Linia kolejowa Tarnów – Rzeszów to fragment magistrali kolejowej Kraków – Przemyśl. Opisywany odcinek łączy województwo małopolskie z województwem podkarpackim. Na tym konkretnym odcinku kursuje mało pociągów regionalnych (są duże przerwy pomiędzy pociągami w ciągu dnia), natomiast sporo pociągów pospiesznych PKP Intercity, które jednak są droższe i zatrzymują się po drodze tylko w Dębicy. Pod względem turystycznym mało atrakcyjna linia.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie podkarpackim – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa podkarpackiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.
Pociągiem po Małopolsce – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach województwa małopolskiego, położonych wzdłuż lub w pobliżu linii kolejowych.
Linia kolejowa Tarnów – Rzeszów – stacje:
Tarnów – drugie pod względem liczby ludności miasto województwa małopolskiego. Piękny dworzec kolejowy, centrum położone 10 minut piechotą od dworca. Dużo zabytków, między innymi ładny rynek z ratuszem pośrodku i stylowymi kamienicami, Stary Cmentarz, dwa drewniane kościoły, bazylika katedralna, Narodzenia NMP. Zrewitalizowany Park Strzelecki z Mauzoleum Józefa Bema, cmentarze wojenny i żydowski, mnóstwo rzeźb i pomników, ładne budynki niektórych szkół. Bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę.
Tarnów – co zwiedzić i zobaczyć
Wola Rzędzińska – we wsi neogotycki kościół pw. MB Nieustającej Pomocy. 5 kilometrów na południe od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. św. Stanisława w Skrzyszowie.
Wałki – 4,5 km na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Józefa z lat siedemdziesiątych XVIII wieku w Pogórskiej Woli. 11 kilometrów na południe od stacji kościół NMP Szkaplerznej z lat 1910-1918 w Szynwałdzie. Za stacją przebiega granica województw małopolskiego i podkarpackiego.
Czarna Tarnowska – przystanek kolejowy we wsi Czarna. W pobliżu cmentarz wojenny; 4 kilometry na południowy zachód od stacji pozostałości po dawnej bazie wojsk ZSRR.
Grabiny – 6 kilometrów na południe od stacji klasztor oo. Karmelitów w Lipinach.
Dębica – miasto przemysłowe. Wyremontowany dworzec kolejowy. Najważniejsze zabytek to kościół św. Jadwigi, warto też zobaczyć Muzeum Regionalne położone w pobliżu dworca.
Dębica Wschodnia – 5 km na południowy wschód od stacji kościół Narodzenia NMP w Zawadzie. We wsi również zameczek na terenie prywatnym.
Lubzina – w pobliżu stacji kościół pw. św. Mikołaja z lat 1905-1906. Tuż obok wyróżnia się budynek Domu Pomocy Społecznej. 5 kilometrów na północ od stacji niewielkie muzeum na terenie dawnego obozu zagłady w Paszczynie.
Ropczyce – dworzec kolejowy położony prawie 4 kilometry od centrum miasta. Można zobaczyć kościół Przemienienia Pańskiego i pojedyncze zabytkowe budynki. 3,5 km na północ od stacji zabytkowy drewniany kościół NMP Królowej Polski we wsi Ostrów.
Ropczyce-Witkowice – w pobliżu stacji kościół drewniano-murowany pw. św. Michała Archanioła. Drewniana część z połowy XVIII wieku.
Sędziszów Małopolski – miasto liczące ok. 12 tys. mieszkańców. Można zobaczyć kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z lat 1694-1699, kościół św. Antoniego oraz klasztor oo. Kapucynów oraz ruiny koszar w pobliskiej Górze Ropczyckiej (3,5 km na południe od stacji).
Będziemyśl – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Trzciana – można zobaczyć kościół pw. św. Wawrzyńca wybudowany pod koniec XIX wieku.
Świlcza – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Rzeszów-Dworzysko – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Rzeszów Zachodni – kilometr od stacji zabytkowy kościół pw. św. Józefa.
Rzeszów Główny – główny dworzec kolejowy w Rzeszowie, położony blisko centrum miasta. W centrum warto zobaczyć rynek z ratuszem, stary cmentarz, Muzeum Okręgowe, stojący obok kościół św. Krzyża, Zamek Lubomirskich (siedziba sądu), czy charakterystyczny Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Więcej ciekawych miejsc w przewodniku: