Kolej na Podróż

Największe atrakcje Belgii – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć

Belgia nie należy do popularnych kierunków urlopowych, natomiast jest bardzo dobrym wyborem na weekendowy wypad lub dla osób lubiących podróż koleją – gęsta sieć kolejowa i liczne połączenia umożliwiają dotarcie pociągiem do większości miejsc lub w ich okolice. Największe atrakcje Belgii to lista miejsc wartych odwiedzenia podczas pierwszej podroży do Belgii. Szczegółowe informacje o każdym z nich znajdziecie na licznych blogach podróżniczych.

Na liście „Największe atrakcje Belgii” krótko opisałem również własne spostrzeżenia, bowiem większość tych miejsc odwiedziłem.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Brugia

Miasto średniej wielkości (ponad 110 tys. mieszkańców), ośrodek przemysłowy, nazywane „Flamandzką Wenecją”. Gdybym tworzył listę „Największe atrakcje Belgii” według atrakcyjności i osobistych odczuć, to Brugia zajęłaby pierwsze miejsce. Według mnie obowiązkowe miejsce na trasie zwiedzania Belgii.

Brugia przez wielu uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Nie ma się co dziwić. Zabytkowe centrum poprzecinane kanałami wygląda pięknie. Zachował się pierwotny układ urbanistyczny, dużo zabytków świeckich i sakralnych, bardzo dobra oferta muzealna, piękny rynek i ratusz. Piękne jako całość, najważniejsze zabytki to katedra Św. Salwatora z XII wieku, Bazylika Świętej Krwi (XII wiek) z fiolką podobno zawierającą krew Chrystusa i kościół Najświętszej Marii Panny.

Zabytków jest mnóstwo i wystarczyłoby na napisanie przewodnika. Z kolei przeglądając ofertę muzealną trudno oprzeć się wrażeniu, że część placówek to kopie podobnych muzeów w wielu miastach, nastawione na szybki zarobek. Polecić można Historium Bruges poświęcone historii miasta.

Dojazd pociągiem: Brugia posiada połączenia kolejowe z Brukselą i Antwerpią. Dojazd pociągiem jest bardzo łatwy. Dworzec kolejowy znajduje się około kilometr od zabytkowej części.

Brugia

Jeden z kanałów w Brugii (fot. Dimitris Vetsikas, Pixabay.com)

Antwerpia

Antwerpia swego czasu była jednym z najbogatszych europejskich miast. W 1531 roku rozpoczęła tu działalność pierwsza na świecie giełda, a miasto od wieków słynie z handlu diamentami, podobno przez miasto przechodzi nawet 80% światowego handlu diamentami.

Antwerpia liczy ponad 500 tysięcy mieszkańców, ale zwiedza się ją przyjemnie i nie przytłacza jak wielkie metropolie. Zwiedzanie rozpoczynamy na zabytkowym dworcu głównym Antwerpen-Centraal, skąd bardzo łatwo dojść do najważniejszych zabytków. Sam dworzec Antwerpen-Centraal do należy najpiękniejszych dworców kolejowych świata. Obowiązkowe miejsca do zobaczenia to przepiękny rynek z ratuszem z lat 1561-1565 oraz położone w pobliżu dwa inne zabytki: zamek Het Steen i katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii z XIII wieku. Bardzo ładnie wygląda także kościół św. Karola Boromeusza.

Mnóstwo innych zabytków i atrakcji w odległości spacerowej, np. Dom Rubensa, Muzeum Diamentów albo ogród zoologiczny dla rodzin z dziećmi. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, najlepiej po prostu pospacerować po centrum.

Dojazd pociągiem: Antwerpia to węzeł kolejowy. Dojedziemy tu pociągiem z wielu miast Belgii, w Antwerpii zatrzymują się także pociągi z Amsterdamu do Brukseli.

Zamek Het Steen w Antwerpii

Bruksela

Stolica Belgii. Monumentalne budowle, szerokie aleje i bogata oferta muzealna. Bruksela z wiadomych względów pojawiła się na liście Największe atrakcje Belgii, jednak gdyby chodziło o moje odczucia, nie umieściłbym jej tam. Moja wizyta była krótka, bo miasto po prostu nie podobało mi się.

Na zdjęciach z Brukseli najczęściej pojawiają się takie miejsca jak Atomium, Grote Markt z kamienicami z XVIII wieku (akurat to miejsce wywarło na mnie bardzo dobre wrażenie), Pałac Sprawiedliwości i Pałac Królewski. Z innych ważnych miejsc należy wymienić katedrę św. Michała i św. Guduli, Park Brukselski, czy rzeźbę siusiającego chłopca Manneken Pis.

Najbardziej znane muzea to Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, Królewskie Muzeum Armii i Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Bruksela to bardzo drogie miasto, nie wszystkim odpowiada panująca w nim atmosfera, niektórzy uważają stolicę Belgii za nudne miejsce. Wypadałoby jednak zahaczyć podczas podróży po Belgii.

Dojazd pociągiem: Bruksela to ważny węzeł kolejowy. Zatrzymują się tu liczne pociągi krajowe i międzynarodowe. Dworzec główny Bruxelles Midi leży około 2 kilometry od najważniejszych atrakcji. Tuż przy Grote Markt znajduje się stacja kolejowa Bruxelles Central – dojazd pociągami regionalnymi.

Bruksela

Grote Mark w Brukseli (fot. Walkerssk, Pixabay.com)

Gandawa

Gandawa to znany ośrodek akademicki i miasto z licznymi zabytkami z czasów średniowiecza i renesansu. Zamieszkane przez ponad 250 tysięcy mieszkańców bez wątpienia zasłużyło na miejsce na liście Największe atrakcje Belgii.

W centrum Gandawy znajdziemy najróżniejsze zabytki – sakralne, świeckie i zamek. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobione kamienice. Koniecznie należy zobaczyć zamekhrabiów Flandrii Gravensteen z X wieku – zwiedzanie z audioprzewodnikiem, wystawa broni, komnaty, z zamku widać panoramę centrum Gandawy. Liczne zabytki sakralne, w tym katedra atedra św. Bawona z ołtarzem braci van Eycków, dziełami sztuki i udostępnionymi do zwiedzania piwnicami, piękny kościół św. Mikołaja oraz równie atrakcyjne kościoły św. Mikołaja i św. Jakuba.

Polecane muzea to Muzeum Sztuki, Muzeum Przemysłu, dla dzieci De wereld Van Kina: het Huis i Muzeum Gent.

Dojazd pociągiem: Główny dworzec kolejowy Gent Sint Pieters położony jest w centrum miasta. Zabytkowy budynek dworca pochodzi z początku XX wieku. Gandawa to węzeł kolejowy, dojedziemy tu łatwo pociągiem z Brugii, Antwerpii i Brukseli.

Gandawa

Gandawa (fot. perly-peach, Pixabay.com)

Mechelen

Miasto nie tak duże i nie tak piękne jak wymienione wcześniej miejsca, jednak doskonałe jako baza wypadowa do wycieczek po Belgii i Holandii. Ponad 80 tysięcy mieszkańców. Położone pomiędzy Brukselą a Antwerpią, dużo mieszkańców dojeżdża do pracy w tych miastach.

Kameralne centrum miasta można obejść w 2-3 godziny. Najważniejszy zabytek to katedra św. Rumbolda z XIII wieku, której strzelista wieża góruje nad miastem i stanowi punkt orientacyjny. Wieża wznosząca się na wysokość 97,28 m została udostępniona turystom – na szczyt trzeba pokonać 538 stopni. Ładny rynek, Muzeum Miejskie mieszczące się w trzech budynkach, zabytkowe kościoły (kościół św. Jana, kościół św. Katarzyny, kościół św. Piotra i Pawła i inne), domy sióstr Beginek (tzw. Beginaże), brama miejska, pałac arcyksiężnej Małgorzaty Habsburg oraz promenada nad rzeką Dijle.

Dojazd pociągiem: Na dworcu kolejowym zatrzymują się pociągi regionalne kursujące pomiędzy Brukselą a Antwerpią. Do obu tych miast dojedziemy w pół godziny. Dworzec mały jak na miasto tej wielkości, ale położony blisko centrum miasta i największych atrakcji.

Mechelen

Rynek w Mechelen

Tournai

Interesujące miasto (ok. 70 tys. mieszkańców), położone około 10 kilometrów od granicy belgijsko-francuskiej. Stare Miasto zniszczone w wyniku działań wojsk niemieckich w 1940 roku, odbudowane po wojnie z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

Centralnym punktem Tournai jest Wielki Rynek – w odróżnieniu od większości miast rynek ma kształt trójkąta. Na rogu rynku stoi zabytkowa dzwonnica o wysokości 72 m, udostępniona dla turystów jako punkt widokowy. Zbudowana w 1188 roku, zniszczona przez pożar w 1392 roku, odbudowana pięć lat później. Przetrwała niemieckie bombardowania. Na szczyt wieży prowadzi ponad 250 schodów.

Po sąsiedzku stoi Katedra Notre Dame z lat 1130-1325, razem ze wspomnianą wcześniej dzwonnicą wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, warto także zobaczyć XII-wieczny most Pont-des-Trous i odbudowany po II wojnie światowej kościół św. Kwintyna. Można też wstąpić do muzeum poświęconego historii miasta (Musée de Folklore et des Imaginaires)

Tournai to bardzo ładne miasto, dobre na kilkugodzinny przystanek podczas podróży po Belgii. W komentarzach niektórzy turyści zauważają, że w mieście jest nudno. Rzeczywiście, ale z drugiej strony nie ma tłumów turystów, a ceny również nie są tak wysokie jak w najpopularniejszych miejscach.

Dojazd pociągiem: Tournai posiada połączenia kolejowe z Brukselą, Mouscron, Namur i francuskim Lille. Zabytkowy dworzec kolejowy należy do najładniejszych dworców kolejowych w Belgii.

Tournai

Rynek w Tournai – widok na dzwonnicę

Mons

Miasto liczące niecałe 100 tysięcy mieszkańców, leżące przy granicy z Francją, dawniej centrum regionu górniczego. W pobliżu siedziba kwatery głównej NATO.

Mons pod względem atrakcji wypada średnio, jednak warto tu przyjechać dla atmosfery oraz pięknego rynku (Grote Markt) z zabytkowym ratuszem z lat 1440-1443. W drodze z dworca do rynku mijamy piękną katedrę św. Waltruda (1460-1589). Uwagę przykuwają bogato zdobione elewacje niektórych budynków. W bocznej uliczce przy schronisku młodzieżowym wznosi się zabytkowa barokowa dzwonnica z XVII wieku o wysokości 87 metrów (pełni funkcję wieży widokowej), tuż obok kaplica z XI wieku.

Centrum zadbane, zwiedza się przyjemnie. Mons to także doskonała baza wypadowa do wycieczek pociągiem po Belgii – polecam nocleg w schronisku młodzieżowym (trochę ciasno, ale bardzo dobre śniadania). Dla miłośników sztuki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Muzeum François Duesberg, gdzie wystawiona jest między innymi kolekcja porcelany i biżuteria.

Dojazd pociągiem: Mons posiada połączenia kolejowe z Brukselą, Namur i kilkoma innymi belgijskimi miastami. Dworzec kolejowy położony blisko centrum miasta, do rynku trzeba przejść około kilometr.

Mons

Grote Markt w Mons

Leuven

Stutysięczne miasto, ośrodek przemysłowy i ośrodek akademicki – siedziba najstarszego katolickiego belgijskiego uniwersytetu. Tętniące życiem centrum o zwartej zabudowie, łatwe i przyjemne do zwiedzania.

Leuven posiada dwa główne place – Grote Markt i Oude Markt. Symbolem miasta jest zabytkowy ratusz z połowy XV wieku przy Grote Markt – jeden z najpiękniejszych tego typu budynków w Belgii. Zbudowany w stylu późnego gotyku, bogato zdobiony. W połowie XIX wieku elewacja ratusza została ozdobiona 236 rzeźbami przedstawiającymi ważne postacie z historii miasta. Naprzeciwko ratusza wznosi się kościół św. Piotra (1425-1497); w centrum znajdziemy kilka innych zabytkowych świątyń.

Poza licznymi zabytkami sakralnymi godne uwagi są takie miejsca jak Biblioteka Uniwersytecka, dostępny do zwiedzania w wybrane dni słynny browar Stella Artois, czy położony poza centrum Pałac Arenbergów z XVI wieku – obecnie własność uniwersytetu i część kampusu.

Dojazd pociągiem: Leuven posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Brukselą, Antwerpią, Mechelen i kilkoma mniejszymi miejscowościami. Z ładnego dworca kolejowego do centrum idzie się około 10 minut.

Największe atrakcje Belgii

Rynek w Leuven – widoczny ratusz

Spa

Słynne miasto uzdrowiskowe, położone w dolinie pomiędzy wzgórzami Ardenów. Znane ze źródeł termalnych i wody mineralnej eksportowanej do wielu krajów świata. Kurort popularny już od XIV wieku, w XVIII i XIX wieku odwiedzany przez słynnych arystokratów i polityków. Uważa się, że słowo „spa”, używane obecnie w znacznie szerszym znaczeniu, pochodzi od tej miejscowości. W Spa znajduje się jedyna w Belgii kolej linowo-terenowa, a niedaleko wybudowano tor Formuły 1 Spa-Francorchamps. W 1888 roku w mieście zorganizowano pierwszy w historii konkurs piękności, a w Spa urodził się słynny fikcyjny detektyw Herkules Poirot, postać literacka z książek Agaty Christie.

Najcenniejsze zabytki to budynek kasyna z 1763 roku, pawilon Pouhon Pierre Le Grand z 1880 roku wyremontowany w 2012 roku, budynek ratusza (1762-1768), budynek dawnych term, dawne kasyno Waux-Hall, zabytkowe fontanny, warto także odwiedzić Park de Sept Heures i Muzeum Spa.

Dojazd pociągiem: Najbliżej zabytków znajduje się stacja kolejowa Spa-Geronstère. Kończą tu bieg pociągi regionalne z niemieckiego Aachen. To linia lokalna, osoby podróżujące z innych belgijskich miast powinny przesiąść się na stacji Verviers Central.

Dinant

Dinant to bardzo ładne miasteczko (ok. 13 tys. mieszkańców), położone nad rzeką Mozą w malowniczej okolicy, znanej z wydobycia wapienia.

Najbardziej charaktetystyczne miejsce miasteczka to rząd budynków przy ulicy i promenadzie nad rzeką Mozą. Na tle zabudowy wyróżnia się Kolegiata Najświętszej Marii Panny zbudowana na fundamentach romańskiego kościoła zniszczonego w 1227 przez osuwisko kamieni z klifu wznoszącego się za centrum miasteczka. W środku warto zobaczyć piękne witraże.

Za katedrą znajduje się dolna stacja kolei gondolowej przewożącej turystów do górującej nad miasteczkiem cytadeli. Wybudowana w XI wieku jako warownia strzegąca dolinę Mozy. W 1530 roku rozbudowana z inicjatywy biskupa z Liege, w 1703 roku zniszczona przez Francuzów. Odbudowana w 1821 roku. Na szczyt wzgórza, gdzie stoi cytadela, można wejść pieszo, pokonując ponad 400 schodów (po drodze są ławki do odpoczynku).

Organizowane są także rejsy turystyczne po Mozie dla turystów. W okolicy zamki Walzin (własność prywatna).

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa Dinant znajduje się w centrum miasteczka. Zatrzymują się tu pociągi z Namur i Brukseli.

Belgia co zwiedzić

Widok na miasteczko Dinant (fot. Ben Kerckx, Pixabay.com)

Ieper

Na liście Największe atrakcje Belgii znalazło się również Ieper, bardziej znane pod nazwą Ypres, to nieduże miasto odbudowane z ruin po zniszczeniach w czasie drugiej wojny światowej. Rozgrywały się tu liczne bitwy, z których na kartach historii zapisała się bitwa z 1917 roku, kiedy Niemcy użyli gazu musztardowego, zwanego od nazwy miasta iperytem.

Warte zobaczenia w centrum miasta są sukiennice, przypominające o świetności miasta, kiedy było czołowym ośrodkiem handlu suknem. Obecnie wewnątrz sukiennic mieści się muzeum poświęcone I wojnie światowej we Flandrii Zachodniej. Częścią sukiennic jest także dzwonnica, funkcjonująca jako punkt widokowy. Naprzeciwko sukiennic wznosi się katedra św. Marcina z wieżą o wysokości 100 metrów (niedostępna dla turystów) odbudowana po I wojnie światowej. Pozostałe zabytki w centrum to Brama Klasztorna i Teatr Miejski oraz budynki sądów.

W Ieper, noszącym miano Miasta Pokoju, natrafimy na pomniki poświęcone poległym tu żołnierzom. Największy z nich to brama Menin poświęcona żołnierzom brytyjskim. W okolicy znajduje się kilka wartych odwiedzenia cmentarzy wojennych.

Dojazd pociągiem: Stacja kolejowa w Ieper położona jest blisko centrum miasta. Zatrzymują się tu pociągi z Antwerpii do Poperinge przez Gandawę i Kortrijk.

Ieper

Sukiennice  (fot. Andrew Nash, CC-BY-SA, flickr.com)

Baarle-Hertog

Ostatnie miejsce na liście Największe atrakcje Belgii to swego rodzaju ciekawostka. Baarle to miasto podzielone pomiędzy Belgię a Holandię. Obie części – belgijską i holenderską – zamieszkuje około 10 tysięcy osób. Miasteczko nie wyróżnia się niczym szczególnym pod względem zabytków i atrakcji turystycznych.

Skąd więc obecność na liście? Od innych podzielonych miast Baarle wyróżnia skomplikowany przebieg linii granicznej. Granica nie przebiega przez rzekę, jakiś rów, czy wzdłuż drogi, ale często przez środek domów lub restauracji.

W Belgii i Holandii obowiązują różne przepisy dotyczące np. otwarcia restauracji i sprzedaży alkoholu. Zdarzało się więc, że w restauracji goście chcąc dłużej posiedzieć przesuwali stół na drugą stronę granicy. Absurd było widać chociażby podczas pandemii SARS-COV-2, kiedy w części holenderskiej i belgijskiej obowiązywały inne obostrzenia. Niebywałe wytyczenie granicy spowodowało powstanie enklaw i eksklaw, w zależności od punktu widzenia.

Belgijska część Baarle nazywa się Baarle-Hertog, holenderska Baarle-Nassau.

Dojazd pociągiem: do Baarle nie dojeżdżają pociągi. Do miasteczka docierały linie kolejowe od strony holenderskiej i belgijskiej, które obsługiwały różne dworce kolejowe, jednak już dawno zostały zamknięte, rozebrane, a śladem torowiska poprowadzono ścieżki rowerowe (linia Tilburg – Turnhout). Najbliższe stacje kolejowe to Turnhout w Belgii (14 km), a po stronie holenderskiej Tilburg i Breda (ok. 18 km).

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Baarle

Granica belgijsko-holenderska w Baarle (fot. Dan, CC-BY, flickr.com)

%d bloggers like this: