Większość polskich turystów przyjeżdżających do Austrii rozpoczyna i kończy wizytę w tym kraju w Wiedniu. Wiedeń to doskonała baza wypadowa do dłuższych wycieczek, ale również okolice Wiednia mają sporo do zaoferowania.
W artykule przedstawiam propozycje na jednodniowe wycieczki z Wiednia – krajowe i zagraniczne, przy czym starałem się dobierać miejsca tak, aby można było do nich dojechać pociągiem za niedrogie pieniądze, czyli z wykorzystaniem biletów promocyjnych. Najbliższe okolice Wiednia dostępne są także z wykorzystaniem biletów wiedeńskiej komunikacji publicznej.
Mödling
15 kilometrów na południe od Wiednia położone są tuż obok siebie miejscowości Mödling i Hinterbrühl.
Mödling to dwudziestotysięczne miasto z ładnym centrum i interesuącymi zabytkami. Do najważniejszych należą zamek Liechtensteinów i ruiny zamku górujące nad miastem. Ruiny z XI wieku są najstarszymi w okolicy. Po innym zamku pozostała Czarna Wieża, z której rozpościera się panorama miasta i okolicy, w tym akweduktu doprowadzającego wodę do Wiednia.
W miasteczku warto zwrócić uwagę na ładnie zdobione kamienice, tuż przy stacji kolejowej działa Muzeum Komunikacji Miejskiej z kolekcją starych tramwajów.
W okolicy wytyczono liczne szlaki spacerowe po lasach.
Dojazd pociągiem: Do Mödling dojedziemy pociągami linii S2 z Wiednia, zatrzymują się tu także pociągi regionalne.

Zamek Liechtensteinów w Mödling (fot. Csaba Nagy, Pixabay.com)
Hinterbrühl
Hinterbrühl to mała miejscowość położona na kilka kilometrów na zachód od Mödling. Znana jest z największego podziemnego jeziora w Europie – jaskini Seegrotte. Jezioro powstało po eksplozji w miejscowej kopalni gipsu na początku XX wieku. Podczas II wojny światowej w jaskini naziści montowali samoloty bojowe. Po wojnie jaskinia została ponownie zalana wodą, obecnie należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie.
Dojazd pociągiem: Miejscowość położona jest 3,5 kilometra na zachód od wspomnianej wyżej stacji kolejowej Mödling.

Jezioro w jaskini (fot. Lory Jane, CC-BY, flickr.com)
Baden bei Wien
Okolice Wiednia to również takie perełki jak Badei bei Wien. Popularne uzdrowisko pod Wiedniem leżące nad rzeką Helental. Tutejsze źródła termalne znane już były w czasach rzymskich, na terenie Baden bei Wien można natrafić na ślady rzymskich łaźni.
Miejscowość położona wśród Lasów Wiedeńskich może się pochwalić bardzo ładną zabudową, kilkunastoma źródłami siarkowymi, zadbanym parkiem zdrojowym i ruinami zamku.
Dojazd pociągiem: na stacji Baden bei Wien zatrzymują się pociągi podmiejskie z Wiednia, można tu też dojechać tramwajem Badner Bahn kursującym spod Opery Wiedeńskiej. Trasa tramwaju Wiedeń – Badei bei Wien liczy 30 km długości.

Rynek w Baden bei Wien (fot. Anna Saini, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Laxenburg
Laxenburg to miasteczko (niecałe 3 tys. mieszkańców) położone kilkanaście kilometrów na południe od Wiednia. W miasteczku warto zobaczyć ładny rynek oraz rozległy park z zamkiem Franzesburg zbudowanym na małej wyspie w latach 1801-1836. Znajduje się tu także udostępniony do zwiedzania Stary Zamek (pałac). Zamek czynny jest w sezonie, zwiedzanie z przewodnikiem.
Dojazd pociągiem: w miasteczku znajduje się stacja kolejowa Laxenburg-Biedermannsdorf, gdzie zatrzymują się pociągi Wiedeń – Traiskirchen Aspangbahn.

Zamek Franzesburg (fot. Thomas Ferstl, Pixabay.com)
Opactwo w Melku
Opactwo Benedyktynów w Melku powstało we wczesnym średniowieczu, w miejscu dawnej warowni. Benedyktyni zamieszkują kompleks od 1089 roku. Dzisiejszy wygląd opactwo zawdzięcza przebudowie w stylu barokowym z XVIII wieku. Dzięki przebudowie stało się jednym z największych barokowych zabytków sakralnych w Europie. Opactwo znane jest z reformy zakonnej z XV wieku, kiedy mnisi wrócili do zasad cnoty i ascetyzmu, a zasady z Melku przejęły inne opactwa benedyktyńskie.
Największe wrażenie na zwiedzających robi wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła, biblioteka przyklasztorna i sala reprezentacyjna. Zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem, w większości miejsc obowiązuje zakaz fotografowania.
Warte zobaczenia jest również samo miasteczko Melk z niewielkim, urokliwym centrum.
Dojazd pociągiem: na stacji Melk zatrzymują się pociągi kolei austriackich z dworca Wien Westbahnhof do Amstetten. Można tu również dojechać z przesiadką na stacji St.Pölten.

Opactwo w Melku (fot. Stefan Steinbauer, Pixabay.com)
Eisenstadt
Ładne miasteczko (niecałe 15 tys. mieszkańców), położone około 50 kilometrów na południowy wschód od Wiednia. Najważniejszy zabytek to zamek obronny Esterházych zbudowany w XIII wieku, wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie z XVII wieku dokonanej z inicjatywy rodziny Esterházych (wcześniej był własnością rodzin Kaniszai i Habsburgów). Gród obronny znajdował się w tym miejscu już w 1118 roku, kiedy osada po raz pierwszy pojawia się w dokumentach. Zamek udostępniony jest dla zwiedzających, najważniejsze pomieszczenie to bogato zdobiona freskami Sala Haydna.
W Eisenstadt warto także zobaczyć ładne centrum z katedrą św. Marcina, ratuszem, Muzeum Żydowskim oraz Muzeum Regionu Burgerland.
Dojazd pociągiem: na stacji kolejowej Eisenstadt zatrzymują się pociągi regionalne Wiedeń – Wulkaprodersdorf. Dojazd pociągiem z Wiednia zajmuje około 80 minut.

Zamek Esterházych w Eisenstadt (fot. Herbert Frank, CC-BY, flickr.com)
Zamek Forchtenstein
Zamek położony ok. 70 kilometrów na południe, w małej miejscowości o tej samej nazwie. Zamek obronny został wzniesiony w połowie XV wieku na zboczu góry Rosaliengebirge. Około 1450 roku, po bezpotomnej śmierci ostatniego z panów Forchtenstein, zamek przeszedł na własność rodziny Habsburgów, która zarządzała nim przez ponad 170 lat. Następnie został podarowany węgierskiej rodzinie Esterházych. Zamek znany jest z licznych sar tortur.
W latach 1630-1634 został przebudowany przez włoskich budowniczych na zlecenie rodziny Esterházych. W połowie XVII wieku zamek z twierdzy obronnej zmienił funkcję na skarbiec i arsenał wspomnianej rodziny. W drugiej połowie XVIII wieku miała miejsce rozbudowa zamku. Odrestaurowany zamek został udostępniony turystom. Nadal jest własnością rodziny Esterházy i duża część eksponatów poświęcona jest historii rodziny. Pozostałe eksponaty to głównie dzieła sztuki i kolekcja średniowiecznej broni. Zwiedzanie z przewodnikiem.
Dojazd pociągiem: do Forchtenstein nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja to Mattersburg (8 km), gdzie zatrzymują się pociągi Wiener Neustadt – Sopron.

Zamek Forchtenstein (fot. Bwag, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)
Sopron (Węgry)
Jeśli zdecydujemy się zwiedzić zamek Forchtenstein, warto również wybrać się do położonego tuż za austriacko-węgierską granicą miasta Sopron. To jedno z najładniejszych węgierskich miast. Centrum nie ucierpiało podczas wojen; godne uwagi zabytki i atrakcje to Wieża Strażacka o wysokości około 60 metrów z 12 wieku, ratusz, kilka kościołów, pozostałości murów miejskich, Pałac Esterházych, czy synagoga. Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia.
Dojazd pociągiem: Kursują bezpośrednie pociągi Wiedeń – Sopron oraz Wiener Neustadt – Sopron. Dworzec kolejowy Sopron położony jest w centrum miasta, blisko najważniejszych zabytków i atrakcji.

Sopron
Klosterneuburg
Klosterneuburg to miasto położone na północ od Wiednia, tuż za granicą austriackiej stolicy. Symbolem miasta jest opactwo Kanoników Regularnych położone na wzgórzu nad Dunajem. W 1114 roku margrabia Leopold III Babenberg kazał w tym miejscu zbudować kościół, który w 1133 roku został przekazany mnichom.
Na terenie opactwa można zobaczyć kaplicę z 1318 roku z grobem Leopolda III, ołtarz z XII wieku i bibliotekę ze zbiorem 30 tysięcy woluminów, galerię obrazów oraz kolekcję monet. Większość pomieszczeń zwiedza się w grupach z przewodnikiem.
Dojazd pociągiem: Na dwóch przystankach kolejowych w Kloterneuburg zatrzymują się pociągi regionalne ze stacji Wien Franz-Josefs-Bahnhof do Tulln. Opactwo widać z okien pociągu.

Klosterneuburg (fot. Gerard Mourits, CC-BY, flickr.com)
Zamek Kreuzenstein
Kilkanaście kilometrów na północ od Wiednia, w niewielkiej miejscowości Leobendorf, znajduje się jeden z najciekawszych austriackich zamków – Kreuzenstein.
Pierwsza warownia została zbudowana w tym miejscu na początku XII wieku. W 1278 roku zamek przeszedł w ręce Habsburgów. W latach 1874–1906 przebudowany. Podczas działań wojennych w 1945 roku poważnie uszkodzony i splądrowany.
Zamek z zewnątrz wygląda jak z bajki. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem od kwietnia do października; w środku nie wolno robić zdjęć.
Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Leobendorf-Burg Kreuzenstein położona jest 3 kilometry od zamku. Zatrzymują się na niej pociągi linii podmiejskich S3 i S4.

Zamek Kreuzenstein (fot. FotoRossiFRG, CC-BY-ND, flickr.com)
Krems an der Donau
Bardzo ładne miasto o bogatej historii, powstałe z połączenia miast Krems i Stein. Liczące ok. 24 tys. mieszkańców Krems posiada dwie starówki (z dawnych dwóch miast) i jest najważniejszym miastem Doliny Wachau.
Z zabytków i atrakcji należy wymienić pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich z bramami miejskimi (najważniejsza to Steiner Tor), zabytki sakralne (m.in. kościół pw. św. Wita z połowy XII wieku), zadbane kamienice mieszczańskie i kilka muzeów.
Kameralne miasto z wąskimi, miejscami także stromymi uliczkami, urokliwymi zaułkami i przyjemną atmosferą. W lecie i w weekendy bywa bardzo tłoczno.
Dojazd pociągiem: do Krems an der Donau dojeżdżają pociągi ze stacji Wien Franz-Josefs-Bahnhof. Przejazd pociągiem Wiedeń – Krems an der Donau trwa około godziny, po drodze możemy podziwiać ładne widoki z okien pociągu. W pół godziny dojedziemy do miasteczka z St.Pölten.

Krems an der Donau
Dürnstein
Dürnstein to zabytkowe miasteczko położone kilka kilometrów na zachód od opisanego wcześniej Krems an der Donau. Zostało zbudowane przy średniowiecznej warowni górującej nad przełomem Dunaju. W historii zapisało się między innymi tym, że w miejscowym zamku swego czasu więziony był Król Anglii Ryszard I Lwie Serce.
W Dürnstein warto zobaczyć ruiny zamku wznoszące się nad miasteczkiem, fragmenty murów obronnych, opactwo (znacznie mniejsze niż np. w Melku), a całości dopełniają wąskie uliczki z zadbanymi kamienicami. Miejsce warte zwiedzenia.
Dojazd pociągiem: Najbliższa stacja, dokąd dojeżdżają całoroczne pociągi rozkładowe kolei austriackich to Krems an der Donau (ok. 8 km). W Dürnstein znajduje się stacja kolejowa, jednak dojeżdżają tu tylko pociągi kolei Wachaubahn kursującej od marca do końca października – informacje znajdziecie TUTAJ

Dürnstein (fot. Karl Egger, Pixabay.com)
Bratysława (Słowacja)
Może wydać się dziwne, że opisując okolice Wiednia i pomysły na wycieczki jednodniowe z Wiednia proponuję Bratysławę. Nic dziwnego – miasta położone są blisko siebie, a Bratysława leży tuż przy granicy słowacko-austriackiej. Oba miasta posiadają bardzo dobre połączenia kolejowe, a turyści mogą skorzystać z niedrogich biletów kolejowych. Stolica Słowacji to doskonała propozycja na wycieczkę jednodniową z Wiednia.
Stolica Słowacji leży na trójstyku granic Słowacji, Austrii i Węgier. Według wielu turystów to nudne i mało interesujące miasto, mnie natomiast podobało się niezbyt duże zabytkowe centrum. Najważniejsze miejsca typowego spaceru po słowackiej stolicy to Brama Michalska, Rynek Główny, Teatr Narodowy, Zamek Bratysławski i spacer wzdłuż Dunaju. Autobusami podmiejskimi można dojechać do zamku Devin.
Dojazd pociągiem: Czas przejazdu z Wiednia na dworzec główny w Bratysławie to trochę ponad godzinę. Bratysławski dworzec główny położony jest 15 minut piechotą od Starego Miasta. Można również wykupić bilet jednodniowy lub trzydniowy na komunikację miejską i podróżować po Bratysławie oraz najbliższej okolicy autobusami i tramwajami.

Bratysława (Fot. Luboshouska, Pixabay.com)
Jednodniowa wycieczka do Czech
Z Wiednia bardzo łatwo dojechać pociągiem do Republiki Czeskiej (choć nie zawsze jest tanio); dojazd pociągami EC i IC do stacji Břeclav zajmuje niecałą godzinę, a do Brna – drugiego pod względem wielkości i liczby ludności miasta Czech – półtorej godziny. Planując taką podróż warto poświęcić cały dzień na zwiedzanie czeskiego kraju południowomorawskiego lub cały weekend, jeśli chcemy dodatkowo zwiedzić Brno.
Wymienianie atrakcji turystycznych czesko-austriackiego pogranicza w tym artykule mijałoby się z celem – wystarczy wspomnieć tylko Brno, Mikulov, Znojmo, Lednice, Valtice, czy Vranov nad Dyją. To tylko nieliczne z atrakcji. Ze Znojma można pojechać pociągiem do austriackiego Retz i stamtąd wrócić do Wiednia. Możliwości jest mnóstwo.

Panorama Mikulova, fot. MakyOrel, Pixabay.com
Győr (Węgry)
Średniej wielkości miasto (ponad 130 tys. mieszkańców), ważny ośrodek przemysowy, administracyjny i kulturalny. Historia miasta sięga V wieku p.n.e., kiedy istniała tu celtycka osada Arrabona.
Győr to jedno z najładniejszych węgierskich miast, przynajmniej jeśli chodzi o centrum, bo nie brakuje blokowisk, a dworce kolejowy i autobusowy nie należą do wizytówek miasta.
W śródmieściu nie brakuje zabytków świeckich i sakralnych. Uwagę przykuwa budynek ratusza z 1900 roku, Stary Ratusz z XVIII wieku, Pałac Esterházych. Najważniejsze zabytki sakralne to katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztor karmelitów z XVIII wieku, kościół karmelitów i synagoga.
Dawniej centrum miasta położone było na wzgórzu Káptalan, w miejscu gdzie zbiegają się rzeki Dunaj i Rába.
W mieście warto zwiedzić także niewielki ogród zoologiczny.
Osobiście polecam Győr. Centrum nie jest ani małe, ani duże, zwiedza się przyjemnie – zabudowa zwarta, malownicze zakątki i uliczki, tylko ceny noclegów wysokie.
Dojazd pociągiem: W Győr zatrzymują się pociągi Railjet Wiedeń – Budapeszt i pociągi prywatnego przewoźnika Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń. Dworzec kolejowy leży bardzo blisko najważniejszych zabytków i atrakcji. Dojazd pociągiem z Budapesztu zajmuje około 80 minut.

Győr
Okolice Wiednia – podsumowanie
Artykuł nazwany Okolice Wiednia prezentuje propozycje wycieczek jednodniowych z Wiednia. Nacisk został położony na miejsca, do których można dojechać pociągiem, dlatego na liście nie znalazło się kilka godnych uwagi miejsc, które również byłyby bardzo dobrą propozycją na wycieczki jednodniowe z Wiednia. Z Wiednia można dojechać także szybkimi pociągami do Linzu i Salzburga, ale jednodniowa wycieczka do tych miejsc wymaga znacznie więcej czasu i kupna biletów promocyjnych kolei austriackich.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Wsparcie bloga |
---|
Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku. |

Centrum Wiednia