Kolej na Podróż

Linia kolejowa Zbąszynek – Rzepin – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Zbąszynek – Rzepin to fragment linii kolejowej z Warszawy do Rzepina i dalej do Frankfurtu nad Odrą, skąd pociągi międzynarodowe kontynuują podróż. Linia wyremontowana, zelektryfikowana, kursują po niej pojedyncze pociągi regionalne Polregio oraz pociągi międzynarodowe PKP Intercity. Po drodze z okien widać pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie. Według wyszukiwarki połączeń PKP odległość między stacją początkową a końcową wynosi 75 kilometrów.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie lubuskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa lubuskiego, położonych wzdłuż linii kolejowych.

Linia kolejowa Zbąszynek – Rzepin – stacje:

Zbąszynek – ważny węzeł kolejowy. Zabytki sakralne: kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, kościół ewangelicki – wszystkie z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

Atrakcje w okolicy:

1,5 km na południe od stacji modrzewiowy kościół pw. śś Szymona i Judy prawdopodobnie przełomu XIV i XV wieku w Kosieczynie. We wsi także pałacyk oraz dawny dwór.
6 kilometrów na południowy zachód od stacji poewangelicki kościół pw. Przemienienia Pańskiego z 1880 roku w Kręcku.
4 kilometry na północ od stacji pałac w Dąbrówce Wielkopolskiej.

Szczaniec – we wsi niszczejący pałac, ruiny dworu oraz kościół pw. św. Anny z 1570 roku, niedawno wyremontowany. 5 kilometrów na północny zachód od stacji pałacyk i kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Myszęcinie. 4,5 kilometra na południe od stacji pałacyk z XIX wieku oraz kościół pw. Chrystusa Króla z 1870 roku w Dąbrówce Małej. Dwa kilometry dalej na południe kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opalewie.

Kupienino – w Kupieninie można zobaczyć kościół św. Henryka, z 1832 roku; w pobliskich Ojerzycach (1,5 km na południowy wschód od stacji) niszczejący pałac oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela. 2,5 km na północ od stacji kościół pw. Świętego Krzyża z lat trzydziestych XIX wieku w Rzeczycy. 5 kilometrów na południe od stacji opuszczony pałac w Jeziorach.

Świebodzin – miasto kojarzone z ogromnym pomnikiem Jezusa Chrystusa. W Świebodzinie znajduje się także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, kościół pw. NMP Królowej Polski, kościół pw. św. Michała Archanioła, ratusz (siedziba Muzeum Regionalnego), opuszczony zamek joannitów, fragmenty murów obronnych.

Atrakcje w okolicy:

6 kilometrów na południe od stacji pałac w Chociulach (zaadaptowany na obiekt noclegowy), we wsi również ruiny kościoła oraz neogotycki kościół z początku XX wieku.
9 kilometrów na południe od stacji kościół pw. św. Jadwigi wzniesiony pod koniec XV wieku i ruina kościoła w Radoszynie.
5 kilometrów na południowy wschód od stacji opuszczony pałac w Jeziorach.
4 kilometry na północny zachód od stacji kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Ługowie.
3 kilometry na wschód od stacji kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej z XIX wieku w we wsi Grodziszcze.
12 kilometrów na północ od stacji klasztor w Paradyżu.
9 kilometrów na południowy zachód od stacji wieś Ołobok – śluza, pozostałości bunkrów oraz kościół pw. św. Bartłomieja.

Wilkowo Świebodzińskie – przystanek kolejowy we wsi Wilkowo. Można zobaczyć kościół pw. Narodzenia NMP; miejscowa plaża nad Jeziorem Wilkowskim to popularne miejsce wypoczynku w lecie. 4 kilometry na południe od stacji kościół pw. Chrystusa Króla w Borowie.

Mostki – blisko przystanku kolejowego kościół szachulcowy; dwa kilometry na zachód od przystanku prywatny zwierzyniec. 5 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Anny z 1670 roku w Nowej Wiosce – na terenie wsi i okolic ponadto jeziora, nad którymi można wypocząć w sezonie. 6 kilometrów na południe od stacji pałac w Przełazach (ośrodek rehabilitacyjny), również tutaj można wypocząć nad jeziorem.

Toporów – we wsi kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej z XIX wieku oraz Aleja Wiązów. 5 kilometrów na południowy wschód od stacji drewniany kościół Wniebowzięcia NMP w Niedźwiedziu z XIX wieku. 5 kilometrów na północ od stacji szachulcowy kościół Zwiastowania NMP z XVIII wieku we wsi Poźrzadło. 12 kilometrów na północ od stacji jezioro i Pałac Joannitów w Łagowie – w sezonie uruchamiane są pociągi turystyczne do Łagowa.

Drzewce – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Torzym – miasteczko (ok. 3 tys. mieszkańców); kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIX wieku. 10 kilometrów na południe od stacji pałac w Debrznicy.

Boczów – jedyny zabytek we wsi to kościół z XIX wieku. 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Bożego Ciała w Lubinie z XV wieku, przebudowany w XVII wieku. 6 kilometrów na północ od stacji kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika z przełomu XVII i XVIII wieku w Wystoku.

Rzepin – nieduże miasto, ważny węzeł kolejowy. Ważniejsze zabytki to kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i ratusz.

%d bloggers like this: