Kolej na Podróż

Linia kolejowa Wrocław – Jelcz-Laskowice – Opole – co zobaczyć

Druga z linii kolejowych prowadzących z Wrocławia do Opola. Pociągi kursują głównie na trasie Wrocław – Jelcz-Laskowice; tylko pojedyncze pociągi Polregio pokonują całą trasę. Czas przejazdu linią o długości 92 kilometry to prawie dwie godziny, podczas gdy przez Brzeg pociągi osobowe jadą godzinę i kilka minut, a pospieszne jeszcze szybciej. Trasa mało atrakcyjna dla turystów. Obecnie trwa remont trzeciej linii z Wrocławia do Opola – przez Nadolice Wielkie, która w Jelczu-Miłoszycach łączy się z linią opisywaną w artykule.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Wrocław – Jelcz-Laskowice – Opole – stacje

Wrocław Główny – dworzec główny we Wrocławiu położony w centrum miasta, 10 minut na piechotę od Rynku. Zabytkowy, bardzo ładny dworzec, naprzeciwko nowy dworzec autobusowy połączony z galerią handlową. W centrum Wrocławia i w okolicach dworca znajdziemy mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, co wymagałoby napisania kilku dodatkowych artykułów.

Wrocław Główny – podstawowe informacje

Wrocław Brochów – wyremontowany zabytkowy dworzec kolejowy. Blisko stacji kościół pw Św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XX wieku.

Siechnice – brak atrakcji turystycznych; w sąsiedniej wsi Święta Katarzyna, położonej przy linii kolejowej do Opola przez Brzeg, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1257 roku.

Zakrzów Kotowice – niedaleko stacji tereny spacerowo-rowerowe nad Jeziorem Dziewiczym. Na skraju Kotowic wieża widokowa.

Czernica – 4 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Małgorzaty, z XVII wieku w Gajkowie. 5 kilometrów na północ od stacji Nadolice Wielkie – można zobaczyć kościół pw. Matki Bożej Różańcowej z połowy XIX wieku oraz cmentarz żołnierzy hitlerowskich, którzy polegli w okolicach podczas drugiej wojny światowej.

Jelcz-Miłoszyce – w Miłoszycach można zobaczyć kościół pw. św. Mikołaja Biskupa.

Jelcz-Laskowice – blisko stacji kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika z połowy XVII wieku oraz pałac, w którym mieści się Urząd Miejski.

Minkowice Oławskie – warto zobaczyć szachulcowy kościół pw. św. Jana Nepomucena oraz neogotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła z drugiej połowy XIX wieku. 9 kilometrów na południe od stacji szachulcowy kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej we wsi Bystrzyca.

Biskupice Oławskie – brak atrakcji turystycznych; można ewentualnie zobaczyć kościół pw. Matki Bożej Anielskiej z połowy XX wieku oraz kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Wójcicach, 4 kilometry na południe od stacji.

Pomiędzy stacjami Biskupice Oławskie a Borucice przebiega granica województw dolnośląskiego i opolskiego.

Borucice – 8 kilometrów na północ od stacji można zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Ligocie Książęcej.

Rogalice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Mąkoszyce – we wsi neogotycki kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z początku XX wieku. 5 kilometrów na wschód od stacji kościółek pw. Świętej Anny w Bąkowicach.

Tarnowiec Brzeski – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Karłowice – niedaleko stacji zamek i kościół pw. św. Michała Archanioła

Popielów – w centrum wsi (2 kilometry od stacji) zabytkowy drewniany kościół z połowy XVII wieku oraz neogotycki kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów zbudowany w latach 1887-1889 na miejscu wspomnianego drewnianego kościoła przeniesionego na cmentarz.

Chróścice – można zobaczyć kościół pw. św Jadwigi i kapliczki w centrum wsi.

Dobrzeń Wielki – blisko stacji drewniany kościół cmentarny pw. św. Rocha. 4 kilometry na północ od stacji, we wsi Kup, dwa kościoły z końca XIX wieku – rzymskokatolicki kościół pw. św. Jerzego i ewangelicki pw. św. MB Nieustającej Pomocy (obecnie kaplica).

Opole-Borki – przystanek kolejowy blisko elektrowni. brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Opole-Czarnowąsy – w pobliżu przystanku drewniany kościół pw. św. Anny oraz kościół pw. św. MB Nieustającej Pomocy z klasztorem.

Opole Wschodnie – zaniedbana stacja kolejowa kilometr od centrum Opola.

Opole Główne – zabytkowy dworzec i ważny węzeł kolejowy. Z dworca do rynku idzie się około 10 minut. Na niedużej powierzchni najważniejsze zabytki i atrakcje Opola – wspomniany rynek z ratuszem, Most Groszowy, słynne kamienice nad Młynówką, Wieża Piastowska, kilka kościołów, Muzeum Ziemi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego. Półtora kilometra na południe od stacji ogród zoologiczny; po drodze bulwary nad Odrą.

Dworzec kolejowy Opole Główne
Opole w jeden dzień – podstawowy przewodnik

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: