Kolej na Podróż

Muzea w Krakowie – 30 najciekawszych krakowskich muzeów

Muzea w Krakowie to szeroki temat – na terenie miasta działa kilkadziesiąt muzeów skierowanych do różnych grup odbiorców. Niektóre krakowskie muzea są prawdziwymi perełkami, przy innych trudno oprzeć się wrażeniu, że powstały tylko z myślą o szybkim zarobku. Opisując muzea w Krakowie wybrałem tylko najważniejsze z nich, niektóre ze względu na renomę, inne ze względu na nietypową tematykę.

Ceny biletów wstępu są bardzo zróżnicowane. Większość placówek umożliwia bezpłatne zwiedzanie w jeden wyznaczony dzień w tygodniu, o czym powstanie osobny artykuł. Do niektórych placówek wejdziemy w ramach ważności Krakowskiej Karty Turysty.

W ostatnich latach w Polsce nastąpił wysyp muzeów. Dzięki szczodrym dotacjom powstają kolejne muzea, więc za jakiś czas lista zostanie uzupełniona o nowe pozycje.

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023



1. Muzeum Armii Krajowej

Zwiedzanie Krakowa, jak w poprzednich artykułach, zaczynamy od dworca kolejowego Kraków Główny. W bezpośredniej bliskości dworca znajdują się dwa muzea. Pierwsze z nich to Muzeum Armii Krajowej, prezentujące historię Polskiego Państwa Podziemnego w czasach okupacji sowieckiej i hitlerowskiej. Zwiedzający zapoznają się z historią II Rzeczpospolitej, Kampanią Wrześniową i realiami życia w obozach jenieckich. Wyjątkowo cennym eksponatem jest dziennik majora „Hubala”, poza tym zobaczymy odręczne listy żołnierzy, dokumenty i broń. Ciekawe makiety, stanowiska multimedialne. Klimatyzowane sale wystawowe. Dodatkową zaletą są stosunkowo niskie ceny biletów wstępu.

2. Muzeum Fotografii

Drugie z krakowskich muzeów koło dworca kolejowego. Młode muzeum, ciągle rozbudowywane. Dla miłośników fotografii – na wystawach stałych poznamy historię fotografii od początków do czasów współczesnych, historię krakowskich fotografów, wystawiono również dużą kolekcję aparatów fotograficznych. Zobaczymy także najsłynniejsze zdjęcia. Budynek nowoczesny, podobnie jak wystawa. Ceny umiarkowane.

3. Muzeum Czartoryskich

Na krakowskim Starym Mieście znajdziemy kilkanaście muzeów. Na pewno należy polecić wizytę w Muzeum Czartoryskich – jednym z najstarszych polskich muzeów. Siedziba muzeum znajduje się przy ulicy Pijarskiej 8, w starym Arsenale, niedaleko Bramy Floriańskiej. Muzeum zostało otwarte po remoncie generalnym w 2019 roku. Warto dodać, że remont trwał 9 lat. Wystawa stała przedstawia słynne dzieła sztuki, a dumą muzeum jest bogata kolekcja malarstwa. Wśród dzieł zobaczymy m.in. „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Ponadto kolekcje eksponatów z czasów rzymskich i starożytnego Egiptu. Na dziedzińcu ulokowano miejsce poznania i tajemnicy dla rodzin z dziećmi.

Jeśli lubisz sztukę i zastanawiasz się, co zwiedzić w Krakowie, to miejsce obowiązkowe. Dla innych niekoniecznie, bo ceny biletów są wysokie.

4. Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ

Jedno z muzeów przy ulicy Floriańskiej, ze względu na wartość merytoryczną zasługujące na szczególną uwagę. Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Placówka zajmuje zabytkową kamienicę; na wystawy przeznaczono cały budynek – od piwnic po strych. W muzeum zgromadono sprzęt aptekarskich – meble aptekarskie, naczynia, surowce apteczne z różnych epok, starodruki i zielniki. Część wystawy poświęcona jest historii krakowskich aptek. Ceny biletów niewygórowane.

5. Dom Jana Matejki

Nieduże muzeum przy ulicy Floriańskiej, w domu, w którym mieszkał i tworzył Jan Matejko. Kolekcja obejmuje dzieła malarza i rodzinne pamiątki. Miejsce dla wycieczek szkolnych i dorosłych oraz miłośników malarstwa. Ceny biletów wstępu umiarkowane.

6. Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach

Na pierwszym piętrze Sukiennic znajduje się Oddział Muzeum Narodowego – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Na wystawie prezentowane są obrazy najwybitniejszych polskich malarzy tego okresu, jak również rzeźby polskich artystów z XIX wieku. Wystawa obejmuje cztery sale wystawowe. W Sali Bacciarellego zobaczymy dzieła z okresu oświecenia, w Sala Michałowskiego twórczość z czasów romantyzmu, w Sali Siemiradzkiego wystawę o nazwie „W stronę sztuki narodowej”, a Sala Chełmońskiego przedstawia polskim impresjonizm i początki symbolizmu. Ceny biletów stosunkowo wysokie.

7. Podziemia Rynku Głównego

Nowoczesne, multimedialne krakowskie muzeum urządzone w podziemiach rynku z ekspozycjami poświęconymi najstarszej historii miasta. Działa od 2010 roku. Wykorzystane zostały między innymi urządzenia holograficzne. Na zwiedzających czekają znaleziska archeologiczne, przekrój przez warstwy rynku i makieta średniowiecznego Krakowa. Pod koniec trasy wyświetlane są filmy na temat historii miasta. Na zwiedzanie należy przeznaczyć od godziny do dwóch. Dostępne windy dla niepełnosprawnych i toalety. Zakaz dotykania eksponatów i filmowania, można robić zdjęcia. Ceny umiarkowane.

8. Kamienica Hipolitów

Małe, kameralne muzeum, z ekspozycją starannie zrekonstruowanych wnętrz mieszczańskich. Zwiedzający mogą zobaczyć gabinet bogatego mieszczanina z XVII wieku, sypialnię oraz pokój mieszczanina. Drugie piętro to zrekonstruowane mieszkanie z końca XIX wieku. Muzeum mieszczące sie zabytkowej kamienicy z XVI wieku podczas opracowywania artykułu było remontowane, więc po zakończeniu remontu opis może się zmienić.

9. Kamienica Szołayskich

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie przy Placu Szczepańskim. Na dwóch kondygnacjach zabytkowej kamienicy dostępne są wystawy przedstawiające polską sztukę użytkową oraz architekturę. Wśród eksponatów między innymi projekty mebli i ubrań z czasów PRL-u. Trzecia wystawa to wystawa czasowa, zmieniana co kilka miesięcy. W ostatnim czasie dominowały wystawy poświęcone Japonii.

10. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jeśli chodzi o krakowskie muzea, dobrym pomysłem jest wizyta w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, urządzonym w części pięknego, zabytkowego budynku. W muzeum zobaczymy między innymi pokoje profesorskie, bibliotekę, Aulę Jagiellońską, gdzie do dziś odbywają się ważne uroczystości uczelniane, dawną jadalnię i skarbiec. Do tego Sala Kartografii, sala z kolekcją zegarów i galeria rzeźby średniowiecznej. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem lub bez (osobne godziny), wydzielona część z kolekcją instrumentów naukowych dostępna tylko z przewodnikiem. Ceny biletów przystępne.

11. Muzeum Archeologiczne

Muzeum położone przy ulicy Senackiej, w którą skręcamy idąc ulicą Grodzką z Rynku Głównego w stronę Wawelu. Po drodze mijamy Bazylikę Franciszkanów, której jednak nie opisuję, ze względu na charakter artykułu. W muzeum zgromadzono ogromny zbiór eksponatów – oprócz przedmiotów z wykopalisk na obszarze Małopolski zobaczymy prawdziwą mumię na wystawie poświęconej starożytnemu Egiptowi, eksponaty z czasów Imperium Rzymskiego oraz zabytki z wykopalisk w Peru. Osobna ekspozycja poświęcona jest historii budynku i muzeum.

12. Muzeum Starego Teatru

Mało znane krakowskie muzeum na Starym Mieście, znane także jako Centrum Edukacji Teatralnej przy Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Nieduże, nowoczesne, interaktywne muzeum dla miłośników sztuki, gdzie samodzielnie można stworzyć scenografię, ścieżkę dźwiękową do przedstawienia, zostać wirtualnym reżyserem i odegrać scenkę. Swoją twórczość można wysłać na maila. Ceny biletów niskie jak na Kraków.

13. Muzeum Geologiczne Instytutu PAN

Na liście „Muzea w Krakowie” postanowiłem także umieścić Muzeum Geologiczne Instytutu PAN, położone w sąsiedztwie Muzeum Archeologicznego. Malutkie muzeum z eksponatami, które mogą zainteresować szczególnie dzieci i młodzież. Poza kolekcją minerałów z okolic Krakowa można obejrzeć pod mikroskopem najstarsze meteoryty odkryte na ziemi i zobaczyć skałę z Księżyca. Jedna z największych w Polsce kolekcji meteorytów.

14. Muzeum w Pałacu Ciołka

Oddział Muzeum Narodowego w Pałacu Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej należy do najbardziej wartościowych muzeów dla miłośników historii sztuki polskiej. Na wystawie stałej „Galeria Sztuki Dawnej Polski XII-XVIII wiek” obejrzymy obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, między innymi niezwykle cenną rzeźbę Madonny z Krużlowej z 1410 roku. Na drugiej z wystaw prezentowana jest kolekcja ikon, a wystawa stała „Kraków na wyciągnięcie ręki” obejmuje 800 fragmentów najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski. Ceny przystępne.

15. Muzeum Archidiecezjalne

Drugie krakowskie muzeum położone przy ulicy Kanoniczej. Dwa piętra wystaw, na których zobaczymy pamiątki po Karolu Wojtyle (między innymi jego pokój), cenne malowidła i rzeźby, stroje liturgiczne. Cena biletów niska, ale wielki minus za konieczność dopłaty za możliwość robienia zdjęć.

16. Zamek Królewski na Wawelu

Muzeum w dawnej rezydencji polskich władców. Wiele atrakcji w różnych pomieszczeniach, jak np. Skarbiec, Zbrojownia, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, dodatkowo wystawa „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”. Cenne eksponaty. Miejsce, które powinien odwiedzić każdy Polak, jednak obowiązują osobne bilety na poszczególne wystawy, przez co zwiedzanie muzeum może nas słono kosztować.

Na Wzgórzu Wawelskim działa także niewielkie Muzeum Katedralne, cena biletów również wysoka.

17. Ulica Pomorska – Muzeum Krakowa

Na uwagę zasługują również muzea w Krakowie położone w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Jedno z nich to małe muzeum Ulica Pomorska utworzone w dawnej siedzibie i areszcie Gestapo. Wystawa stała nosi nazwę „Kraków wobec terroru 1939-1945-1956” i przedstawia przede wszystkim losy ofiar hitlerowskiego i stalinowskiego terroru oraz postawy społeczeństwa wobec władzy ludowej. Częścią ekspozycji są zaaranżowany pokój przesłuchaj oraz zachowane cele z napisami wyrytymi przez więźniów. Muzeum skłaniające do refleksji.

18. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

Czynny kilka razy w tygodniu oddział Muzeum Narodowego poświęcony twórczości wybitnego i wszechstronnego artysty. Wystawy stałe umieszczone są na 3 kondygnacjach – na poziomie -1 księgozbiór biblioteki Wyspiańskiego, poziom „0” wydzielono na obrazy, poziom „1” na prace o tematyce religijnej i antycznej. Część wystawy poświęcona teatrowi, oprócz obrazów obejrzymy projekty mebli i kostiumów. W muzeum poznamy dorobek artysty, natomiast dodatkowo warto odwiedzić wspomnianą na końcu listy „Rydlówkę”, gdzie odbyło się słynne wesele.

19. Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego

Blisko centrum miasta znajduje się także interesujące, szczególnie dla miłośników numizmatyki, niewielkie muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego przy Alei Piłsudskiego 12. W Muzeum urządzonym w zrekonstruowanym Pałacu Czapskim można zobaczyć ogromną kolekcję monet, banknotów i papierów wartościowych umieszczonych w Gabinecie Numizmatycznym z 1883 roku. Najcenniejszym eksponatem jest denar Bolesława Chrobrego. Kolekcję uzupełniają starodruki, pieczęcie oraz medale. Dużą zaletą miejsca są tanie bilety wstępu.

20. Muzeum Narodowe – Gmach Główny

Wystawa w gmachu głównym Muzeum Narodowego nie może ujść uwadze miłośnikom sztuki. Na wystawach stałych prezentowane są dzieła sztuki polskiej z ostatnich 120 lat – obrazy, rzeźby, kolekcja tkanin, złotnictwa, ceramiki, szkła i ubiorów. Wystawa stała „Galeria Rzemiosła Artystycznego” zajmuje 9 sal. Organizowane są również wystawy czasowe poświęcone twórczości najwybitniejszych polskich artystów. Muzeum w ogromnym gmachu, osoby zainteresowane tematyką mogą tu spędzić nawet kilka godzin. Można zakupić bilet łączony z innymi filiami muzeum.

21. Pracownia i Muzeum Witrażu

Położona naprzeciwko gmachu głównego Muzeum Narodowego pracownia, gdzie można podejrzeć produkcję witraży i poznać historię krakowskich witraży wraz z tajnikami ich tworzenia. Dobre miejsce na wycieczkę szkolną. Zwiedzanie z przewodnikiem. Ceny biletów stosunkowo wysokie.

22. Muzeum Inżynierii i Techniki

Dla przeciętnego turysty i wycieczek szkolnych najciekawsza atrakcja na Kazimierzu. Dawniej znane pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej ma swoją siedzibę w dawnej zajezdni tramwajowej. W styczniu 2023 roku oddano do użytku wyremontowaną część muzeum, dzięki czemu można zobaczyć odrestaurowane pojazdy w dziale motoryzacji i tramwaje. Muzeum w dużej części poświęcone jest rozwojowi transportu publicznego, a także urbanistyce Krakowa od czasów lokacji po czasy współczesne. Jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie, polecana atrakcja Krakowa dla młodzieży i mężczyzn. Ceny umiarkowane jak na tak nowoczesne muzeum.

23. Muzeum Podgórza

Muzeum Podgórza mieści się w zabytkowym budynku zajazdu Pod św. Benedyktem, który miał zostać wyburzony na początku lat pięćdziesiątych XX wieku, a na jego miejscu miał powstać budynek mieszkalny. Muzeum Podgórza w obecnej formie otwarto pod koniec kwietnia 2018 roku – w latach 2015-2018 trwał remont.

Muzeum, jak sama nazwa wskazuje, przedstawia historię dzielnicy. Odwiedzający mogą zobaczyć wystawę stałą Miasto pod kopcem Kraka prezentującą historię terenów na prawym brzegu Wisły od czasów najdawniejszych po współczesność. Wstęp płatny.

24. Fabryka „Emalia” Oskara Schindlera

Odwiedzając muzea w Krakowie warto zwiedzić muzeum w dawnej fabryce Oskara Schindlera, który w czasie okupacji zatrudniał Żydów, ratując ich przed wywiezieniem do obozów zagłady. Wystawy stały przedstawiają historię Krakowa z czasów drugiej wojny światowej z naciskiem na getto żydowskie. Przedstawiona jest także obozu koncentracyjnego w Płaszowie oraz Oskara Schindlera. Poznajemy tło gospodarcze i uwarunkowania społeczne, można posłuchać relacji świadków. W sezonie ogromne kolejki. Ceny biletów umiarkowane.

25. Muzeum Nowej Huty

Dużą popularnością cieszą się krakowskie muzea poświęcone historii poszczególnych dzielnic. Należy do nich Muzeum Nowej Huty położone niedaleko Placu Centralnego. Siedzibą jest budynek dawnego kina „Światowid”. Wystawa stała poświęcona jest historii Nowej Huty i nowohuckim schronom (mieści się w schronie), dużą popularnością cieszą się organizowane w muzeum wystawy czasowe. Wstęp na wystawę stałą i wystawy czasowe płatny osobno, więc tanio nie jest.

26. Muzeum Gier Wideo

Unikatowe krakowskie muzeum i zdecydowanie jedno z najciekawszych muzeów na liście „Muzea w Krakowie”. Muzeum poświęcone jest przedstawia historię ewolucji i rozwoju gier arcade na przestrzeni lat. Kolekcja 150 klasycznych gier wideo na automatach. Co najlepsze, na automatach można grać bez ograniczeń. Szczególnie zadowoleni będą dzisiejsi czterdziestolatkowie, przypominając sobie czasy pinballa, Pacmana, Mortal Kombat, czy braci Mario. Bilety dostępne są na godziny, bilet jednogodzinny, dwugodzinny i open. Ceny stosunkowo wysokie, jednak dostępne są liczne promocje.

27. Muzeum Pinballa

Podobny charakter jak Muzeum Gier Wideo ma Muzeum Pinballa przy ulicy Stradomskiej, pomiędzy Starym Miastem a Kazimierzem. Również w tym muzeum znajdziemy automaty do gry z lat 70, 80 i 90 XX wieku, w tym różne automaty do pinballa. W kolekcji nie mogło zabraknąć gier takich jak Super Mario, Mortal Kombat, Tekken, czy Street Fighter. Dostępne dwa rodzaje biletów – na 1 godzinę i na cały dzień. W ramach ważności biletu można grać na automatach bez ograniczeń. Ceny stosunkowo wysokie, dla wielu jednak pieniądze dobrze wydane, co potwierdzają bardzo dobre opinie o muzeum.

28. Muzeum Lotnictwa Polskiego

Warta odwiedzenia i zyskująca na popularności atrakcja Krakowa utworzona na terenie dawnego lotniska w Czyżynach. W kilku hangarach prezentowane są liczne eksponaty związane z lotnictwem, natomiast na zewnątrz można podziwiać samoloty i helikoptery. Dostępne symulatory myśliwca i bombowca, jedna z hal poświęcona jest modelarstwu. Muzeum zbiera bardzo dobre recenzje, a ceny biletów są umiarkowane.

29. Rydlówka

Krakowskie muzeum idealne dla wycieczek szkolnych i nauczycieli języka polskiego. W dzielnicy Bronowice znajduje się dworek „Rydlówka”, w którym odbyło się słynne wesele opisane przez Stanisława Wyspiańskiego. Dworek został wybudowany w 1894 roku przez Władysława Tetmajera. Słynne wesele odbyło się w 1900 roku, kiedy poeta Lucjan Rydel ożenił się z Jadwigą Mikołajczykówną. Osiem lat później Lucjan Rydel odkupił dworek od Tetmajera i po przebudowie zamieszkał w nim z rodziną. Dawniej w dworku mieściło się Muzeum Młodej Polski.

W 2018 roku dworek został otwarty po remoncie, obecnie mieści się w nim muzeum z ekspozycją w czterech izbach. Możemy zobaczyć wystawę obrazów Władysława Tetmajera i jego przyjaciół o tematyce bronowickiej, portrety i pamiątki związane z rodziną Rydla i Tetmajera, a także stroje bronowickie oraz ubranie krakowskie Jadwigi Rydlowej i kaftan jej brata.

Muzeum znajduje się na Trasie Kulturowej Bronowice Małe – Mydlniki.

30. Muzeum Dominikanów

Jedno z najnowszych muzeów w Krakowie – powstało z okazji 800-lecia klasztoru Dominikanów. Muzeum działa od 2022 roku. Znajduje się w samym centrum miasta, przy ulicy Stolarskiej. Nowocześnie zaaranżowana wystawa o różnej tematyce związanej z religią. Do najcenniejszych eksponatów należą XV-wieczne alabastrowe figurki przedstawiające Jezusa i apostołów, XIII-wieczne witraże ocalałe z pożaru pierwszego klasztoru. W przyszłości może zostać uzupełnione o kolejne eksponaty. W trackcie opracowywania artykułu wstęp był bezpłatny, jednak konieczna była rezerwacja przez stronę internetową.

Muzea w Krakowie – podsumowanie

Na liście umieściłem najważniejsze krakowskie muzea, których zwiedzanie należy planować w pierwszej kolejności. W Krakowie jest znacznie więcej muzeów, niektóre z nich być może w przyszłości dołączą do listy, inne uważałem za mało godne uwagi. W najbliższych latach planowane jest uruchomienie kolejnych muzeów. Czas pokaże, czy okażą się warte ogromnych pieniędzy na ich utworzenie.

Zobacz również:

Kraków – najciekawsze miejsca i atrakcje
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Pociągiem z Krakowa – propozycje wycieczek jednodniowych

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Muzeum Kraków

Muzeum UJ w Krakowie

%d bloggers like this: