Kolej na Podróż

Linia kolejowa Warszawa – Działdowo – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Warszawa – Działdowo to fragment linii kolejowej nr 9 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny. Tą linią kursują pociągi pospieszne i EIP uruchamiane przez PKP Intercity. Natomiast pociągi osobowe Kolei Mazowieckich kursują ze stacji Warszawa Zachodnia przez przystanki osobowe w Warszawie, z pominięciem stacji Warszawa Wschodnia. Ze wzlędu na różnicę zdecydowałem się w artykule opracować trasę z Warszawy Wschodniej, natomiast trasa Warszawa Zachodnia – Legionowo zostanie opisana w innym artykule.

Zobacz również:

Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.

Linia kolejowa Warszawa – Działdowo – wybrane stacje

Warszawa Wschodnia – stacja kolejowa na granicy dzielnic Praga-Północ i Praga-Południe; druga pod względem wielkości w Warszawie. Dworzec podzielony na część podmiejską i dalekobieżną. Kilometr na północ od stacji Muzeum Warszawskiej Pragi, pół kilometra dalej stacja kolejowa Warszawa Wileńska, katedra św. Marii Magdaleny i atrakcje Pragi-Północ. Niecały kilometr od strony wyjścia z dworca podmiejskiego Muzeum Neonów, kilometr od stacji Park Skaryszewski. Ogólnie nieciekawa okolica, nigdy nie czułem się tam bezpiecznie.

Warszawa Wschodnia – dworzec kolejowy (podstawowe informacje)

Legionowo – miasto (ponad 50 tysięcy mieszkańców) kojarzone z Centrum Szkolenia Policji. Węzeł kolejowy. Pojedyncze zabytkowe budynki (głównie wille) w różnych częściach miasta. W jednym z takich budynków utworzono Muzeum Historyczne. W Jabłonnie (5 km na zachód od stacji) pałac zaadaptowany na hotel.

Legionowo Przystanek – przystanek kolejowy w Legionowie; brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Chotomów – można zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia NMP. z lat 1861-1865.

Janówek – w pobliżu stacji opuszczone fortyfikacje, popularne wśród miłośników Urbexu. 3 kilometry na północ od stacji ruiny pałacu i stare PGR-y we wsi Góra.

Nowy Dwór Mazowiecki – miasto (ok. 28 tys. mieszkańców). Przystanek kolejowy Nowy Dwór Mazowiecki położony jest blisko centrum miasta. W tej części miasta można zobaczyć Wieżę Michałowską i ruiny spichlerza nad ujściem Narwi do Wisły, ponadto cmentarz żydowski ogrodzony i niedostępny na co dzień.

Modlin – stacja kolejowa w Nowym Dworze Mazowieckim. Dworzec wyremontowany; w pobliżu kompleks twierdzy Modlin; ze stacji można dojechać na lotnisko.

Pomiechówek – blisko stacji park linowy dla dzieci. Dwa kilometry od stacji kościół pw. św. Anny w Pomiechowie; przy głównej drodze w Stanisławowie cerkiew św. Aleksandry z 1935 roku. Niedaleko cerkwi Fort III Twierdzy Modlin. 13 kilometrów na wschód od stacji fort we wsi Dębe; po drodze liczne kaplice i kapliczki.

Brody Warszawskie – w pobliżu stacji forty Carski Dar i Goławice oraz kapliczki.

Studzianki Nowe – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji, nie licząc przydrożnych kapliczek.

Nasielsk – węzeł kolejowy, dawniej również stacja kolei wąskotorowej Nasielsk – Pułtusk. Centrum oddalone o 4 kilometry od dworca kolejowego. W centrum warto zobaczyć kościół pw. św. Wojciecha.

Kątne – przystanek kolejowy na przedmieściach Nasielska. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Jackowo Dworskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Świercze – 7 kilometrów na wschód od stacji zabytkowy kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegocinie. 9 kilometrów na zachód od stacji zapora, zbiornik retencyjny i kościół pw. Świętej Trójcy w Nowym Mieście.

Kałęczyn – 2,5 kilometra od stacji drewniany kościół pw. św. Józefa w Ślubowie z połowy XVIII wieku.

Gąsocin – ładny, drewniany dworzec kolejowy. 4 kilometry na wschód od stacji dworek modrzewiowy w Koźniewie Wielkim – własność prywatna.

Gołotczyzna – blisko stacji Muzeum Pozytywizmu. W pobliskiej wsi Sońsk kościół pw. Przemienienia Pańskiego. 11 kilometrów na zachód od stacji drewniany kościół pw. św. Zygmunta z połowy XVIII wieku; obok dzwonnica.

Ciechanów – miasto (ponad 40 tysięcy mieszkańców) znane z Zamku Książąt Mazowieckich. Szereg innych zabytków, np. kościół św. Tekli, kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Józefa z dzwonnicą na Farskiej Górze, ratusz, tzw. Krzywa Hala – budynek w dawnej dzielnicy niemieckiej. Dla dzieci Park Nauki przy wieży ciśnień Torus.

Atrakcje w okolicy:

6 kilometrów na północ od centrum Ciechanowa drewniany kościół Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława w Przedwojewie.
8 kilometrów na wschód o centrum Ciechanowa kościół Wniebowzięcia NMP, park i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Lekowo – 3 kilometry na wschód od stacji drewniany kościół pw. św. Stanisława w Lekowie.

Krośnice Mazowieckie – 7 kilometrów na wschód od stacji kościół św. Bartłomieja i wiatrak we wsi Zeńbok.

Konopki – 5 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Jana Chrziciela z lat siedemdziesiątych XIX wieku w Żmijewie Kościelnym. 10 kilometrów na zachód od stacji drewniany kościół pw. św. Stanisława w Żurominku.

Stupki – 3 kilometry na wschód od stacji zamieszkany dworek drewniany w Woli Szydłowskiej.

Wyszyny – w centrum wsi Wyszyny Kościelne (1,5 km od przystanku kolejowego) kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej.

Mława Miasto – przystanek kolejowy około kilometr od ścisłego centrum Mławy. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa niemal cała zabytkowa zabudowa Mławy; dominuje więc chaotyczna współczesna zabudowa, ale zachowały się pojedyncze zabytkowe budynki. Z zabytków i atrakcji należy wymienić kościół pw. św. Trójcy, kościół pw. św. Wawrzyńca oraz Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

4 kilometry na południe od stacji kościół pw. św. Stanisława Kostki w Wojnówce.

Mława – dworzec systemowy położony 3 kilometry od centrum miasta. W pobliżu mała tężnia solankowa oraz dawna stacja Mławskiej Kolei Dojazdowej.

Za stacją Mława przebiega granica między województwem mazowieckim a warmińsko-mazurskim.

Iłowo – stacja kolejowa we wsi Iłowo-Osada. Można zobaczyć kościół pw. MB Królowej Różańca Świętego z 1927 roku, wieżę ciśnień, pojedyncze zabytkowe budynki oraz parowóz-pomnik.

Narzym – warto zobaczyć kościół pw. św. Jana Chrzciciela z XV wieku.

Działdowo – miasto liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców; ważny węzeł kolejowy. W centrum miasta warto zobaczyć rynek, Muzeum Pogranicza, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół św. Wojciecha i pozostałości po zamku. Na przedmieściach tzw. Wieża Bismarcka.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: