Kolej na Podróż

Lublin – 33 najciekawsze miejsca i atrakcje

Lublin w ostatnich latach bardzo zyskuje na popularności wśród turystów. Z zaniedbanego miasta o niezbyt dobrej opinii stał się popularnym celem wycieczek turystycznych. Miasto o ciekawej historii, w historii zapisało się za sprawą Unii Lubelskiej z 1569 roku, powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele w nocy z 7 na 8 listopada 1918 roku, jak również faktem, iż przez 164 dni, na przełomie 1944 i 1945 roku, Lublin był siedzibą władz polskich.

Najważniejsze atrakcje Lublina znajdują się przeważnie w centrum miasta, jednak do kilku z nich należy podjechać autobusem. Miasto prężnie się rozwija, więc w przyszłości artykuł zostanie pewnie rozbudowany.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023



1. Zamek Lubelski

Wizytówka miasta i najważniejsza atrakcja Lublina. Pierwszy gród na wzgórzu wzniesiono za czasów Kazimierza Sprawiedliwego. W XIV wieku, na polecenie Kazimierza Wielkiego, powstał murowany zamek otoczony murem obronnym. Około 1520 roku przebudowany na rezydencję królewską. Podczas wojen w XVII wieku niemal w w całości zrównany z ziemią, ocalała tylko wieża z XIII wieku.

W latach 20. XIX wieku na Wzgórzu Zamkowym zbudowano nowy obiekt, który przez następne 128 lat pełnił funkcję więzienia. Więzienie funkcjonowało do 1954 roku, w ostatnim okresie działalności więziono w nim wrogów reżimu PRL-owskiego. Po likwidacji siedziba Muzeum Lubelskiego, działającego pod nazwą Muzeum Narodowe w Lublinie.

Do zwiedzania została udostępniona wieża obronno-mieszkalna (donżon), z której można podziwiać panoramę Lublina, kaplica św. Trójcy i ekspozycja Muzeum Narodowego w Lublinie.

2. Brama Grodzka

Zbudowana w 1341 roku z polecenia Kazimierza Wielkiego, w 1785 roku przebudowana w stylu klasycystycznym i pozbawiona cech obronnych. Przebudową kierował architekt nadworny Stanisława Poniatowskiego – Dominik Merlini. Na bramie znajdziemy litery SAR (Stanislaus Augustus Rex – Stanisław August Król). Obecnie w bramie mieści się Teatr NN i sklepik z pamiątkami. W środku można zobaczyć makietę dawnej dzielnicy żydowskiej oraz ciekawe wystawy dokumentujące codzienne życie w przedwojennym Lublinie. Jedna z dwóch zachowanych lubelskich bram.

O nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej przypomina położony niedaleko pomnik z jej planem.

3. Plac po Farze

Niedaleko Wzgórza Zamkowego przykuwa uwagę znany lubelski Plac po Farze z odsłoniętymi ruinami XIII-wiecznego kościoła rozebranego w połowie XIX wieku ze względu na zły stan techniczny. Według legendy kościół został zbudowany z inicjatywy księcia Leszka Czarnego po wygranej bitwie z Jadźwingami. Przed bitwą książę usnął pod dębem stojącym w miejscu tego kościoła. We śnie ukazał mu się Michał Archanioł i podarował mu miecz, którym zwyciężył Jadźwingów. Był to pierwszy kościół parafialny w Lublinie, świątynia o imponujących rozmiarach, jak na tamte czasy.

Z placu roztacza się widok na zamek, można też zobaczyć odlaną z brązu makietę nieistniejącego już kościoła. Wokół sklepiki z pamiątkami i kawiarnie.

4. Rynek Starego Miasta

Rynek wytyczony po lokacji miasta w 1317 roku. W rynku i okolicach zachował się pierwotny układ architektoniczny. Rynek otaczają piękne kamienice, a pośrodku stoi Stary Ratusz, od 1578 roku siedziba Trybunału Koronnego. W sezonie letnim zatłoczony.

Lublin

Stare Miasto w Lublinie (fot. dreamstime.com)

5. Piwnica pod Fortuną (fakultatywnie)

Niewielkie pomieszczenie w Kamienicy Lubomelskich przy Rynku 8, udostępnione do zwiedzania. Piwnica w siedemnastym wieku została ozdobiona polichromiami pokrywającymi wszystkie ściany i sklepienie pomieszczenia. Na ściany przeniesiono siedem grafik z książki „Emblemata saecularia” wydanej w 1598 roku we Frankfurcie nad Menem. Ceny stosunkowo wysokie jak na jedno pomieszczenie – atrakcja dla specyficznej grupy odbiorców.

6. Lubelska Trasa Podziemna

Lublin, podobnie jak wiele innych polskich miast, posiada trasę podziemną. Lubelskie podziemia zaczynają się w budynku Trybunału Koronnego i biegną pod Rynkiem Starego Miasta do Placu po Farze. Trasa o długości 280 metrów powstała z połączenia kilkunastu staromiejskich piwnic. Pod ziemią zobaczymy makiety przedstawiające rozwój miasta oraz makietę wielkiego pożaru miasta z 1719 roku.

7. Wieża Trynitarska

Z innych ciekawych zabytków Starego Miasta należy wymienić Wieżę Trynitarską. Wieża uważana jest za najlepszy punkt widokowy w Lublinie – taras widokowy znajduje się na wysokości 40 metrów i doskonale widać stąd położoną tuż obok archikatedrę oraz Rynek Starego Miasta, a idąc na górze przechodzimy przez Muzeum Archidiecezjalne z ciekawą kolekcją eksponatów sakralnych. Ceny umiarkowane.

8. Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Warta odwiedzenia świątynia zbudowana w latach 1586 – 1604, według projektu włoskich architektów Jana Mario Bernardoniego i Józefa Bricciego, wzorowana na rzymskiej świątyni jezuickiej Il Gesu. Barokowy kościół spłonął w 1752 roku. Po pożarze odbudowany. Z zewnątrz wygląda niepozornie. W środku należy zobaczyć polichromie iluzjonistyczne stworzone przez Józefa Mayera, piękne barokowe malowidła i fotokopię całunu turyńskiego. Ciekawym miejscem jest także zakrystia akustyczna, gdzie osoby stojące po przeciwnej stronie pomieszczenia, mogą porozumiewać się między sobą szeptem. W sezonie tłumy turystów.

9. Kamień Nieszczęścia

Nietypowa atrakcja Lublina, usytuowana w sąsiedztwie Wieży Trynitarskiej. Nawa Kamień Nieszczęścia odnosi się do kamienia pod znakiem ostrzegawczym z sylwetką kata przy kamienicy u zbiegu ulic Jezuickiej i Grella. Owiany legendami, dawniej znajdował się na Placu Bernardyńskim i służył jako podstawa pod pień katowski. Później przy ulicy Rybnej. Podobno pewien piekarz nie wierzył w moc kamienia i użył go do budowy pieca w swojej piekarni. Wkrótce został zamknięty w nowym piecu prze własną żonę i jej kochanka, co skończyło się śmiercią piekarza. W latach 20. XX wieku przeniesiony w okolice Wieży Trynitarskiej. Okolice kamienia zostały najbardziej zniszczone podczas bombardowań niemieckich w 1939 roku. Kamień Nieszczęścia znany jest turystom, lecz tylko nieliczni odważyli się go dotknąć.

10. Koziołki

Wzorem wielu innych miast, Lublin może się pochwalić rzeźbami postaci z przypisaną legendą w różnych częściach Starego Miasta. We Wrocławiu są to krasnale, w Gnieźnie króliki, w Lublinie koziołki. Wybór koziołków wiąże się z z legendą z czasów najazdu tatarskiego i faktem, że Lublin bywa nazywany „Kozim Grodem”. Jak mówi legenda, podczas najazdu tatarskiego, grupa dzieci uciekła do wąwozu, gdzie karmiła je koza i nie umarły z głodu. Kiedy mieszkańcy odbudowali zniszczoną osadę, która po latach rozrosła się, dzieci pojechały do Władysława Łokietka, który poradził, żeby w herbie była koza, a dodatkowo gałąź z winogronami. Herb miał namalować krakowski malarz. Namalował jednak kozła i tak zostało.

Koziołki pojawiają się na ulicach Lublina od kilku lat. Pierwszy był Onufry, w trakcie opracowywania artykułu można było znaleźć 6 koziołków, w tym Światowida ze słuchawką.

11. Kościół pw. Stanisława BM

Kolejny interesujący zabytek sakralny na mapie miasta. Kościół zarządzany przez ojców Dominikanów zbudowany w 1342 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w miejscu drewnianego oratorium. Częściowo zniszczony w pożarze miasta w 1575 roku, przebudowany na początku XVII wieku według projektu architekta Rudolfa Negron Ego, z fasadą w stylu renesansu lubelskiego. W XVII i XVIII wieku do kościoła dobudowano kilka kaplic, między innymi Kaplicę Firlejów. Od 1967 bazylika mniejsza. Ładne wnętrze. Świątynia ukryta w zaułku.

12. Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza (fakultatywnie)

Muzeum poświęcone wybitnemu lubelskiemu poecie. Od 2002 roku mieści się w kamienicy podarowanej przez rodzinę Riabininów przy ulicy Złotej 3. W muzeum zobaczymy wystawy stałe poświęcone Józefowi Czechowiczowi, życiu literackiemu Lublina i historii zabytkowej kamienicy. Muzeum małe, ceny biletów niskie, polecane dla miłośników literatury i malarstwa.

13. Teatr Stary

Mniej znana atrakcja Lublina. Teatr Stary mieści się w gmachu wybudowanym w 1822 roku według projektu pierwszego właściciela teatru – Łukasza Rodakiewicza. Był to drugi stały teatr w Polsce. Teatr Stary funkcjonował do czasu otwarcia Teatru Miejskiego w 1887 roku. Na początku XX wieku zaadaptowany na kino, które pod różnymi nazwami funkcjonowało do lat 80. XX wieku. Od zamknięcia kina budynek popadał w ruinę. Gruntownie wyremontowany w 2012 roku, obecnie ponownie pełni funkcję teatru.

Możliwe jest zwiedzanie teatru w grupach z przewodnikiem. W okresie wakacyjnym, w weekendy, możliwe jest indywidualne zwiedzanie foyer teatralnego z wystawą archeologiczną oraz sali widowiskowej bez przewodnika i bez wcześniejszej rezerwacji.

14. Plac Rybny

Urokliwy zaułek Starego Miasta, choć trochę zaniedbany. W miejscu dzisiejszego placu dawniej odbywały się targi rybne. Zachowały się fragmenty baszty Okrągłej o wysokości 25 metrów, dawniej wyposażonej w działa. Do najciekawszych budynków przy placu należy Pałac Pawęczkowskich – budowany jako kościół, po śmierci fundatora niedokończona budowla została sprzedana fryzjerowi Janowi Pawęczkowskiemu. Jak głosi legenda, za przerwaniem budowy kościoła stał opisany wcześniej Kamień Nieszczęścia.

15. Muzeum Zakładu Historii Farmacji

Bardzo małe muzeum przy ulicy Grodzkiej 5A. Dwie sale wystawowe zaaranżowane na aptekę z przełomu XIX i XX wieku. Różnorodne eksponaty poświęcone historii aptekarstwa, stare wagi, recepty i przyrządy aptekarskie. Wstęp bezpłatny.

Lublin atrakcje

Stare Miasto w Lublinie (fot. dreamstime.com)

16. Brama Krakowska

Z Rynku Starego Miasta ulicą Bramową przechodzimy do drugiej z zachowanych bram miejskich – Bramie Krakowskiej, często pojawiającej się na zdjęciach w przewodnikach i ujęciach kamerek internetowych z Lublina. Brama wzniesiona w 1341 jest zwrócona w stronę historycznego traktu prowadzącego do Krakowa. Powstała jako fortyfikacja w pierścieniu murów obronnych. Podobnie jak Brama Grodzka, została przebudowana według projektu Dominika Merliniego w 1782 roku. Dawniej służyła jako wieża obserwacyjna straży ogniowej, grano z niej hejnał, obecnie wewnątrz mieści się Muzeum Historii Miasta Lublina.

17. Dom Koziołka Lubelskiego (dla dzieci)

Atrakcja Lublina dla dzieci. W dalszej części przewodnika przeniesiemy ze Starego Miasta w okoliczne place i ulice. Jeśli chodzi o nowe atrakcje Lublina, to Dom Koziołka Lubelskiego został otwarty w 2003 roku i nawiązuje do koziołka w herbie miasta. Jest to miejsce raczej dla młodszych dzieci, które mogą poznać historię Lublina i legendy związane z miastem w sposób adekwatny do wieku dziecka. Na koniec własnoręcznie można odbić pieczęć miejską z 1401 roku, na której po raz pierwszy pojawił się kozioł. W dni powszednie otwarte dla grup zorganizowanych, w weekendy dla turystów indywidualnych.

18. Regionalne Muzeum Cebularza (fakultatywnie)

Kultowa atrakcja Lublina dla miłośników kuchni. Warsztaty wypiekania miejscowego specjału wraz z wykładem o historii cebularza. Lubelskie cebularze są produktem regionalnym posiadającym certyfikat unijny. Niestety, ogromna popularność tego miejsca sprawiła, że bilety są stosunkowo drogie.

19. Synagoga Chewra Nosim (fakultatywnie)

Izba Pamięci Żydów Lublina utworzona w jedynej lubelskiej synagodze, która przetrwała do czasów współczesnych. Zbudowana przed 1889 r., położona poza obrębem getta, przetrwała II wojnę światową. Nabożeństwa odbywały się w tym miejscu do 1984 roku. Obecnie na pierwszym piętrze mieści się tu niewielkie muzeum poświęcone historii lubelskich Żydów. Z pierwotnego wystroju synagogi nic się nie zachowało. Tylko dla miłośników tematyki.

20. Plac Litewski

Jeden z głównych placów Lublina. W miejscu dzisiejszego placu obozowali Litwini, którzy przyjechali do miasta podpisać Unię Lubelską w 1569 roku, o czym przypomina pomnik na placu. Na rynku znajduje się fontanna multimedialna – w sezonie letnim odbywają się efektowne pokazy fontanny, z budynków wyróżnia się piękny Pałac Czartoryskich. Plac zrewitalizowany, tętniący życiem – dostępny plac zabaw dla dzieci i szalet publiczny.

21. Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i klasztor

Interesujący zespół kościelno-klasztorny oo. Karmelitów przy ulicy Świętoduskiej. Kościół jest wzorcową realizacją świątyni w stylu renesansu lubelskiego charakteryzującego się między innymi piaskowo-białymi barwami i wnętrzem ze sklepieniami pokrytymi stiukiem. Świątynia pochodzi z lat 1635-1644. Do 1807 zarządzany przez siostry Karmelitanki. W latach 1864-1919 zamieniony na koszary. Po II wojnie w wydzielonym budynku w klasztorze mieścił się areszt NKWD.

22. Podziemia Browaru Perła

Udostępnione do zwiedzania podziemia dawnego klasztoru i kościoła oo. Reformatów, w którym w latach 1846-2001 produkowano piwo. Podczas zwiedzania z przewodnikiem turyści poznają historię browaru od najwcześniejszych dziejów do czasów współczesnych oraz sposoby produkcji piwa. Na koniec w dawnej leżakowni odbywa się degustacja dwóch piw – ciemnego i jasnego. Czas zwiedzania to około godzina. Ceny niewygórowane.

23. Dom Słów

Interesujące muzeum przy ulicy Żmigród, niedaleko Starego Miasta. Właściwie to Izba Drukarska. Zwiedzanie z przewodnikiem, który opowiada o historii druku oraz historii drukarstwa w Lublinie. Na miejscu pracuje zecer. Wewnątrz zobaczymy między innymi maszyny drukarskie, zecerskie i introligatorskie, organizowane są warsztaty dla dzieci. Ceny przystępne.

24. Centrum Spotkania Kultur

Nowoczesny budynek ukończony w 2015 roku (budowa trwała z przerwami od 1974 r.), zbudowany według projektu lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha. W budynku działa ośrodek kultury. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, koncerty i wystawy, działa także kino oraz opera. Na 4 piętrze znajduje się pasieka, natomiast z tarasu widokowego na piątym piętrze możemy podziwiać panoramę Lublina. Miejsce ważne dla mieszkańców, dla turystów kolejna atrakcja Lublina.

25. Ogród Saski

Duży, zalesiony park położony w pobliżu Centrum Spotkania Kultur. Park zadbany, doskonałe miejsce do spokojnych spacerów i odpoczynku od zgiełku miasta. Do najciekawszych atrakcji należy oczko wodne z kaczkami, plac zabaw, amfiteatr, woliera dla pawi oraz fontanna. Liczne ławki, alejki, przyjemny cień. Pomiędzy Centrum Spotkania Kultur a parkiem wznosi się bardzo ładny budynek Collegium Novum Uniwersytetu Medycznego.

26. Muzeum Wsi Lubelskiej

Jedna z najciekawszych atrakcji Lublina, położona 6 kilometrów od centrum miasta. Skansen malowniczo położony w dolinie rzeki Czechówki. Ekspozycja podzielona na sektory dotyczące Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla, Podlasia i Nadbuża. Dodatkowo sektor dworski i miasteczkowy. Dumą skansenu jest model prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. Powierzchnia skansenu wynosi ponad 20 hektarów, więc na zwiedzanie trzeba przeznaczyć kilka godzin. Ceny umiarkowane.

Skansen w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej (fot. dreamstime.com)

27. Ogród Botaniczny UMCS

Blisko skansenu znajduje się uniwersytecki Ogród Botaniczny. Na rozległym terenie można zobaczyć 1600 gatunków drzew i krzewów, około 3300 roślin zielnych gruntowych oraz ponad 1600 gatunków roślin szklarniowych. Na terenie ogrodu stoi zrekonstruowany Dwór Kościuszków udostępniony do zwiedzania. Wiele stref tematycznych, np. rośliny tropikalne. Dworek i szklarnie nie zawsze są otwarte.

28. Państwowe Muzeum na Majdanku

5 kilometrów od centrum należy zwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku, utworzone na terenie dawnego obozu zagłady działającego w latach 1941-1944. Zachowało się około 70 obiektów historycznych – w tym baraki, gdzie można obejrzeć między innymi kolekcję butów odebranych więźniom, ekspozycję o warunkach bytowych, i kilku innych wystaw stałych. Jeśli wystarczy czasu, miejsce obowiązkowe dla każdego turysty.

29. Trolejbusy i linie retro

Lublin to jedno z trzech polskich miast, w których jeżdżą trolejbusy (dwa pozostałe to Gdynia i Tychy). Przejażdżka trolejbusem dla wielu osób będzie atrakcją samą w sobie. Natomiast w wakacyjne weekendy Zarząd Transportu Miejskiego uruchamia dwie linie retro – autobusową i trolejbusową, kursujące spod Bramy Krakowskiej wzdłuż najważniejszych atrakcji miasta. Linie obsługiwane są autobusem Jelcz 272 MEX, przez tutejszych pracowników komunikacji miejskiej zwanym „Gutek” (popularny „Ogórek”), starym Ikarusem 280 lub trolejbusem ZIU-9B o pseudonimie „Ziutek”.

30. Stary cmentarz żydowski (fakultatywnie)

Planując zwiedzanie Lublina należy uwzględnić stary cmentarz żydowski zlokalizowany niedaleko zamku. Zadbane miejsce pochówku z kilkudziesięcioma zachowanymi macewami, z których najstarsza pochodzi z XVI wieku, kiedy cmentarz został założony. Teren powoli odnawiany. Klucze do bramy cmentarza można wypożyczyć za opłatą w hotelu Ilan przy ulicy Lubartowskiej.

31. Niegasnąca Latarnia Pamięci (ciekawostka)

Przy ulicy Podwale, po lewej stronie mostu z zamku na Stare Miasto zwraca uwagę latarnia świecąca się przez całą dobę, nawet w słoneczne dni. Latarnia stojąca u zbiegu przedwojennego skrzyżowania ulic Krawieckiej i Podwale jest jedną z nielicznych ocalałych przedwojennych latarni ulicznych w Lublinie. Zapalona w 2004 roku świeci nieprzerwanie, przypominając o nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej, znajdującej się przed wojną w tym miejscu i żydowskich ofiarach nazistów.

32. Cmentarz mariawicki (ciekawostka)

W odległości 4 kilometrów od centrum Lublina usytuowany jest cmentarz mariawicki – mały cmentarz bez ogrodzenia, jakby zapomniany, chociaż czynny. Skromny cmentarzyk, część z kilkudziesięciu nagrobków liczy ponad 50 lat. Został założony w 1906 roku na powierzchni 0,2 ha. Do lat 80. XX wieku poza granicami Lublina. Zwykły turysta spokojnie może odpuścić, miejsce dla miłośników cmentarzy i podobnych miejsc.

33. Zalew Zemborzycki

Sezonowa atrakcja Lublina. Zalew na peryferiach miasta. W sezonie letnim przy zalewie działa park wodny z otwartymi basenami o nazwie „Słoneczny Wrotków”. Baseny, zjeżdżalnie, brodziki, lokale gastronomiczne. Niestety, bardzo tłoczno. Na kompleks składa się pięć basenów rekreacyjnych z miejscami do plażowania. Przy obiekcie działa wypożyczalnia sprzętu sportowego – można wypożyczyć rowery wodne, kajaki i rowery górskie. Ceny stosunkowo wysokie.

Nad zalewem wytyczono szlaki piesze i rowerowe, w sezonie organizowane są spływy kajakowe. Popularne miejsce spacerów i rekreacji mieszkańców Lublina. We dzielnicy Zemborzyce warto zobaczyć bardzo ładny kościół św. Marcina z lat 1906-1907.

Lublin – podsumowanie

Lublin to warte odwiedzenia miasto – bardzo dobra propozycja na jednodniową wycieczkę, jak i na weekend, ewentualnie na dłużej. Stare Miasto należy do najładniejszych w Polsce, nie brakuje interesujących muzeów, na oficjalnych stronach informacji turystycznej pojawiają się również tak współczesne kategorie atrakcji jak „najbardziej Instagramowe miejsca w Lublinie”, co nie jest tematyką tego przewodnika.

Na liście przedstawiłem najciekawsze atrakcje Lublina. Z powodu negatywnego odbioru kościołów przez dużą część czytelników, pominąłem kilka z nich, próbując stworzyć listę różnorodnych atrakcji, która ułatwi zwiedzanie Lublina.

Lublin posiada rozbudowaną bazę noclegową i dobrą bazę gastronomiczną. Miasto rozwija się, przybywa atrakcji, co może jednak zaowocować coraz wyższymi cenami i komercją, która psuje ogólne wrażenie w kilku polskich miastach.

Lublin szeroko promuje się wśród dziennikarzy, blogerów podróżniczych i różnych influencerów. Należy pamiętać, że cukierkowe opisy oraz wychwalanie pod niebiosa wiążą się z ogromnymi pieniędzmi dla autorów takich artykułów lub filmów, którzy dodatkowo podróżują na zaproszenie, śpią w najlepszych hotelach i jedzą w najlepszych restauracjach, dlatego należy zachować rozsądek czytając kipiące pochwałami teksty. Mimo to nie ulega wątpliwości, że warto pojechać do Lublina.

Dojazd pociągiem do Lublina

Dojazd pociągiem do Lublina jest możliwy z wielu polskich miast. Dojeżdżają tu pociągi regionalne z Chełma, Dęblina, Lubartowa, Zamościa i Rzeszowa (obsługiwane przez Polregio), jak również pociągi dalekobieżne kategorii TLK i IC obsługiwane przez PKP Intercity. W ostatnich latach wyremontowano kilka linii kolejowych prowadzących do Lublina, w związku z czym dojazd stał się znacznie krótszy niż kiedyś. Na uwagę zasługują zabytkowe dworce przy linii Warszawa – Lublin przez Dęblin wybudowane w stylu carskim.

Dworzec kolejowy w Lublinie położony jest około 2,5 kilometra od Starego Miasta, w związku z czym zalecane jest skorzystanie z komunikacji miejskiej.

Zobacz również:

Pociągiem po Lubelszczyźnie – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Lublina – propozycje wycieczek jednodniowych
Chełm – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Lublin

Widok na Zamek Królewski w Lublinie (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: