Linia kolejowa Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów to odcinek linii kolejowej nr 68. Drugi odcinek tej linii, położony na obszarze województwa lubelskiego, został opisany w osobnym artykule. Odcinek Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów liczy 75 kilometrów. Jest to linia zelektryfikowana, wyremontowana, prędkość szlakowa przyzwoita. Po drodze kilka interesujących miejsc z punktu widzenia turysty. Oferta przewozowa bardzo słaba. Pojedyncze pociągi regionalne, wielogodzinne przerwy w rozkładzie jazdy pociągów. Sytuację ratuje kilka pociągów pospiesznych – część z nich kursuje z Rzeszowa z pominięciem stacji Przeworsk, co jest możliwe dzięki przejazdowi przez łącznicę w Przeworsku.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie podkarpackim – co zobaczyć – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa podkarpackiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.
Linia kolejowa Przeworsk – Stalowa Wola – stacje:
Przeworsk – nieduże miasto. Ładny dworzec kolejowy – przed dworcem parowóz-pomnik. 50 metrów od dworca stacja Przeworskiej Kolei Wąskotorowej. Z dworca kolejowego do centrum idzie się około 1,5 km – można wybrać drogę wzdłuż ruchliwej szosy lub przez ogródki działkowe i osiedle. W centrum przeciętny rynek, ładny ratusz (możliwość wejścia na wieżę), klasztor oo. Bernardynów, bazylika pw. Ducha Świętego, zaniedbany zespół pałacowo-parkowy z muzeum, kilka drewnianych chałup przy zajeździe Pastewnik.
Przeworsk – najciekawsze miejsca i atrakcje
Atrakcje w okolicy:
10 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Św. Michała Archanioła i Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.
12 kilometrów na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Krzeczowicach.
13 kilometrów na południe od stacji zabytkowy kościół pw. Ofiarowania NMP w Pełnatyczach.
12 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół WNMP we wsi Gać z lat 1877-1894.
17 kilometrów na południowy zachód od stacji wieś Markowa – niewielki skansen, Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz kościół pw. św. Doroty.
Gniewczyna – w centrum wsi Gniewczyna Łańcucka (2 km od przystanku) kościół pw. św. Mateusza z początku XX wieku.
Tryńcza – przystanek kolejowy we wsi Wólka Małkowa. Centrum wsi Tryńcza oddalone o 3,5 km – można zobaczyć kościół pw. św. Kazimierza z 1910 roku. W pobliżu przystanku przystań kajakowa na Wisłoku. 7 kilometrów na wschód od stacj pałac zaadaptowany na hotel, kościół Wniebowzięcia NMP i cmentarz żydowski.
Pomiędzy stacjami Tryńcza a Grodzisko Dolne pociąg przejeżdża przez most kolejowy na Wisłoku. Z okien pociągu widać dawną Strażnicę Kolejową.
Grodzisko Dolne – ładny dworzec kolejowy. Centrum wsi Grodzisko Dolne oddalone jest od dworca o prawie 4 kilometry – można zobaczyć kościół pw. św. Barbary z drugiej połowy XVIII wieku.
Wierzawice – 3,5 km na zachód od stacji kościół we wsi Giedlarowa wzniesiony na początku XX wieku.
Leżajsk – jedno z moich ulubionych polskich miast. Zabytkowy dworzec kolejowy. Warto zobaczyć klasztor oo. Bernardynów z drogą krzyżową, a po drugiej stronie, w centrum miasta, cmentarz żydowski, Muzeum Ziemi Leżajskiej i kościół pw. Trójcy Świętej. Przyjemne miasto warte odwiedzenia.
Leżajsk dla ambitnych – co zwiedzić i zobaczyć
Atrakcje w okolicy:
4 kilometry od dworca kolejowego w przeciwną stronę niż do Leżajska kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Starym Mieście.
Jelna – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Nowa Sarzyna – nieduże miasteczko (ok. 6 tys. mieszkańców), brak atrakcji w pobliżu.
Nowa Sarzyna Kolonia – przystanek kolejowy w Nowej Sarzynie; w pobliskiej wsi Sarzyna kościół pw. św. św. Sebastiana i Marii Magdaleny z 1928 roku.
Łętownia – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Rudnik nad Sanem – miasteczko (ok. 7 tys. mieszkańców). W centrum ładny budynek Centrum Wikliniarstwa, obok kościół pw. św. Trójcy z lat 1927-1928, na obrzeżach miasteczka Pałac Tarnowskich.
Rudnik Stróża – przystanek kolejowy w Rudniku nad Sanem. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Nisko Podwolina – przystanek kolejowy na pograniczu miasta Nisko i wsi Wolina. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Nisko Racławice – przystanek kolejowy w Nisku. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Nisko – dworzec kolejowy w Nisku. W różnych częściach miasta (ok. 15 tys. mieszkańców) drewniane domy.
Nisko Osiedle – Brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Moskale – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Stalowa Wola Południe – stacja kolejowa przy osiedlu Hutnik w Stalowej Woli i kombinacie hutniczym. Półtora kilometra od stacji maleńki kościół – brak informacji o historii.
Stalowa Wola – przystanek kolejowy – w pobliżu park linowy.
Stalowa Wola Centrum – przystanek kolejowy w centrum Stalowej Woli. Warto zobaczyć pobliski drewniany kościół pw. św. Floriana z 1802 roku, który został przeniesiony ze wsi Stany.
Stalowa Wola Rozwadów – największy dworzec kolejowy w Stalowej Woli i ważny węzeł kolejowy. Rozwadów to obecnie dzielnica Stalowej Woli (dawniej miasto); w dzielnicy można zobaczyć parowóz-pomnik przy dworcu, kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej z początku XX wieku i Muzeum Regionalne w Pałacu Lubomirskich. Dzielnica ma także swój rynek.