Dojazd pociągiem do Berlina w ostatnich latach stał się łatwiejszy za sprawą nowych połączeń i ofert promocyjnych. Możliwa jest podróż do Berlina pociągami bezpośrednimi obsługiwanymi przez PKP Intercity oraz Polregio. Berlin to także stacja przesiadkowa dla podróży koleją w głąb Niemiec i do innych krajów Europy, dlatego warto wiedzieć, jak najlepiej dojechać pociągiem do Berlina.
Lista połączeń w artykule nie wyczerpuje tematu, ale daje pewną wiedzę, znacznie ułatwiającą zaplanowanie podróży.
UWAGA!!! Informacje nie uwzględniają ograniczeń w podróżowaniu i kursowaniu pociągów spowodowanych przez pandemię. W trakcie opracowywania wpisu nie kursowała większość pociągów międzynarodowych – informacje należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń.
Spis treści:
1. Pociąg Warszawa – Berlin
2. Pociąg Gdynia – Berlin
3. Pociąg dzienny Kraków – Berlin
4. Grupa wagonów Przemyśl – Berlin
5. Pociągiem do Berlina z Polregio
6. Pociąg do Kultury
Zobacz również: Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów
1. Pociąg Warszawa – Berlin
Najpopularniejszym połączeniem dla podróżujących pociągiem do Berlina jest pociąg Warszawa – Berlin uruchamiany przez PKP Intercity we współpracy z Deutsche Bahn. Kilkakrotnie miałem przyjemność jechać tym pociągiem na odcinku Poznań – Berlin i komfort podróży jest o wiele wyższy niż w autobusie. Pociągi zestawione są z wygodnych, klimatyzowanych wagonów z przedziałami i bezprzedziałowych, jedzie się szybko i przyjemnie, a pociąg dojeżdża na dworzec główny w samym centrum Berlina – do Bramy Brandenburskiej z dworca idzie się około 10 minut spokojnym spacerem.
Obecnie kursują cztery pociągi dziennie, planowane jest uruchomienie piątej pary pociągów w najbliższym czasie. Na pociąg można kupić bilety promocyjne, dzięki czemu znacznie obniżymy koszty podróży.
Najtańsze bilety promocyjne na pociągi PKP Intercity kosztują:
Warszawa – Berlin – 24,90 EUR
Poznań – Berlin – 14,90 EUR
Są to bilety drugiej klasy na konkretny pociąg. Nie podlegają wymianie ani zwrotowi. Bilety według taryfy bazowej są znacznie droższe, np. bilet Poznań – Berlin kosztuje 39,80 EUR, a Bilet Warszawa – Berlin 52,60 EUR.
Bilety na pociąg do Berlina kupujemy na stronie PKP Intercity.
Tanich biletów można również poszukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich. Dziwnym trafem, bardzo rzadko udawało mi się trafić na tanie bilety korzystając z wyszukiwarki Deutsche Bahn.
2. Pociąg Gdynia – Berlin
Do Berlina kursuje także pociąg Gdynia – Berlin, zatrzymujący się między innymi w Sopocie, Gdańsku i Bydgoszczy. Pociąg również zestawiony jest z komfortowych wagonów, jedzie szybko do centrum Berlina.
Podróż tym pociągiem do Berlina opłacalna jest także z wykorzystaniem biletów promocyjnych.
Najtańsze bilety promocyjne na pociągi PKP Intercity kosztują:
Gdańsk – Berlin – 24,90 EUR
Bydgoszcz – Berlin – 24,90 EUR
Bilety promocyjne są znacznie tańsze niż sprzedawane w taryfie bazowej, czyli bez żadnych zniżek i promocji. Wtedy bilet Gdańsk – Berlin kosztuje 52 euro, a bilet Bydgoszcz – Berlin 48,20 euro.

Pociąg PKP Intercity na dworcu Berlin Hbf (zdjęcie przez szybę innego pociągu)
3. Pociąg dzienny Kraków – Berlin
W grudniu 2020 roku na tory ponownie wyjechał pociąg Wawel z Krakowa do Berlina. Pociąg jedzie z Krakowa przez Katowice, Opole i Wrocław, a później tzw. „Nadodrzanką” przez Głogów i Zieloną Górę.
Rozkład jazdy jest tak ułożony, że pociągiem można dojechać w dogodnych godzinach, aby z Berlina kontynuować podróż w głąb Niemiec pociągami wieczornymi lub nocnymi. W drugą stronę odjeżdża po 10:00, dzięki czemu na pociąg dojedziemy z wielu niemieckich miast.
W trakcie opracowywania artykułu ceny biletów według taryfy bazowej były następujące:
Kraków – Berlin: 45 euro (2 klasa); 67,60 euro (1 klasa)
Katowice – Berlin: 45 euro (2 klasa); 60 euro (1 klasa)
Opole – Berlin: 29 euro (2 klasa); 43,60 euro (1 klasa)
Wrocław – Berlin: 29 euro (2 klasa); 43,60 euro (1 klasa)
Zielona Góra – Berlin: 19 euro (2 klasa); 28,60 euro (1 klasa)
Najtańsze bilety w promocji Super Promo International:
Kraków – Berlin: 19,90 euro (2 klasa); 34,90 euro (1 klasa)
Katowice – Berlin: 19,90 euro (2 klasa); 34,90 euro (1 klasa)
Wrocław – Berlin: 14,90 euro (2 klasa); 24,90 euro (1 klasa)
Zielona Góra – Berlin: 14,90 euro (2 klasa); 24,90 euro (1 klasa)
Bilet na przewóz roweru kosztuje 10 euro niezależnie od odległości, bilet na przewóz psa 50% ceny biletu normalnego.
4. Grupa wagonów Przemyśl – Berlin
Wraz z uruchomieniem pociągu nocnego Wiedeń – Berlin przez Wrocław w grudniu 2018 roku do pociągu doczepiano grupę wagonów bezpośrednich z Przemyśla do Berlina dostępnych w komunikacji krajowej i międzynarodowej.
Pociąg ten, chociaż pozwalał na dojazd do Berlina w godzinach porannych i wyjazd w godzinach wieczornych (czyli można było pojechać na wycieczkę jednodniową), zbierał raczej negatywne recenzje ze względu na niski standard wagonów.
W trakcie opracowywania artykułu nie kursował ze względu na pandemię koronawirusa i nie wiadomo, jaki będzie los połączenia.
Ceny najtańszych biletów promocyjnych na ten pociąg:
Przemyśl – Berlin: 19,90 euro
Kraków – Berlin: 19,90 euro
Katowice – Berlin: 19,90 euro
Ceny biletów według taryfy bazowej:
Przemyśl – Berlin: 49 euro
Kraków – Berlin: 40 euro
Katowice – Berlin: 40 euro
5. Pociągiem do Berlina z Polregio
Do Berlina można również dojechać korzystając z połączeń Polregio realizowanych we współpracy z kilkoma przewoźnikami niemieckimi świadczącymi usługi transportowe na zamówienie Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenrburgia (VBB).
Osoby podróżujące pociągami np. Kostrzyn – Berlin, czy Szczecin – Berlin mogą skorzystać z preferencyjnej taryfy Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburgia (VBB) lub biletu sieciowego na cały kraj związkowy.
Taryfy są jednak skomplikowane, podobnie jak proces ich zakupu w kasach biletowych Polregio, więc odsyłam do strony przewoźnika ze szczegółowym przewodnikiem po taryfach.

Pociąg Berlin – Kostrzyn
6. Pociąg do Kultury
Od kilku lat pomiędzy Berlinem a Wrocławiem kursuje weekendowy „Pociąg do Kultury”. Pociąg Wrocław – Berlin na polskim odcinku jest obsługiwany przez Koleje Dolnośląskie. Rozkład jazdy został ułożony w taki sposób, aby odpowiadał niemieckim turystom przyjeżdżającym zwiedzić Wrocław lub Polakom wracających z Niemiec na weekend do Polski. Nie polecam więc tego pociągu dla chcących dojechać pociągiem do Berlina.
Komfort stosunkowo niski, nie ma możliwości przewozu rowerów, w pociągu czasami odbywają się jakieś niepotrzebne imprezy kulturalne typu wieczór autorski jakiegoś pisarza.
Zaletą jest natomiast cena. Bilet Wrocław – Berlin i z powrotem kosztuje równowartość 19 euro.
Pociąg rozpoczyna i kończy bieg na stacji Berlin-Lichtenberg, skąd pociągami S-Bahn można dojechać do centrum miasta.
Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.
Informacja techniczna |
---|
Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach. |

Brama Brandenburska podczas nocnego spaceru w oczekiwaniu na poranny pociąg