Kolej na Podróż

Pociągiem do Kosowa – przewodnik dla pasażerów (2024)

Obecnie nie da się dojechać pociągiem do Kosowa. Kosowo posiada sieć kolejową i połączenia kolejowe z Serbią oraz Macedonią, jednak nie posiada połączeń pasażerskich międzynarodowych.

Nawet, gdybym chciał opisać możliwie najbliższy dojazd pociągiem w stronę Kosowa i sposób na dotarcie autobusem z jakiegoś miasta pod granicą do Prisztiny, będzie to niemożliwe, ponieważ z powodu prac remontowych na sieci kolei serbskich odwołano mnóstwo pociągów pospiesznych.

Jeśli planujecie podróż do Kosowa, najlepiej wybrać podróż samolotem.

Kolej w Kosowie – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Kosowa – jak było dawniej

Jeszcze w 2010 roku dało się dojechać pociągiem do Kosowa. Podróż wyglądała w następujący sposób:

a) pociąg z Polski do Budapesztu
b) pociąg z Budapesztu do Belgradu (były dwa dzienne i nocny)
c) pociąg z Belgradu do Skopje (dzienny lub nocny)
d) podróż pociągiem ze Skopje do Prisztiny

Pociąg Skopje – Prisztina kursował kilka lat, później stał się pociągiem-widmo i pomimo obecności w niektórych rozkładach jazdy już długo nie kursuje. Do Skopje nie dojeżdżają pociągi międzynarodowe, trwa remont linii Budapeszt – Belgrad.

Przez krótki czas kursowały także pociągi z Serbii do Serbskiej Mitrowicy, skąd można było dojechać pociągiem do Prisztiny.

Pociągi do Kosowa raczej nie pojawią się prędko. Planowano remont linii kolejowych z Serbii do granicy kosowskiej i uruchomienie pociągów pasażerskich, ale na planach się skończyło.

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Pociągiem do Kosowa

Pociąg Prisztina – Skopje (fot. Dreamstime.com)

Pociąg Serbia Kosowo

Dawny pociąg z Serbii do Kosowa (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: