Od kilku lat widać poprawę w liczbie i jakości połączeń pomiędzy Polską a Ukrainą, co przekłada się na wzrost liczby turystów odwiedzających jednego z naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina to interesujący kraj, choć znaczny odsetek turystów ogranicza się do Lwowa, ewentualnie Odessy i Kijowa. W artykule krótko przedstawię wam największe atrakcje Ukrainy – miasta, atrakcje przyrodnicze i inne wraz ze wskazówkami, jak dojechać pociągiem, co nie zawsze będzie możliwe. Podobnie jak inne artykuły z serii, wpis „Największe atrakcje Ukrainy” w założeniu ma nakreślić plan wycieczki i zmotywować do poszukiwania szczegółowych informacji na blogach prowadzonych przez doświadczonych podróżników.
Jak daje się zauważyć, napływ turystów oznacza również coraz wyższe ceny i zwiedzanie Ukrainy nie jest już tak cenowo przystępne jak dawniej.
Lwów
Dzięki uruchomieniu pociągów Przemyśl – Lwów jadących dalej do Kijowa miasto stało się prawdziwą mekką polskich turystów przyjeżdżających na tani weekend na dobre jedzenie i dobrą zabawę. Z pięknego z zewnątrz dworca kolejowego do centrum dojedziemy tramwajem. We Lwowie na pewno nie będziemy się nudzić – mnóstwo zabytków świeckich i sakralnych, muzea, tereny zielone, a przede wszystkim bogata oferta lokali gastronomicznych oferujących dania kuchni z całego świata, kawiarni i klubów. Najważniejsze miejsca to Opera Lwowska, Cmentarz Łyczakowskich, bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP. Warto obejrzeć panoramę miasta ze wzgórza Wysoki Zamek (z zamku zachowała się jedna ściana), a miłośnicy kolei powinni w lecie przejechać się koleją dziecięcą w Parku Stryjskim.
Dojazd pociągiem: do Lwowa łatwo dojechać pociągami bezpośrednimi z Przemyśla, ewentualnie elektryczkami ze stacji Derżkordon lub Mościska. Lwów to ważny węzeł kolejowy. Można się tu przesiąść na pociągi jadące do wszystkich najważniejszych ukraińskich miast.
Kijów
Stolica Ukrainy nieprzypadkowo trafiła na listę największe atrakcje Ukrainy – jak na stolicę przystało, w Kijowie znajdziemy atrakcje dla każdego. Klasyczna trasa zwiedzania obejmuje najbardziej znane zabytki, w tym zespół klasztorny Ławra Peczerska, Sobór Mądrości Bożej, zrekonstruowaną Złotą Bramę oraz monaster św. Michała. Jeśli chodzi o ofertę muzealną, w związku z napływem turystów powstało sporo małych muzeów nastawionych na zarobek, natomiast te działające od wielu lat podniosły ceny biletów. Na pewno warto zwiedzić Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej. Narodowe Muzeum „Pamięć ofiar Wielkiego Głodu”, czy Państwowe Muzeum Lotnictwa. Miłośnicy kolei zachwyceni będą dworcem głównym, ponadto powinni zobaczyć dwie koleje linowo-terenowe i kolej dziecięcą kursującą w letnie weekendy.
Dojazd pociągiem: do Kijowa dojedziemy bezpośrednimi pociągami Przemyśl – Kijów, w trakcie opracowywania artykułu kursował także bezpośredni pociąg Warszawa – Kijów. Kijów posiada połączenia kolejowe ze wszystkimi najważniejszymi ukraińskimi miastami oraz większością stolic sąsiednich państw. Jak zaobserwowałem, większość osób przylatuje do Kijowa samolotami tanich linii lotniczych.
Odessa
Miasto nad Morzem Czarnym liczące ponad milion mieszkańców; popularny cel wycieczek Polaków. Piękny główny dworzec kolejowy. Zachowało się dużo zabytków w centrum miasta, w tym ślady starożytnych osad. Najbardziej charakterystyczne budynki to Hotel „Pasaż”, Teatr Opery i Baletu, Pałac Szacha i Pałac Woronowców. Nie brakuje zabytków sakralnych jak np. Sobór Trójcy Świętej, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej albo Sobór Przemienienia Pańskiego. Obowiązkowym punktem zwiedzania Odessy są także Schody Potiomkinowskie z koleją linowo-terenową kursującą równolegle do schodów. Dobrą propozycją może być też trasa podziemna pod nazwą „Tajne podziemia Odessy”. Polacy przyjeżdżający w te strony łączą zwykle pobyt w Odessie z wycieczkami do Białogrodu nad Dniestrem i Kiszyniowa – stolicy Mołdawii, ewentualnie do Tyraspolu w nieuznawanym przez niemal wszystkie państwa Naddniestrzu.
Dojazd pociągiem: do Odessy dojedziemy pociągami nocnymi ze Lwowa. W trakcie opracowywania artykułu kursowała grupa bezpośrednich wagonów sypialnych Przemyśl – Odessa. Można także dojechać pociągami dziennymi i nocnymi z Kijowa i innych większych miast Ukrainy. W sezonie letnim oraz planując podróż w piątki i niedziele bilety na pociągi do Odessy należy kupować z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.
Białogród nad Dniestrem
Doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę pociągiem podmiejskim z Odessy. Białogród nad Dniestrem to senna mieścina, ale znajduje się tu piękna i dobrze zachowana twierdza, która zbiera świetne recenzje. Samo miasto ma długą i bogatą historię, a jego nazwa zmieniała się około 20 razy. Najbardziej znana nazwa używana wcześniej to Akerman, pojawiająca się między innymi w utworze Adama Mickiewicza „Stepy akermańskie”. Poza twierdzą można zwiedzić muzeum prezentujące historię twierdzy i regionu oraz ruiny spalonych koszar.
Dojazd pociągiem: do Białogrodu nad Dniestrem można dojechać pociągiem podmiejskim z Odessy. Możliwa jest również podróż marszrutką (przejazd trwa około godzinę). Twierdza znajduje się 2,5 km od dworca kolejowego i autobusowego.
Czerniowce
Średniej wielkości miasto w Bukowinie (ok. 260 tys. mieszkańców), polecane jako cel podróży przez blogerów i samych Ukraińców. Piękny dworzec kolejowy, malownicze zaułki, brukowane uliczki oraz niezwykła atmosfera to typowe skojarzenia z tym miastem. Zabytkowe kamienice, zabytki sakralne (sobory, kościoły, drewniane cerkwie), warto zwiedzić siedzibę uniwersytetu, która dawniej była siedzibą metropolitów bukowińskich (zwiedzanie wnętrz tylko z przewodnikiem). Dodatkowo można zobaczyć cmentarz żydowski i Muzeum Krajoznawcze.
Dojazd pociągiem: ze Lwowa kursuje nocny pociąg do Czerniowiec (Kowel – Czerniowce) lub szybki dzienny pociąg Lwów – Czerniowce. Dworzec kolejowy w Czerniowcach położony jest około 2 kilometrów od najważniejszych atrakcji.
Kamieniec Podolski
Kamieniec Podolski oddalony jest od Czerniowiec o około 100 kilometrów. Symbolem miasta i regionu jest potężna twierdza , która dawniej strzegła granic Rzeczypospolitej. W 1672 roku, po krótkim oblężeniu, została zdobyta przez Turków. Zamek wrócił do Polski po zawarciu pokoju w Karłowicach w 1699 roku, w wyniku II rozbioru Polski znalazł się w granicach Rosji. Obecnie na terenie twierdzy mieści się muzeum. W opiniach turystów padają zarzuty, że atrakcja jest zbyt skomercjalizowana.
W Kamieńcu Podolskim zachował się także tzw. Bastion Turecki. Wśród blokowisk warto zwrócić uwagę na inne zabytki – Studnię Ormiańską, cerkiew św. Grzegorza, Bramę Kuśnierską, Bramę Ruską, czy drewnianą cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego. Działa też Muzeum Miniatur Zamki Ukrainy.
Dojazd pociągiem: do Kamieńca Podolskiego teoretycznie da się dojechać pociągiem, lecz jest to czasochłonne i niewygodne rozwiązanie – kursują dwa pociągi z Łagry. W Łagrze możemy się przesiąść na pociąg do Czerniowiec, ale w drugą stronę trzeba czekać w Łagrze 4 godziny na przesiadkę, więc nie ma sensu. W Kamieńcu Podolskim zatrzymują się nocne pociągi Kijów – Czerniowce. Marszrutką dojedziemy ze Lwowa, Czerniowiec i Chmielnickiego.
Linia kolejowa Lwów – Sianki – Użgorod
Najpopularniejsza wśród Polaków linia kolejowa, biegnąca na długim odcinku wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej – z pociągu widać terytorium Polski. Kilkugodzinny przejazd „elektryczką” na trasie pełnej wiaduktów, tuneli, wijących się torów dostarcza niebywałych wrażeń, pomimo bardzo niskiej prędkości pociągu. Jak podają zgodnie różne przewodniki i ulotki biur podróży – na odcinku Sianki – Wołosianka na długości 18 kilometrów przejeżdżamy przez 6 tuneli, 27 wiaduktów, a pociąg pokonuje różnicę wysokości 370 metrów. Ci, którym udało się przejechać tę linię, twierdzą, iż warto poświęcić cały dzień na wycieczkę. W Polsce w kilku biurach podróży można nawet wykupić wycieczkę zorganizowaną, w której programie zaplanowano przejazd fragmentem linii.
Użhorod
Średniej wielkości miasto nad rzeką Uż, ponad sto tysięcy mieszkańców. Piękny dworzec kolejowy, z którego do centrum idzie się ponad 3 kilometry, ale można też podjechać marszrutką. Urokliwe centrum, zamek, skansen, park z niedawno reaktywowaną kolejką dziecięcą oraz Rotunda Horiańska na peryferiach miasta.
Dojazd pociągiem: ze Lwowa można dojechać pociągiem podmiejskim (czas przejazdu około 7 godzin), pociągiem nocnym. Miasto położone jest przy granicy słowacko-ukraińskiej – kursują autobusy z Koszyc, w trakcie opracowywania artykułu kursował też pociąg Koszyce – Mukaczewo z możliwością przesiadki na stacji Czop na pociąg do Użhorodu.
Bieszczady Wschodnie
Na liście największe atrakcje Ukrainy muszą się znaleźć Bieszczady Wschodnie – jeszcze nie tak zatłoczone jak polskie Bieszczady, ze słabo rozwiniętą infrastrukturą, natomiast warte odwiedzenia.
Najciekawsze miejsca po ukraińskiej stronie to szlak z Przełęczy Użockiej na Pikuj (1408 m n.p.m.) – największy szczyt Bieszczadów, nieliczne zachowane wiejskie chaty we wsi Libuchora, cmentarz z nagrobkami ze słupków granicznych przy cerkwi w Husnem Wyżnem, czy drewniana cerkiew św. Michała Archanioła w Użoku.
Dojazd pociągiem: stacja kolejowa najbliżej szlaków górskich po Bieszczadach Wschodnich to Sianki. Rozpoczyna się tu opisana wcześniej linia kolejowa do Użgorodu, biegnąca między innymi przez Przełęcz Użocką. Do stacji Sianki dojedziemy pociągami ze Lwowa.
Czarnobyl
W ostatnich latach bardzo rozwinęła się turystyka związana z wyjazdami na tereny położone w pobliżu zamkniętej elektrowni w Czarnobylu. W programie wycieczek uwzględnione jest zwiedzanie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, miasta Prypeć oraz dodatkowo Narodowego Muzeum „Czarnobyl w Kijowie.
Dojazd pociągiem: dojazd pociągiem do Czarnobyla jest niemożliwy. Wycieczki do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia organizowane są przez ukraińskie biura podróży, które zapewniają transport i wyżywienie.
Lista największe atrakcje Ukrainy nie jest kompletna i w następnych latach będzie się powiększać.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.