Kolej na Podróż

Pociągiem do Mołdawii – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Mołdawii. Ze względu na trwające działania wojenne na Ukrainie w artykule nie uwzględniono możliwości dojazdu przez ten kraj. Miejmy nadzieję, że w 2023 roku sytuacja ustabilizuje się i dojazd pociągiem do Mołdawii stanie się łatwiejszy.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023

Pociągiem do Mołdawii – plan podróży

W artykule uwzględniam plan dojazdu pociągiem do Mołdawii przez Budapeszt i Bukareszt. W chwili obecnej to najłatwiejsza opcja; dla miłośników kolei możliwy jest dojazd np. jakimś nocnym rumuńskim pociągiem do miasta Jassy, stamtąd na stację Iassi Socola i dopiero pociągiem Iassi Socola – Kiszyniów.

Etap 1 – pociągiem do Budapesztu

Z Polski do Budapesztu kursują pociągi dzienne i nocne. Pociągi zestawione są często z wagonów jadących w różnych kierunkach, dlatego dużo osób może mieć trudności ze zorientowaniem się w rozkładzie jazdy. Bezpośrednio do Budapesztu dojedziemy między innymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Przemyśla, czy Terespola. W ofercie PKP Intercity dostępne są bilety promocyjne Super Promo International, dopłaty do kuszetek i wagonów sypialnych są na przyzwoitym poziomie.

Ceny najtańszych biletów SuperPromo International:

Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR (2 klasa); 29,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Budapeszt – 14,90 EUR (2 klasa); 24,90 EUR (1 klasa)

Bilety promocyjne są imienne, bezzwrotne, sprzedawane na konkretny pociąg. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów promocyjnych, w sprzedaży pojawiają się bilety z drugiego szczebla cenowego, czyli droższe o 5 euro. Potem następny szczebel cenowy itd. . W rzeczywistości im szybciej kupujemy bilety, tym większe szanse na trafienie na najtańsze.

Biletów należy szukać na stronach www.intercity.pl oraz jegy.mav.hu

Pociągiem na Węgry

Pociąg Terespol – Budapeszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Pociąg do Budapesztu

Węgierski wagon bezprzedziałowy drugiej klasy, spotykany w pociągach z Polski do Budapesztu (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Etap 2 – z Budapesztu do Bukaresztu

Pomiędzy Budapesztem a Bukaresztem kursują pociągi dzienne i nocne. Czas przejazdu jest bardzo długi. Najtańsze bilety z Budapesztu do Bukaresztu kosztują 26,30 EUR, wybierając podróż pociągiem nocnym warto dopłacić za bilet do wagonu z miejscami do leżenia (ok. 15-20 EUR) lub wagonu sypialnego (ok. 25 EUR za miejsce w przedziale 3-osobowym).

Bilet na trasę Budapeszt – Bukareszt kupowany z miesięcznym wyprzedzeniem kosztował 26-36 euro, w zależności od pociągu.

Biletów należy szukać na stronie jegy.mav.hu

Możliwy jest także dojazd pociągiem z Budapesztu do Timisoary (ceny biletów promocyjnych zaczynają się od 13,10 EUR) i stamtąd pociągiem nocnym do Bukaresztu. Na trasie Timisoara – Bukareszt pociągi nocne uruchamiają dwaj przewoźnicy: CFR Calatori i AstraTransCarpathic.

Bilety na pociągi CFR Calatori można kupić na stronie internetowej przewoźnika.

Informacje o pociągach AstraTransCarpathic dostępne są na stronie internetowej www.astratranscarpatic.ro.

Kolej w Rumunii – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Rumunii

Pociąg Budapeszt – Bukareszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Etap 3 – pociągiem z Bukaresztu do Kiszyniowa

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2022/2023 codziennie kursuje bezpośredni pociąg Bukareszt – Kiszyniów o nazwie „Prietenia”.

Pociąg zestawiony jest z mołdawskich wagonów sypialnych z przedziałami 4-osobowymi (2 klasa) i 2-osobowymi (1 klasa). Wagony kolei mołdawskich są stare, nieklimatyzowane, typowe dla kolei dawnego ZSRR-u.

Na stacji Ungheni następuje wymiana wózków, która trwa godzinę (jest konieczna ze względu na odmienny rozstaw torów w obu krajach).

Bilety z Kiszyniowa do Bukaresztu można kupić na stronie kolei mołdawskich. Dostępne są bilety promocyjne w cenie 26 euro . Bilety kosztują w przeliczeniu 130-200 złotych, w zależności od rodzaju wagonu.

Rozkład jazdy pociągu Kiszyniów – Bukareszt na portalu poezdato.net
Rozkład jazdy pociągu Bukareszt – Kiszyniów na portalu poezdato.net

Bilety z Bukaresztu do Kiszyniowa można kupić w rumuńskich kasach międzynarodowych. Można też spróbować zakupu przez sklep z biletami międzynarodowymi kolei rumuńskich, ale nie mogę gwarantować, że będzie działał poprawnie.

UWAGA!!! Pociąg Prietenia zapowiadany jest jako pociąg codzienny, ale w ubiegłych latach różnie z tym bywało. Czasami był odwoływany, kursował 2-3 razy w tygodniu, później znów przywracano codzienne kursy. 

Pociąg Kiszyniów

Pociąg Bukareszt – Kiszyniów (fot. Clay Gilliland, CC-BY-SA, flickr.com)

Pociągiem do Mołdawii

Zmiana wózków na stacji Ungheni (fot. dreamstime.com)

Pociągiem do Mołdawii – przez Ukrainę

Obecnie kursuje pociąg Kijów – Kiszyniów przez Oknicę. Być może po wojnie zostanie przywrócone połączenie Odessa – Kiszyniów, być może pojawią się inne połączenia. Na razie trudno przewidywać.

Pociągiem do Mołdawii – jak było dawniej

Dojazd pociągiem do Mołdawii dawniej był prostszy. Jeszcze w 2012 roku kursował bezpośredni wagon Przemyśl – Kiszyniów. Był to wagon płackartny kolei mołdawskich, typowy dla krajów byłego ZSRR. Bilet w jedną stronę kosztował 150 złotych, co w tamtych czasach było stosunkowo wysoką kwotą.

Przed wybuchem wojny można było dojechać pociągiem Przemyśl – Odessa do Odessy i w sezonie w weekendy, a czasami nawet codziennie, pojechać pociągiem Odessa – Kiszyniów.

Dzięki takim połączeniom można było zaplanować podróż dookoła Europy Środkowo-Wschodniej – Przemyśl – Odessa – Kiszyniów – Bukareszt – Budapeszt – powrót do Polski.

-> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (np. 5 zł). Dla takich stron jak ta nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

Kiszyniów

Kiszyniów (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: