Kolej na Podróż

Pociągiem do Bułgarii – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Bułgarii. Ze względu na budowę nowej linii kolejowej pomiędzy Budapesztem a Belgradem i dodatkowo prace na odcinku Belgrad – Nisz, dojazd pociągiem do Bułgarii jest bardzo skomplikowany i o wiele lepiej wybrać połączenie lotnicze.

Dawniej było dużo łatwiej.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023

Pociągiem do Bułgarii – plan podróży

Osobiście odradzam podróż pociągiem do Bułgarii, jednak jeżeli ktoś nie ma wyboru, pozostaje możliwość dojazdu z przesiadkami w Budapeszcie i Bukareszcie, co czyni podróż bardzo długą i niewygodną. Są jednak osoby, które bardzo lubią takie podróże.

Etap 1 – pociągiem do Budapesztu

Z Polski do Budapesztu kursują pociągi dzienne i nocne. Pociągi zestawione są często z wagonów jadących w różnych kierunkach, dlatego dużo osób może mieć trudności ze zorientowaniem się w rozkładzie jazdy. Bezpośrednio do Budapesztu dojedziemy między innymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Przemyśla, czy Terespola. W ofercie PKP Intercity dostępne są bilety promocyjne Super Promo International, dopłaty do kuszetek i wagonów sypialnych są na przyzwoitym poziomie.

Ceny najtańszych biletów SuperPromo International:

Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR (2 klasa); 29,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Budapeszt – 14,90 EUR (2 klasa); 24,90 EUR (1 klasa)

Bilety promocyjne są imienne, bezzwrotne, sprzedawane na konkretny pociąg. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów promocyjnych, w sprzedaży pojawiają się bilety z drugiego szczebla cenowego, czyli droższe o 5 euro. Potem następny szczebel cenowy itd. . W rzeczywistości im szybciej kupujemy bilety, tym większe szanse na trafienie na najtańsze.

Biletów należy szukać na stronach www.intercity.pl oraz jegy.mav.hu

Pociągiem na Węgry

Pociąg Terespol – Budapeszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Pociąg do Budapesztu

Węgierski wagon bezprzedziałowy drugiej klasy, spotykany w pociągach z Polski do Budapesztu (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Etap 2 – z Budapesztu do Bukaresztu

Pomiędzy Budapesztem a Bukaresztem kursują pociągi dzienne i nocne. Czas przejazdu jest bardzo długi. Najtańsze bilety z Budapesztu do Bukaresztu kosztują 26,30 EUR, wybierając podróż pociągiem nocnym warto dopłacić za bilet do wagonu z miejscami do leżenia (ok. 15-20 EUR) lub wagonu sypialnego (ok. 25 EUR za miejsce w przedziale 3-osobowym).

Bilet na trasę Budapeszt – Bukareszt kupowany z miesięcznym wyprzedzeniem kosztował 26-36 euro, w zależności od pociągu.

Biletów należy szukać na stronie jegy.mav.hu

Możliwy jest także dojazd pociągiem z Budapesztu do Timisoary (ceny biletów promocyjnych zaczynają się od 13,10 EUR) i stamtąd pociągiem nocnym do Bukaresztu. Na trasie Timisoara – Bukareszt pociągi nocne uruchamiają dwaj przewoźnicy: CFR Calatori i AstraTransCarpathic.

Bilety na pociągi CFR Calatori można kupić na stronie internetowej przewoźnika.

Informacje o pociągach AstraTransCarpathic dostępne są na stronie internetowej www.astratranscarpatic.ro.

Kolej w Rumunii – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Rumunii

Pociąg Budapeszt – Bukareszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Etap 3 – pociągiem z Bukaresztu do Sofii

Codziennie kursuje bezpośredni pociąg dzienny Bukareszt – Sofia. Pociąg wyjeżdża z Bukaresztu kilka minut przed jedenastą, a do Sofii dojeżdża po 10 godzinach.

Pociąg zestawiony jest ze zwykłych wagonów z miejscami do siedzenia i osobiście nie polecam podróży, szczególnie w czasie upałów.

Bilet w jedną stronę kosztuje 48,5 BGN, czyli około 116 złotych. Możliwa jest rezerwacja miejsca, która kosztuje ok. 5 złotych.

Bilety można kupić w rumuńskich kasach międzynarodowych. Można też spróbować zakupu przez sklep z biletami międzynarodowymi kolei rumuńskich, ale nie mogę gwarantować, że będzie działał poprawnie.

Więcej informacji o pociągu Bukareszt – Sofia na stronie kolei bułgarskich.

Inne możliwości dojazdu

Dla miłośników przygód i osób mających dużo czasu jest jeszcze opcja dojazdu przez most Danube 2. Pociągiem należy dojechać do stacji Craiova i tam przesiąść się na pociąg osobowy Krajowa – Widin, który kursuje raz dziennie. Ze stacji Widin można dojechać do Sofii, ale w ostatnich latach bardzo okrojono połączenia.

Informacje na stronie kolei bułgarskich

Od marca 2024 roku będzie również możliwy dojazd pociągiem z lotniska w Bukareszcie do Ruse, obsługiwanym przez Transferoviar Calatori.

Pociągiem do Bułgarii – jak było dawniej

Dawniej dojazd pociągiem do Bułgarii był dużo łatwiejszy. Kursowały bezpośrednie wagony wakacyjne Kraków – Burgas lub Kraków – Warna, w ostatnich latach także z Budapesztu do Burgas lub Warny.

Jeszcze kilkanaście lat temu można było łatwo dojechać pociągiem z Budapesztu do Belgradu i stamtąd dziennym lub nocnym pociągiem do Sofii.

Swego czasu kursował pociąg Budapeszt – Sofia przez Widin, jednak bardzo długi czas przejazdu dyskwalifikował go jako środek transportu i szybko został zlikwidowany.

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (5 zł). Dla takich pasjonatów jak ja nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

Belgrad - Sofia

Pociąg nocny Belgrad – Sofia – bułgarski wagon sypialny

%d bloggers like this: