Kolej na Podróż

Największe atrakcje Węgier – 15 najciekawszych miejsc i atrakcji

Większość turystów kończy zwiedzanie Węgier na Budapeszcie, ewentualnie pojedzie do Szentendre. We wpisie przedstawię wam krótko największe atrakcje Węgier, przy czym celem tego wpisu jest zainspirowanie do samodzielnego planowania, co zwiedzić na Węgrzech poza Budapesztem.

Na liście znajdują się najpopularniejsze atrakcje Węgier, najbardziej znane, dla doświadczonych podróżników oczywiste. Mniej znane miejsca przedstawię w kolejnych artykułach tematycznych.

Szentendre

Wspomniane na wstępie nieduże miasto (26 tysięcy mieszkańców); popularny cel wycieczek jednodniowych z Budapesztu. W miasteczku dawniej osiedlali się uchodźcy z Serbii, co widać po architekturze przypominającej miejscami Wojwodinę i Cerkwii Belgradzkiej. Miejsce oblężone przez turystów, działają tu liczne muzea, z których należy polecić położony na peryferiach miasteczka skansen. Zwarta zabudowa – serce miasta to Fő tér z krzyżem morowym upamiętniającym zarazę z 1763 roku. W mieście znanym z wielokulturowości do dziś działają 4 cerkwie.

Duża częśc muzeów poświęcona jest węgierskim artystom. Najpopularniejsze z nich to Muzeum Ceramiki Margit Kovács nawiązującej w swojej twórczości do sztuki ludowej. Dla miłośników transportu przygotowano Muzeum Komunikacji Miejskiej z wystawą autobusów i tramwajów, dużą popularnością cieszy się też Muzeum Marcepanu z kawiarnią. W centrum niska zabudowa, malownicze uliczki, mnóstwo straganów z pamiątkami i niestety, mnóstwo turystów.

Dojazd pociągiem: z Budapesztu do Szentendre dojedziemy kolejką podmiejską HEV. W pociągach nie ma toalet.

Największe atrakcje Węgier

Szentendre (fot. Jorge Gobbi, CC-BY-SA, flickr.com).

Ostrzyhom

Kolejne z niedużych miast (30 tysięcy mieszkańców), doskonałych na jednodniową wycieczkę z Budapesztu. Ostrzyhom, po węgiersku Esztergom, znane jest z monumentalnej Bazyliki Ostrzyhomskiej (Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Wojciecha) zbudowanej w latach 1822-1856 na miejscu bazyliki św. Wojciecha zniszczonej przez Turków. Bazylika jest największym kościołem na Węgrzech i znajduje się w pierwszej dwudziestce kościołów w Europie. Pod kopułą bazyliki udostępniono taras widokowy, z którego rozpościera się widok na zakole Dunaju i słowackie Štúrovo.

Tuż obok katedry znajduje się Zamek Arpadów, który zbiera jednak raczej negatywne recenzje wśród podróżników. W centrum miasta warto pospacerować po uliczkach z niską zabudową, zwiedzając po drodze zabytki sakralne. Na okolicznych wzgórzach utworzono punkty widokowe. Zwraca uwagę duża liczba rzeźb i pomników (między innymi pomnik Jana III Sobieskiego).

Dojazd pociągiem: kursują bezpośrednie pociągi regionalne Budapeszt – Ostrzyhom. Można również wysiąść po słowackiej stronie na stacji Štúrovo i przejść 5 kilometrów w stronę granicy węgierskiej lub podjechać autobusem, o ile będą kursować po pandemii. Štúrovo i Ostrzyhom łączy Most Marii Walerii łączący brzegi Dunaju od 1895 roku. Kilkakrotnie niszczony i odbudowany, ma około 517 metrów długości.

Esztergom

Widok na bazylikę i zamek (fot. artbejo, Pixabay.com)

Wyszehrad

Malowniczo położony przy rozwidleniu i zakolu Dunaju Wyszehrad słynie z zamku, na którym spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1335 roku, drugie w 1339 roku Podczas spotkań negocjowano wspólne stanowiska w sprawach politycznych i gospodarczych. Do tych spotkań nawiązuje dzisiejsza Grupa Wyszehradzka.

Z dawnego Zamku Wysokiego pozostały ruiny górujące nad miastem, z których roztacza się widok na okolicę. Można również zwiedzić Wieżę Salomona. Niżej znajduje się stanowisko archeologiczne z Pałacem Królewskim zniszczonym przez najeźdźców, obecnie częściowo odkopany i odbudowany mieści się w nim Muzeum Macieja Korwina, z którego inicjatywy zbudowano ten pałac. Prace archeologiczne trwają od 1934 roku.

Inne interesujące miejsca w Wyszehradzie to Pałac Pálffych, kościół św. Jana Chrzciciela i brama zbudowana w miejscu średniowiecznych murów. W pobliżu tor saneczkowy.

Dojazd pociągiem: Wyszehrad oddalony jest o około 35 kilometrów od Budapesztu. Po drugiej stronie Dunaju, w mieście Nagymaros, znajduje się stacja kolejowa Nagymaros-Visegrád. Na przystani promowej niedaleko stacji można skorzystać z promu, który przewiezie podróżnych do Wyszehradu. Na stacji zatrzymują się pociągi międzynarodowe oraz pociągi regionalne Budapeszt – Szob. Większość turystów przyjeżdża do Wyszehradu autobusami Volanbusz z Budapesztu; przejazd trwa około godzinę (pociągiem tyle samo).

Wyszehrad

Widok z promu na Zamek Wysoki Fot. Andrew Moore, CC-BY-SA, flickr.com

Jezioro Balaton

Jezioro Balaton należy do symboli Węgier. To największe jezioro w Europie Środkowej – w najdłuższym miejscu ma 77 kilometrów długości, w najszerszym 14 kilometrów szerokości. Należy do płytkich jezior, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, nic więc dziwnego, że w sezonie jest oblegane przez Węgrów; często zatrzymują się tu turyści jadący do Chorwacji.

Wzdłuż linii brzegowej Balatonu znajdziemy szereg atrakcji turystycznych. Najpopularniejsze z nich to malownicze miasteczko Tihany, korytarze jaskiń wypełnionych częściowo wodą w Tapolce (13 kilometrów od brzegu), Keszthely z pałacen Festeticsów, albo zamek Szigliget koło miejscowości o tej samej nazwie.

Dojazd pociągiem: Nad północnym i południowym brzegiem Balatonu przebiegają linie kolejowe, często bardzo blisko jeziora. Z Budapesztu kursują liczne pociągi do najpopularniejszych miejscowości, w sezonie letnim uruchamiane są dodatkowe składy, ponadto w letnie weekendy można się przejechać pociągiem retro prowadzonym przez lokomotywy spalinowe Nohab.

Balaton

Widok na jezioro Balaton (fot. Robert Posza, Pixabay.com)

Segedyn (Szeged)

Trzecie pod względem liczby ludności miasto Węgier (ok. 160 tys. mieszkańców), położone nad Cisą w pobliżu granicy węgiersko-serbskiej i węgiersko-rumuńskiej. Najważniejszym zabytkiem Segedynu jest katedra zbudowana w latach 1913-1930 zbudowana w miejscu średniowiecznego kościoła św. Dymitra zniszczonego w 1879 roku przez potężną powódź. Bogato zdobiona, z pięknymi malowidłami, otoczona przez sukiennice. Jest czwartym pod względem wielkości kościołem na Węgrzech.

W centrum miasta nie brakuje ładnych budynków – wystarczy wspomnieć budynek ratusza i Teatru Narodowego, liczne zabytki sakralne, w tym piękną Nową Synagogę i wiele innych. Po powodzi z 1879 roku cesarz Franciszek Józef I obiecał odbudować miasto i sprawić, że będzie piękniejsze niż było, co uczyniono. Dziś Szeged to szerokie aleje, imponujące budowle i przyjemna atmosfera.

Dojazd pociągiem: do Segedyna kursują bezpośrednie pociągi Intercity z Budapesztu. Dworzec kolejowy Szeged należy do najpiękniejszych dworców kolejowych na Węgrzech. Po drugiej stronie Cisy znajduje się zruinowana stacja kolejowa Újszeged, z której odjeżdża kilka pociągów dziennie do Békéscsaby.

Pecz

Pecz to średniej wielkości miasto (ok. 144 tys. mieszkańców), polecane w przewodnikach z powodu bardzo ładnej starówki, przyjemnej atmosfery i bogatą historię. W mieście na niewielkiej powierzchni znajdziemy sporo zabytków; najbardziej znane z nich to ratusz, teatr, katedra św. Piotra i Pawła oraz nekropolia z IV w. n.e. udostępniona w podziemiach katedry, meczety i synagoga.

Warto uwzględnić w swojej podróży położone w lasach na obrzeżach miasta dodatkowe atrakcje: ogród zoologiczny, wieżę telewizyjną oraz kolejkę wąskotorową, nie mówiąc o ścieżkach spacerowych. W okolicy wsie znane z uprawy winorośli.

Dojazd pociągiem: Pecz posiada bezpośrednie połączenie kolejowe z Budapesztem pociągami Intercity. Dworzec kolejowy położony jest w centrum miasta. Przed pandemią można było z przesiadką dojechać pociągiem do chorwackiego miasta Osijek.

Pecz

Centrum miasta z lotu ptaka (Fot. Bejan, Pixabay.com)

Szigetvár

Szigetvár to dziesięciotysięczne miasteczko położone 40 kilometrów na zachód od Peczu. Nazwa oznacza „Zamek na Wyspie”. Do historii przeszło za sprawą oblężenia tutejszego zamku przez Turków w 1566 roku, kiedy nieliczne wojska Chorwatów i Węgrów stawiły zaciekły opór przeważającej armii Sulejmana Wspaniałego.

Podczas trwającego ponad miesiąc oblężenia mury zamku zostały zamienione niemal w ruinę, zginęło ponad 1700 z 2300 obrońców oraz dużo więcej żołnierzy tureckich. 7 września 1566 roku sułtan zmarł, mimo to oblężenie nadal trwało. Dowodzący obroną Miklos Zrinski zebrał wszystkich pozostałych 600 obrońców i podjął desperacką próbę przebicia się przez pozycje tureckie, co jednak zakończyło się niepowodzeniem. Wszyscy obrońcy zginęli, a armia turecka zdobyła zamek.

Oprócz zamku warto zwiedzić położone kilka kilometrów od miasteczka sanktuarium w Turbéku. Według legend w tamtejszym kościółku pochowano serce i organy wewnętrzne Sulejmana Wspaniałego, więc przez wiele lat zmierzały tam pielgrzymki. Podobno okazało się, że legendy nie opierały się na prawdzie. W miejscu śmierci sułtana wzniesiono meczet.

Dojazd pociągiem: na stacji kolejowej Szigetvár zatrzymują się pociągi jadące z Peczu w stronę Szombathely i dalej do Sopron.

Debreczyn

Drugie pod względem liczby ludności miasto Węgier, nazywane „Kalwińskim Rzymem”. W 1849 roku na krótko został stolicę Węgier – w Debreczynie, podczas Wiosny Ludów, Lajos Kossuth ogłosił detronizację Habsburgów i niepodległość kraju, po raz drugi stolicą Węgier był w 1944 roku. Najważniejsze części Debreczyna to centrum miasta i część uzdrowiskowa połączone linią tramwajową. Duża część zabytkowej zabudowy została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej.

Zabytkowe centrum położone blisko dworca. Liczne zabytki sakralne, między innymi katedra św. Anny, budynek teatru, zabytkowe budynki szkół i uniwersytetu. Dwa i pół kilometra od centrum znajduje się duży aquapark Aquaticum; w pobliżu ogród zoologiczny; ogród botaniczny i centrum nauki. Dla miłośników kolei dwie kolejki wąskotorowe. Przez cały rok w mieście odbywają się liczne imprezy kulturalne.

Dojazd pociągiem: Debreczyn posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Budapesztem (pociągi pospieszne i Intercity) oraz z Miskolcem, dokąd dojeżdżają osoby jadące na Węgry np. przez Koszyce. Ponadto kursuje kilka pociągów lokalnych w różnych kierunkach.

Miskolc i okolice

Miskolc to miasto przemysłowe, pod względem architektonicznym niezbyt ładne. 6 kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Tapolca, znajduje się jedna z najważniejszych atrakcji regionu – kąpielisko termalne w jaskini. Miejsce bardzo popularne, w lecie zatłoczone. Wokół powstały hotele i ośrodki spa. Wadą są wysokie ceny i wspomniany już tłok w sezonie. Niedaleko interesujący pod względem architektonicznym kościół Serca Jezusowego (otwarty tylko w niedziele).

Dwanaście kilometrów od centrum miasta znajduje się dzielnica Lillafüred, dawniej oddzielne miasteczko. Zostało zbudowane na przełomie XIX i XX wieku w Górach Bukowych, jako kurort nad brzegiem sztucznego jeziora Hámori. Najważniejszym zabytkiem architektonicznym Lillafüred jest przypominający pałac luksusowy Hotel Palota zbudowany w latach dwudziestych XX wieku. Na terenie miasteczka działa kolejka wąskotorowa, a nad jeziorem Hámori w sezonie czynna jest wypożyczalnia łódek. Duże wrażenie robi sztuczny wodospad.

W drodze z Miskolca do Lillafüred mijamy zamek Diósgyőr, zbudowany w XIII wieku, przebudowany w latach 1326-1382. Zamek został niedawno odbudowany z ruin, obecnie można zwiedzić kilka komnat tematycznych, baszta pełni funkcję wieży widokowej.

W centrum Miskolca godnych uwagi jest kilka zabytków sakralnych (kościoły, synagoga), budynek Teatru, ratusz, halę targową, ewentualnie ogród zoologiczny.

Dojazd pociągiem: do Miskolca dojedziemy pociągami z Koszyc i wielu węgierskich miast. Pociągi rozpoczynają i kończą bieg na dworcu Miskolc-Tiszai, jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych Węgier. Do wspomnianych atrakcji kursują autobusy miejskie i podmiejskie.

Lillafured

Hotel Palota w Lillafüred (fot. Janos Korom Dr., CC-BY-SA, flickr.com)

Eger

Eger (ok. 56 tys. mieszkańców) to jedno z miast, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W przewodnikach podkreśla się piękną architekturę centrum miasta, ale niewątpliwymi atutami są także pobliskie kąpielisko termalne i winnice, gdzie wino przechowuje się w piwniczkach wykutych w wulkanicznym tufie.

Najbardziej znany zabytek Egeru to druga pod względem wielkości bazylika na Węgrzech, po opisanej wcześniej ostrzyhomskiej, zbudowana w latach 1831–1836. Nie brakuje innych zabytków sakralnych, z których najważniejsze to barokowy kościół minorytów, cerkiew zbudowana przez serbskich uchodźców,

Z zabytków świeckich najważniejszy to zamek w Egerze, gdzie mieści się Muzeum Zamkowe. Zamek zapisał się w historii odparciem tureckiego ataku w 1522 roku. W mieście działa także niewielkie Muzeum Pożarnictwa w dawnej remizie strażackiej. Z eksponatów na szczególną uwagę zasługuje samochód strażacki „Żuk” polskiej produkcji. Inne popularna muzea to Muzeum Drogi Beatlesów oraz Muzeum Marcepanu. Wizytę warto zakończyć wyjściem na szczyt minaretu o wysokości 40 metrów, z którego rozpościera się widok na miasto.

Dojazd pociągiem: do Egeru dociera linia kolejowa z oraz rozpoczyna się linia kolejowa o znaczeniu lokalnym do Szilvásvárad. Stacja kolejowa Eger położona jest około 2 kilometry od zabytkowego centrum miasta. Bliżej centrum, blisko zamku, znajduje się przystanek kolejowy Egervár. Jest to przystanek na trasie do Szilvásvárad. Dawniej kursowały tylko pociągi lokalne do węzła kolejowego Füzesabony przy głównej trasie Budapeszt – Miskolc, od niedawna kursują także bezpośrednie pociągi Budapeszt – Eger.

Eger

Deptak w Egerze (fot. AlwaysWanderlust, Pixabay.com)

Hollókő

Hollókő to prawdopodobnie najsłynniejsza węgierska wieś, która zasłużenie znalazła się na liście „największe atrakcje Węgier”. Położona na uboczu przyciąga turystów z całego świata tradycyjnymi domami oraz zamkiem. Główna ulica przebiegająca przez centrum wsi nadal wyłożona jest tradycyjnym brukiem, przypominającym dawne epiki. Hollókő to wieś o regularnej zabudowie, celowo zachowana i uchroniona przed „dobrodziejstwami” kolektywizacji. Została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dojazd pociągiem: do Hollókő nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Pásztó, położona 19 kilometrów od wsi. Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe Hatvan – Somoskőújfalu.

Holloko

Wieś Hollókő (fot. zsiga007, Pixabay.com)

Park Narodowy Aggtelek

Jedną z najciekawszych atrakcji Węgier w pobliżu granicy ze Słowacją jest Park Narodowy Aggtelek (Park Narodowy Krasu Węgierskiego), znany z jaskiń krasowych. Rozległy park z siecią podziemnych jaskiń (około 300 jaskiń na obszaze 20 tysięcy hektarów), bogatą florą i fauną. Wraz ze Słowackim Krasem został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dostępnych jest pięć tras zwiedzania w trzech jaskiniach. Największa z jaskiń – Baradla – liczy 25 kilometrów długości. Do zwiedzania udostępniono również dwie mniejsze, ale równie atrakcyjne – Jaskinię Rakoczego i Imre Vassa. Zwiedzanie z przewodnikiem.

Dojazd pociągiem: w pobliżu parku przebiega linia kolejowa Miskolc – Tornanádaska. Jest to linia o znaczeniu lokalnym, z różnych stacji do parku trzeba przejść kilkanaście kilometrów. Najbliższa stacja po stronie słowackiej to Plešivec (20 km); zatrzymują się tam pociągi pospieszne Koszyce – Bratysława przez Rożniawę.

Opactwo Benedyktyńskie Pannonhalma

Największe atrakcje Węgier to także takie perełki jak Opactwo Benedyktyńskie Pannonhalma – wzniesione na wzgórzu, miejsce o bogatej historii, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsza świątynia na wzgórzu została wybudowana na początku XI wieku, kiedy mnisi osiedlili się na wzgórzu na zaproszenie księcia Gejzy. W 1472 roku, z inicjatywy Macieja Korwina, opactwo rozbudowano i ufortyfikowano. Następne wieki to wielki pożar, odbudowa, niestabilna sytuacja polityczno-społeczna. W ostatnich latach bardzo ważny punkt na mapie turystycznej Węgier.

Podobno jest to najstarszy obiekt sakralny na Węgrzech, utworzona tu została pierwsze węgierska szkoła, w opactwie napisano także pierwszy dokument w języku węgierskim. W 1996 roku opactwo odwiedził papież Jan Paweł II.

Do zwiedzania zostały udostępnione bazylika św. Marcina, klasztor, biblioteka klasztorna, kaplica Najświętszej Marii Panny i arboretum.

Dojazd pociągiem: W miasteczku znajduje się stacja kolejowa Pannonhalma. Zatrzymują się tu pociągi regionalne Győr – Veszprem. Ze stacji do opactwa trzeba pokonać dwa kilometry.

Węgry atrakcje

Biblioteka opactwa (fot. Janos Korom Dr., CC-BY-SA, flickr.com)

Tokajski region winiarski

W Polsce chyba wszyscy kojarzą tokajskie wina, dlatego region znalazł się na liście. Jeśli chodzi o mnie, enoturystyka to zupełnie nie moje klimaty, więc będzie bardzo krótko.

W Tokaju i okolicach w niemal wszystkich domach znajdziecie piwniczki z winem, a w całym regionie zbocza wzgórz porośnięte są winoroślą. Sam Tokaj uważany jest za jedno z najładniejszych węgierskich miasteczek – w centrum oprócz winiarni można zobaczyć kilka kościołów, dawną synagogę oraz Muzeum Wina. Na szczycie pobliskiego wzgórza punkt widokowy i wieża telewizyjna. W lecie organizowane są spływy kajakowe po rzece Bodrog. Na drugim brzegu Bodrogu zapomniany cmentarz żydowski (przeprawa promowa). W pobliżu rezerwat przyrody.

Dojazd pociągiem: na stacji kolejowej Tokaj zatrzymują się pociągi z Miskolca do Debreczyna różnych kategorii. Jeśli macie czas, warto zwiedzić oddalony o 20 kilometrów zamek w miejscowości Szerencs, ogród zoologiczny w Nyiregyhazie (30 km) i kąpielisko w Sarospataku (20 km), ewentualnie miasto Sátoraljaújhely podzielone pomiędzy Węgry a Słowację (30 km).

Kąpieliska termalne

Węgry to kraj słynący z basenów termalnych i kąpielisk. Źródła termalne zasilają parki wodne z licznymi atrakcjami w całym kraju. Najpopularniejsze kąpieliska termalne wśród Polaków to Hajdúszoboszló i Mezőkövesd. Jak twierdzą niektóre źródła, na terenie Węgier znajduje się ponad 1000 kąpielisk termalnych. To temat na osobny artykuł

Dojazd pociągiem: Na stacji Mezőkövesd zatrzymują się między innymi pociągi międzynarodowe Budapeszt – Koszyce i wszystkie pociągi z Budapesztu jadące w stronę Miskolca. Baseny termalne położone są w oddalonej o 5 kilometrów od centrum dzielnicy Zsóri. Na stacji Hajdúszoboszló zatrzymują się między innymi pociągi Intercity Budapeszt – Debreczyn.

W Mezőkövesd ponadto warto zobaczyć Muzeum Strojów Ludowych, Muzeum Maszyn Rolniczych i kościół pw. św. Władysława.

Lista „Największe atrakcje Węgier” zawiera tylko podstawowe informacje o najpopularniejszych miejscach na Węgrzech. Nie uwzględniłem na niej wybranych miast, miasteczek i zamków, które pojawią się w innych artykułach tematycznych o ciekawych miejscach w tym kraju.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Hajduszoboszlo

Basen w Hajdúszoboszló (fot. Andrei Dan Suciu, CC-BY-SA, Panoramio via Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: