Kolej na Podróż

Linia kolejowa Ostrów Wielkopolski – Sieradz – co zwiedzić i zobaczyć

Opisywana tutaj linia kolejowa Ostrów Wielkopolski – Sieradz to fragment linii kolejowej nr 14 Tuplice – Łódź Kaliska. Odcinek z tego rozdziału biegnie w większej części na obszarze województwa wielkopolskiego, a ostatnie stacje znajdują się w województwie łódzkim. Na trasie kursują pociągi regionalne i pospieszne, przy czym część pociągów z Poznania w stronę Łodzi omija Ostrów Wielkopolski, wjeżdżając na łącznicę przed stacją.

Zobacz również:

Pociągiem po Wielkopolsce – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa wielkopolskiego.

Linia kolejowa Ostrów Wielkopolski – Sieradz – stacje:

Ostrów Wielkopolski – ważny węzeł kolejowy i średniej wielkości miasto. Miasto o dużym potencjale turystycznym, jednak zaniedbane. W drodze z dworca do rynku wyróżnia się budynek Poczty Polskiej. W okolicach rynku interesujące zabytki sakralne – kościół NMP Królowej Polski i konkatedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na obrzeżach miasta zbiornik Piaski-Szczygliczka – popularne miejsce wypoczynku mieszkańców miasta i okolic w lecie.

Ostrów Wielkopolski – podstawowy przewodnik (wrażenia z miasta)

Czekanów – przystanek kolejowy we wsi Lewków, do której warto przyjechać, aby zobaczyć Pałac Lipskich (w trakcie opracowywania wpisu w remoncie) oraz kościół pw. św. Wojciecha. 5 kilometrów na południowy wschód od stacji pałac we wsi Bagatela (obecnie sala bankietowa).

Ociąż – we wsi drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z cmentarzykiem przykościelnym. 3,5 kilometra na południe do stacji drewniany kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Biskupicach Ołobocznych.

Nowe Skalmierzyce – piękny, okazały dworzec kolejowy (z zewnątrz). W położonych po sąsiedzku Skalmierzycach (1 km od stacji) można zobaczyć kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. 2,5 kilometra na południowy zachód od stacji Pałac Niemojowskich w Śliwnikach (własność prywatna, niedostępny dla zwiedzających).

Kalisz Szczypiorno – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.

Kalisz – miasto średniej wielkości; dawna stolica województwa. Dużo zabytków i interesujących miejsc – centrum położone ponad dwa kilometry od dworca kolejowego. Najważniejsze miejsca to rynek, Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, drewniany kościół pw. św. Wojciecha, rezerwat archeologiczny i budynek dawnego więzienia.

Atrakcje w okolicy:

– 8 kilometrów na północ od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca i pałacyk w Kościelnej Wsi.
– 11 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Bartłomieja w Kucharach.
– 16 kilometrów na północ od stacji zamek i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
– 11 kilometrów na północny wschód od stacji drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Pamięcinie.
– 9 kilometrów na południe od stacji zaniedbany dwór w Osieku.

Kalisz Winiary – w pobliżu przystanku kolejowego Zalew Szary – popularne tereny spacerowe. 4 kilometry na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Jakuba we wsi Tłokinia Kościelna; w tej samej wsi także pałac zaadaptowany na hotel. 6 kilometrów od stacji kościół pw. Narodzenia NMP we wsi Chełmce.

Opatówek – dawniej stacja początkowa kolejki wąskotorowej do Zbierska (obecnie kursuje bardzo rzadko na krótkim odcinku). W Opatówku warto zwiedzić Muzeum Historii Przemysłu i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz zobaczyć most żelazny z 1824 roku w parku miejskim.

Radliczyce – we wsi Rajsko (6 km na północny zachód od stacji) można zobaczyć kościół pw. św. Michała Archanioła. 5,5 kilometra na południe od stacji pałacyk z parkiem w Popowie (siedziba Urzędu Gminy). Dobre recenzje zbiera także kościół pw. św. Mikołaja we wsi Staw (4 km na południowy wschód od stacji).

Pomiędzy stacjami Radliczyce a Skalmierz przebiega granica województw wielkopolskiego i łódzkiego.

Skalmierz – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.

Błaszki – Centrum wsi Błaszki oddalone o 4 kilometry od stacji – można zobaczyć kościół pw. św. Anny. 2,5 kilometra na północ od stacji odrestaurowany dwór we wsi Kalinowa (własność prywatna). 8 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Górze.

Sędzice – 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Klemensa we wsi Wągłczew. 3 kilometry na północny zachód od stacji pałacyk w Inczewie (niedostępny do zwiedzania). 4 kilometry na południowy wschód od stacji drewniany kościół pw. św. Piotra i Pawła we wsi Wróblew.

Sieradz – dawniej miasto wojewódzkie. Wyremontowany dworzec kolejowy położony około 2 kilometry od centrum miasta. Warto zobaczyć Rynek, Muzeum Okręgowe, mały skansen i kościół pw. Wszystkich Świętych.

Atrakcje w okolicy:

– 4,5 kilometra na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Walentego w Kłocku.
– 5 kilometrów na północny zachód od stacji Sanktuarium Matki Bożej, Księżnej Ziemi Sieradzkiej we wsi Charłupia Mała.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

%d bloggers like this: