Kolej na Podróż

Linia kolejowa Warszawa – Radom – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Warszawa – Radom przez Piaseczno i Warkę w najbliższych latach przejdzie gruntowny remont. Po linii kursują pociągi osobowe Kolei Mazowieckich oraz pociągi pospieszne (TLK i IC) PKP Intercity. Pod względem widoków nie wyróżnia się niczym szczególnym, po drodze widać dużo sadów, przed wjazdem do centrum Warszawy lotnisko. Po drodze dużo małych przystanków bez żadnych atrakcji turystycznych w pobliżu.

Zobacz również:

Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.

Linia kolejowa Warszawa – Radom – wybrane stacje

Warszawa Wschodnia – stacja kolejowa na granicy dzielnic Praga-Północ i Praga-Południe; druga pod względem wielkości w Warszawie. Dworzec podzielony na część podmiejską i dalekobieżną. Kilometr na północ od stacji Muzeum Warszawskiej Pragi, pół kilometra dalej stacja kolejowa Warszawa Wileńska, katedra św. Marii Magdaleny i atrakcje Pragi-Północ. Niecały kilometr od strony wyjścia z dworca podmiejskiego Muzeum Neonów, kilometr od stacji Park Skaryszewski. Ogólnie nieciekawa okolica, nigdy nie czułem się tam bezpiecznie.

Warszawa Wschodnia – dworzec kolejowy (podstawowe informacje)
Warszawa w jeden dzień – podstawowy przewodnik

Warszawa Stadion – stacja kolejowa zlokalizowana przy Stadionie Narodowym. Możliwość przesiadki na metro.

Warszawa Stadion – dworzec kolejowy

Pomiędzy stacjami Warszawa Stadion a Warszawa Powiśle pociąg przejeżdża przez Most Średnicowy – z okien pociągu widać ładną panoramę centrum Warszawy.

Warszawa Powiśle – niewielka stacja kolejowa w centrum Warszawy. Sto metrów do ulicy Nowy Świat, po drugiej stronie Alei Jerozolimskich Muzeum Narodowe oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Warszawa Śródmieście PKP – podziemny dworzec kolejowy dla pociągów podmiejskich tuż przy Pałacu Kultury i Nauki – możliwe przejście na Dworzec Centralny bez wychodzenia na powierzchnię.

Warszawa Ochota – przystanek kolejowy w Warszawie. W pobliżu Muzeum Kolejnictwa Stacja Muzeum oraz Muzeum Woli.

Warszawa Zachodnia – wyremontowany dworzec kolejowy położony w sąsiedztwie dworca autobusowego, na którym zatrzymuje się większość autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. W pobliżu dworca Wolskie Rotundy i Muzeum Gazownictwa.

Warszawa Zachodnia – podstawowy informator

Warszawa Aleje Jerozolimskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Warszawa Rakowiec – w pobliżu przystanku osiedle Rakowiec i Park Szczęśliwicki.

Warszawa Żwirki i Wigury – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Warszawa Służewiec – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji. Możliwość przesiadki na pociągi jadące na stację Warszawa Lotnisko Chopina.

Warszawa Okęcie – stacja kolejowa przy lotnisku Okęcie, ale na samo lotnisko trzeba przejść ponad kilometr, co nie jest łatwe dla osób z większym bagażem. Osoby chcące dostać się pociągiem bezpośrednio na lotnisko, mogą się przesiąść na stacji Warszawa Służewiec lub innej stacji w centrum Warszawy na pociągi kończące bieg na stacji Warszawa Lotnisko Chopina.

Warszawa Dawidy – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Warszawa Jeziorki – w pobliżu stacji ujęcie wody oligoceńskiej.

Nowa Iwiczna – w sąsiedniej wsi Stara Iwiczna poewangalicki kościół pw. Zesłania Ducha Świętego z 1893 roku.

Piaseczno – podwarszawskie miasto (ponad 40 tys. mieszkańców). Miłośników kolei oraz rodziny z dziećmi zainteresuje tutejsza kolejka wąskotorowa, z innych zabytków i atrakcji należy wymienić ratusz i kościół św. Anny.

Zalesie Górne – niecały kilometr od stacji nieduże jezioro – w sezonie czynny park linowy oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Rocha w Jazgarzewie.

Ustanówek – 3 kilometry na południowy wschód od stacji, w lesie pod Krępą, mały cmentarz wojenny z I wojny światowej.

Czachówek Południowy – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Sułkowice – 5 kilometrów na zachód od stacji kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pieczyskach.

Chynów – we wsi zabytkowy drewniany kościół pw. Świętej Trójcy. 4,5 km na zachód od Chynowa kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Drwalewie.

Krężel – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Michalczew – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Gośniewice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Warka – miasteczko (ok. 12 tys. mieszkańców); zabytki sakralne – kościół pw. św. Mikołaja, kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, Pałac Pułaskich (siedziba Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego), klasycystyczny ratusz.

Atrakcje w okolicy:

9 kilometrów na zachód od Warki pałac zaadaptowany na hotel w Palczewie.
10 kilometrów na zachód od Warki kościół pw. św. Małgorzaty we Wrociszewie.

Grabów nad Pilicą – centrum wsi oddalone od stacji o ponad 4 kilometry. Można zobaczyć kościół pw. św. Trójcy z początku XX wieku oraz budynek Urzędu Gminy w dawnej strażnicy austriackiej.

Strzyżyna – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Dobieszyn – centrum wsi 2 kilonetry od stacji. Warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus wybudowany w latach 1946-1949. We wsi Stromiec (8 kilometrów na zachód od stacji) kościół św. Jana Chrzciciela z lat 1905-1910.

Kruszyna – 3 kilometry na wschód od stacji, w lesie Sowie Góry, w okolicach wsi Wolska Dąbrowa, poniemieckie bunkry.

Wola Bierwiecka – 6 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goryniu.

Bartodzieje – we wsi ruiny dworu. 2 kilometry na zachód od stacji kościół pw. Nawiedzenia NMP w Lisowie (1879-1881). 6 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. św. Apostołów Piotra i Andrzeja w Jedlińsku.

Lesiów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Radom – dawne miasto wojewódzkie (ponad 200 tys. mieszkańców); miasto przemysłowe; przez niektórych uważane za jedno z najbrzydszych polskich miast. Wyremontowany dworzec kolejowy; do ścisłego centrum około 2 kilometry. Najważniejsze zabytki w centrum Radomia to Pałac Sandomierski, Pałac Karschów i Wickenhagenów, hala targowa, willa Kulczyckiego, Dom Gąski i Dom Estery; pojedyncze zabytkowe budynki w różnych miejscach Śródmieścia. Warto także zobaczyć kościoły – kościół św. Jana Chrzciciela, kościół pw. św. Trójcy i kościół św. Wacława kilometr od centrum.

Atrakcje w okolicy

6 kilometrów od Radomia skansen – Muzeum Wsi Radomskiej.
7 kilometrów od Radomia kościół pw. św. Stanisława Błogosławionego Męczennika we wsi Cerekiew (1929-1936)

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: