Kolej na Podróż

Linia kolejowa Leszno – Głogów – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Leszno – Głogów od lat była nieczynna dla pociągów pasażerskich. Do reaktywacji połączeń doszło dopiero w grudniu 2019 roku, jednak trudno powiedzieć, czy pociągi będą kursować w następnych latach, bowiem odległość 45 kilometrów pociąg pokonuje w prawie godzinę, choć pomiędzy stacją początkową a końcową zatrzymuje się tylko na czterech stacjach. Z drugiej strony busom przejazd zajmuje tyle samo. Linia położona jest na obszarze trzech województw – wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego i brak porozumienia między województwami był drugim z powodów kilkuletniej zwłoki w reaktywacji przewozów.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Leszno – Głogów – stacje

Leszno – miasto w województwie wielkopolskim, dawna stolica województwa. Wyremontowany dworzec kolejowy, blisko dworca centrum z bardzo ładnym rynkiem, pośrodku którego stoi ratusz. Na mnie miasto wywarło dziwne wrażenie – z jednej strony ładne centrum, dużo zabytkowych budynków, z drugiej nudno i nigdy nie miałem ochoty pozostać w Lesznie na dłużej niż 2-3 godziny. Kilka interesujących miejsc w okolicach; do większości z nich dojedziemy autobusami komunikacji miejskiej.

Atrakcje w okolicy:

8 kilometrów na południowy wschód od centrum Leszna szachulcowy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z lat 1666-1668 we wsi Dąbcze.
8 kilometrów na południe od centrum miasta Rydzyna z pięknym zamkiem i ładnym rynkiem (do Rydzyny dojedziemy również pociągiem). Na granicy Rydzyny i wspomnianej wcześniej wsi Dąbcze znajduje się wiatrak-koźlak oraz zbiornik wodny z plażą czynną w sezonie letnim.
6 kilometrów na północ od centrum miasta ruiny pałacu w Gronówku.
8 kilometrów na północ od centrum miasta dwór w Wyciążkowie (własność prywatna).
10 kilometrów na północny wschód od miasta miejscowość Osieczna – zamek, w którym mieści się sanatorium, Jezioro Łoniewskie z wydzieloną plażą, Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa przy wjeździe do miasteczka od strony Leszna, rynek, kościół pw. św. Trójcy i kościół pw. św. Walentego.

Lasocice – 5 kilometrów na północ od stacji kościół p.w. św. Jakuba z XV wieku we wsi Święciechowa. 4 kilometry na północny zachód od stacji kościół pw. św. Marcina we wsi Stare Długie.

pomiędzy stacjami Lasocice a Wschowa przebiega granica województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Wschowa – ciekawe miasteczko. Warto zobaczyć centrum miasta; zabytki to zamek zaadaptowany na hotel, budynek Urzędu Miasta i Gminy w rynku, kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, klasztor oraz kościół pw. św. Trójcy. Do zwiedzenia również Muzeum Ziemi Wschowskiej i lapidarium przy cmentarzu ewangelickim.

Atrakcje w okolicy:

2 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej.
8 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łysinach.
6 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Apostoła w Siedlnicy.
8 kilometrów na południe od stacji pałac w Jędrzychowicach.
5 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Jakuba w Konradowie.
5 kilometrów na północ od stacji kościół pw. św Fabiana i Sebastiana we wsi Osowa Sień.
8 kilometrów na północny wschód od stacji kościół/kapliczka w Wincentowie.
13 kilometrów na północ od stacji opuszczony pałac i kościół pw. Narodzenia NMP z drewnianą dzwonnicą w Zbarzewie.
8 kilometrów na północny zachód od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Hetmanicach.
11 kilometrów na północny zachód od stacji wieś Lgiń – jezioro z plażą, pałac zaadaptowany na hotel, kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z zabytkowym ogrodzeniem.

Stare Drzewce – blisko stacji zabytkowy kościół pw. bł. Szymona z Lipnicy i dwór (brak informacji o aktualnym stanie). 7 kilometrów na północny zachód od stacji kościół pw. św. Trójcy (1904) i kościół pw. św. Marcina z XVI wieku w Krzepielowie. 5 kilometrów na północny wschód od stacji wspomniany kościół w Konradowie, 5 kilometrów na południowy wschód kościółek we wsi Gola. 5 kilometrów na północ od stacji wspomniany wyżej kościół w Łysinach.

Pomiędzy stacjami Stare Drzewce a Głogówko przebiega granica województw lubuskiego i dolnośląskiego.

Głogówko – 4 kilometry na północ od stacji pałac i kościół pw. św. Marcina we wsi Kotla. 3 kilometry dalej zabytkowa dzwonnica we Chociemyśli.

Grodziec Mały – przystanek kolejowy, na którym nie zatrzymują się pociągi. Blisko przystanku kościół pw. św. Ducha z 1900 roku. 3 kilometry od stacji opuszczony kościół w Rapocinie.

Głogów – miasto (ok. 67 tys. mieszkańców) niemal w całości zniszczone podczas II wojny światowej. Zachowały się pojedyncze zabytkowe budynki, część odbudowano. Najciekawsze obiekty to ruiny kościoła św. Mikołaja, ratusz, zamek (obecnie siedziba Muzeum Muzeum Archeologiczno-Historycznego), pozostałości po dawnych fortyfikacjach.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Szymona Grzędy i Judy Tadeusza w Jaczowie.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: