Kolej na Podróż

Linia kolejowa Szczecin – Świnoujście – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa ze stolicy województwa zachodniopomorskiego do popularnej miejscowości wypoczynkowej. Po drodze pociąg zatrzymuje się np. w popularnych Międzyzdrojach, skąd można dojechać do nadmorskich miejscowości obleganych przez turystów (do których nie dojeżdża pociąg). Po linii kursują pociągi osobowe i pospieszne, w pociągach często bywa tłok.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Szczecin – Świnoujście – wybrane stacje:

Szczecin Główny – wyremontowany dworzec kolejowy położony kilometr od części najpopularniejszych atrakcji Szczecina (Nowy Rynek, Wały Chrobrego). W pobliżu dworca występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą. Możliwość przesiadki na pociągi osobowe do Berlina w atrakcyjnej cenie.

Najważniejsze atrakcje Szczecina:

– Zamek Książąt Pomorskich
– Brama Portowa
– Wały Chrobrego
– gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego
– układ architektoniczny wokół Placu Grunwaldzkiego
– Baszta Siedmiu Płaszczy
– Muzeum Narodowe
– kościół pw. św. Józefa
– bazylika archikatedralna św. Jakuba
– Opera
– Muzeum Techniki i Komunikacji

Szczecin Zdroje – w pobliżu stacji rozciąga się duży Park Leśny Zdroje.

Szczecin Dąbie – stacja kolejowa, na której częśc pociągów zatrzymuje się dwukrotnie w ciągu jednego kursu. Półtora kilometra od stacji kąpielisko oraz ujście rzeki Płonia do jeziora Małe Dąbie.

Szczecin Załom – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Kliniska – 6 kilometrów na zachód od stacji plaża nad jeziorem Dąbie. We Łęsku (9 km na wschód od stacji) wieża widokowa na Dolinę Iny.

Rurka – dwa kilometry od stacji kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rurzycy zbudowany w 1906 roku.

Goleniów – miasto liczące ok. 22 tysiące mieszkańców; węzeł kolejowy. Podczas walk w 1945 roku zniszczeniu uległa duża część miasta. Warto zobaczyć kościół św. Katarzyny, fragmenty murów miejskich oraz pojedyncze zabytkowe budynki (np. Sąd Rejonowy, poczta).

Białuń – we wsi Miękowo (1,5 km na zachód od stacji) zabytkowy kościół pw. Świętej Trójcy. We wsi Krępsko (7,5 km na zachód od stacji) kościół pw. MB Królowej Polski z 1932 roku.

Łoźnica – ruiny pałacu; w sąsiedniej wsi Dzisna (2 km na zachód od stacji) kościół pw. św. Stanisława BM.

Rokita – we wsi Moracz (1,5 km na wschód od stacji) kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1882 roku. We Włodzisławiu (5 km na wschód od stacji) kościół pw. pw MB Królowej Polski z 1693-1694.

Wysoka Kamieńska – wieś; węzeł kolejowy, możliwość przesiadki na nieliczne pociągi do Kamienia Pomorskiego. 12 kilometrów na wschód od stacji wieża zamkowa w Golczewie, gdzie znajduje się również kościół pw. św. Andrzeja Boboli oraz plaża nad jeziorem Szczuczym.

Parłówko – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Troszyn – dwa kilometry od stacji kościół pw Wniebowzięcia NMP.

Wolin – miasto znane z odtworzonej osady Słowian i Wikingów (Centrum Słowian i Wikingów). Inne atrakcje turystyczne Wolina to kościół pw. Św. Mikołaja Biskupa i Męczennika, Muzeum Regionalne oraz wiatrak holenderski.

Ładzin – kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Warnowo – 4 kilometry na północ od stacji miejscowość wypoczynkowa Domysłów, dwa kilometry dalej Kołczewo z kościołem pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i licznymi gospodarstwami agroturystycznymi.

Międzyzdroje – bardzo popularny kurort nadmorski, znany z mola i Alei Gwiazd. Z Międzyzdrojów można dojechać busami do innych miejscowości nadmorskich, do których nie dociera kolej, np. Międzywodzia, Dziwnowa, czy Pobierowa.

Świnoujście Przytór – niedaleko stacji Podziemne Miasto na Wyspie Wolin – filia Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Świnoujście – stacja kolejowa w prawobrzeżnej części Świnoujścia; możliwość przeprawy promowej do centrum miasta.

Niektóre pociągi dojeżdżają do stacji Świnoujście Port, skąd odpływają promy do Ystad.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: