Kolej na Podróż

Linia kolejowa Warszawa – Siedlce – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Warszawa – Siedlce to część linii kolejowej Warszawa – Terespol; opis fragmentu Siedlce – Terespol pojawi się w przewodniku po liniach kolejowych województwa lubelskiego. Pociągi osobowe i przyspieszone Kolei Mazowieckich kursują na trasie Warszawa Zachodnia – Siedlce, zatrzymując się na kilku warszawskich stacjach, pociągi pospieszne PKP Intercity z różnych stron kraju zatrzymują się tylko na dworcach Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia. Według wyszukiwarki PKP odległość pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia – Siedlce to 96 kilometrów.

Zobacz również:

Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.

Linia kolejowa Warszawa – Siedlce

Warszawa Zachodnia – wyremontowany dworzec kolejowy położony w sąsiedztwie dworca autobusowego, na którym zatrzymuje się większość autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. W pobliżu dworca Wolskie Rotundy i Muzeum Gazownictwa.

Warszawa Zachodnia – podstawowy informator

Warszawa Ochota – przystanek kolejowy w Warszawie. W pobliżu Muzeum Kolejnictwa Stacja Muzeum oraz Muzeum Woli.

Warszawa Śródmieście PKP – podziemny dworzec kolejowy dla pociągów podmiejskich tuż przy Pałacu Kultury i Nauki – możliwe przejście na Dworzec Centralny bez wychodzenia na powierzchnię.

Warszawa w jeden dzień – podstawowy przewodnik

Warszawa Powiśle – niewielka stacja kolejowa w centrum Warszawy. Sto metrów do ulicy Nowy Świat, po drugiej stronie Alei Jerozolimskich Muzeum Narodowe oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Pomiędzy stacjami Warszawa Powiśle a Warszawa Stadion pociąg przejeżdża przez Most Średnicowy – z okien pociągu widać ładną panoramę centrum Warszawy.

Warszawa Stadion – stacja kolejowa zlokalizowana przy Stadionie Narodowym. Możliwość przesiadki na metro.

Warszawa Stadion – stacja kolejowa

Warszawa Wschodnia – stacja kolejowa na granicy dzielnic Praga-Północ i Praga-Południe; druga pod względem wielkości w Warszawie. Dworzec podzielony na część podmiejską i dalekobieżną. Kilometr na północ od stacji Muzeum Warszawskiej Pragi, pół kilometra dalej stacja kolejowa Warszawa Wileńska, katedra św. Marii Magdaleny i atrakcje Pragi-Północ. Niecały kilometr od strony wyjścia z dworca podmiejskiego Muzeum Neonów, kilometr od stacji Park Skaryszewski. Ogólnie nieciekawa okolica, nigdy nie czułem się tam bezpiecznie.

Warszawa Wschodnia – dworzec kolejowy (podstawowe informacje)

Warszawa Rembertów – niedaleko stacji dwa ładne kościoły: kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej kościół garnizonowy pw. św. o.o. Rafała Kalinowskiego przy Akademii Sztuki Wojennej.

Warszawa Wesoła – półtora kilometra od stacji bunkier – częsciowo wysadzony; miejsce spotkań młodzieży.

Sulejówek – miasto-sypialnia Warszawy; blisko stacji Muzeum Józefa Piłsudskiego i Dworek „Siedziba” – muzeum poświęcone Jędrzejowi Moraczewskiemu.

Sulejówek-Miłosna – 4 kilometry na północ od przystanku kolejowego wieś Okuniew – kościół pw. św. Stanisława Kostki, w którym kręcono serial Plebania i ruiny pałacu Łubieńskich.

Halinów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Cisie – obok stacji drewniany kościół pw. Matki Odkupiciela w Wielgolasie Brzezińskim – wcześniej kilkakrotnie rozbierany i przenoszony. W pobliżu jest budowany nowy kościół, więc być może w przyszłości po raz kolejny zostanie przeniesiony.

Dębe Wielkie – zabytkowy budynek dworca.

Nowe Dębe – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Wrzosów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Mińsk Mazowiecki – miasto liczące około 40 tysięcy mieszkańców; dominuje współczesna zabudowa. Zachowały się drewniane domki w niektórych miejscach. Najważniejszy zabytek to Pałac Dernałowiczów z zadbanym parkiem; kościoły – starokatolicki pw. Narodzenia NMP, pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny; ponadto Muzeum Ziemi Mińskiej.

Barcząca – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Mienia – od stacji prowadzi bocznica do bazy lotniczej. 6 kilometrów na północ od stacji kościół pw. Antoniego z Padwy w Ignacowie.

Cegłów – wieś (2 tys. mieszkańców); dwa zabytkowe kościoły – rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła z drugiej połowy XVI wieku oraz kościół mariawitów św. Jana Chrzciciela z pierwszej dekady XX wieku. 5 kilometrów na południe od stacji pałac w Bożej Woli – centrum rekolekcyjne, 9 kilometrów na południe od stacji Siennica – kościół pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zabytkowa plebania, ładny budynek zespołu szkół.

Mrozy – jedyny w Polsce tramwaj konny kursujący kilka razy w roku do szpitala specjalistycznego w Rudkach. 5 kilometrów na północ od stacji neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kałuszynie (1889-1893).

Grodziszcze Mazowieckie – 3 kilometry na północ od stacji zabytkowy dwór w Gołębiówce.

Sosnowe – półtora kilometra na wschód od stacji drewniany kościół kościół p.w. św. Aleksandra, Benedykta i Jadwigi w Oleksinie, wybudowany w latach 1945-1946 w miejscu spalonego kościoła.

Koszewnica – 4,5 kilometra na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Trójcy w Żeliszewie Podskościelnym z lat 1770-1777. W sąsiedniej wsi – Żeliszewie Dużym – drewniany kościół mariawitów pw. Wniebowzięcia NMP z 1906 roku.

Kotuń – w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej niewielkie Muzeum Pożarnictwa. 3 kilometry na południe od stacji Dom Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach w zabytkowym dworku.

Sabinka – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Siedlce Zachodnie – w pobliżu przystanku kolejowego Zalew nad Muchawką – tereny spacerowe.

Siedlce – średniej wielkości miasto (niecałe 80 tysięcy mieszkańców), dawna stolica województwa. Niezbyt popularne wśród turystów, w centrum można znaleźć jednak interesujące zabytki i atrakcje, z których najbardziej znane to Pałac Ogińskich i katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Warto zwiedzić Muzeum Regionalne, podczas spaceru zwracają uwagę zabytkowe kamienice w różnych miejscach Śródmieścia.

Atrakcje w okolicy:

7 kilometrów na wschód od stacji pałac w Stoku Lackim; obecnie siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
11 kilometrów na północ od stacji miejsce objawień maryjnych w Przygodach.
10 kilometrów na północny wschód od stacji kościół pw. św. Mikołaja i kapliczki w Krześlinku.
20 kilometrów na północny zachód od stacji cudowne źródełko niedaleko wsi Mokobody. W centrum wsi kościół pw. św. Jadwigi.
11 kilometrów na południe od stacji stary dom i wiatrak „Pod Starą Czereśnią” w Stoku Wiśniewskim.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: