Kolej na Podróż

Linia kolejowa Olsztyn – Braniewo – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Olsztyn – Braniewo na odcinku Olsztyn Główny – Gutkowo pokrywa się z linią kolejową Olsztyn – Elbląg. Ze względu na przedłużający się remont wspomnianego odcinka przyszłość tej linii jest niepewna – na czas remontu pociągi zostały odwołane bez komunikacji zastępczej, a wcześniej oferta przewozowa była bardzo słaba – 3 pociągi dziennie o porach zupełnie nieprzystosowanych do potrzeb dojeżdżających to Olsztyna i turystów, co w innych regionach kraju doprowadziło do zamknięcia wielu linii. Z Braniewa linia biegnie dalej do Kaliningradu – dawniej mówiło się o uruchomieniu pociągu Olsztyn – Kaliningrad, ale na zapowiedziach się skończyło. Odcinek Gutkowo – Braniewo liczy 87,5 km.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Warmii i Mazurach – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego.

Linia kolejowa Olsztyn – Braniewo – wybrane stacje

Olsztyn Główny – główny dworzec kolejowy w Olsztynie połączony z dworcem autobusowym. Ważny węzeł kolejowy. Z dworca głównego do centrum idzie się około 2 kilometry. Sam dworzec i okolica niezbyt ciekawe – sporo podejrzanych osobników, nieprzyjemna ochrona. W dzielnicy Zatorze kościół pw. św. Józefa i Cerkiew Opieki Matki Bożej.

Olsztyn Śródmieście – przystanek kolejowy położony niecały kilometr od najważniejszych olsztyńskich zabytków; tuż przy przystanku cmentarz św. Jakuba.

Olsztyn Zachodni – dworzec systemowy, na którym zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne. Z dworca do zabytkowej części Olsztyna idzie się jeszcze krócej niż z przystanku Olsztyn Śródmieście. W pobliżu także jezioro Długie z deptakiem, jezioro Ukiel z plażą i liczne szlaki pieszo-rowerowe.

Najważniejsze zabytki i atrakcje Olsztyna:

– Wysoka Brama
– Rynek
– Zamek Kapituły Warmińskiej
– bazylika św. Jakuba
– Urząd Miasta
– Muzeum Warmii i Mazur
– kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
– las miejski
– jeziora
– Muzeum Przyrody
– obserwatorium astronomiczne

Gutkowo – zaniedbany przystanek kolejowy; węzeł kolejowy – od Gutkowa tory biegną dwie linie: do Elbląga i Braniewa. W pobliżu stacji zabytkowy kościół pw. św. Wawrzyńca.

Bukwałd – przystanek kolejowy we wsi Barkweda. We wsi Bukwałd oddalonej o 3 kilometry od przystanku kościół pw. św. Józefa. We wsi Brąswałd (4 km na wschód od stacji) kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Cerkiewnik – we wsi kościół pw. św. Katarzyny zbudowany w 1852 roku. W pobliżu wsi przystań kajakowa na Łynie.

Swobodna – półtora kilometra od przystanku kolejowego ośrodek wypoczynkowy i kąpielisko nad jeziorem Limajno.

Dobre Miasto – dziesięciotysięczne miasto, dawniej węzeł kolejowy z linią do Lidzbarka Warmińskiego. Zabytki głównie sakralne kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych, kapliczki w różnych częściach miasta, cerkiew św. Mikołaja, kościół poewangelicki, ponadto fragmenty murów obronnych z basztą, budynek Urzędu Miasta.

Atrakcje w okolicy:

6 kilometrów od miasta Pałac Biskupi w Smolajnach.
23 kilometry od miasta Lidzbark Warmiński – miasto z wieloma atrakcjami, znane głównie z zamku, gdzie mieści się obecnie Muzeum Warmii i Mazur.
10 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Wilczkowie.
4 kilometry na południowy zachód od stacji kościół Najświętszego Zbawiciela w Głotowie
7 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Kwiecewie.
13 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Kosmy i Damiana w Świątkach.

Bzowiec – 3 kilometry od stacji kościół pw. św. Małgorzaty we wsi Rogiedle.

Lubomino – niedaleko stacji zabytkowy kościół pw. św. Katarzyny w centrum wsi. 5 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bieniewie.

Orneta – miasteczko liczące około 9 tysięcy mieszkańców, uważane za jedno z ładniejszych polskich miasteczek. Zabytkowy i zaniedbany dworzec kolejowy oddalony o 2 kilometry od centrum miasta, warto zobaczyć rynek z zabytkowym ratuszem, kościół św. Jana Chrzciciela i plebanię, dawny Zamek Biskupów Warmińskich, w którym obecnie mieści się szkoła.

Atrakcje w okolicy:

3 kilometry na wschód od stacji Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krośnie.
6 kilometrów na południowy wschód od stacji zabytkowy kościół pw. Znalezienia Krzyża w Opinie.
3 kilometry na zachód od centrum miasta nieczynny most kolejowy.
8 kilometrów na północny zachód od centrum miasta zabytkowy kościół pw. Mikołaja Biskupa w Bażynach.

Z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego biegnie ścieżka rowerowa po śladzie torowiska rozebranej linii kolejowej. Zachowały się niektóre budynki stacyjne.

Henrykowo – we wsi warto zobaczyć kościół pw. św. Katarzyny. 5 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Antoniego w Radziejewie; dwa kilometry dalej kościół pw. pw. św. Jana Chrzciciela w Lechowie. 7 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca w Mingajnach.

Pieniężno – małe miasteczko (ok. 3 tys. mieszkańców). Zabytki to ruiny zamku, kościół pw. św. św. Piotra i Pawła, most kolejowy nad Wałszą, ratusz i wieża dawnego kościoła ewangelickiego. 3 kilometry od miasta cudowne źródełko z kaplicą. 11 kilometrów na wschód od miasta kościół pw. św. Wawrzyńca we wsi Płuty.

Żugienie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Wysoka Braniewska – we wsi Tolkowiec, 3,5 km od stacji, kościół pw. św. Marcina.

Jarzębiec – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Grodzie – w pobliskiej wsi Lipowina (1,5 km od stacji) ruina pałacu (nie wiem, czy jeszcze istnieje).

Braniewo – siedemnastotysięczne miasto; ostatnia stacja kolejowa przed granicą z Obwodem Kaliningradzkim. Zabytkowy dworzec kolejowy, bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ruiny zamku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, zabytkowy budynek Sądu Rejonowego, najmniejszy ogród zoologiczny w Polsce, cerkiew św. Trójcy, sanktuarium św. Krzyża. Węzeł kolejowy – linia do Elbląga przez Młynary nieczynna dla ruchu pasażerskiego, podobnie jak Kolej Nadzalewowa, która mogłaby być atrakcją turystyczną przyciągającą turystów z całej Europy.

10 kilometrów od Braniewa leży Frombork, do którego dawniej można było dojechać pociągiem z Elbląga i Braniewa. Miasteczko z kilkoma interesującymi zabytkami i atrakcjami – bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, Wieża Radziejowskiego i Wieża Kopernika, cmentarz kanonicki, Muzeum Mikołaja Kopernika i Muzeum Historii Medycyny. Możliwość rejsu promem do Krynicy Morskiej.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: