Kolej na Podróż

Linia kolejowa Opole – Kluczbork – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Opole – Kluczbork to niezelektryfikowana linia o znaczeniu lokalnym. Kursuje na niej bardzo mało pociągów. Linia wyremontowana, jedzie się przyjemnie, a atmosfera przypomina czeskie linie lokalne. W wykazie PKP PLK to trasa podzielona jest między linie kolejowe nr 301 Opole – Namysłów i 293 Jełowa – Kluczbork.

Linia kolejowa Opole – Kluczbork – stacje:

Opole Główne – zabytkowy dworzec i ważny węzeł kolejowy. Z dworca do rynku idzie się około 10 minut. Na niedużej powierzchni najważniejsze zabytki i atrakcje Opola – wspomniany rynek z ratuszem, Most Groszowy, słynne kamienice nad Młynówką, Wieża Piastowska, kilka kościołów, Muzeum Ziemi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego. Półtora kilometra na południe od stacji ogród zoologiczny; po drodze bulwary nad Odrą.

Opole Gosławice – przystanek kolejowy w pobliżu osiedla i ogródków działkowych. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Kotórz Mały – przystanek kolejowy; zaniedbany budynek o ładnej konstrukcji. W sąsiedniej wsi Kotórz Wielki kościół pw. św. Michała Archanioła, z 1782 roku. 3,5 kilometra na wschód od stacji Jezioro Turawskie – popularne miejsce wypoczynku i rekreacji w sezonie letnim. Po drodze, w miejscowości Turawa, ruiny pałacu.

Osowiec Przystanek – 5 kilometrów na południowy zachód od stacji drewniany kościół pw. św. Barbary we wsi Kolanowice. 3 kilometry na wschód od stacji plaża przy Jeziorze Srebrnym.

Jełowa – dawniej węzeł kolejowy. Nieczynny budynek stacji wymagający remontu i wieża wodna. 9 września 1939 roku w Jełowej pojawił się pociąg „Amerika”, który przerobiono na kwaterę główną Hitlera. Pociąg zestawiony z 15 wagonów i ciągnięty przez dwie lokomotywy przez kilka dni stał na zlikwidowanej długiej bocznicy. 12 września miała w nim miejsce narada najwyższych dostojników III rzeszy, na której zapadły decyzje w sprawie podbitych ziem polskich. We wsi można zobaczyć kościół pw. św. Bartłomieja z połowy XVIII wieku i kościół filialny. W sąsiednim Kobylnie (5 km na wschód od stacji) kościół pw. św. Mateusza Ewangelisty wzniesiony pod koniec XVIII wieku.

Inne atrakcje w okolicy:

– w okolicach wsi Dąbrowa Łubniańska tereny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – można natrafić między innymi na źródełko w lesie, w miejscu którego wzniesiono kapliczkę „Studzionka”.
– 5 kilometrów na południowy zachód od stacji duży kościół pw. św. Piotra i Pawła w Łubnianach.
– 9 kilometrów na wschód od stacji drewniany kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach.

Kały – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Laskowice Oleskie – we wsi Laskowice drewniany kościół św. Wawrzyńca.

Tuły – przystanek pośrodku lasu. Centrum wioski 4 kilometry od przystanku. Zabytki to kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej z połowy XIX wieku oraz niszczejący pałac (brak informacji o aktualnym stanie).

Bukowo – bardzo ładny drewniany budynek przystanku kolejowego. W lecie otoczenie ozdobione kwiatami. Brak innych atrakcji turystycznych.

Borkowice – niszczejący budynek dworca. W pobliżu mały rezerwat przyrody Bażany.

Kluczbork – ważny węzeł kolejowy. Zabytkowy dworzec kolejowy położony kilkaset metrów od centrum miasta. Można zobaczyć rynek, zabytki sakralne – kościół pw. Zbawiciela, kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, zachowane fragmenty murów obronnych, Muzeum im. Jana Dzierżona w Bramie Krakowskiej, pojedyncze zabytkowe budynki.

Atrakcje w okolicy:

4 kilometry na na wschód od centrum miasta drewniany kościółek cmentarny Podwyższenia Krzyża Świętego w Ligocie Górnej.
5 kilometrów na północ od centrum miasta kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Kujakowicach Górnych.
9 kilometrów na północ od centrum miasta drewniany kościół ewangelicko-augsburski w Maciejowie.

%d bloggers like this: