Kolej na Podróż

Okolice Wiednia – 15 miejsc na jednodniową wycieczkę z Wiednia

Większość polskich turystów przyjeżdżających do Austrii rozpoczyna i kończy wizytę w tym kraju w Wiedniu. Wiedeń to doskonała baza wypadowa do dłuższych wycieczek, ale również okolice Wiednia mają sporo do zaoferowania.

W artykule przedstawiam propozycje na jednodniowe wycieczki z Wiednia – krajowe i zagraniczne, przy czym starałem się dobierać miejsca tak, aby można było do nich dojechać pociągiem za niedrogie pieniądze, czyli z wykorzystaniem biletów promocyjnych. Najbliższe okolice Wiednia dostępne są także z wykorzystaniem biletów wiedeńskiej komunikacji publicznej.Mödling

15 kilometrów na południe od Wiednia położone są tuż obok siebie miejscowości Mödling i Hinterbrühl.

Mödling to dwudziestotysięczne miasto z ładnym centrum i interesuącymi zabytkami. Do najważniejszych należą zamek Liechtensteinów i ruiny zamku górujące nad miastem. Ruiny z XI wieku są najstarszymi w okolicy. Po innym zamku pozostała Czarna Wieża, z której rozpościera się panorama miasta i okolicy, w tym akweduktu doprowadzającego wodę do Wiednia.

W miasteczku warto zwrócić uwagę na ładnie zdobione kamienice, tuż przy stacji kolejowej działa Muzeum Komunikacji Miejskiej z kolekcją starych tramwajów.

W okolicy wytyczono liczne szlaki spacerowe po lasach.

Dojazd pociągiem: Do Mödling dojedziemy pociągami linii S2 z Wiednia, zatrzymują się tu także pociągi regionalne.

Modling

Zamek Liechtensteinów w Mödling (fot. Csaba Nagy, Pixabay.com)

Hinterbrühl

Hinterbrühl to mała miejscowość położona na kilka kilometrów na zachód od Mödling. Znana jest z największego podziemnego jeziora w Europie – jaskini Seegrotte. Jezioro powstało po eksplozji w miejscowej kopalni gipsu na początku XX wieku. Podczas II wojny światowej w jaskini naziści montowali samoloty bojowe. Po wojnie jaskinia została ponownie zalana wodą, obecnie należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie.

Dojazd pociągiem: Miejscowość położona jest 3,5 kilometra na zachód od wspomnianej wyżej stacji kolejowej Mödling.

Seegrotte

Jezioro w jaskini (fot. Lory Jane, CC-BY, flickr.com)

Baden bei Wien

Okolice Wiednia to również takie perełki jak Badei bei Wien. Popularne uzdrowisko pod Wiedniem leżące nad rzeką Helental. Tutejsze źródła termalne znane już były w czasach rzymskich, na terenie Baden bei Wien można natrafić na ślady rzymskich łaźni.

Miejscowość położona wśród Lasów Wiedeńskich może się pochwalić bardzo ładną zabudową, kilkunastoma źródłami siarkowymi, zadbanym parkiem zdrojowym i ruinami zamku.

Dojazd pociągiem: na stacji Baden bei Wien zatrzymują się pociągi podmiejskie z Wiednia, można tu też dojechać tramwajem Badner Bahn kursującym spod Opery Wiedeńskiej. Trasa tramwaju Wiedeń – Badei bei Wien liczy 30 km długości.

Okolice Wiednia

Rynek w Baden bei Wien (fot. Anna Saini, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Laxenburg

Laxenburg to miasteczko (niecałe 3 tys. mieszkańców) położone kilkanaście kilometrów na południe od Wiednia. W miasteczku warto zobaczyć ładny rynek oraz rozległy park z zamkiem Franzesburg zbudowanym na małej wyspie w latach 1801-1836. Znajduje się tu także udostępniony do zwiedzania Stary Zamek (pałac). Zamek czynny jest w sezonie, zwiedzanie z przewodnikiem.

Dojazd pociągiem: w miasteczku znajduje się stacja kolejowa Laxenburg-Biedermannsdorf, gdzie zatrzymują się pociągi Wiedeń – Traiskirchen Aspangbahn.

Wycieczki jednodniowe z Wiednia

Zamek Franzesburg (fot. Thomas Ferstl, Pixabay.com)

Opactwo w Melku

Opactwo Benedyktynów w Melku powstało we wczesnym średniowieczu, w miejscu dawnej warowni. Benedyktyni zamieszkują kompleks od 1089 roku. Dzisiejszy wygląd opactwo zawdzięcza przebudowie w stylu barokowym z XVIII wieku. Dzięki przebudowie stało się jednym z największych barokowych zabytków sakralnych w Europie. Opactwo znane jest z reformy zakonnej z XV wieku, kiedy mnisi wrócili do zasad cnoty i ascetyzmu, a zasady z Melku przejęły inne opactwa benedyktyńskie.

Największe wrażenie na zwiedzających robi wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła, biblioteka przyklasztorna i sala reprezentacyjna. Zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem, w większości miejsc obowiązuje zakaz fotografowania.

Warte zobaczenia jest również samo miasteczko Melk z niewielkim, urokliwym centrum.

Dojazd pociągiem: na stacji Melk zatrzymują się pociągi kolei austriackich z dworca Wien Westbahnhof do Amstetten. Można tu również dojechać z przesiadką na stacji St.Pölten.

Melk

Opactwo w Melku (fot. Stefan Steinbauer, Pixabay.com)

Eisenstadt

Ładne miasteczko (niecałe 15 tys. mieszkańców), położone około 50 kilometrów na południowy wschód od Wiednia. Najważniejszy zabytek to zamek obronny Esterházych zbudowany w XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie z XVII wieku dokonanej z inicjatywy rodziny Esterházych (wcześniej był własnością rodzin Kaniszai i Habsburgów). Gród obronny znajdował się w tym miejscu już w 1118 roku, kiedy osada po raz pierwszy pojawia się w dokumentach. Zamek udostępniony jest dla zwiedzających, najważniejsze pomieszczenie to bogato zdobiona freskami Sala Haydna.

W Eisenstadt warto także zobaczyć ładne centrum z katedrą św. Marcina, ratuszem, Muzeum Żydowskim oraz Muzeum Regionu Burgerland.

Dojazd pociągiem: na stacji kolejowej Eisenstadt zatrzymują się pociągi regionalne Wiedeń – Wulkaprodersdorf. Dojazd pociągiem z Wiednia zajmuje około 80 minut.

Eisenstadt

Zamek Esterházych w Eisenstadt (fot. Herbert Frank, CC-BY, flickr.com)

Zamek Forchtenstein

Zamek położony ok. 70 kilometrów na południe, w małej miejscowości o tej samej nazwie. Zamek obronny został wzniesiony w połowie XV wieku na zboczu góry Rosaliengebirge. Około 1450 roku, po bezpotomnej śmierci ostatniego z panów Forchtenstein, zamek przeszedł na własność rodziny Habsburgów, która zarządzała nim przez ponad 170 lat. Następnie został podarowany węgierskiej rodzinie Esterházych. Zamek znany jest z licznych sar tortur.

W latach 1630-1634 został przebudowany przez włoskich budowniczych na zlecenie rodziny Esterházych. W połowie XVII wieku zamek z twierdzy obronnej zmienił funkcję na skarbiec i arsenał wspomnianej rodziny. W drugiej połowie XVIII wieku miała miejsce rozbudowa zamku. Odrestaurowany zamek został udostępniony turystom. Nadal jest własnością rodziny Esterházy i duża część eksponatów poświęcona jest historii rodziny. Pozostałe eksponaty to głównie dzieła sztuki i kolekcja średniowiecznej broni. Zwiedzanie z przewodnikiem.

Dojazd pociągiem: do Forchtenstein nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja to Mattersburg (8 km), gdzie zatrzymują się pociągi Wiener Neustadt – Sopron.

Forchtenstein

Zamek Forchtenstein (fot. Bwag, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

Sopron (Węgry)

Jeśli zdecydujemy się zwiedzić zamek Forchtenstein, warto również wybrać się do położonego tuż za austriacko-węgierską granicą miasta Sopron. To jedno z najładniejszych węgierskich miast. Centrum nie ucierpiało podczas wojen; godne uwagi zabytki i atrakcje to Wieża Strażacka o wysokości około 60 metrów z 12 wieku, ratusz, kilka kościołów, pozostałości murów miejskich, Pałac Esterházych, czy synagoga. Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia.

Dojazd pociągiem: Kursują bezpośrednie pociągi Wiedeń – Sopron oraz Wiener Neustadt – Sopron. Dworzec kolejowy Sopron położony jest w centrum miasta, blisko najważniejszych zabytków i atrakcji.

Sopron

Sopron

Klosterneuburg

Klosterneuburg to miasto położone na północ od Wiednia, tuż za granicą austriackiej stolicy. Symbolem miasta jest opactwo Kanoników Regularnych położone na wzgórzu nad Dunajem. W 1114 roku margrabia Leopold III Babenberg kazał w tym miejscu zbudować kościół, który w 1133 roku został przekazany mnichom.

Na terenie opactwa można zobaczyć kaplicę z 1318 roku z grobem Leopolda III, ołtarz z XII wieku i bibliotekę ze zbiorem 30 tysięcy woluminów, galerię obrazów oraz kolekcję monet. Większość pomieszczeń zwiedza się w grupach z przewodnikiem.

Dojazd pociągiem: Na dwóch przystankach kolejowych w Kloterneuburg zatrzymują się pociągi regionalne ze stacji Wien Franz-Josefs-Bahnhof do Tulln. Opactwo widać z okien pociągu.

Klosterneuburg

Klosterneuburg (fot. Gerard Mourits, CC-BY, flickr.com)

Zamek Kreuzenstein

Kilkanaście kilometrów na północ od Wiednia, w niewielkiej miejscowości Leobendorf, znajduje się jeden z najciekawszych austriackich zamków – Kreuzenstein.

Pierwsza warownia została zbudowana w tym miejscu na początku XII wieku. W 1278 roku zamek przeszedł w ręce Habsburgów. W latach 1874–1906 przebudowany. Podczas działań wojennych w 1945 roku poważnie uszkodzony i splądrowany.

Zamek z zewnątrz wygląda jak z bajki. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem od kwietnia do października; w środku nie wolno robić zdjęć.

Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Leobendorf-Burg Kreuzenstein położona jest 3 kilometry od zamku. Zatrzymują się na niej pociągi linii podmiejskich S3 i S4.

Kreuzenstein

Zamek Kreuzenstein (fot. FotoRossiFRG, CC-BY-ND, flickr.com)

Krems an der Donau

Bardzo ładne miasto o bogatej historii, powstałe z połączenia miast Krems i Stein. Liczące ok. 24 tys. mieszkańców Krems posiada dwie starówki (z dawnych dwóch miast) i jest najważniejszym miastem Doliny Wachau.

Z zabytków i atrakcji należy wymienić pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich z bramami miejskimi (najważniejsza to Steiner Tor), zabytki sakralne (m.in. kościół pw. św. Wita z połowy XII wieku), zadbane kamienice mieszczańskie i kilka muzeów.

Kameralne miasto z wąskimi, miejscami także stromymi uliczkami, urokliwymi zaułkami i przyjemną atmosferą. W lecie i w weekendy bywa bardzo tłoczno.

Dojazd pociągiem: do Krems an der Donau dojeżdżają pociągi ze stacji Wien Franz-Josefs-Bahnhof. Przejazd pociągiem Wiedeń – Krems an der Donau trwa około godziny, po drodze możemy podziwiać ładne widoki z okien pociągu. W pół godziny dojedziemy do miasteczka z St.Pölten.

Krems

Krems an der Donau

Dürnstein

Dürnstein to zabytkowe miasteczko położone kilka kilometrów na zachód od opisanego wcześniej Krems an der Donau. Zostało zbudowane przy średniowiecznej warowni górującej nad przełomem Dunaju. W historii zapisało się między innymi tym, że w miejscowym zamku swego czasu więziony był Król Anglii Ryszard I Lwie Serce.

W Dürnstein warto zobaczyć ruiny zamku wznoszące się nad miasteczkiem, fragmenty murów obronnych, opactwo (znacznie mniejsze niż np. w Melku), a całości dopełniają wąskie uliczki z zadbanymi kamienicami. Miejsce warte zwiedzenia.

Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja, dokąd dojeżdżają całoroczne pociągi rozkładowe kolei austriackich to Krems an der Donau (ok. 8 km). W Dürnstein znajduje się stacja kolejowa, jednak dojeżdżają tu tylko pociągi kolei Wachaubahn kursującej od marca do końca października – informacje znajdziecie TUTAJ

Durnstein

Dürnstein (fot. Karl Egger, Pixabay.com)

Bratysława (Słowacja)

Może wydać się dziwne, że opisując okolice Wiednia i pomysły na wycieczki jednodniowe z Wiednia proponuję Bratysławę. Nic dziwnego – miasta położone są blisko siebie, a Bratysława leży tuż przy granicy słowacko-austriackiej. Oba miasta posiadają bardzo dobre połączenia kolejowe, a turyści mogą skorzystać z niedrogich biletów kolejowych. Stolica Słowacji to doskonała propozycja na wycieczkę jednodniową z Wiednia.

Stolica Słowacji leży na trójstyku granic Słowacji, Austrii i Węgier. Według wielu turystów to nudne i mało interesujące miasto, mnie natomiast podobało się niezbyt duże zabytkowe centrum. Najważniejsze miejsca typowego spaceru po słowackiej stolicy to Brama Michalska, Rynek Główny, Teatr Narodowy, Zamek Bratysławski i spacer wzdłuż Dunaju. Autobusami podmiejskimi można dojechać do zamku Devin.

Dojazd pociągiem: Czas przejazdu z Wiednia na dworzec główny w Bratysławie to trochę ponad godzinę. Bratysławski dworzec główny położony jest 15 minut piechotą od Starego Miasta. Można również wykupić bilet jednodniowy lub trzydniowy na komunikację miejską i podróżować po Bratysławie oraz najbliższej okolicy autobusami i tramwajami.

Największe atrakcje Słowacji - Bratysława

Bratysława (Fot. Luboshouska, Pixabay.com)

Jednodniowa wycieczka do Czech

Z Wiednia bardzo łatwo dojechać pociągiem do Republiki Czeskiej (choć nie zawsze jest tanio); dojazd pociągami EC i IC do stacji Břeclav zajmuje niecałą godzinę, a do Brna – drugiego pod względem wielkości i liczby ludności miasta Czech – półtorej godziny. Planując taką podróż warto poświęcić cały dzień na zwiedzanie czeskiego kraju południowomorawskiego lub cały weekend, jeśli chcemy dodatkowo zwiedzić Brno.

Wymienianie atrakcji turystycznych czesko-austriackiego pogranicza w tym artykule mijałoby się z celem – wystarczy wspomnieć tylko Brno, Mikulov, Znojmo, Lednice, Valtice, czy Vranov nad Dyją. To tylko nieliczne z atrakcji. Ze Znojma można pojechać pociągiem do austriackiego Retz i stamtąd wrócić do Wiednia. Możliwości jest mnóstwo.

Mikulov

Panorama Mikulova, fot. MakyOrel, Pixabay.com

Győr (Węgry)

Średniej wielkości miasto (ponad 130 tys. mieszkańców), ważny ośrodek przemysowy, administracyjny i kulturalny. Historia miasta sięga V wieku p.n.e., kiedy istniała tu celtycka osada Arrabona.

Győr to jedno z najładniejszych węgierskich miast, przynajmniej jeśli chodzi o centrum, bo nie brakuje blokowisk, a dworce kolejowy i autobusowy nie należą do wizytówek miasta.

W śródmieściu nie brakuje zabytków świeckich i sakralnych. Uwagę przykuwa budynek ratusza z 1900 roku, Stary Ratusz z XVIII wieku, Pałac Esterházych. Najważniejsze zabytki sakralne to katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztor karmelitów z XVIII wieku, kościół karmelitów i synagoga.

Dawniej centrum miasta położone było na wzgórzu Káptalan, w miejscu gdzie zbiegają się rzeki Dunaj i Rába.

W mieście warto zwiedzić także niewielki ogród zoologiczny.

Osobiście polecam Győr. Centrum nie jest ani małe, ani duże, zwiedza się przyjemnie – zabudowa zwarta, malownicze zakątki i uliczki, tylko ceny noclegów wysokie.

Dojazd pociągiem: W Győr zatrzymują się pociągi Railjet Wiedeń – Budapeszt i pociągi prywatnego przewoźnika Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń. Dworzec kolejowy leży bardzo blisko najważniejszych zabytków i atrakcji. Dojazd pociągiem z Budapesztu zajmuje około 80 minut.

Győr

Győr

Okolice Wiednia – podsumowanie

Artykuł nazwany Okolice Wiednia prezentuje propozycje wycieczek jednodniowych z Wiednia. Nacisk został położony na miejsca, do których można dojechać pociągiem, dlatego na liście nie znalazło się kilka godnych uwagi miejsc, które również byłyby bardzo dobrą propozycją na wycieczki jednodniowe z Wiednia. Z Wiednia można dojechać także szybkimi pociągami do Linzu i Salzburga, ale jednodniowa wycieczka do tych miejsc wymaga znacznie więcej czasu i kupna biletów promocyjnych kolei austriackich.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Największe atrakcje Austrii

Centrum Wiednia

%d bloggers like this: