Kolej na Podróż

Muzea w Poznaniu – 21 najciekawszych poznańskich muzeów

Poznań to interesujące miasto, którego najważniejsze atrakcje opisałem w osobnych artykułach. W niniejszym artykule krótko opiszę najciekawsze muzea w Poznaniu. Planując zwiedzanie Poznania musimy pamiętać, iż należy dobierać punkty programu zwiedzania mając na uwadze swoje zainteresowania, bowiem wiadomo, że muzea dotyczące ubioru raczej nie będą odpowiednie dla mężczyzn, ale z różnych względów znalazły się na liście.

W ostatnich latach, w związku z rozwojem ruchu turystycznego, pojawiły się nowe poznańskie muzea. Na liście nie znalazły się wszystkie muzea w Poznaniu, bowiem niektóre mają bardzo złą opinię, przy innych trudno oprzeć się wrażeniu, że nastawione są na pieniądze z turystów. Być może niektóre z wymienionych muzeów za jakiś czas zostaną zamknięte lub zostaną otwarte nowe. Trudno przewidzieć, bowiem sytuacja na rynku turystycznym zmienia się dynamicznie.

Opisując muzea w Poznaniu rozpoczynam od Starego Rynku i okolic, następnie przez Ostrów Tumski do innych dzielnic.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023

1. Muzeum Historii Poznania

Muzeum poświęcone dziejom Poznania, mieszczące się w pięknym budynku ratusza. Kolekcja dokumentów, wyrobów rzemiosła artystycznego, fotografii i obrazów związanych z historią miasta. Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. W trakcie opracowywania artykułu było nieczynne ze względu na remont.

2. Muzeum Instrumentów Muzycznych

Jedno z dwóch znanych mi w Polsce muzeów instrumentów muzycznych. Poznańskie muzeum otwarto już w 1952 roku, pod koniec lat 50. XX wieku kolekcja liczyła około 500 instrumentów. Obecnie muzeum posiada około 3 tysięcy instrumentów muzycznych, z czego na wystawie stałej prezentowanych jest 600 z nich. Ponadto zobaczymy rękopisy muzyczne, płyty gramofonowe oraz akcesoria muzyczne. Najcenniejszą częścią kolekcji są instrumenty lutnicze z okresu od XVII do XX wieku.

3. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe

Muzeum przy Starym Rynku, mieszczące się w dwóch pawilonach odbudowanych po zniszczeniach wojennych. Na wystawie stałej można podziwiać broń białą, broń palną, uzbrojenie ochronne, znaki wojskowe, mundury i oporządzenie z okresu od X do XXI w oraz dzieła malarstwa batalistycznego. Muzeum nieduże, ceny biletów niskie.

4. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Kolejne muzeum na Starym Rynku, zlokalizowane w interesującym architektonicznie budynku Odwachu. Wystawa stała poświęcona jest historii Powstania Wielkopolskiego, choć dotyczy ważnych wydarzeń z historii Polski i Wielkopolski z okresu lat 1793-1939. Wystawa została otwarta w setną rocznicę wybuchu powstania. Do najważniejszych eksponatów należą: niemiecki karabin maszynowy MG 08 na podstawie, czy aparat fotograficzny z plakietką firmy „K. Greger & Co. Photo u. Optik”, poznańskiego fotografa, który uwiecznił na kliszy wydarzenia z czasów Powstania Wielkopolskiego.

5. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza

Malutkie muzeum w jednej z kamienic przy Starym Rynku. Wystawa dotycząca życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Muzeum powstało z inicjatywy fana pisarza i kolekcjonera Ignacego Mosia, który podarował Bibliotece Raczyńskich swoje zbiory. Ceny biletów bardzo niskie.

6. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne przy ulicy Wodnej jest godne uwagi już ze względu na swoją siedzibę – mieści się w Pałacu Górków, okazałej rezydencji rodu możnowładców wielkopolskich z XVI wieku. Przez renesansowy portal przechodzi się na wewnętrzny dziedziniec z trójskrzydłowym krużgankiem arkadowym z zachowanymi kolumnami. Wystawy stałe obejmują tematykę pradziejów Poznania, wykopalisk archeologicznych w okolicach Gniezna i Lednicy, starożytnemu Egiptowi, czy takim egzotycznym zagadnieniom jak „Archeologia w Sudanie”, czy „Sztuka naskalna w Afryce Północnej”.

Na terenie muzeum przygotowano kilka kącików dla dzieci, gdzie można poznawać bardzo dawną historię oraz pracę archeologa poprzez zabawę. Ceny biletów przystępne.

7. Poznańskie Muzeum Pyry

W pobliżu Starego Rynku pojawiła się kolejna atrakcja na mapie Poznania – Poznańskie Muzeum Pyry. Podczas zwiedzania muzeum z przewodnikiem turyści poznają historię ziemniaka i ciekawostki z nim związane. Na koniec przygotowano krótkie warsztaty pieczenia pyry. Czas zwiedzania to około 60 minut, ceny stosunkowo wysokie. Muzeum polecane przede wszystkim jako atrakcja dla dzieci.

8. Pracownia – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego

Małe muzeum poświęcone pisarzowi w kamienicy przy ulicy Wronieckiej 14. Wystawę stałą tworzą głównie zbiory podarowane Bibliotece Raczyńskich przez miłośnika twórczości Kraszewskiego i kolekcjonera Mariana Walczaka (1926-1987).

9. Muzeum Narodowe w Poznaniu

Po zwiedzeniu Starego Rynku i okolicznych ulic zwiedzanie Poznania należy kontynuować kierując się w stronę Placu Wolności. Na tle zabudowy wyróżnia się okazały budynek Muzeum Narodowego z 1904 roku (usytuowany właściwie przy Alei Marcinkowskiego). To obowiązkowa atrakcja Poznania dla miłośników sztuki, przede wszystkim malarstwa. Muzeum posiada bogatą kolekcję obrazów polskich i zagranicznych artystów, w tym jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”, odzyskany przez muzeum w 2010 roku.

Galeria Malarstwa i Rzeźby znana jest z unikatowej kolekcji portretów trumiennych. Zobaczymy tu też obrazy polskie od średniowiecza do XX wieku, między innymi tak znanych artystów jak Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Jan Matejko. Ponadto malarstwo niderlandzkie, włoskie, niemieckie i hiszpańskie. Ceny biletów umiarkowane.

10. Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum na Zamku Królewskim, położone niedaleko rynku. Na wystawie stałej prezentowane są przedmioty codziennego użytku, między innymi miśnieńska porcelana, meble, tkaniny, wyroby ze szkła, biżuterię, stroje i ozdoby z różnych epok. Bilet wstępu do muzeum uprawnia do wejścia na taras widokowy na wieży zamku z widokiem na centrum Poznania. Ceny biletów umiarkowane.

11. Centrum Szyfrów Enigma

Jedna z nowszych atrakcji Poznania, zlokalizowana przy ulicy święty Marcin. Można powiedzieć, że to muzeum poświęcone wkładowi polskich matematyków w złamanie szyfru Enigmy podczas drugiej wojny światowej. Wystawa stała podzielona jest na dwie części – pierwsza opowiada historię szyfrów i od starożytności do czasów współczesnych, w drugiej poznamy biografie polskich matematyków zaangażowanych w złamanie kodu Enigmy. Muzeum nowoczesne, multimedialne, zbierające bardzo dobre recenzje. Chętni mogą także sprawdzić się w dekodowaniu szyfrów. Ceny przystępne.

12. Muzeum Etnograficzne

Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu z siedzibą w dawnym budynku loży masońskiej, wybudowanym w latach 1817-1819. Przedmioty zgromadzone w muzeum pochodzą z Wielkopolski i całego świata. W trakcie opracowywania artykułu muzeum było nieczynne z powodu remontu.

13. Muzeum Bambrów Polskich

Małe, prywatne muzeum położone obok Muzeum Etnograficznego, prezentujące historię i kulturę Bambrów – osadników z Bambergu, przybyłych do Wielkopolski w XVIII wieku. W muzeum zobaczymy chatę typową dla wsi podpoznańskiej przełomu XIX i XX wieku, stroje Bamberek, narzędzia oraz pamiątki rodzinne Bambrów. Wstęp i oprowadzanie po muzeum bezpłatne, można zostawić datek dla Towarzystwa Przyjaciół Bambrów. W trakcie opracowywania artykułu muzeum czynne było tylko w piątki i soboty od 10:00 do 14:00.

14. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 r.

Małe muzeum utworzone w Zamku Cesarskim, przy ulicy Święty Marcin, otwarte w 2007 roku. Wystawa poświęcona wydarzeniom czerwca 1956 r. składa się z plakatów, nagrań dźwiękowych, fotografii i przedmiotów z tamtych czasów. Dużo zdjęć wielkoformatowych z archiwum Urzędu Bezpieczeństwa, wśród eksponatów między innymi tramwaj i czołg użyty do pacyfikacji protestów. Ceny biletów umiarkowane.

15. Muzeum Armii „Poznań”

Muzeum w Parku Cytadela, w części zwanej „korytarzem kazamatowym” lub „Małą Śluzą”. Ekspozycja obejmuje przedmioty związane ze służbą wojskową i życiem codziennym w wojsku. Przede wszystkim są to przedmioty dotyczące historii Wojska Polskiego okresu międzywojennego, materiały ikonograficzne, dokumenty, sztandary, broń, umundurowanie oraz wiele innych pamiątek historycznych. Ceny biletów niskie.

16. Muzeum Uzbrojenia

Na terenie Cytadeli znajdują się dwa poznańskie muzea. Muzeum Uzbrojenia to głównie plenerowa wystawa uzbrojenia na terenie dawnego Fortu Cytadela zbudowanego przez Prusaków w latach 1828-1842. Plenerowy park uzbrojenia składa się z kilkunastu maszyn i pojazdów, w tym samolotu, natomiast wystawa stała mieści się w schronie dawnego Laboratorium Wojennego SKL.

17. Muzeum Archidiecezjalne (Ostrów Tumski)

Kolejną atrakcją Ostrowa Tumskiego jest Muzeum Archidiecezjalne mieszczące się w budynku Akademii Lubrańskiej, założonej w 1518 roku przez biskupa Jana Lubrańskiego. Budynek w stylu renesansowym, na wystawach stałych zobaczymy zabytki sakralne, przeważnie obrazy malarzy zagranicznych, ale również polskie portrety trumienne. Jedna sala została poświęcona Leonowi Wyczółkowskiemu. Muzeum powstałe pod koniec XIX wieku należy do najstarszych polskich placówek muzealnych. Do zwiedzania udostępniono dwa piętra. Cena biletów umiarkowana.

18. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci (Ostrów Tumski)

Małe muzeum z wystawą pozostałości po umocnieniach wczesnopiastowskiego grodu wzniesionego w X wieku, jak również pozostałościami dawnego muru otaczającego Ostrów Tumski. Przy aranżacji wystawy wykorzystano trójwymiarowe rekonstrukcje z użyciem hologramów, dostępne są także kioski multimedialne. W jednej z sal wystawowych szklana, przezroczysta podłoga. Cena biletów umiarkowana, na plus bardzo ładny budynek muzeum.

19. Brama Poznania (Śródka)

Jedna z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Muzeum poświęcone historii Ostrowa Tumskiego, zajmujące tereny od Śluzy Katedralnej na Ostrowie Tumskim przez pomost nad Cybiną, do głównego gmachu w dzielnicy Śródka. Nowoczesne muzeum omawiające rolę Ostrowa Tumskiego w czasach formowania się Państwa Polskiego. Wewnątrz liczne elementy multimedialne – prezentacje, filmy, dodatkowo makiety. Na dachu mieści się taras widokowy, a na zwiedzających największe wrażenie robi sala przedstawiająca początki osadnictwa w X wieku. Muzeum posiada programy zwiedzania dla dzieci i dorosłych.

20. Muzeum Broni Pancernej

Jedno z najciekawszych muzeów w Poznaniu, położone poza centrum miasta. Na terenie muzeów można zwiedzać cztery hale wystawowe z ekspozycją różnego rodzaju pojazdów wojskowych – od czołgów, przez haubice, po transportery opancerzone. Częścią muzeów jest wystawa plenerowa z różnymi pojazdami, nie tylko wojskowymi, bo wśród wystawionych eksponatów zobaczymy między innymi parowóz

21. Muzeum Martyrologii Wielkopolan

Zmuszające do refleksji muzeum w zrewitalizowanym Forcie VII. Wystawa stała przedstawia tragiczne losy mieszkańców Wielkopolski w czasach Powstania Wielkopolskiego i okupacji niemieckiej. Wśród eksponatów zgromadzono pamiątki po więźniach i narzędzia tortur stosowane przez esesmanów, a wyjątkowo przygnębiający widok stanowią zaaranżowane cele ze stłoczonymi ludzkimi figurami. Planowana jest rozbudowa muzeum.

Muzea w Poznaniu – podsumowanie

Na liście wymieniłem najważniejsze i zbierające najlepsze recenzje muzea w Poznaniu. Nie jest to kompletna lista, niektórych może zaskoczyć na liście brak np. „muzeum” poświęconego wypiekowi rogali świętomarcińskich, ale to są warsztaty, nie muzem. Pominąłem też nietypowe Muzeum Historii Ubioru ze względu na małe rozmiary oraz opinie internautów. Lista pewnie nie jest kompletna, lecz jeżeli będzie okazja, zostanie uzupełniona.

Zobacz również:

Pociągiem po Wielkopolsce – co zwiedzić i zobaczyć
Poznań – najciekawsze miejsca i atrakcje
Pociągiem z Poznania – propozycje wycieczek jednodniowych

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Muzea w Poznaniu

Nowoczesne interaktywne muzeum „Brama Poznania”

%d bloggers like this: