróż

Linia kolejowa Legnica – Kamieniec Ząbkowicki – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Legnica – Kamieniec Ząbkowicki to linia niezelektryfikowana, należąca do moich ulubionych linii kolejowych w Polsce ze względu na widoki i atmosferę. Po trasie kursują pociągi Kolei Dolnośląskich. Stacja początkowa i końcowa to ważne węzły kolejowe, po drodze pociąg przejeżdża przez kolejny węzeł kolejowy – Jaworzynę Śląską. Po drodze sporo ciekawych miejscowości, do których warto się wybrać, więc trudno się dziwić, że w weekendy szynobusy jeżdżące po tej trasie są zatłoczone. Jak podaje wyszukiwarka połączeń PKP, odległość pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi 107 kilometrów.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Legnica – Kamieniec Ząbkowicki – stacje:

Legnica – centrum miasta niemal w całości zniszczone przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Zachowało się kilka zabytków sakralnych, w rynku pięknie prezentują się kamieniczki tzw. „śledziówki”,  warto też zobaczyć Zamek Piastowski. Z muzeów należy wymienić sąsiadujące ze sobą Muzeum Piastów i Muzeum Miedzi.

Legnica Piekary – przystanek kolejowy przy legnickim osiedlu. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Nowa Wieś Legnica – stacja kolejowa na peryferiach Legnicy. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Przybyłowice – 3 kilometry na zachód od stacji pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich – obiekt prywatny; miejsce organizacji imprez okolicznościowych. 5 kilometrów na zachód od stacji niszczejący pałac w Tyńczyku Legnickim; również teren prywatny. Pałacyki również w dwóch innych miejscowościach w pobliżu – Babinie oraz Janowicach Dużych. 2 kilometry na zachód od stacji wieś Małuszów – ruiny pałacu, kościół pw. Narodzenia NMP, kościół poewangelicki pw. św. Józefa Oblubieńca z połowy XIX wieku.

Stary Jawor – 5 kilometrów na południowy zachód kościół pw. Narodzenia NMP w Piotrowicach.

Jawor – miasto znane z pięknego Kościoła Pokoju, ostatnio zakończył się remont zabytkowego dworca kolejowego. Dawno temu podczas krótkiej wizyty centrum spodobało mi się, choć bloki przy rynku psuły ogólne wrażenie.

Atrakcje w okolicy:

7 kilometrów na zachód od stacji pałac Prittwitzów w Myśliborzu.
10 kilometrów na zachód od stacji kościółek pw. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku w Myślinowie.
5 kilometrów na północny zachód od stacji kościół pw. Narodzenia NMP w Piotrowicach.
7 kilometrów na północny zachód od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Chełmcu.
8 kilometrów na wschód od stacji pałacyk we wsi Snowidza.
7 kilometrów na południowy wschód od stacji ruiny pałacu i kościół pw. Zaślubin NMP w Luboradzu.
5 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. Świętej Trójcy w Paszowicach.
8 kilometrów na południowy zachód od stacji wulkaniczne wzniesienie Bazaltowe Wzgórze.

Rogoźnica – we wsi warto zobaczyć kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej. 2 kilometry na wschód od stacji ruiny pałacu i kościół pw. św. Jadwigi w Targoszynie.

Goczałków – 2 kilometry na wschód od stacji ruiny pałacu w Goczałkowie Górnym.

Strzegom – zdewastowana zabytkowa stacja kolejowa położona 2 kilometry od centrum miasta. Dawniej węzeł kolejowy. Najważniejsze zabytki to kościół św. Piotra i Pawła, pobliska kaplica oraz dawna stacja kolejowa Strzegom Miasto. 5 kilometrów na północny wschód od stacji pałac Bartoszówku.

Stanowice – we wsi pałac oraz kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jaworzyna Śląska – ważny węzeł kolejowy. Najważniejsza atrakcja to prężnie rozwijające się Muzeum Kolejnictwa. Można też zobaczyć kościół pw. św. Józefa.

Bolesławice Świdnickie – półtora kilometra na wschód od przystanku ruiny pałacu we wsi Bagieniec. 3 kilometry na wschódod od stacji pałac w Wiśniowej. 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Starym Jaworowie.

Świdnica – popularny cel wycieczek jednodniowych z Wrocławia. Rynek z ratuszem i Wieżą Ratuszową, piękny Kościół Pokoju z cmentarzykiem przykościelnym, ładne parki oraz katedra przyciągają turystów przez cały rok. Miasto miejscami zaniedbane, ale warte odwiedzenia.

Świdnica – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Krzyżowa – we wsi pałac zaadaptowany na ośrodek szkoleniowo-konferencyjny, ponadto kościół pw. św. Michała Archanioła. 3 kilometry na zachód od stacji pałac w Makowicach. 3 kilometry na wschód od stacji kościół pw. św. Anny i ruiny pałacu we wsi Grodziszcze.

Mościska Dzierżoniowskie – we wsi kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Dzierżoniów – kolejne dolnośląskie miasteczko, które warto odwiedzić. W 2018 roku zakończył się remont dworca kolejowego, warto zobaczyć niewielkie centrum i Muzeum Miejskie.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na północny wschód od stacji pałac we wsi Nowizna.
6,5 kilometra na zachód od stacji miasteczko Pieszyce – pałac (własność prywatna), kościół św. Antoniego, kościół św. Jakuba, fragmenty murów obronnych, w pobliżu szlaki turystyczne Parku Krajobrazowego Gór Sowich.
5 kilometrów na południowy zachód od stacji miasto Bielawa, dokąd od niedawna znów dojeżdżają pociągi.
5 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Bartłomieja w Uciechowie.
8 kilometrów na wschód od stacji pałac w Roztoczniku (niedostępny dla zwiedzających).

Piława Górna – we miasteczku pałac (własność prywatna). 4 kilometrów na wschód od stacji kościół NMP Królowej Polski w Przerzeczynie-Zdroju. 3,5 kilometra na południe od stacji niszczejący pałac we wsi Kluczowa.

Ząbkowice Śląskie – zabytkowy, zaniedbany dworzec kolejowy. Z dworca idzie się około 10 kilometrów do centrum miasta, znanego głównie z Krzywej Wieży. Warto pozwiedzać, bo atrakcji jest znacznie więcej, w tym ruiny zamku, ładny park i wieża ciśnień.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na zachód od stacji zamek i kościół pw. św. Barbary w Stoszowicach.
12 kilometrów na zachód od stacji miasteczko Srebrna Góra z bardzo ładnym rynkiem i potężną twierdzą.
6 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca z lat 1736–1739 w Braszowicach.
6 kilometrów na wschód od stacji Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej i pałac w Bobolicach.
6 kilometrów na południowy wschód od stacji ruiny pałacu i dwa kościoły w Stolcu.

Kamieniec Ząbkowicki – ważny węzeł kolejowy; zaniedbany zabytkowy dworzec kolejowy. 2 kilometry od dworca kolejowego słynny Pałac Marianny Orańskiej, tuż obok kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor cystersów. W sąsiedniej wsi Deborog (3 km na zachód od stacji) zabytkowy wiadukt kolejowy.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: