Linia kolejowa Olsztyn – Elbląg przebiega przez województwo warmińsko-mazurskie. Po drodze trzy nieduże miasta, pod względem krajobrazowym wypada nieźle. Prędkość szlakowa przyzwoita. Według wyszukiwarki PKP odległość między miastami to 98 kilometrów. Po linii kursują pociągi osobowe Polregio oraz pociągi pospieszne PKP Intercity.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Warmii i Mazurach – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa warmińsko-mazurskiego.
Linia kolejowa Olsztyn – Elbląg – wybrane stacje
Olsztyn Główny – główny dworzec kolejowy w Olsztynie połączony z dworcem autobusowym. Ważny węzeł kolejowy. Z dworca głównego do centrum idzie się około 2 kilometry. Sam dworzec i okolica niezbyt ciekawe – sporo podejrzanych osobników, nieprzyjemna ochrona. W dzielnicy Zatorze kościół pw. św. Józefa i Cerkiew Opieki Matki Bożej.
Olsztyn Śródmieście – przystanek kolejowy położony niecały kilometr od najważniejszych olsztyńskich zabytków; tuż przy przystanku cmentarz św. Jakuba.
Olsztyn Zachodni – dworzec systemowy, na którym zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne. Z dworca do zabytkowej części Olsztyna idzie się jeszcze krócej niż z przystanku Olsztyn Śródmieście. W pobliżu także jezioro Długie z deptakiem, jezioro Ukiel z plażą i liczne szlaki pieszo-rowerowe.
Najważniejsze zabytki i atrakcje Olsztyna:
– Wysoka Brama
– Rynek
– Zamek Kapituły Warmińskiej
– bazylika św. Jakuba
– Urząd Miasta
– Muzeum Warmii i Mazur
– kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
– las miejski
– jeziora
– Muzeum Przyrody
– obserwatorium astronomiczne
Gutkowo – zaniedbany przystanek kolejowy; węzeł kolejowy – od Gutkowa tory biegną dwie linie: do Elbląga i Braniewa. W pobliżu stacji zabytkowy kościół pw. św. Wawrzyńca.
Jonkowo – kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku z wieżą dobudowaną pod koniec XVIII wieku. 10 km na północ od stacji kościół pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Różynce.
Godki – 3,5 km na południe od stacji kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrzesince.
Wołowno – 5 kilometrów od stacji miejscowość wypoczynkowa Pelnik nad jeziorem Isąg.
Gamerki Wielkie – 6 kilometrów od stacji kościół z XIV wieku w Nowym Kawkowie.
Kozia Góra – brak atrakcji turystycznych w pobliżu. O ile mi wiadomo, nad pobliskim jeziorem Marąg od strony stacji nie ma żadnej plaży.
Żabi Róg – 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Antoniego Padewskiego we wsi Florczaki.
Morąg – miasto liczące ok. 14 tysięcy mieszkańców, położone nad Rozlewiskiem Morąskim i jeziorem Skiertag. Warto zobaczyć Pałac Dohnów, pozostałości zamku krzyżackiego, ratusz, kościół pw. św. św. Piotra i Pawła oraz cerkiew. 13 kilometrów od Morąga pałac w Ponarach.
Dobrocin – według opisów w przewodnikach we wsi znajduje się pałac, ale nie udało mi się go zlokalizować na mapach Google i Open Street Maps. We wsi Wilamowo (5 km od stacji) kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.
Małdyty – dwa kilometry od stacji dawna oficyna pałacowa, obecnie zajazd. 5 kilometrów od stacji kościół w Sambrodzie przypominający z zewnątrz pałac.
Zielonka Pasłęcka – we wsi zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
Pasłęk – jedno z najładniejszych miasteczek w województwie warmińsko-mazurskim. Ponad dwanaście tysięcy mieszkańców; zachowały się fragmenty obwarowań miejskich, Brama Młyńska, zabytkowy ratusz, zamek krzyżacki, kościół pw. św. Bartłomieja, cerkiew. 5 kilometrów od Pasłęka kościół pw. św. Piotra i Pawła w Mariance. 14 kilometrów na północny wschód od stacji ruiny pałacu w Słobitach.
Bogaczewo – w Weklicach (2 km na północ od stacji) niewielki wodospad.
Komorowo Żuławskie – 3 kilometry na zachód od stacji pałac w Janowie; obecnie hotel. 5 km na północ od stacji kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku.
Elbląg – miasto znane z kanału Ostródzko-Elbląskiego. Zabudowa niemal w całości zniszczona podczas drugiej wojny światowej, część odbudowana. Centrum miasta oddalone o około półtora kilometra od dworca kolejowego. Jak dla mnie przyjemne miasto, choć nie należy do najpiękniejszych – warto zobaczyć Muzeum Archeologiczno-Historyczne, kościół św. Mikołaja, Bramę Targową, pojedyncze zabytkowe budynki w różnych częściach miasta. Dużą atrakcją była Kolej Nadzalewowa – niestety, ta malownicza linia, która mogłaby być ogromną atrakcją turystyczną, niszczeje.
Elbląg – spacer po mieście (podstawowy przewodnik)
Dworzec kolejowy w Elblągu – informator
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂