Linia kolejowa Zebrzydowice – Cieszyn to linia jednotorowa, zelektryfikowana, wyremontowana w latach 2018-2019. Odległość pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi ok. 16,5 kilometra. Pod względem widokowym wygląda przeciętnie, ale w miejscowościach wzdłuż trasy znajduje się kilka interesujących atrakcji, aczkolwiek przystanki kolejowe i ich otoczenie nie zachęcają do wizyty. Po trasie kursują pociągi Kolei Śląskich, które na opisywanym odcinku często są zatłoczone.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po województwie śląskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa śląskiego, położonych wzdłuż linii kolejowych.
Linia kolejowa Zebrzydowice – Cieszyn – stacje:
Zebrzydowice – stacja graniczna, ważny węzeł kolejowy. W trakcie opracowywania artykułu dworzec w środku wyglądał okropnie i w praktyce pełnił funkcję przytułku dla bezdomnych. Zapowiadano remont w najbliższych latach. W Zebrzydowicach można zobaczyć kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz pałac. Tuż obok zabytków, na stawie Młyńszczok, działa kąpielisko sezonowe. Przez Zebrzydowice przebiega Żelazny Szlak Rowerowy poprowadzony częściowo śladem linii kolejowej Zebrzydowice – Jastrzębie-Zdrój.
7 kilometrów od Zebrzydowic znajdują się Piotrowice koło Karwiny (pierwsza stacja kolejowa po stronie czeskiej). Atrakcją wsi jest pałacyk zaadaptowany na obiekt noclegowy. 6 kilometrów na północny wschód od Zebrzydowic można zobaczyć drewniany kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach.
Kończyce – przystanek kolejowy we wsi Kończyce Małe. Można zobaczyć zamek z Izbą Regionalną Wsi Cieszynskiej oraz kościół pw. Narodzenia NMP. W sąsiednich Kończycach Wielkich (3 kilometry od stacji) drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła oraz Pałac rodziny Thun-Hohenstein.
Kaczyce – we wsi warto zobaczyć drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. 5 kilometrów na wschód od stacji wspomniane już Kończyce Wielkie. Czeskie miasto Karwina oddalone jest od stacji o 7 kilometrów; wprawdzie dominują blokowiska, ale niektórym podoba się zamek Frysztat.
Pogwizdów – blisko przystanku kolejowego kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1817 roku.
Cieszyn Marklowice – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Cieszyn – wyremontowany dworzec pełniący funkcję dworca multimodalnego. Z dworca do rynku i największych atrakcji idzie się 5-10 minut, do granicy 10-15 minut, w zależności od wybranej drogi. Najważniejsze zabytki i atrakcje Cieszyna to rynek, Wzgórze Zamkowe, Studnia Trzech Braci, tzw. cieszyńska Wenecja, a także przejście do czeskiej części miasta – znacznie brzydszego Czeskiego Cieszyna, gdzie poza dworcem kolejowym i sklepami ma tak naprawdę niewiele do zaoferowania. W każdym razie Cieszyn to przyjemne miasto, polecam na jednodniową wycieczkę.
Cieszyn na szybki wypad – podstawowy przewodnik po Cieszynie