Kolej na Podróż

Linia kolejowa Piła – Szczecinek – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa przebiegająca przez województwo wielkopolskie i zachodniopomorskie. Po drodze małe miejscowości, stacje często położone na uboczu. Po linii kursują pociągi osobowe i pospieszne; w sezonie dodatkowe pociągi sezonowe nad morze. Krajobraz za oknem to głównie lasy.

Zobacz również:

Pociągiem po Wielkopolsce – co zwiedzić i zobaczyć (podstawowy przewodnik)

Linia kolejowa Piła – Szczecinek – stacje

Piła Główna – główny dworzec kolejowy w Pile. Piła to średniej wielkości miasto, dawna stolica województwa, ważny węzeł kolejowy. Niemal cała zabytkowa zabudowa Piły została zniszczona podczas II wojny światowej, więc dominują blokowiska. Najważniejsze atrakcje turystyczne to zabytkowy dworzec Piła Główna, Muzeum Okręgowe Stanisława Staszica, kościół pw. Stanisława Kostki, kościół św. Rodziny; z nowszych atrakcji Pilskie Muzeum Wojskowe.

Piła Główna – dworzec kolejowy

Stara Łubianka – we wsi kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. 6 kilometrów na wschód od stacji, w Dobrzycy, spływy kajakowe po Gwdzie oraz kościółek w stylu myśliwskim pw. św. Huberta. 7 kilometrów na południe od stacji drewniany kościółek we wsi Zawada.

Płytnica – stacja położona na odludziu, 3 kilometry od wsi Płytnica. W Płytnicy kościółek pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pobliżu resztki mostu kolejowego nad Gwdą wysadzonego w 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie (dawna linia Wałcz – Złotów). 4 kilometry na południowy wschód od stacji przystań kajaków i kościółek pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Ptusza – niedaleko elektrownia wodna. We wsi Tarnówka (6 km na wschód od stacji) zabytkowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. 8 kilometrów na wschód zabytkowy kościół pw. Świętej Rodziny w Osówce.

Jastrowie – miasto liczące ok. 8,5 tysiąca mieszkańców. Zabytki sakralne – kościół pw. św. Michała Archanioła, kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, dawny ratusz, domy szachulcowe. W pobliżu Jastrowia kolejny wysadzony w 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie most nad Gwdą (dawna linia Złotów – Jastrowie). Ponadto plaże – dzika i miejska nad jeziorem Jastrowie Wielkie.

Atrakcje w okolicy:

7 kilometrów na północny zachód zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela w Pniewie.
9 kilometrów na zachód zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła w Brzeźnicy.

Okonek – czterotysięczne miasto; jedyne zabytki to kościół pw. Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz budynek Urzędu Miasta. Stacja kolejowa odddalona od centrum o dwa kilometry. Na północ od miasta Wieża Bismarcka – dawna wieża obserwacyjna. W pobliskim Łomczewie (6 km na północny wschód od stacji) kościół pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. We wsi Lędyczek (9 km na wschód od stacji) kościół pw. Piotra i Pawła. W okolicy znane wrzosowiska.

Brokęcino – zabytkowy drewniany kościół pw. św. Kazimierza w pobliżu stacji. Dwa kilometry na południowy wschód od stacji wrzosowiska.

Lotyń – w centrum wsi zabytkowy szachulcowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP; zachował się również stary budynek spichlerza. Stacja położona dwa kilometry od centrum wsi. 4 kilometry na zachód od stacji, we wsi Wilcze Laski, kościół pw. Wszystkich Świętych. W Lubnicy (10 km na wschód od stacji) rodzinny park rozrywki Owadogigant.

Turowo Pomorskie (woj. zachodniopomorskie) – przystanek kolejowy we wsi Turowo. Można zobaczyć kościół pw. św. Józefa. Zachował się dwór neogotycki z końca XIX wieku.

Szczecinek (woj. zachodniopomorskie) – miasto w województwie zachodniopomorskim liczące ok. 40 tysięcy mieszkańców. Węzeł drogowy i kolejowy. Położone wśród trzech jezior Trzesiecko, Wielimie i Wilczkowo. Ze względu na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i położenie nad wspomnianymi jeziorami stanowi popularny cel wycieczek. Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 2 kilometry. Najważniejsze zabytki i atrakcje Szczecinka to rynek, kościół Narodzenia NMP w Szczecinku, Zamek Książąt Pomorskich – obecnie hotel i restauracja, Muzeum Regionalne, Wieża kościelna św. Mikołaja, park miejski, Wieża Przemysława (poza centrum) i niemiecki schron bojowy, również położony poza centrum miasta.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: