Kolej na Podróż

Linia kolejowa Warszawa Zachodnia – Legionowo – zabytki i atrakcje

Linia kolejowa Warszawa Zachodnia – Legionowo to linia dla pociągów podmiejskich i regionalnych. Kursują po niej pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckich (między innymi Warszawa – Działdowo). Pociąg zatrzymuje się średnio co dwie minuty, większość stacji to zwykłe przystanki kolejowe bez dodatkowej infrastruktury typu kasy lub toalety, aczkolwiek w pobliżu kilku z nich znajdują się interesujące atrakcje turystyczne. Część pociągów kursuje w relacjach wydłużonych, np. Warszawa Zachodnia – Radzymin, Warszawa Lotnisko Chopina – Wieliszew.

Zobacz również:

Pociągiem po Mazowszu – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych przy liniach kolejowych województwa mazowieckiego.

Linia kolejowa Warszawa Zachodnia – Legionowo – stacje:

Warszawa Zachodnia peron 8 – peron 8 położony jest kilkaset metrów od dworca Warszawa Zachodnia – po wyjściu ulicą Tunelową należy skręcić w lewo. Nieciekawa okolica, nie wyobrażam sobie, jak musi wyglądać dojście na peron i czekanie na pociąg w nocy.

Warszawa Wola – niedaleko przystanku kościół pw św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wawrzyńca Diakona Męczennika z połowy XIX wieku, kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, przycmentarna cerkiew św. Jana Klimaka (1903 – 1905), położony po sąsiedzku kościół św. Wawrzyńca. Z przystanku Warszawa Wola blisko jest także do Muzeum Gazownictwa.

Warszawa Młynów – blisko stacji Park Moczydłowski i Kopiec Moczydłowski w parku.

Warszawa Koło – w pobliżu stacji Lasek na Kole – popularne miejsce spacerowe.

Warszawa Powązki – przystanek kolejowy tuż przy Cmentarzu Powązkowskim. Blisko także do cmentarza wojskowego.

Warszawa Gdańska – średniej wielkości dworzec kolejowy w Warszawie; obok stacja metra. Z pobliskiego wiaduktu ładna panorama dzielnicy; w okolicy forty – Traugutta i Legionów, źródełko Zdrój Królewski oraz Muzeum Katyńskie.

Warszawa ZOO – jak sama nazwa wskazuje, przystanek kolejowy przy warszawskim ogrodzie zoologicznym. Niedaleko stacji pozostałości po dawnych fortach.

Warszawa Praga – przystanek kolejowy w pobliżu Cmentarza Bródnowskiego; na cmentarzu warto zobaczyć drewniany kościół pw. św. Wincentego à Paulo.

Warszawa Toruńska – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Warszawa Żerań – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Warszawa Płudy – warto zobaczyć kościoły zbudowane na górce, pod którą ponad sto lat temu mieszkańcy znaleźli schronienie przed powodzią.

Warszawa Choszczówka – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Legionowo – miasto (ponad 50 tysięcy mieszkańców) kojarzone z Centrum Szkolenia Policji. Węzeł kolejowy. Pojedyncze zabytkowe budynki (głównie wille) w różnych częściach miasta. W jednym z takich budynków utworzono Muzeum Historyczne. W Jabłonnie (5 km na zachód od stacji) pałac zaadaptowany na hotel.

%d bloggers like this: