Kolej na Podróż

Pociągiem do Norwegii – przewodnik dla pasażerów (2023)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Norwegii. Możliwy jest dojazd pociągiem do Norwegii z przesiadkami na terenie Niemiec i Szwecji. Dzięki uruchomieniu pod koniec 2022 roku pociągu nocnego z Hamburga do Sztokholmu dojazd nie jest taki trudny i w przypadku osób lubiących podróż koleją warto rozważyć podróż do Norwegii pociągiem.

Należy pamiętać, że w ostatnich latach sporo się zmieniło w Szwecji i Norwegii pod względem podziału tras na przewoźników, więc informacje są ogólne, resztę należy sprawdzić samodzielnie,

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023Pociągiem do Norwegii – przykładowy plan podróży

Poniżej przykładowy plan podróży pociągiem do Norwegii, z uwzględnieniem najpopularniejszej trasy dla większości pasażerów z Polski. Oczywiście plan możemy dostosować do własnych potrzeb, często będzie wymagana dodatkowa przesiadka, aby dojechać z Oslo w głąb Norwegii.

Uwaga: od 31 marca 2023 roku pociąg nocny Sztokholm – Hamburg zostanie wydłużony do Berlina i nie będzie trzeba przesiadać się dwa razy na terenie Niemiec.

Etap 1 – podróż do Berlina

Jeśli chcemy dojechać pociągiem do Norwegii, musimy przesiadać się na terenie Niemiec. Najczęściej przesiadki będą odbywały się w Berlinie i Hamburgu, mieszkańcy niektórych rejonów Polski mogą skierować się do Hamburga inną drogą.

Oferta połączeń kolejowych jest przyzwoita – szybkie połączenia Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin, pociąg Wawel, ponadto pociąg nocny oraz pociągi regionalne z Kostrzyna nad Odrą i Szczecina.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Mieszkańcy Szczecina, Kostrzyna, Słubic i innych miast zachodniej Polski mogą dojechać do Berlina pociągami regionalnymi według osobnej taryfy tamtejszych związków regionalnych lub kupić bilet miesięczny Deutschlandticket za 49 euro na komunikację regionalną i publiczną, który ma zostać wprowadzony wiosną 2023 roku (miał obowiązywać już w styczniu, ale w ostatniej chwili odłożono jego wprowadzenie). Oferta firmy Polregio na przejazdy do Niemiec dostępna jest na stronie przewoźnika.

Biletów szukamy na stronach www.intercity.pl, reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Etap 2 – podróż do Hamburga

Podróż pociągiem Berlin – Hamburg. Pociągi IC i ICE z Berlina do Hamburga są drogie; w przedsprzedaży bilety promocyjne kosztują 17,90 EUR – 19,90 EUR. Oczywiście jeśli ktoś jest młody i zdrowy, to może skorzystać z pociągów regionalnych i z kilkoma przesiadkami dojechać do Hamburga z biletem Deutschlandticket. Szczególnie w nocy z piątku na sobotę jest ciekawe połączenie.

Bilety można nabyć na stronach reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Etap 3 – podróż pociągiem Hamburg – Sztokholm

Codziennie kursuje bezpośredni pociąg pomiędzy Hamburgiem a Sztokholmem. Jest to pociąg nocny, zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia, wagonów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych. Osobiście polecam wagony sypialne – są to szwedzkie, bardzo wygodne wagony. Wagony z miejscami do leżenia składają się z przedziałów sześcioosobowych, przy czym istnieje możliwość wykupienia przedziału dla siebie.

Podczas aktualizacji artykułu ceny biletów na pociąg Hamburg Sztokholm, kupowanych z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, wynosiły 118 PLN za miejsce w wagonie z miejscami do siedzenia i i 273 PLN za miejsce w wagonie z miejscami do leżenia lub sypialnym. Kupowane bez wyprzedzenia to ok. 165 PLN za miejsce w wagonie z miejscami do siedzenia i 318 za miejsce w wagonie z miejscami do leżenia lub sypialnym. Moim zdaniem warto dopłacić.

Bilety na pociąg Hamburg – Sztokholm dostępne są na stronie kolei szwedzkich.

Szwedzki wagon sypialny – mój ulubiony

Etap 4 – ze Szwecji do Norwegii

Ostatni etap naszej podróży to przejazd pociągiem ze Szwecji do Norwegii. Istnieje kilka opcji, oprócz podanych tutaj można dojechać pociągiem do Norwegii przez Storlien do Trondheim i dalej na północ, jednak to mało popularna opcja.

a) pociągiem do Norwegii z Malmö

Duża część pasażerów może zakończyć podróż pociągiem Hamburg – Sztokholm na stacji Malmö. Z Malmö należy skierować się w stronę Göteborga, skąd kursują pociągi bezpośrednie do Oslo.

W trakcie opracowywania przewodnika bilety na pociąg Malmö – Göteborg kupowane z wyprzedzeniem kosztowały 126-167 złotych w zależności od pociągu, jednak ceny biletów kolejowych w Szwecji są dynamiczne i mogą się znacznie różnić w zależności od okresu i popularności połączenia.

Biletów należy szukać na następujących stronach:

www.sj.se – bilety na odcinek Malmö – Göteborg
www.vy.no – bilety na odcinek Göteborg – Oslo

Jeśli będziemy szukać bilety na całą trasę na stronie kolei szwedzkich lub norweskich, wyszukiwarka pokaże nam skomplikowane połączenia kolejowo-autokarowe z brakiem możliwości zakupu biletu.

b) pociągiem do Oslo ze Sztokholmu

Podróż pociągiem Hamburg – Sztokholm można również zakończyć na stacji Sztokholm, szczególnie jeśli ktoś lubi się wyspać i ma dużo czasu. Ze Sztokholmu można kontynuować podróż pociągiem do Norwegii korzystając z połączenia Sztokholm – Oslo.

W trakcie opracowywania artykułu bilety na pociąg Sztokholm – Oslo kosztowały około 165 zł w klasie drugiej i aż 500 złotych w klasie pierwszej. Ceny są jednak dynamiczne i mogą się znacznie różnić.

Biletów tym razem należy szukać na stronie kolei szwedzkich.

c) pociągiem do Narwiku ze Sztokholmu

Niektórzy wybierają się na północ Norwegii do Narwiku i dalej. Po zakończeniu podróży pociągiem Hamburg – Sztokholm można sobie zafundować zwiedzanie szwedzkiej stolicy i podróż pociągiem nocnym do Narwiku.

Bilety nie są jednak tanie. Kiedy sprawdzałem ceny biletów kupowanych z krótkim wyprzedzeniem, podróż pociągiem Sztokholm – Narwik kosztowała około 500 złotych, podróż w wagonie sypialnym lub kuszetce około 100 złotych drożej.

Biletów tym razem należy szukać na stronie kolei szwedzkich.

Pociągiem do Norwegii

Pociąg Göteborg – Oslo (fot. dreamstime.com)

Pociągiem do Norwegii – podsumowanie

Podróż pociągiem do Norwegii jest stosunkowo skomplikowana i wiąże się z kilkoma przesiadkami. Koszty takiej podróży zależą od wielu czynników, jednak jeśli będziemy mieli szczęście i trafimy na najtańsze bilety promocyjne, dojedziemy pociągiem z Polski do Norwegii za około 600 złotych.

W rzeczywistości należy liczyć się z wydatkiem około 1000 złotych w jedną stronę.

Zdecydowanie szybciej, często również i taniej, dotrzemy do Norwegii samolotem.

Dodatkowe informacje o podróży pociągiem po Norwegii:
Kolej w Norwegii – przewodnik dla pasażerów

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Pociąg Narwik

Pociąg Sztokholm – Narwik podczas postoju na stacji Lulea (fot. Dreamstime.com)

%d bloggers like this: