Kolej na Podróż

Największe atrakcje Słowacji – 15 miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Słowacja to kraj znany z licznych źródeł geotermalnych i atrakcji przyrodniczych – gór, jaskiń, rezerwatów przyrody. Największe atrakcje Słowacji to także liczne zamki, których nie brakuje w żadnej części kraju. Pod względem muzeów i miast Słowacja wypada gorzej od Polski, dobrze natomiast radzi sobie, jeśli chodzi o skanseny.

Największe atrakcje Słowacji to aktualizowana lista najpopularniejszych słowackich atrakcji turystycznych. Lista będzie aktualizowana, w przyszłości pojawią się osobne kategorie artykułów.




Bratysława

Stolica Słowacji leży na trójstyku granic Słowacji, Austrii i Węgier. Według wielu turystów to nudne i mało interesujące miasto, mnie natomiast podobało się niezbyt duże zabytkowe centrum, doceniam też Bratysławę jako bazę wypadową do Wiednia, Brna i Budapesztu. Najważniejsze miejsca typowego spaceru po słowackiej stolicy to Brama Michalska, Rynek Główny, Teatr Narodowy, Zamek Bratysławski i spacer wzdłuż Dunaju. Autobusami podmiejskimi można dojechać do zamku Devin.

Dojazd pociągiem: W Bratysławie zatrzymują się bezpośrednie pociągi z Polski do Budapesztu, łatwo dojechać przez Ostrawę lub Żylinę. Dworzec główny położony jest 15 minut piechotą od Starego Miasta. Można również wykupić bilet jednodniowy lub trzydniowy na komunikację miejską i podróżować po Bratysławie oraz najbliższej okolicy autobusami i tramwajami.

Największe atrakcje Słowacji - Bratysława

Bratysława (Fot. Luboshouska, Pixabay.com)

Koszyce

Drugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto Słowacji. Jedno z moich ulubionych miast i jeśli chodzi o centrum miasta, moim zdaniem najpiękniejsze miasto kraju (co innego brzydkie blokowiska). Poza katedrą i centrum szereg atrakcji w różnych miejscach miasta, między innymi kolej dziecięca, największy w regionie ogród zoologiczny, wieża widokowa, czy ośrodek narciarski Jahodná. W ostatnich latach miasto bardzo promowało się na blogach i portalach turystycznych, ale tylko jeśli chodzi o modne, nowo otwarte atrakcje, co moim zdaniem było dużym błędem.

Dojazd pociągiem: do Koszyc prowadzi magistrala kolejowa z Bogumina, więc łatwo dojedziemy tu z Ostrawy, Czeskiego Cieszyna, czy Żyliny. Możliwa jest przesiadka także z pociągów Muszyna – Poprad i Rzeszów – Medzilaborce. Dworzec kolejowy w Koszycach położony jest w centrum miasta, do atrakcji położonych na peryferiach dojedziemy autobusami komunikacji miejskiej.

Koszyce

Koszyce (Fot. IovanPaul24, Pixabay.com)

Tatry Wysokie

Słowacka część Tatr jest bardzo popularna wśród Polaków. Jeśli wierzyć relacjom podróżników, po słowackiej stronie nie jest tak tłoczno jak po polskiej. Liczne szlaki turystyczne, szczyt Gerlach, znane ośrodki narciarskie jak Szczyrbskie Pleso, Tatrzańska Łomnica, czy Stary Smokowiec, piękne krajobrazy – to wszystko przyciąga turystów z Czech, Słowacji i Polski.

Dojazd pociągiem: Doskonałą bazą wypadową do wycieczek w Tatry Wysokie jest Poprad. W Popradzie rozpoczynają bieg pociągi Tatrzańskich Kolei Elektrycznych, dojeżdżających między innymi do wspomnianych ośrodków narciarskich. Dodatkową atrakcją dla miłośników kolei jest wyremontowana kolej zębata Szczyrba – Szczyrbskie Pleso oraz kolej linowo-terenowa Stary Smokowiec – Hrebienok.

Szczyrbskie Pleso

Szczyrbskie Pleso, Marketingsorea, Pixabay.com

Baseny termalne

Największe atrakcje Słowacji to także parki wodne z gorącą wodą termalną pochodzącą z głębokich odwiertów. Na Słowacji znajdziemy kilkadziesiąt takich obiektów; największe z nich usytuowane są w pobliżu granicy z Polską – to Aquapart Tatralandia w miejscowości Liptowski Mikułasz i Aquapark City w Popradzie. Na gości czekają liczne atrakcje i dodatkowe usługi jak np. spa i hotel. Trzeba pamiętać, że wiele słowackich aquaparków powstawało kilkanaście lat temu i niektóre z nich w najbliższym czasie mogą być remontowane.

Dojazd pociągiem: Aquapark Tatralandia w Liptowskim Mikułaszu położony jest około 3 kilometry od stacji Liptovský Mikuláš. Zatrzymują się na niej pociągi osobowe, pospieszne i Intercity z różnych słowackich miast, a ponadto pociągi międzynarodowe z Czech, kursujące między innymi z Bogumina i Czeskiego Cieszyna. Aquapark City w Popradzie położony jest 1,5 km od stacji Poprad-Tatry, gdzie również zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii, w tym pociągi międzynarodowe (w ostatnich latach również pociąg Poprad – Muszyna).

Zamki

Na Słowacji znajduje się ponad sto zamków i pałaców w różnym stanie. Niektóre zachowały się w największych miastach (np. Bratysława i Trenczyn), inne w pobliżu ważnych miast, jeszcze inne na uboczu. Nie do wszystkich dojedziemy pociągiem. Poza zamkami w Bratysławie i Trenczynie najważniejszy jest zamek w Bojnicach. Historia tego zamku sięga XI wieku, jednak obecny kształt zawdzięcza przebudowie z przełomu XIX i XX wieku – ze średniowiecznej twierdzy został przebudowany na zamek nawiązujący do francuskich zamków nad Loarą. Do zamku przylega park i niewielki ogród zoologiczny. W zamku obecnie działa muzeum, a sam zamek często pojawiał się w filmach.

Z zamków położonych przy polskiej granicy najważniejszy to Zamek Spiski – ruiny położonego na wzgórzu potężnego zamku z XII wieku.

Dojazd pociągiem: Zamek w Bojnicach położony jest około 7 kilometrów od stacji kolejowej Prievidza, gdzie zatrzymują się np. pociągi relacji Vrutky – Prievidza (możliwość przesiadek z pociągów Praga – Koszyce przez Czeski Cieszyn i Czadcę). Pomiędzy Prievidzą a Bojnicami kursują autobusy. Znacznie trudniej dojechać pociągiem do Zamku Spiskiego. Najbliższa stacja kolejowa czynna przez cały rok to Spišské Vlachy, gdzie zatrzymują się pociągi osobowe kursujące pomiędzy Popradem a Koszycami. Stacja oddalona jest o około 12 kilometrów od zamku, autobusy kursują bardzo rzadko. W lecie na trasie Spišské Vlachy – Spišské Podhradie uruchamiane są sezonowe pociągi.

Spissky Hrad

Zamek Spiski (Fot. KatkaZV, Pixabay.com)

Trenczyn

Jeśli chodzi o zamki, na pewno warto zatrzymać się w Trenczynie. To miasto liczące około 55 tysięcy mieszkańców, nad którym góruje zamek doskonale widoczny z okien pociągów.

Poza zamkiem warto zwiedzić nieduże centrum Trenczyna – na uwagę zasługuje ładnie zabudowany rynek (Plac Pokoju = Mierové námestie), charakterystyczny budynek synagogi (w trakcie renowacji) oraz fontanna wodnika Walentyna. Do atrakcji niedawno dołączył dawny most kolejowy.

Ogólne wrażenie psują domy handlowe i blokowiska pasujące do zabudowy centrum jak pięść do oka. Mimo wszystko miasto warto zobaczyć.

Dojazd pociągiem: Trenczyn położony jest przy magistrali kolejowej Żylina – Bratysława. Zatrzymują się tu pociągi wszystkich kategorii. Z dworca do centrum dojdziemy w niecałe 10 minut.

Trenczyn

Zamek górujący nad Trenczynem, Fot. Pedro, CC-BY, flickr.com

Bardejów

Bardejów to interesujące miasteczko położone w pobliżu granicy słowacko-polskiej. Wizytówką miasta jest nzrewitalizowany rynek w Bardejowie zaliczany do najpiękniejszych europejskich rynków w małych miastach. Pochyły, otoczony malowniczymi, niskimi kamieniczkami, z ratuszem i kościołem św. Idziego pośrodku jest perłą Słowacji. Wspomniany kościół również można zwiedzić, warto zwrócić uwagę na stojące obok obiektu stare dzwony. Rynek najlepiej fotografować z wieży kościoła św. Idziego.

Miasteczko otoczone jest dobrze zachowanymi murami obronnymi. Z Bardejova można na chwilę pojechać autobusem podmiejskim do uzdrowiska Bardejów-Zdrój (Bardejovské Kúpele), choćby pospacerować i napić się wody leczniczej w pijalni wód mineralnych. Na terenie uzdrowiska mieści się również Muzeum Architektury Ludowej regionu Szarysz.

Dojazd pociągiem: do Bardejowa prowadzi linia kolejowa z Preszowa, dokąd łatwo dojechać z Koszyc. Dojeżdżają tu pociągi osobowe, tzw. motoraczki. Kilka lat temu kursował wakacyjny autobus Krynica-Zdrój – Bardejów, dzięki któremu czas przejazdu z Polski do Bardejowa wynosił około pół godziny. Niestety, nie zanosi się, aby autobus kursował w następnych latach.

Bardejów

Rynek w Bardejowie (Fot. J. Dncsn, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Bańska Szczawnica

Jedno z najstarszych europejskich miast górniczych, swego czasu znane z wydobycia srebra. Położona na kilku wzgórzach, u podnóża Gór Szczawnickich urzeka spokojną atmosferą, wyczuwalną podczas wolnego spaceru po brukowanych uliczkach i cichych zaułkach śródmieścia obfitującego w zabytki. Miasteczko ma dwa rynki (Plac św. Trójcy i Plac Ratuszowy), jak również dwa zamki górujące nad centrum (Stary Zamek i Nowy Zamek). Z obu zamków roztacza się piękny widok na zabytkowe centrum.

Turystów powinno zainteresować Słowackie Muzeum Górnicze (Slovenské banské múzeum) z licznymi ekspozycjami Muzeum zarządza siedmioma ekspozycjami (wśród nich oba zamki). Poza zamkami najciekawsze z nich to skansen górniczy (Banské múzeum v prírode), ekspozycja minerałów i sztolnia Glanzenberg. Wstęp płatny.

Dojazd pociągiem: Do Bańskiej Szczawnicy trudno się dostać pociągiem. Kursuje kilka pociągów dziennie – bezpośrednie ze stacji Zvolen lub z przesiadką na stacji Hronska Dubrava. Przejazd trwa około 45 minut. Autobusy Zvolen – Bańska Szczawnica jeżdżą częściej, czas przejazdu to około 40 minut.

Kremnica

Kremnica to jedno z najpiękniejszych słowackich miasteczek (niecałe 6 tysięcy mieszkańców), mało popularne wśród Polaków.

Dumą miasta jest mennica nieprzerwanie działająca od prawie 700 lat. Jej początki sięgają 1328 roku, kiedy król węgierski Karol Robert udzielił miastu praw wolnego i górniczego miasta królewskiego, do których zaliczało się prawo bicia monet.

Swego czasu Kremnica należała do najbogatszych miast Węgier.

Mennica do dziś bije monety na zamówienie rządów różnych państw świata. Do zwiedzania udostępniono Muzeum Monet i Medali.

Warto także zobaczyć ładne centrum miasta z zamkiem miejskim i gotyckim kościołem św. Katarzyny z XV wieku. Inne muzeum w centrum miasta to znane Muzeum Kiczu.

Na obrzeżach miasteczka działa Muzeum Górnictwa.

W pobliżu szlaki turystyczne i ośrodek narciarski.

Dojazd pociągiem: Do Kremnicy dojeżdżają tylko pojedyncze pociągi ze stacji Zvolen lub Vrutky. Ze stacji do centrum trzeba pokonać dwa kilometry.

Kremnica

Widok na główny plac Kremnicy (fot. LiCheng Shih, CC-BY, flickr.com)

Wilkoliniec

Wilkoliniec to wieś położona kilka kilometrów od miasta Rużomberk; podobno najlepiej zachowana stara wieś na Słowacji, gdzie można spokojnie pospacerować pośród zrębowych domów w stylu góralskim. Wszystko wygląda jak skansen i wydaje się skansenem, kiedy wchodząc do wsi musimy uiścić opłatę za wstęp.

W większości chałup mieszkają ludzie, inne wynajmowane są na noclegi, a w niektórych, tak jak w tzw. „Domu Rolnika”, urządzono ekspozycję dla zwiedzających. Wieś na terenie Parku Narodowego Fatra została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja kolejowa to Ružomberok. Zlokalizowana jest około sześć kilometrów od wsi. Z dworca kolejowego Ružomberok należy dojechać autobusem do przystanku Biely Potok, pri moste. Dojeżdża tam linia miejska nr 4 – autobusy kursują raz na godzinę, a przejazd trwa około 15 minut. Można też dojechać autobusami komunikacji międzymiastowej. Z przystanku Biely Potok, pri moste należy iść pieszo oznaczonym szlakiem przez około pół godziny.

Wilkoliniec

Wilkoliniec (fot. Walkerssk, Pixabay.com)

Nitra

Miasto o bogatej historii, swego czasu stolica Księstwa Nitrzańskiego. Ślady pierwszego osadnictwa pochodzą sprzed 30 tysięcy lat. Obecnie ośrodek przemysłowy liczący ok. 76 tysięcy mieszkańców.

Warto zobaczyć zabytkowe centrum miasta z Zamkiem Nitrzańskim, Pałacem Biskupim i katedrą św. Emmerama. Na przedmieściach szlak na szczyt Zobor, z którego widać panoramę miasta i okolic.

W Nitrze dominują zabytki sakralne; na tle budynków z czasów Czechosłowacji znajdziemy jednak trochę interesujących obiektów. Miasto dobre na jednodniową wycieczkę.

Dojazd pociągiem: Nitra, choć jest jednym z największych słowackich miast, leży przy liniach kolejowych o znaczeniu regionalnym: Nové Zámky – Prievidza i Leopoldov – Nitra. Najłatwiej dojechać pociągiem do Nitry przesiadając się na stacji Leopoldov, położonej przy magistrali kolejowej Bratysława – Żylina. Planowana jest budowa nowej linii kolejowej Nitra – Trnovec nad Váhom (ok. 20 km), co umożliwiłoby w przyszłości uruchomienie bezpośrednich pociągów z Nitry do Bratysławy.

Martin

Centrum Martina nie należy do najładniejszych, jednak w mieście i okolicach znajduje się kilka atrakcji turystycznych bardzo ważnych z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego Słowacji. 30 października 1918 roku w Martinie podpisano deklarację, na mocy której powstała Czechosłowacja. Istniały plany, aby po drugiej wojnie światowej Martin został stolicą Słowacji.

Najważniejsze miejsca w centrum miasta to kościół pw. św. Marcina, kościół ewangelicki, Słowacka Biblioteka Narodowa, Słowacki Cmentarz Narodowy i Słowackie Muzeum Narodowe. Na przedmieściach znajduje się Muzeum Wsi Słowackiej – największy słowacki skansen, a na granicy Martina i Vrutek Muzeum Pożarnictwa.

Dojazd pociągiem: w Martinie zatrzymują się pociągi kursujące pomiędzy stacjami Vrutky a Prievidzą, w tym pociągi pospieszne i międzynarodowe z Republiki Czeskiej, jadące w kierunku Bańskiej Bystrzycy.

Martin Skansen

Muzeum Wsi Słowackiej( fot. Pedro, CC-BY, flickr.com)

Pociąg przez boisko

Kilka lat temu internet obiegły nagrania pociągu przejeżdżającego przez boisko piłkarskie w trakcie meczu piłki nożnej. Przez stadion rzezywiście biegnie linia kolejki wąskotorowej. Čiernohronská železnica, bo o niej mowa, to kolejka leśna o rozstawie szyn 760 mm kursująca na trasie Chvatimech – Hronec – Čierny Balog – Vydrovo. Kolejka po raz pierwszy wyjechała w trasę w 1909 roku łącząc tartaki w Ciernym Balogu i Hroncu. Następne odcinki i odgałęzienia budowali jeńcy wojenny w czasie I wojny światowej. Łączna długość sieci kolei wąskotorowych w tym rejonie wynosiła w czasach świetności 131,98 km. Do dziś zachowało się tylko ok. 15 kilometrów.

Dojazd pociągiem: Na stacji Chvatimech zatrzymują się pociągi Bańska Bystrzyca – Brezno. Do Bańskiej Bystrzycy dojedziemy pociągami pospiesznymi między innymi z Ostrawy i Czeskiego Cieszyna, jak również pociągami osobowymi ze stacji Vrutky.

Kopalnie opalu

Jednym z najcenniejszych zabytków przemysłu i techniki w Europie są kopalnie opalu w okolicach górniczej wioski Dubnik, położonej w kraju preszowskim. Słowackie opale należą do najbardziej cenionych opali na światowych rynkach. Pierwsze wzmianki o wydobyciu opali pochodzą z końca XVI wieku. Największy rozkwit wydobycia przypada na lata 1845 – 1880, kiedy kopalnie opali były dzierżawione przez rodzinę Goldsmithów z Wiednia. Kopalnie zamknięto w 1922 roku.

Obecnie możliwe jest zwiedzanie części dawnych korytarzy z przewodnikiem – zwiedzanie podstawowej trasy trwa około godzinę, dostępna jest też pięciogodzinna trasa dla poszukiwaczy przygód. Przygotowano także ścieżkę edukacyjną.

Dojazd pociągiem: Dojazd pociągiem jest niemożliwy. Najbliższe czynne stacje kolejowe znajdują się w Koszycach i Preszowie (ok. 20 km od Dubnika). Kilka razy dziennie pomiędzy Preszowem a wsią Červenica kursuje autobus – przejazd trwa około 50 minut. Ze względu na słabą dostępność komunikacją publiczną polecany dojazd samochodem lub rowerem.

Lewocza

Lewocza to piękne miasteczko z licznymi zabytkami i zachowanym zespołem urbanistycznym starego miasta, otoczonego murami obronnymi. Do zabytkowego centrum wchodzi się przez tzw. Bramę Koszycką, ale dopiero po jej przekroczeniu ujrzymy Lewoczę w całej swojej krasie. Nie sposób nie zachwycić się rynkiem, pośrodku którego stoi przepiękny ratusz połączony z wieżą, a tuż obok ratusza ustawiono pręgierz.

Dumą Lewoczy jest największy drewniany ołtarz na świecie, który zbudował w latach 1508-1517 mistrz Paweł z Lewoczy. Ołtarz możemy zobaczyć w bazylice św. Jakuba.

Dojazd pociągiem: W Lewoczy znajduje się stacja kolejowa, ale pociąg przyjeżdża do miasta tylko raz w roku, z okazji odbywającej się tutaj
pielgrzymki na Mariańską Górę (uruchamiane są pociągi Koszyce – Lewocza). Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w 2019 roku, wielu mieszkańców miasta chciałoby uruchomienia regularnych pociągów pasażerskich na trasie Spišská Nová Ves – Levoča, lecz nie wiadomo, czy to nastąpi i kiedy.

Inne największe atrakcje Słowacji poznacie za jakiś czas w nowych, obszernych artykułach.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Lewocza

Lewocza (Fot. Walkerssk, Pixabay.com)

%d bloggers like this: