Kolej na Podróż

Linia kolejowa Malbork – Iława – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Malbork – Iława przebiega przez obszar województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jest to fragment magistrali kolejowej Warszawa – Gdynia. Po linii kursują pociągi wszystkich kategorii, łącznie z pociągami EIP.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Warmii i Mazurach – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego.

Linia kolejowa Malbork – Iława – wybrane stacje

Malbork – miasto popularne wśród turystów przyjeżdżających zwiedzić zamek krzyżacki. Poza zamkiem, zabytkowym dworcem kolejowym, Wieżą Maślankową, Bramą Mariacką, kilkoma zachowanymi budynkami urzędowymi oraz kościołami (św. Wawrzyńca i pw. św. Jana Chrzciciela) miasto jest brzydkie. Szkoda, że nie zachowały się ślady kolejki wąskotorowej. Ważny węzeł kolejowy.

Malbork – krótki spacer po mieście

Gronajny – przystanek kolejowy. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Dąbrówka Malborska – w centrum wsi (2 km od stacji) kościół pw. św. Mikołaja wybudowany w 1804 roku na fundamentach rozebranego kościoła. 3 kilometry dalej, we wsi Łoza, warto zobaczyć kościół pw. św. Jadwigi Królowej z cmentarzykiem.

Mleczewo – we wsi Stary Targ (4 km na wschód od stacji) kościół pw. św. Szymona i św. Judy Tadeusza. 9 kilometrów na wschód od stacji Muzeum Tradycji Szlacheckich i kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Waplewie Wielkim.

Mikołajki Pomorskie – kościół pw. św. Antoniego Padewskiego oraz kościół ewangelicki. 9 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Michała Archanioła w Postolinie. 7 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Anny w Krasnej Łące.

Gdakowo – niedaleko stacji kościół pw. św. Anny, przy kościele dawny cmentarz ewangelicki. 7 kilometrów na zachód od stacji niszczejący pałac w Orkuszu.

Prabuty – miasteczko (ponad 8 tysięcy mieszkańców). Najważniejszy zabytek to ruiny Zamku Biskupiego; warto także zobaczyć konkatedrę św. Wojciecha i Bramę Kwidzyńską. Na przedmieściach plaża miejska nad jeziorem Sowica (3 km od dworca).

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Obrzynowie.

Pomiędzy stacjami Prabuty a Susz przebiega granica województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Susz – nieduże miasteczko (5,5 tysiąca mieszkańców) – zabytki to kościół św. Antoniego Padewskiego, fragmenty murów miejskich, pojedyncze zabytkowe budynki. Dodatkową atrakcją jest plaża nad jeziorem.

Atrakcje w okolicy:

8 kilometrów od miasta ruiny pałacu oraz kościół pw. Matki Bożej Królowej Świata w Kamieńcu.
w Olbrachtowie – 7 km na wschód od miasta, kościółek pw. MB Różańcowej
5,5 kilometra na południowy zachód od stacji pałac w Bałoszycach – obecnie hotel.

Redaki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Ząbrowo – we wsi kościół pw. Zesłania Ducha Świętego. 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Wojciecha w Gałdowie. W Szymbarku (3 km na wschód od stacji) ruiny Zamku Kapituły Pomezańskiej.

Iława Miasto – przystanek kolejowy w centrum Iławy, blisko jeziora Jeziorak.

Iława Główna – ważny węzeł kolejowy. Bardzo ładny zabytkowy dworzec z przestronną poczekalnią. Przed dworcem parowóz-pomnik. Iława to popularna miejscowość wypoczynkowa z jeziorem Jeziorak. Do centrum Iławy ze stacji idzie się około 1,5 kilometra, nad jezioro 2 kilometry. Miasto znane jest również z zakładu karnego.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: