Kolej na Podróż

Najpiękniejsze zamki Austrii – 18 zamków, które warto zwiedzić i zobaczyć

Turyści przyjeżdżający do Austrii najczęściej zwiedzają Wiedeń, Salzburg, ewentualnie wybierają aktywny wypoczynek w którymś z kurortów narciarskich. Zwiedzanie kraju warto rozszerzyć o najpiękniejsze zamki Austrii.

Lista Najpiękniejsze zamki Austrii podpowiada, które austriackie zamki warto zwiedzić i zobaczyć, aczkolwiek nie wyczerpuje tematu, bo zamków w Austrii jest znacznie więcej.

Zamek Riegensburg

Listę Najpiękniejsze zamki Austrii otwiera zamek Riegensbueg malowniczo usytuowany na szczycie wygasłego wulkanu (482 metry n.p.m), górującym nad miejscowością o tej samej nazwie.

Zamek Riegensburg został wzniesiony w połowie XII wieku, na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Obecny kształt zawdzięcza przebudowom z inicjatywy baronowej Kathariny Elisabeth z rodziny von Wechsler, władającej zamkiem od 1637 roku. Od 1822 roku własność rodziny Liechtensteinów.

Długość murów obronnych wynosi trzy kilometry, podejście strome. Od 2003 roku na zamek można wjechać kolejką linowo-terenową.

Dojazd pociągiem: Do Riegensburga nie dojeżdżają pociągi. Najbliższe stacje kolejowe to Hatzendorf (8 km) Feldbach/Raab (10 km) i Lödersdorf (8 km), gdzie zatrzymuą się pociągi REX Graz – Wiener Neustadt, a na dwóch ostatnich stacjach również pociągi S3 Graz – Szentgotthárd.

Najpiękniejsze zamki w Austrii

Zamek Riegersburg (fot. FeJo4711, Pixabay.com)

Zamek Aggstein

Ruiny zamku z XII wieku w malowniczej Dolinie Wachau, położone na szczycie wzgórza wznoszącego się 300 metrów nad Dunajem. Zamek istniejący już prawdopodobnie w 1181 roku pojawia się w dokumentach w roku 1256. W 1529 roku spalony przez Turków podczas oblężenia Wiednia, później odbudowany.

W 1606 roku właścicielką zamku stała się Anna von Polheim-Parz. Za jej czasów twierdza obronna została przebudowana w stylu renesansowym. Właścicielka nie miała dzieci, a spadkobiercy nie byli zainteresowani utrzymaniem zamku, który popadał w ruinę.

W XIX i XX wieku nowi właściciele przeprowadzili prowizoryczne naprawy, dzięki czemu ruina nie zawaliła się, natomiast prace restauracyjne na szerszą skalę miały miejsce w 2003 roku.

Dojazd pociągiem: do zamku Aggstein nie dojeżdżają pociągi. Linia kolejowa z Wiednia do Krems biegnie po drugiej stronie Dunaju. Najbliższa stacja, przy której działa przeprawa promowa na drugi brzeg rzeki to Spitz, położna 8 kilometrów od zamku.

Aggstein

Ruiny zamku Aggstein (fot. Richard Straw, CC-BY, flickr.com)

Zamek Wolfsberg

Niedostępny do zwiedzania w środku ładny zamek w Karyntii, pomiędzy miastami Graz a Klagenfurt. Warownia stojąca w tym miejscu pojawia się w dokumentach w 1178 roku, później obiekt wielokrotnie rozbudowywany ze względu na zagrożenie ze strony Imperium Osmańskiego. W 1846 roku hrabia Hugo I przebudował zamek w stylu Tudorów.

Zamek położony jest w małym mieście, otoczony przez park i ścieżki spacerowe. Dobre miejsce na jednodniową wycieczkę z Klagendurtu. W zamku odbywają się bankiety i kongresy. Dla turystów została udostępniona tylko restauracja.

Dojazd pociągiem: W miasteczku Wolfsberg znajduje się stacja kolejowa Wolfsberg in Kärnten. Dojeżdżają tu pociągi z Klagenfurtu – czas przejazdu wynosi godzinę. W miasteczku zatrzymują się także autobusy Intercity Klagenfurt – Graz uruchamiane przez koleje austriackie.

Wolfsberg

Zamek Wolfsberg (fot. David Mark, Pixabay.com)

Zamek Hochosterwitz

Imponujący średnowieczny zamek wznoszący się na 175-metrowej dolomitowej skale około 20 kilometrów na północ od Klagenfurtu. Do zamku prowadzi droga o długości ponad 600 metrów przez cztery rzędy masywnych murów i czternaście bram obronnych. Zamek Hochosterwitz nigdy nie został zdobyty. Obecnie na terenie zamku działa restauracja, muzeum (bilety wstępu bardzo drogie), a z zamku rozpościera się panorama okolicy.

Na zamek można wjechać także kolejką linowo-terenową (drogie bilety).

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Launsdorf-Hochosterwitz położona jest około 4 kilometry od wzgórza zamkowego. Na stacji zatrzymują się pociągi Friesach – Lienz, do których można wsiąść również między innymi w Klagenfurcie i Villach. Przejazd pociągiem z Klagenfurtu do wspomnianej stacji trwa pół godziny.

Hochosterwitz

Zamek Hochosterwitz (fot. Wolfgang, CC-BY-ND, flickr.com)

Zamek Landskron

Okazałe i dobrze zachowane zachowane ruiny zamku zlokalizowane kilka kilometrów od Villach. Średniowieczny zamek obronny w tym miejscu zbudowano prawdopodobnie w XV wieku. Przebudowany w połowie XVI wieku przez ród Khevenhüllerów na renesansową rezydencję.

W następnych wiekach zamek kilkakrotnie trawiły pożary, od XIX wieku opuszczony, popadał w ruinę. Prace konserwatorskie od połowy XX wieku. Według legend w ruinach ukryty jest cenny skarb.

Obecnie popularne miejsce w pobliżu jeziora Ossiach. Na terenie ruin działa kawiarnia, organizowane są także pokazy sokolnictwa. Tuż obok otwarto małpiarnię.

Dojazd pociągiem: Pociągi dalekobieżne z całej Austrii oraz pociągi międzynarodowe ze Słowenii zatrzymują się na dworcu Villach Hbf, oddalonym od ruin o około 8 kilometrów. Najbliższa stacja kolejowa to Villach St.Ruprecht (2,5 km od ruin) – położona na trasie pociągów S2 z Villach do Feldkirchen in Kärnten.

Landskron

Ruiny zamku Landskron (fot. Wolfgang, CC-BY-ND, flickr.com)

Zamek Hohensalzburg

Twierdza Hohensalzburg została zbudowana na wzgórzu Festungsberg w Salzburgu. Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie i jeden z symboli Salzburga. Należy do najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów w Austrii.

Pierwszy zamek na wzgórzu został wzniesiony z fundacji arcybiskupa Gebharda von Helfensteina w 1077 roku. Przez wieki rozbudowywany, obecny kształt został nadany podczas przebudowy w drugiej połowie XV wieku. Zamek nigdy nie został zdobyty.

Obecnie czynny przez cały rok. Na zwiedzających czeka Muzeum Twierdzy, kommnaty arcybiskupie z oryginalnym wystrojem z początku XVI wieku, czy zbrojownia. Na zamek można wjechać kolejką linowo-terenową czynną od 1892 roku.

Dojazd pociągiem: W Salzburgu zatrzymują się pociągi dalekobieżne jadące z Wiednia do Zurychu i Bregencji, jak również pociągi międzynarodowe z Monachium jadące w stronę Villach i dalej do Słowenii.

Austriackie zamki

Zamek Hohensalzburg (fot. Hans Braxmeier, Pixabay.com)

Zamek Raabs an der Thaya

Warty zobaczenia z zewnątrz zamek położony przy czesko-austriackiej granicy – zwiedzanie wnętrz dostępne jest tylko w określone dni po wcześniejszej rezerwacji. Czas budowy zamku datuje się na XI wieku, informacje o nim pojawiają się w Kronice Kosmasa. Zbudowany w celu obrony granicy przed najazdami czeskimi; należy do najstarszych kamiennych austriackich zamków. Pod koniec XIV wieku przebudowany; większa przebudowa miała miejsce od połowy XVI do XVII wieku, kiedy dużą część twierdzy zamieniono na pomieszczenia mieszkalne.

Zamek góruje nad miejscowością o tej samej nazwie.

Dojazd pociągiem: do Raabs an der Thaya nie dojeżdżają pociągi. Blisko zamku przebiega ścieżka rowerowa wybudowana po śladzie torowiska nieużywanej linii kolejowej. Najbliższa czynna stacja kolejowa to Irnfritz (15 km). Na stacji zatrzymują się pociągi Wiedeń – České Velenice.

Raabs Thaya

Zamek w Raabs an der Thaya (fot. ::ErWin, CC-BY-ND, flickr.com)

Zamek Clam

Jeden z najlepiej zachowanych zamków w prowincji Górna Austria, zbudowany około 1149 roku z inicjatywy Otto von Machlanda na pograniczu wsi Klam bei Grein i miasteczka Sperken. Podobnie jak inne zamki wielokrotnie przebudowywany, od 1454 roku do dziś własność rodziny Clam. Dość duże zniszczenia dokonane podczas wojny trzydziestoletniej wymusiły gruntowną przebudowę XVIII wieku, podczas której zmieniono charakter zamku z twierdzy na zamek-rezydencję.

Zamek jest własnością prywatną, w sezonie do zwiedzania udostępniana jest część wnętrz.

Dojazd pociągiem: 3 kilometry od zamku znajduje się stacja kolejowa Saxen. Zatrzymują się na niej pociągi z Linzu.

Zamek Greinburg

Zamek Greinburg leży 5 kilometrów na wschód od wymienionego wcześniej zamku Clam, w miasteczku Grein. Wznosi się na skale usytuowanej nad Dunajem, a pierwszą warownię w tym miejscu zbudowano w latach 1488-1493. W 1533 roku nabyty przez rodzinę Löblów i przebudowany w kształcie, w jakim zachował się do dziś. Później kilkakrotnie zmieniał właścicieli, przez krótki czas (1893) właścicielką zamku była królowa Wiktoria.

Obecnie zamek wyremontowany, bardzo ładnie prezentujący się z zewnątrz. W środku do zwiedzania dostępna część pomieszczeń i Muzeum Żeglugi po Dunaju.

Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Grein-Bad Kreuzen leży kilometr od zamku. Zatrzymują się na niej pociągi z Linzu jadące do stacji St.Nikola-Struden.

Greinburg

Zamek Greinburg – dziedziniec (fot. Tiefkuehlfan, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Rappottenstein

Zamek z połowy XII wieku zachowany w bardzo dobrym stanie. Zbudowany do ochrony przed najazdami Czechów oraz ochrony szlaku handlowego biegnącego wzdłuż rzeki Kleiner Kamp. W kompleksie dawnej twierdzy można wyróżnić trzy style architektoniczne – romański, gotycki i renesansowy. Zamek nigdy nie został zdobyty.

Do zwiedzania udostępniona została część pomieszczeń. Na zamku działa restauracja.

Dojazd pociągiem: bezpośrednio do zamku nie dojeżdżają pociągi. Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się aż 37 kilometrów Spitz, gdzie zatrzymują się pociągi Emmersdorf an der Donau – Krems an der Donau. Dwadzieścia kilometrów od zamku leży stacja kolejowa Zwettl, na której co jakiś czas uruchamiane są pociągi retro po nieczynnej linii kolejowej.

Rappottenstein

Zamek Rappottenstein (fot. Bwag, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Neulengbach

Bardzo dobrze zachowany zamek na szczycie wzgórza nad miasteczkiem Neulengbach, niecałe 40 kilometrów od Wiednia.

Początki zamku sięgają 1189 roku, w XVII wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Własność prywatna, obecnie czeka na remont i otwarcie dla turystów – wycieczki z przewodnikiem organizowane są tylko w wybrane dni.

Dojazd pociągiem: Pociągi regionalne Wiedeń – St.Pölten zatrzymują się na stacji Neulengbach Stadt położonej blisko zamku. Pociągi te rozpoczynają bieg na stacji Wien Westbahnhof.

Austria zamki

Zamek Neulenbgach (fot. David McGregor, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Griffen

Ruiny średniowiecznego zamku na szczycie wapiennej góry o wysokości 130 metrów. Zbudowany w latach 1124-1146 na polecenie biskupa Otto z Bambergu.

W 1520 roku rozbudowany w związku z zagrożeniem ze strony Imperium Osmańskiego. W 1659 roku dużą część twierdzy zniszczył pożar od uderzenia pioruna; od tego czasu popadał w ruinę.

W 2000 roku rozpoczęły się prace konserwatorskie. Strome podejście, w trakcie opracowywania artykułu wstęp był wolny od opłat.

Dojazd pociągiem: Do Griffen nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa większa stacja kolejowa to Völkermarkt-Kühnsdorf na trasie pociągów S3 Klagenfurt – Wolfsberg in Kärnten. Pociągiem z Klagenfurtu do tej stacji dojedziemy w ciągu 20 minut.

Burg Griffen

Ruiny zamku Griffen (fot. Polybert49, CC-BY-SA, flickr.com)

Zamek Moosham

Kolejny z bardzo dobrze zachowanych austriackich zamków; wzmiankowany w dokumentach z 1191 roku. Od 1520 rezydencja władców i arcybiskupów Salzburka, później siedziba sądu rejonowego. Swego czasu znany z procesów czarownic.

Zamek jest własnością prywatną. Częściowo udostępniony do zwiedzania – główną atrakcją jest bogata kolekcja dzieł sztuki, sala sądowa, czy oryginalna sala tortur, część pomieszczeń zaadaptowano na hotel.

Dojazd pociągiem: Zamek Moosham położony jest daleko od linii kolejowych kolei austriackim. Do położonego 4 kilometry dalej miasteczka Mauterndorf dociera linia kolei wąskotorowej Taurachbahn, ale pociągi retro kursują tam tylko w sezonie letnim. W Mauterndorf również można zobaczyć ładny zamek.

Moosham

Zamek Moosham (fot. Arne Müseler, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Forchtenstein

Zamek położony ok. 70 kilometrów na południe od Wiednia, w małej miejscowości o tej samej nazwie. Zamek obronny został wzniesiony w połowie XV wieku na zboczu góry Rosaliengebirge. Około 1450 roku, po bezpotomnej śmierci ostatniego z panów Forchtenstein, zamek przeszedł na własność rodziny Habsburgów, która zarządzała nim przez ponad 170 lat. Następnie został podarowany węgierskiej rodzinie Esterházych. Zamek znany jest z licznych sar tortur.

W latach 1630-1634 został przebudowany przez włoskich budowniczych na zlecenie rodziny Esterházych. W połowie XVII wieku zamek z twierdzy obronnej zmienił funkcję na skarbiec i arsenał wspomnianej rodziny. W drugiej połowie XVIII wieku miała miejsce rozbudowa zamku. Odrestaurowany zamek został udostępniony turystom. Nadal jest własnością rodziny Esterházy i duża część eksponatów poświęcona jest historii rodziny. Pozostałe eksponaty to głównie dzieła sztuki i kolekcja średniowiecznej broni. Zwiedzanie z przewodnikiem.

Dojazd pociągiem: do Forchtenstein nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja to Mattersburg (8 km), gdzie zatrzymują się pociągi Wiener Neustadt – Sopron.

Forchtenstein

Zamek Forchtenstein (fot. Bwag, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Zamek Kreuzenstein

Kilkanaście kilometrów na północ od Wiednia, w niewielkiej miejscowości Leobendorf, znajduje się jeden z najciekawszych austriackich zamków – Kreuzenstein.

Pierwsza warownia została zbudowana w tym miejscu na początku XII wieku. W 1278 roku zamek przeszedł w ręce Habsburgów. W latach 1874–1906 przebudowany. Podczas działań wojennych w 1945 roku poważnie uszkodzony i splądrowany.

Zamek z zewnątrz wygląda jak z bajki. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem od kwietnia do października; w środku nie wolno robić zdjęć.

Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Leobendorf-Burg Kreuzenstein położona jest 3 kilometry od zamku. Zatrzymują się na niej pociągi linii podmiejskich S3 i S4.

Kreuzenstein

Zamek Kreuzenstein (fot. FotoRossiFRG, CC-BY-ND, flickr.com)

Zamek Kufstein

Średniowieczna twierdza górująca nad miasteczkiem Kufstein przy granicy austriacko-niemieckiej należy do najpopularniejszych zabytków Tyrolu. Zamek o bogatej historii wzmiankowany jest po raz pierwszy w dokumentach na początku XIII wieku pod nazwą Castrum Caofstein jako własność biskupa z Ratyzbony.

W 1504 roku zamek zdobyty przez cesarza Maksymiliana I i rozbudowany.

Przez wiele lat na zamku mieściło się więzienie, znany jest również z Organów Bohaterów, uważanych za największe na świecie organy na wolnym powietrzu. Składają się z 4307 rur i zostały skonstruowane w celu upamiętnienia austriackich i niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

Na zamek można wjechać kolejką linowo-terenową.

Dojazd pociągiem: W Kufstein zatrzymuje się wiele pociągów różnych kategorii, między innymi z Wiednia, Innbsrucka, a także z Monachium.

Kufstein

Zamek Kufstein (fot. Alfred Stier, Pixabay.com)

Zamek Hohenwerfen

Zamek Hohenwerfen należy do zamków zbudowanych na stromej skale nad miastem, w tym przypadku Werfen. Zbudowany dla arcybiskupów Salzburga w latach 1075-1078 przez długi czas pełnił fnkcję siedziby książąt i biskupów Salzburga; od początku w zamku mieściło się także cieszące się złą sławą więzienie.

W XVI wieku zamek spłonął podczas buntów chłopskich. Podczas drugiej wojny światowej siedziba NSDAP, po wojnie w zamku mieściła się akademia wojskowa aż do 1987 roku.

Obecnie zamek dostępny dla zwiedzających, można wejść pieszo lub wjechać kolejką linowo-terenową (windą), ale ceny za wjazd są bardzo wysokie.

Dojazd pociągiem: Z zamku do stacji kolejowej Werfen należy pokonać dwa kilometry. Dojazd pociągiem z Salzburga zajmuje około 45 minut.

Hohenwerfen

Zamek Hohenwerfen (fot. Bwag, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Schloss Ort

Zameczek zbudowany na wyspie na jeziorze Traun (w niektórych opracowaniach bywa nazywany również pałacem). Pierwszy zamek w tym miejscu wybudowano w 1080 roku. Historia tego zamku jest tak skomplikowana, że po jej przeczytaniu nie potrafiłem napisać ani jednego akapitu w sposób zwięzły i zrozumiały, dlatego odsyłam do innych stron.

Zamek połączony jest z lądem 123-metrowym drewnianym mostem. Brak informacji na temat możliwości zwiedzania wnętrz, natomiast samo miasto Gmunden, w którego granicach znajduje się Schloss Ort, warte jest odwiedzenia.

Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Gmunden leży 2,5 kilometra od zamku. Dojazd pociągiem z Linzu zajmuje godzinę.

Ort

Schloss Ort (fot. Luyio, CC-BY-SA, flickr.com)

Najpiękniejsze zamki Austrii – podsumowanie

Lista Najpiękniejsze zamki Austrii nie wyczerpuje tematu i zawiera jedynie najpopularniejsze austriackie zamki. Na liście pominąłem zamki w granicach administracyjnych Wiednia, które chciałbym opisać w osobnych artykułach. W przyszłości lista być może zostanie poszerzona.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

%d bloggers like this: