Kolej na Podróż

Linia kolejowa Wrocław – Trzebnica – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Wrocław – Trzebnica na odcinku Wrocław Główny – Wrocław Psie Pole pokrywa się z innymi liniami kolejowymi opisanymi w przewodniku ogólnym. Połączenia pasażerskie pomiędzy Wrocławiem a Trzebnicą zostały reaktywowane w 2009 roku – wcześniej z powodu złego stanu torów zawieszono kursowanie pociągów pasażerskich w 1991 roku. Osiem lat później zawieszono kursowanie pociągów towarowych. Co jakiś czas na linii pojawiały się pociągi pielgrzymkowe. Reaktywacja okazała się ogromnym sukcesem – pociągi są zatłoczone, kursują często i szybko.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.

Linia kolejowa Wrocław – Trzebnica – stacje:

Wrocław Główny – dworzec główny we Wrocławiu położony w centrum miasta, 10 minut na piechotę od Rynku. Zabytkowy, bardzo ładny dworzec, naprzeciwko nowy dworzec autobusowy połączony z galerią handlową. W centrum Wrocławia i w okolicach dworca znajdziemy mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, co wymagałoby napisania kilku dodatkowych artykułów.

Wrocław Główny – podstawowe informacje

Wrocław Mikołajów – pół kilometra od stacji rzeźba „Pociąg do nieba” przedstawiająca parowóz na torach zwrócony w kierunku nieba. Tuż obok Muzeum Współczesne z wystawami sztuki współczesnej – lepszą opinię niż muzeum zbiera kawiarnia na dachu budynku w oszklonej rotundzie; dostępny jest taras na zewnątrz, skąd można podziwiać panoramę okolicy.

Wrocław Nadodrze – piękny, ale bardzo zaniedbany zabytkowy dworzec kolejowy. Blisko dworca kościół św. Bonifacego – przy kościele pomnik dawnej kolejki wąskotorowej. Kilometr od dworca znajdują się reklamowane na komercyjnych blogach i portalach podróżniczych tzw. „Kolorowe podwórka”. Niedaleko podwórek klasztor Karmelitów Bosych i Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia.

Wrocław Sołtysowice – półtora kilometra od stacji dawny fort, blisko fortu pozostałości po dawnym moście kolejowym.

Wrocław Psie Pole – stacja kolejowa w dzielnicy Wrocławia, która dawniej była osobnym miasteczkiem. Można zobaczyć rynek, rzeźby psów, kościół pw. św. Jakuba i Krzysztofa.

Wrocław Zakrzów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Wrocław Pawłowice – w pobliżu stacji Pałac Pawłowicki; własność Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy pałacu rozpościera się zadbany park.

Ramiszów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Pasikurowice – można zobaczyć poewangelicki kościół pw. św. Józefa Oblubieńca z 1839 roku oraz pozostałości po cmentarzu niemieckim.

Siedlec Trzebnicki – przystanek kolejowy we wsi Siedlec. Godny uwagi jest popadający w ruinę pałac.

Pierwoszów Miłocin – w pobliżu stacji wąwóz lessowy.

Brochocin Trzebnicki – 4 kilometry na zachód od stacji kościół i pw. Niepokalanego Serca NMP w Machnicach. 3,5 km na wschód od stacji kościół pw Podwyższenia Krzyża Świętego w Głuchowie Górnym.

Trzebnica – miasteczko (ok. 13 tys. mieszkańców), tłumnie odwiedzane przez pielgrzymów zmierzających do bazyliki i sanktuarium św. Jadwigi. Warto także zobaczyć ratusz z Muzeum Regionalnym, kościół pw. św. Piotra i Pawła, budynek dawnego hotelu „Zdrój Jadwigi”, park archeologiczny oraz lokomotywę-pomnik upamiętniającą trzebnicki odcinek Wrocławskiej Kolei Wąskotorowej.

Atrakcje w okolicy:

6 kilometrów na północ od centrum Trzebnicy szachulcowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła z początku XVIII wieku w Pawłowie Trzebnickim.
10 kilometrów na północny zachód od centrum Trzebnicy miasteczko Prusice – ryneczek z ratuszem, kościół pw. św. Jakuba Apostoła z 1492 roku, miłośników kolei zainteresuje dom, w którym dawniej mieścił się dworzec kolei wąskotorowej.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: