Tak naprawdę to artykuł powinien się nazywać linia kolejowa nr 359 Leszno – Zbąszyń, ale ze względu na fakt, że pociągi kursują do stacji Zbąszynek, zostaną opisane atrakcje właśnie do tej linii. Jest to linia niezelektryfikowana o długości około 70 kilometrów. Jak informuje strona „Atlas Kolejowy”, pierwszy odcinek został oddany do użytku w 1886 roku (Wolsztyn – Zbąszyń).
Zobacz również:
Pociągiem po Wielkopolsce – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa wielkopolskiego.
Linia kolejowa Leszno – Zbąszynek – stacje:
Leszno – miasto w województwie wielkopolskim, dawna stolica województwa. Wyremontowany dworzec kolejowy, blisko dworca centrum z bardzo ładnym rynkiem, pośrodku którego stoi ratusz. Najważniejsze atrakcje skupione na niewielkiej powierzchni w centrum. Poza centrum mini zwierzyniec. Kilka interesujących miejsc w okolicach; do większości z nich dojedziemy autobusami komunikacji miejskiej.
Leszno – wrażenia z miasta
Linia kolejowa Leszno – Głogów – co zwiedzić i zobaczyć
Atrakcje w okolicy:
8 kilometrów na południowy wschód od centrum Leszna szachulcowy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z lat 1666-1668 we wsi Dąbcze.
8 kilometrów na południe od centrum miasta Rydzyna z pięknym zamkiem i ładnym rynkiem (do Rydzyny dojedziemy również pociągiem). Na granicy Rydzyny i wspomnianej wcześniej wsi Dąbcze znajduje się wiatrak-koźlak oraz zbiornik wodny z plażą czynną w sezonie letnim.
6 kilometrów na północ od centrum miasta ruiny pałacu w Gronówku.
8 kilometrów na północ od centrum miasta dwór w Wyciążkowie (własność prywatna).
10 kilometrów na północny wschód od miasta miejscowość Osieczna – zamek, w którym mieści się sanatorium, Jezioro Łoniewskie z wydzieloną plażą, Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa przy wjeździe do miasteczka od strony Leszna, rynek, kościół pw. św. Trójcy i kościół pw. św. Walentego.
Wilkowice – blisko stacji kościół neogotycki z końca XIX wieku. 3,5 kilometra na północ od stacji kościół pw. Wszystkich Świętych we wsi Mórkowo.
Krzycko Wielkie – w sąsiedniej wsi Krzycko Małe (1,5 km na południe od stacji) okazały kościół pw. NMP Śnieżnej z lat dziewięćdziesiątych XIX wieku. 8 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Bronikowie. 9 kilometrów na południowy zachód od stacji opuszczony pałac w Zbarzewie.
Włoszakowice – we wsi warto zobaczyć kościół pw. Świętej Trójcy z połowy XVII wieku. Za wsią (ok. 4 km na południe od stacji) rozpościera się Przemęcki Park Krajobrazowy.
Boszkowo – w pobliżu stacji możliwość aktywnego wypoczynku w sezonie nad Jeziorem Dominickim. Ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, kąpieliska, ośrodki żeglarskie. W lecie bardzo popularne miejsce. 5 kilometrów na północ od stacji kościół Wniebowzięcia NMP w Charbielinie. 9 kilometrów na północ od stacji niszczejący dwór w Sokołowicach.
Starkowo – blisko stacji wiatrak typy koźlak w złym stanie oraz prywatny zwierzyniec.
Błotnica – 6 kilometrów na południe od stacji rezerwat przyrody Torfowisko nad Jeziorem Świętym; ponadto w Olejnicy przystań żeglarska i ośrodki wypoczynkowe. 11 kilometrów na południe od stacji miejscowość Wieleń – możliwość aktywnego wypoczynku nad jeziorem. 2 kilometry na północ od stacji wieś Przemęt – warto zobaczyć cysterski zespół klasztorny.
Perkowo – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Nowa Wieś Mochy – przystanek kolejowy obsługujący dwie wsie: Nową Wieś i Mochy. Brak atrakcji turystycznych w okolicy.
Nowy Solec – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Wroniawy – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Nowy Widzim – 5 kilometrów na południe od stacji Kębłowo – drewniany kościół cmentarny pw. św. Wawrzyńca, kościół pw. św. Bartłomieja. 3 kilometry na północny wschód od stacji niszczejący dwór we wsi Stara Dąbrowa.
Wolsztyn – miasto znane z parowozowni i Parady Parowozów. Ponadto Jezioro Wolsztyńskie i skansen. Z zabytków należy wymienić kościół pw. NMP Niepokalanej Poczętej.
Atrakcje w okolicy:
4 kilometry na zachód od stacji pałac i samolot Iskra jako pomnik w Powodowie.
Tuchorza – 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Michała Archanioła w Siedlcu.
Belęcin Wielkopolski – 3 kilometrów na południowy zachód od stacji pałacyk i kościół pw. św. Bartłomieja w Zakrzewie.
Stefanowo – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Zbąszyń – miasto położone nad jeziorem Błędno – w sezonie możliwość wypoczynku. Dawniej rozpoczynała się tu linia kolejowa Zbąszyń – Trzciel – Międzychód. W centrum można zobaczyć kościół Wniebowzięcia NMP przy Rynku i Wieżę Bramną.
Pomiędzy stacjami Zbąszyń a Zbąszynek biegnie granica województw wielkopolskiego i lubuskiego.
Zbąszynek – ważny węzeł kolejowy. Zabytki sakralne: kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, kościół ewangelicki – wszystkie z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Atrakcje w okolicy:
1,5 km na południe od stacji modrzewiowy kościół pw. śś Szymona i Judy prawdopodobnie przełomu XIV i XV wieku w Kosieczynie. We wsi także pałacyk oraz dawny dwór.
6 kilometrów na południowy zachód od stacji poewangelicki kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1880 roku w Kręcku.
4 kilometry na północ od stacji pałac w Dąbrówce Wielkopolskiej.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.