Kolej na Podróż

Pociągiem do Rumunii – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Rumunii. Dojazd pociągiem do Rumunii możliwy jest z przesiadką w Budapeszcie, ewentualnie w Wiedniu i skorzystanie z nocnego pociągu Wiedeń – Bukareszt.

W artykule opisuję tylko najszybszy i najwygodniejszy plan podróży pociągiem do Rumunii. Być może w przyszłych latach pojawią się nowe połączenia, dzięki którym będzie możliwy komfortowy dojazd przez Ukrainę.

Pociągiem do Rumunii – plan podróży

Jak pisałem, podaję najprostszy i najlepszy w tym roku plan dojazdu do Rumunii pociągiem. Pociągi jadące z Budapesztu w kierunku Rumunii zatrzymują się w większości najważniejszych miast, ale nie we wszystkich. Zachęcam do samodzielnego sprawdzania połączeń.

Etap 1 – pociągiem do Budapesztu

Z Polski do Budapesztu kursują pociągi dzienne i nocne. Pociągi zestawione są często z wagonów jadących w różnych kierunkach, dlatego dużo osób może mieć trudności ze zorientowaniem się w rozkładzie jazdy. Bezpośrednio do Budapesztu dojedziemy między innymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Przemyśla, czy Terespola. W ofercie PKP Intercity dostępne są bilety promocyjne Super Promo International, dopłaty do kuszetek i wagonów sypialnych są na przyzwoitym poziomie.

Ceny najtańszych biletów SuperPromo International:

Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR (2 klasa); 29,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Budapeszt – 14,90 EUR (2 klasa); 24,90 EUR (1 klasa)

Bilety promocyjne są imienne, bezzwrotne, sprzedawane na konkretny pociąg. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów promocyjnych, w sprzedaży pojawiają się bilety z drugiego szczebla cenowego, czyli droższe o 5 euro. Potem następny szczebel cenowy itd. . W rzeczywistości im szybciej kupujemy bilety, tym większe szanse na trafienie na najtańsze.

Biletów należy szukać na stronach www.intercity.pl oraz jegy.mav.hu

Pociągiem na Węgry

Pociąg Terespol – Budapeszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Pociąg do Budapesztu

Węgierski wagon bezprzedziałowy drugiej klasy, spotykany w pociągach z Polski do Budapesztu (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Etap 2 – z Budapesztu do Rumunii

Pomiędzy Budapesztem a Rumunią kursują liczne pociągi międzynarodowe. W przypadku pociągów w stronę Braszowa, czy Bukaresztu czas przejazdu jest bardzo długi. Koleje węgierskie oferują bilety promocyjne Start Europa RO. Ceny najtańszych biletów są następujące:

Budapeszt – Arad – 10,90 EUR
Budapeszt – Oradea – 10,90 EUR
Budapeszt – Timisoara – 13,90 EUR
Budapeszt – Kluż-Napoka – 16,90 EUR
Budapeszt – Sighisoara – 22,90 EUR
Budapeszt – Braszów – 22,90 EUR
Budapeszt – Bukareszt – 26,30 EUR

W przypadku połączeń nocnych warto dopłacić do wagonu z miejscami do leżenia lub najlepiej do wagonu sypialnego. Podczas opracowywania przewodnika dopłata do miejsc na trasie Budapeszt – Braszów wynosiła 14 euro (wagon z miejscami do leżenia przedział 6-osobowy) i 22 euro (wagon sypialny, przedział 3-osobowy).

Bilet na trasę Budapeszt – Bukareszt kupowany z miesięcznym wyprzedzeniem kosztował 26-36 euro, w zależności od pociągu.

W każdym razie z Budapesztu dojedziemy bezpośrednimi pociągami między innymi do Timisoary, Oradei, Kluż-Napoki, Sinaii, Sighisoary, Sybina, Braszowa i oczywiście Bukaresztu. Dodatkowa przesiadka będzie konieczna w przypadku podróży do miast takich jak Jassy, czy Gałacz.

Biletów należy szukać na stronie jegy.mav.hu

Kolej w Rumunii – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Rumunii

Pociąg Budapeszt – Bukareszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Pociągiem do Rumunii – ile to kosztuje

Jeśli będziemy mieli szczęście, to najtańsze bilety promocyjne pozwolą odbyć niedrogą, choć długą podróż. Na przykład dojazd pociągiem z Warszawy do Bukaresztu:

Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR
Budapeszt – Bukareszt – 26,30 EUR

W dalszym ciągu jednak lepiej polecieć samolotem na lotnisko pod Bukaresztem i stamtąd pociągiem do centrum miasta.

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Timisoara

Timisoara (fot. Dreamstime.com)

%d bloggers like this: