Linia kolejowa Wrocław – Zielona Góra to fragment tzw. Nadodrzanki, linii kolejowej z Wrocławia do Szczecina biegnącej przez województwa dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Opisywany odcinek położony jest w przeważającej części (Wrocław – Czerna) na obszarze województwa dolnośląskiego. Linia zelektryfikowana, w ostatnich latach remontowana. Po trasie kursują pociągi REGIO oraz pociągi pospieszne PKP Intercity.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Dolnym Śląsku – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż linii kolejowych województwa dolnośląskiego.
Linia kolejowa Wrocław – Zielona Góra – stacje
Wrocław Główny – dworzec główny we Wrocławiu położony w centrum miasta, 10 minut na piechotę od Rynku. Zabytkowy, bardzo ładny dworzec, naprzeciwko nowy dworzec autobusowy połączony z galerią handlową. W centrum Wrocławia i w okolicach dworca znajdziemy mnóstwo zabytków i atrakcji turystycznych, co wymagałoby napisania kilku dodatkowych artykułów.
Wrocław Główny – podstawowe informacje
Wrocław Muchobór – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Wrocław Kuźniki – odnowiony budynek dworca kolejowego; półtora kilometra od stacji cmentarz żydowski w Parku Zachodnim.
Wrocław Stadion – przystanek kolejowy w pobliżu stadionu piłkarskiego Śląska Wrocław.
Wrocław Pracze – wyremontowany zabytkowy dworzec o ciekawej architekturze. Niedaleko stacji szachulcowy kościół p.w. św. Anny z 1648 roku, obok kościoła dom parafialny.
Brzezinka Średzka – we wsi zaniedbane pozostałości dawnego zespołu pałacowo-folwarcznego, kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski z 1863 roku. Na skraju wsi dawny cmentarz ewangelicki. W sąsiednim Wilkostowie (3 km na zachód od dworca) pałac, prawdopodobnie w rękach prywatnych. W Białkowie (6 km na zachód od dworca) pałac oraz kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski z połowy XIX wieku.
Czerna Mała – przystanek kolejowy kilka kilometrów od Brzezinki Średzkiej. W pobliskiej wsi Prężyce zespół pałacowo-parkowy (obecnie w rękach prywatnych); 3 kilometry na wschód od stacji plaża nad Odrą w wymienionych już Prężycach. Z przystanku Czerna Mała można łatwo dostać się do Wilkostowa i innych atrakcji wymienionych przy stacji Brzezinka Średzka, tak samo jak z tamtej stacji dojdziemy pieszo do Prężyc.
Księginice – 3 kilometry na południowy wschód od stacji pałac w Lenartowicach (własność prywatna). 3 kilometry na południowy zachód od stacji wymienione już wcześniej kościół i pałac w Białkowie.
Brzeg Dolny – miasteczko (ok. 12 tys. mieszkańców). Wyremontowany dworzec kolejowy. Najważniejszy zabytek to pałac rodziny von Saurma-Hoym. Oprócz pałacu zabytki sakralne: kościół Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel z końca XIX wieku oraz kościół pw. Wszystkich Świętych przy ul. Naborowskiej. W pobliskiej wsi Naborów (5 km na zachód od stacji) kościół pw. św. Anny z XV wieku. 3 kilometry dalej na zachód kościół św. Mikołaja we wsi Stobno.
Łososiowice – można zobaczyć kościół pw. św. Jadwigi. 2 kilometry na wschód od stacji wyremontowany pałac w Żerkowie.
Wołów – miasteczko (ok. 12 tys. mieszkańców) z interesującymi zabytkami. Warto zobaczyć wyremontowany dworzec kolejowy, zamek, mury obronne z rzeźbą wołów, kościół pw. św. Karola Boromeusza, kościół pw. św. Wawrzyńca, pałac, inne pojedyncze zabytkowe budynki.
Atrakcje w okolicy:
6 kilometrów na południowy zachód od miasta pałac Mojęcicach zaadaptowany na hotel i restaurację.
8 kilometrów na północny wschód od stacji zabytkowy kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Pełczynie.
Orzeszków – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Małowice Wołowskie – przystanek kolejowy we wsi Małowice. Można zobaczyć kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany pod koniec XIX wieku. 4 kilometry na północ od stacji pałac w Przyborowie.
Ścinawa – małe miasteczko (5,5 tys. mieszkańców). Dworzec kolejowy wpisany do rejestru zabytków, oprócz dworca można zobaczyć wieżę ratusza, kościół pw. Podwyższenia Krzyża, fragmenty murów miejskich i cmentarz żydowski. Zwraca uwagę ładny budynek schroniska młodzieżowego.
Atrakcje w okolicy:
6 kilometrów na północny wschód od stacji wspominany wcześniej pałac w Przyborowie.
8 kilometrów na wschód od stacji kościół pw. św. Marcina w Krzelowie.
7 kilometrów na południe od stacji niszczejący pałac i kościół pw. św. Piotra i Pawła we wsi Dziewin.
5 kilometrów na południowy zachód od stacji popadający w ruinę zespół pałacowo-folwarczny w Ręszowie
9 kilometrów na zachód od stacji ruiny pałacu oraz kościół pw. św. Michała Archanioła z 1372 roku.
Chełmek Wołowski – 1,5 kilometra na zachód od stacji kościoły: zbudowany z muru pruskiego kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej oraz murowany pw. Matki Bożej Królowej Świata we wsi Tymowa. 2 kilometry na północny wschód od stacji ruiny pałacu oraz odnowiony kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Dziesławiu.
Rudna Miasto – stacja kolejowa położona blisko centrum wsi Rudna. Można zobaczyć odnowiony budynek ratusza oraz kościoły pw. Trójcy Świętej z połowy XIX wieku oraz pw. św. Katarzyny wzniesiony około 1500 roku. Blisko stacji także ruiny pałacu w Brodowie.
Atrakcje w okolicy:
8 kilometrów na wschód od stacji pałac w Radomiłowie zaadaptowany na dom weselny i miejsce imprez.
2,5 kilometra na południe od stacji ruiny pałacu w Starej Rudnej.
8 kilometrów na południowy zachód od stacji ruiny pałacu w Rynarcicach.
10 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. Świętej Barbary w Żelaznym Moście.
6 kilometrów na północ od stacji ruiny pałacu oraz kościół pw. św. Marii Magdaleny w Krzydłowicach.
Rudna Gwizdanów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Grębocice – w centrum wsi ruiny pałacu oraz kościół pw. św. Marcina z Tours. W Kwielicach (5 km na zachód od stacji) kościół pw. św. Michała Archanioła.
Krzepów – przystanek kolejowy na przedmieściach Głogowa. Można zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusowego.
Głogów – miasto (ok. 67 tys. mieszkańców) niemal w całości zniszczone podczas II wojny światowej. Zachowały się pojedyncze zabytkowe budynki, część odbudowano. Najciekawsze obiekty to ruiny kościoła św. Mikołaja, ratusz, zamek (obecnie siedziba Muzeum Muzeum Archeologiczno-Historycznego), pozostałości po dawnych fortyfikacjach.
Atrakcje w okolicy:
5 kilometrów na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Szymona Grzędy i Judy Tadeusza w Jaczowie.
7 kilometrów od stacji opuszczony kościół w Rapocinie.
Głogów Huta – przystanek kolejowy przy hucie KGHM. Blisko opuszczony kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej we wsi Żukowice.
Wróblin Głogowski – 2 kilometry od stacji rozpadający się dawny dwór w Słoćwinie. 4 kilometry od stacji kościół pw. św. Bartłomieja we wsi Kłoda.
Brzeg Głogowski – we wsi warto zobaczyć kościół pw. Bożego Ciała z XIII wieku. We wsi także niszczejący zespół pałacowy. 3 kilometry na zachód od stacji kościół pw. św. Michała Archanioła w Kromolinie. W okolicach wsi – ruiny pałacu w Szczepowie i kościół pw. św. Anny na Górze Świętej Anny. 8 kilometrów na południowy zachód od stacji, za Szczepowem ruiny pałacu oraz wieża rycerska w Dalkowie. Blisko Dalkowa zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim.
Czerna – we wsi pałac zaadaptowany na hotel.
Pomiędzy stacjami Czerna a Bytom Odrzański przebiega granica województw dolnośląskiego i lubuskiego.
Bytom Odrzański – nieduże miasteczko z ładnym centrum. Warto zobaczyć rynek, kościół pw. św. Hieronima, pojedyncze zabytkowe domy w różnych częściach miasteczka. 7 kilometrów na południowy zachód od stacji niszczejący dwór i kościół pw św. Bartłomieja Apostoła w Miłakowie. 8 kilometrów na południe od stacji Nowe Miasteczko – pomnik dyliżansu symbolizujący średniowieczne skrzyżowanie szlaków, kościół pw. św. Marii Magdaleny, kościół Opatrzności Bożej
Nowa Sól – miasto (niecałe 40 tysięcy mieszkańców). Można zobaczyć rynek, Muzeum Miejskie, kościół pw św. Michała Archanioła z 1596 roku, kościół pw. św. Barbary, zabytkowe wille i domy. Atrakcja dla dzieci to Park Krasnala utworzony dla upamiętnienia produkcji krasnali na przełomie XX i XXI wieku.
Atrakcje w okolicy:
3 kilometry na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Rudnie.
10 kilometrów na południowy zachód od stacji miasteczko Kożuchów – odrestaurowany zamek (siedziba instytucji kulturalnych), fragmenty murów miejskich, rynek z ratuszem.
10 kilometrów na stacji ruiny pałacu i kościół pw. św. Wawrzyńca w Studzieńcu.
18 kilometrów na zachód od stacji zamek w Broniszowie.
9 kilometrów na południowy wschód od stacji ruiny zamku w Siedlisku.
Niedoradz – we wsi kościół pw. św. Jakuba Apostoła. 5 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. Podwyższenia Krzyża św, niszczejący pałac oraz ryneczek z ratuszem we wsi Otyń; w sąsiednim Konradowie kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z początku XX wieku. 6,5 kilometra na południowy zachód od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca we wsi Ługi. 8 kilometrów na zachód od stacji kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i ruiny pałacu we wsi Zatonie.
Zielona Góra Nowy Kisielin – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Zielona Góra Stary Kisielin – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Zielona Góra – średniej wielkości miasto reklamujące się na wszystkich możliwych blogach komercyjnych. Warto zobaczyć centrum z ładnym rynkiem, kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej, Wieżę Głodową, znaną w całym kraju palmiarnię, Centrum Nauki Keplera, Muzeum Ziemi Lubuskiej. W okolicy skansen w Ochli.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂