Kolej na Podróż

Linia kolejowa Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski – co zobaczyć

Krótka linia kolejowa (17 kilometrów) umożliwiająca dojazd do Kamienia Pomorskiego, a stamtąd dalej do nadmorskich miejscowości. Niestety, pomiędzy miejscowościami kursuje bardzo mało pociągów, nawet w wakacje (kilka kursuje jako pociągi Szczecin – Kamień Pomorski), więc przesiadka z pociągów pospiesznych często jest bardzo niedogodna. Ponadto do Kamienia Pomorskiego nie dojeżdżają pociągi pospieszne, a tamtejszy dworzec kolejowy jest bardzo zaniedbany.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie zachodniopomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski – stacje:

Wysoka Kamieńska – wieś; węzeł kolejowy, możliwość przesiadki na nieliczne pociągi do Kamienia Pomorskiego. 12 kilometrów na wschód od stacji wieża zamkowa w Golczewie, gdzie znajduje się również kościół pw. św. Andrzeja Boboli oraz plaża nad jeziorem Szczuczym.

Stawno – przystanek kolejowy w małej wiosce. 3 kilometry na wschód od stacji kościół pw. Chrystusa Króla w Kozielicach zbudowany z cegły i głazów narzutowych w XIV wieku. 7 kilometrów od stacji kościół kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Niemicy.

Górki Pomorskie – w pobliżu stacji kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej z XV wieku; odbudowany z ruin w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W Śniatowie (5 km na wschód od stacji) jeden z ładniejszych kościołów współczesnych – kościół filialny pw. Jana Pawła II zbudowany w latach 2005-2011 z kamienia polnego i cegły.

Jarszewo – we wsi zabytkowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony około 1500 roku.

Kamień Pomorski – miasto liczące ponad 8,5 tysiące mieszkańców; uzdrowisko; w sezonie letnim popularne miejsce wypoczynku turystów indywidualnych i młodzieżowych grup zorganizowanych. W walkach w 1945 roku zniszczone niemal całe zabytkowe centrum. Zachowały się fragmenty murów miejskich, konkatedra św. Jana Chrzciciela, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ratusz, inne pojedyncze zabytkowe budynki. W baszcie urządzono Muzeum Kamieni Morskich. Dzięki położeniu nad Zalewem Kamieńskich możliwy jest aktywny wypoczynek nad wodą i rejsy promami po zalewie, dostępna jest także marina.

Z Kamienia Pomorskiego łatwo dojechać busem do popularnych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych – Dziwnowa, Dziwnówka, Międzywodzia, czy Pobierowa.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na północny wschód od stacji Bałtycki Park Dinozaurów & Safari we Wrzosowie.
6,4 km na południowy wschód od stacji kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebieszewie
15 kilometrów na południowy wschód od stacji kościół pw. Świętej Trójcy w Świerznie.
10 kilometrów na południe od stacji ruiny dworu w Margowie.

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: