Kolej na Podróż

Olecko – 6 najciekawszych miejsc i atrakcji

Olecko to nieduże miasto w województwie warmińsko-mazurskim, stolica Mazur Garbatych, miejsce popularne wśród miłośników aktywnego wypoczynku.

Atrakcje Olecka skupiają się na niewielkiej powierzchni, samo miasto nie zostało oszczędzone przez pożary i epidemie, przez co pod względem architektonicznym wygląda przeciętnie.

Dużą zaletą jest natomiast czyste powietrze i bardzo dobrej jakości produkty spożywcze od okolicznych rolników.

Olecko atrakcje – spis treści

1. Plac Wolności
2. Jezioro Olecko Wielkie
3. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
4. Hala widowiskowo-sportowa
5. Olecka Izba Historyczna
6. Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej.

1. Plac Wolności

Plac Wolności, czyli rynek w Olecku, w momencie wytyczania był podobno jednym z największych, jeśli nie największym, rynkiem w Europie.

Obecnie to jeden z ostatnich zadrzewionych rynków w Polsce. Rynek oparł się betonozie i dużą jego część zajmuje zieleń.

Na rynku znajduje się fontanna i ławeczka Janusza Panasewicza, w jednej z kamienic usytuowano Olecką Izbę Historyczną.

Rynek wraz z przyległymi ulicami tworzy zachowany układ urbanistyczny z XVI – XIX wieku.

2. Olecko – Jezioro Oleckie Wielkie

Jezioro Oleckie Wielkie dostępne jest z centrum Olecka i rozpościera się wzdłuż wschodniej granicy miasta.

Chociaż jezioro ma częściowo niewykorzystany potencjał, to w sezonie letnim nad jeziorem wypoczywa mnóstwo osób, które korzystają z uroków jeszcze niezatłoczonego miejsca.

Najciekawszym miejscem nad jeziorem jest pomost z drewnianą wieżą, służącą jako skocznia. Znajduje się tu wypożyczalnia sprzętu wodnego i nieduża plaża.

Kolejna plaża położona jest w południowo-zachodniej części jeziora i można na niej wypocząć na leżakach, ławeczkach oraz skorzystać z dużego placu zabaw, jak również miejsca do grillowania.

Na lepsze czasy czeka natomiast plaża przy ośrodku wczasowym „Dworek Mazurski”, zajmowana w sezonie głównie przez grupy kolonijne.

Nad jeziorem wytyczono „Wiewiórczą ścieżkę edukacyjną”. Wzdłuż ścieżki rośnie wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt, a tablice informacyjne przybliżają zainteresowanym ciekawostki dotyczące flory i fauny występującej w okolicach. Ścieżka liczy ponad 12 kilometrów, prowadzi wzdłuż linii brzegowej jeziora. Można ją pokonać pieszo, rowerem lub na rolkach.

3. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Najważniejszy zabytek Olecka. Świątynia wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1859-1861. Wieżę dobudowano w 1920 roku, murowana kaplica pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

Kościół odnowiony, malowniczo położony nad jeziorem, obok cmentarz.

10 września 1981 roku z drewnianego krzyża misyjnego rzekomo wyciekła krew i od tamtej pory kościół pełni funkcję Sanktuarium Krzyża Świętego.

4. Hala widowiskowo-sportowa

Atrakcją Olecka, przynajmniej dla miłośników sportu, jest duża hala widowiskowo-sportowa z pływalnią.

W dużym, nowoczesnym obiekcie, można skorzystać z bogatej oferty sportowej. Czynna jest pływalnia ze strefą rekreacyjną i saunami, siłownia, squash oraz hala wspinaczkowa.

Ceny niewygórowane, miejsce zbiera bardzo dobre opinie.

5. Olecka Izba Historyczna

W samym Olecku nie mam muzeum z prawdziwego zdarzenia, natomiast w jednym z budynków przy Placu Wolności od 2010 roku działa Olecka Izba Historyczna prezentująca dzieje miasta na przestrzeni wieków.

Zgromadzono w niej dokumenty ważne dla dziejów miasta i powiatu oleckiego. Najcenniejsze z nich to kopia aktu sprzedaży ziemi , na której Olecko zbudowano oraz kopia aktu nadania praw miejskich, nieistniejącemu jeszcze miastu. Warto obejrzeć zdjęcia przedstawiające Olecko przed zniszczeniem przez Sowietów oraz dokumenty polskich osadników.

6. Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej

Ciekawą propozycją jest wycieczka do prywatnego Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej, położonej 12 kilometrów od Olecka. Właściciel zgromadził dużą kolekcję samochodów i motocykli przeważnie z bloku wschodniego, ale nie brakuje również renomowanych marek z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

Różnorodna kolekcja z drugiej połowy XX wieku, miejsce zadbane, zbierające bardzo dobre recenzje.

Jedyną wadą jest dojazd dla osób niezmotoryzowanych. Pozostaje wypożyczenie roweru lub wycieczka na piechotę.

Atrakcje Olecka – podsumowanie

Olecko to bardzo dobre miejsce do aktywnego wypoczynku. Oprócz wymienionych wyżej wypożyczalni sprzętu wodnego i hali widowiskowo-sportowej na terenie miasta działają korty tenisowe i skatepark.

W centrum miasta zachowały się także domy z przełomu XIX i XX wieku. Zabytki Olecka nie są imponujące, ale należy pamiętać, że miasto doznało poważnych zniszczeń podczas I wojny światowej, a w 1945 roku Rosjanie spalili około 80% zabudowy.

Dojazd pociągiem:

Olecko posiada dworzec kolejowy, ale od lat nie dojeżdżają tu pociągi rozkładowe. Średnio raz w roku do Olecka przyjeżdża pociąg specjalny w ramach projektów turystycznych organizowanych przez Turkol. Od lat mówi się o przywróceniu pociągów Ełk – Suwałki przez Olecko, jednak nic z tego nie wynika i raz na kilka lat bywa, że pociągi rozkładowe przez jeden-dwa dni jadą przez Olecko, jeśli na linii Białystok – Suwałki dojdzie do awarii.

Najbliższe większe stacje kolejowe to Ełk i Suwałki, skąd do Olecka można dojechać autobusem.

Zobacz również:

Pociągiem po Warmii i Mazurach – co zwiedzić i zobaczyć

Od autora

Przewodniki zawierają informacje o najciekawszych atrakcjach w opisywanych miastach. W przyszłości powstanie osobny dział "Subiektywnym okiem", gdzie będę publikował własne spostrzeżenia. Jeśli informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt.

Olecko

Pomost nad jeziorem Olecko Wielkie (fot. Ludwig Schneider, Wikimedia Commons, CC-BY-SA)

%d bloggers like this: