Kolej na Podróż

Pociągiem z Opola – 38 miejsc na wycieczkę jednodniową

Stolica województwa opolskiego to dobre miejsce na jednodniową lub weekendową wycieczkę z innych miast, ale również dobra baza wypadowa do wycieczek kolejowych, bowiem posiada dobrze rozbudowaną i stosunkowo niedrogą, jak na dzisiejsze ceny, bazę noclegową. W artykule przedstawiłem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Opola z uwzględnieniem miejsc, do których dojedziemy pociągami regionalnymi ze stacji Opole Główne w ciągu około dwóch godzin. Należy zwrócić uwagę, że rozkład jazdy pociągów z Opola, szczególnie w dni wolne i święta, bardzo utrudnia, a czasami uniemożliwia zaplanowanie sensownej wycieczki. Mimo to zapraszam do lektury i samodzielnych poszukiwań szczegółowych informacji o opisanych miejscach.

Opole – najciekawsze miejsca i atrakcje

Pociągiem z Opola – spis treści

1. Kierunek Wrocław
2. Za Wrocławiem
3. Kierunek Gliwice
4. Kierunek Bytom i Tarnowskie Góry (warunkowo)
5. Kierunek Nysa i dalej
6. Kierunek Racibórz
7. Kierunek Kluczbork i dalej




 

1. Kierunek Wrocław i dalej

Najpopularniejszym kierunkiem podróży pociągiem z Opola jest Wrocław. Pociągi regionalne na opisywanym odcinku często są zatłoczone. W dni robocze połączeń jest dużo, natomiast podczas opracowywania artykułu rozkład jazdy pociągów regionalnych przewidywał tylko kilka par pociągów w dni wolne i święta, przez co raczej będzie trzeba skorzystać z połączeń PKP Intercity.

Brzeg – miasto znane z Zamku Książąt Piastowskich, przypominającego trochę Wawel, tylko w mniejszej skali. Z zabytkowego dworca kolejowego do zamku idzie się około 15 minut, po drodze przechodząc przez centrum miasta. Tu i ówdzie natrafimy na zabytkowe budynki. Naprzeciwko zamku stoi okazały kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, azaraz za nim kościół pw. św. Jadwigi – rodowe mauzoleum Piastów śląskich. W świątyni pochowano 43 władców tej dynastii, zachowały się 22 sarkofagi. Obok zwraca uwagę jeden z najpiękniejszych renesansowych ratuszy w Polsce. Niedawno odnowiono elewację budynku.

Oława (fakultatywnie) – miasto (ponad 30 tysięcy mieszkańców) doznało poważnych zniszczeń podczas drugiej wojny światowe. Zachowały się głownie zabytki sakralne oraz zamek piastowski, ratusz, fragmenty murów miejskich oraz pojedyncze zabytkowe budynki. Z dworca kolejowego do centrum należy przejść około 2 kilometry. Przy dworcu ładny park.

Wrocław – stolica województwa dolnośląskiego i niezwykle interesujące miasto pełne zabytków i muzeów. Wrocław to interesujące miasto z wieloma atrakcjami i muzeami. Nie brakuje w nim także atrakcji kolejowych. Przy opracowywaniu wpisu założyłem, że zwiedzanie Wrocławia rozpoczynamy na zabytkowym dworcu Wrocław Główny; bez wątpienia jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Z dworca kolejowego do rynku idzie się około 10 minut; spacer po centrum zajmie nam 2-3 godziny, ale zwiedzanie muzeów i atrakcji znacznie więcej.

Wrocławski rynek wygląda pięknie; w sezonie letnim oraz podczas Jarmarków Bożonarodzeniowych tętni życiem. Na środku Rynku wznosi się okazały ratusz. We wnętrzach ratusza mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej prezentujące dokumenty, fotografie i inne eksponaty z historii Wrocławia. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Nad rynkiem góruje wieża monumentalnego kościół pw. św. Elżbiety, poważnie uszkodzony podczas pożarów w latach siedemdziesiątych XX wieku, ponownie oddany do użytku w 1997 roku. Wieża widokowa o wysokości 84 metrów została udostępniona turystom. Blisko rynku wznosi się także katedra św. Marii Magdaleny. Najbardziej charakterystyczny element to mostek spinający dwie wieże świątyni, zwany Mostkiem Czarownic. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego.

W najbliższym sąsiedztwie Rynku można zwiedzić następujące muzea:

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – cztery bogato zdobione sale do zwiedzania (na szczególną uwagę zasługuje Aula Leopoldina), możliwość wejścia na Wieżę Matematyczną. Wystawa zegarów słonecznych, linia południkowa przebiegająca przez budynek.
Muzeum Farmacji – cztery poziomy kamienicy przy samym rynku, wejście tylko o pełnych godzinach. Brak przewodnika i audioprzewodnika. Butelki z lekami, ryciny, pokój alchemika, historia farmacji.
Muzeum Archeologiczne – muzeum mieszczące się w starym arsenale z bogatą wystawą znalezisk archeologicznych związanych z historią i prehistorią Dolnego Śląska. Trzy piętra podzielone na 3 epoki.
Muzeum Militariów – drugie muzeum mieszczące się w dawnym arsenale. Cztery wystawy stałe przedstawiające uzbrojenie żołnierza polskiego od XVIII aż do XX wieku, w tym kolekcja szabel i hełmów. Dla miłośników broni i tematyki wojennej.
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – placówka zlokalizowana w Starym Ratuszu na Rynku; wystawia przedmioty związane z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami od czasów najdawniejszych po współczesność.

Kilka interesujących placówek muzealnych mieści się tuż przy Parku im. Juliusza Słowackiego.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji – mało znane muzeum zagrożone likwidacją lub przeniesieniem do Lubina. Wystawy starych telefonów stacjonarnych i pierwszych telefonów komórkowych, dyliżansy, skrzynki pocztowe, budkę telefoniczną, zbiory znaczków pocztowych, gramofonów, uniformów listonoszy, radioodbiorników i telewizorów. Wszystko, co przypomina dawne czasy dzisiejszym czterdziestolatkom i starszym osobom, które wychowywały się w erze przedinternetowej.

Bardziej znane jest wrocławskie Muzeum Narodowe z kolekcją rzeźb, ekspozycją prac artystów śląskich oraz obrazami Matejki, Malczewskiego, Witkacego, Wojtkiewicza. W pobliskiej rotundzie prezentowana jest słynna Panorama Racławicka, malowana od sierpnia 1893 do maja 1894 r., przedstawiająca Bitwę pod Racławicami. Stosunkowo drogie bilety wstępu.

W budynkach dawnego klasztoru działa Muzeum Architektury. Stosunkowo małe muzeum udostępnia dwie wystawy stałe. Jedna przedstawia przemiany stylowe zachodzące w architekturze Wrocławia od XII do XVIII, druga architektoniczne rzemiosło, czyli zabytkowe piece, witraże, przedmioty związane z kowalstwem, ślusarstwem i odlewnictwem.

Podczas wycieczki jednodniowej pociągiem z Poznania do Wrocławia należy zobaczyć także Ostrów Tumski. Położony blisko największych atrakcji wrocławskiego Śródmieścia Ostrów Tumski był zasiedlony już w czasach pogańskich. W 1997 roku mieszkańcy uratowali wyspę przed zalaniem. Obecnie należy do najciekawszych miejsc we Wrocławiu. Tłumy turystów kierują swoje kroki do katedry św. Jana Chrzciciela, odbudowanej w latach 50. XX wieku po zniszczeniach wojennych. Na wyspie, niedaleko katedry, warto odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego i położone tuż obok Muzeum Przyrodnicze działające od początku XIX wieku. Najciekawszy eksponat to 15-metrowy szkielet płetwala błękitnego. Nie brakuje wypchanych ssaków i ptaków; do tego spora kolekcja owadów.

We Wrocławiu znajdziemy dużo muzeów dla osób o różnych zainteresowaniach. Na zwiedzenie wszystkich na pewno nie wystarczy dzień ani weekend, dlatego w artykule umieściłem tylko dodatkowo najważniejsze i najpopularniejsze miejsca, otwarte w ostatnich latach.

Ogród Zoologiczny + Afrykarium – jeden z największych polskich ogrodów zoologicznych. Stał się bardzo popularny za sprawą Afrykarium – nowoczesnego budynku z oceanarium i halami, pomiędzy którymi zwiedzający przemieszczają się podwodnymi tunelami, podziwiając rzadkie gatunki ryb i ssaków wodnych. Niestety, ceny moim zdaniem, są bardzo wysokie.

Hydropolis – nowoczesne muzeum poświęcone wodzie i jej znaczeniu dla rozwoju cywilizacyjnego. Utworzone w neogotyckim zbiorniku czystej wody dla Wrocławia z 1893 roku. Podzielone na siedem stref tematycznych. Najcenniejszy eksponat to makieta batyskafu „Trieste”, w którym naukowcy opuścili się na dno Rowu Mariańskiego. Otwarte w 2015 roku, szybko stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta.

Centrum Historii Zajezdnia – kolejna z popularnych, nowoczesnych placówek na mapie Wrocławia. Otwarte w 2016 roku w dawnej zajezdni autobusowej, w ciekawy sposób prezentuje historię Polski i Wrocławia od 1918 roku do czasów współczesnych. W centrum można zobaczyć między innymi pokój z wystrojem zaaranżowanym na czasy okupacji niemieckiej, salę przypominającą stalinowskie więzienie, czy wystawę przedmiotów z czasów PRL-u.

Wrocław

Wrocławski Rynek (fot. dreamstime.com)

2. Pociągiem z Opola – za Wrocławiem

W poprzednim artykule opisałem najciekawsze miejsca na trasie Opole – Wrocław. Dojazd pociągami regionalnymi do Wrocławia przez Brzeg zajmuje około godzinę, mamy więc kolejną godzinę, żeby zmieścić się w ramach czasowych artykułu, więc przy założeniu, że znajdziemy dogodną przesiadkę, dojedziemy do kilku interesujących miejsc. Oto niektóre z nich:

Legnica – średniej wielkości miasto i węzeł kolejowy nie należy do miejsc popularnych wśród turystów, chociaż nie brakuje tu ciekawych miejsc. Duża część zabytków została zniszczona przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 roku; w centrum pojedyncze zabytki przeplatają się z PRL-owskimi bryłami. Wyróżniają się katedra św. Piotra i Pawła, kościół NMP, budynek ratusza i kamienice tzw. śledzionki. Warto zobaczyć także Muzeum Miedzi, dziedziniec Zamku Książąt Piastowskich, dzielnicę Tarninów (najładniejsza część miasta z zachowaną zabytkową zabudową), a pod Legnicą Muzeum Bitwy Legnickiej.

Legnica – najciekawsze miejsca i atrakcje

Jawor – z Legnicy warto podjechać pociągiem do pobliskiego Jawora, gdzie znajduje się jeden z dwóch zachowanych polskich Kościołów Pokoju. Pięknie zdobiony jaworski kościół może pomieścić aż 6000 wiernych. Druga ważna atrakcja miasta to Muzeum Regionalne. Natomiast tutejszy zamek to miejsce działalności kilku firm i instytucji, a część wydzielona do zwiedzania zbiera kiepskie opinie. Należy wymienić także wyremontowany zabytkowy dworzec kolejowy.

Jawor – najciekawsze miejsca i atrakcje

Sobótka – na stacji w Sobótce wysiada mnóstwo turystów wybierających się na Ślężę. Po drodze mijamy Wieżę Bismarcka, a na szczycie góry wzniesiono Kościół Narodzenia NMP w miejscu dawnej, średniowiecznej warowni. W mieście warto zobaczyć rynek z makietami Masywu Ślęży oraz XVIII-wiecznej Sobótki, warto też wstąpić do Muzeum Ślężańskiego. W okolicy sporo atrakcji przyrodniczych.

Świdnica – centrum miasta i najważniejsze atrakcje położone są w spacerowej odległości od dworca kolejowego Świdnica Miasto. Najważniejsze zabytki to słynny, piękny Kościół Pokoju z cmentarzykiem, majestatyczna katedra, piękny rynek z udostępnioną turystom Wieżą Ratuszową (panorama Świdnicy i widok na góry) oraz budynkiem ratusza, gdzie mieści się obecnie godne polecenia Muzeum Dawnego Kupiectwa. W różnych miejscach centrum zabytkowe wille i kamienice, w ładną pogodę warto pospacerować po świdnickich parkach. Bardzo dobrze rozwinięta baza gastronomiczna.

Dzierżoniów – kolejne z mało popularnych wśród turystów dolnośląskich miast. Doskonała baza wypadowa do wycieczek autobusowych, pieszych i kolejowych po okolicy, aczkolwiek noclegi, poza obiektem OSiR-u, bardzo drogie. Rynek typowy dla miast województwa dolnośląskiego; wyróżnia go wieża ratusza o wysokości 47 metrów została udostępniona turystom; z jej szczytu roztacza się panorama Gór Sowich i Ślęży. Na terenie miasta znajdziemy sporo ciekawych zabytków sakralnych, fragmenty murów miejskich. Perełki na mapie Dzierżoniowa to Muzeum Miejskie Dzierżoniowa mieszczące się w pałacyku z 1897 roku z kolekcją produkowanych tutaj dawniej odbiorników Diora oraz otwarty w weekendy Młyn Hilberta z zachowanymi ciągami produkcyjnymi z lat trzydziestych XX wieku.

Jaworzyna Śląska – w Jaworzynie Śląskiej działa bardzo dobrze prowadzone Muzeum Kolejnictwa na Śląsku z licznymi, interesującymi eksponatami, jak np. parowóz TKt48-18, czechosłowacki wagon silnikowy serii 830 oraz najstarszy sprawny spalinowóz w Polsce DEUTZ OMZ 122R z 1940 r. Na terenie muzeum znajdziemy także ponadstuletnie parowozy TKh2 i TKi3. Zachowała się infrastruktura parowozowni, w sezonie letnim organizowane są krótkie przejazdy po bocznicy na terenie placówki. Muzeum organizuje także coroczne Gale Parowozów.

Wałbrzych – dawne miasto górnicze, niesłusznie uważane wraz z Bytomiem za jedno z najbrzydszych polskich miast. Największe atrakcje Wałbrzycha porozrzucane są po bardzo dużej powierzchni, jednodniowe zwiedzanie można ograniczyć do trochę zaniedbanego centrum z wieloma intersującymi gmachami pod względem architektonicznym oraz zaułkami lub spędzić czas zwiedzając Muzeum Porcelany w klasycystycznym pałacyku (dawne Muzeum Okręgowe, połączenie muzeum porcelany i muzeum regionalnego), następnie udać się do Palmiarni lub zamku w Książu. Dużą popularnością cieszy się kompleks Starej Kopalni na zrewitalizowanym terenie dawnej KWK „Julia” z Muzeum Przemysłu i Techniki oraz obiektem noclegowym. Warto także udać się do Szczawna-Zdroju, uzdrowiska będącego obecnie częścią Wałbrzycha. Dojazd autobusem komunikacji miejskiej. Na szczegółowe zwiedzanie Wałbrzycha należałoby przeznaczyć kilka dni, ale w mieście panuje dziwna atmosfera, kiepsko też wypada pod względem obiektów noclegowych.

Rawicz (fakultatywnie) – kolejne z małych miast. Bardzo ładny dworzec kolejowy, z którego dojście do rynku zajmuje około 15 minut. Nietypowy układ urbanistyczny – prostokątny rynek z ulicami krzyżującymi się pod kątem prostym, przez co centrum przypomina szachownicę. W stojącym pośrodku rynku ratuszu działa Muzeum Ziemi Rawickiej. Wyróżniają się dwa zabytki sakralnej – neogotycki kościół pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1902-1903. Budowlę wieńczy 50-metrowa strzelista wieża. W prawej nawie znajduje się obraz Matki Boskiej Rawickiej. Druga ze świątyń, poewangelicki kościół pw. św. Andrzeja Boboli charakteryzyje się nietypową architekturą (wnętrze).

Centrum Rawicza okalają Planty im. Jana Pawła II utworzone w połowie XIX wieku na miejscu wałów obronnych i dawnych fos. Aleje o długości około 2900 metrów są drugimi pod względem wielkości i powierzchni plantami w Polsce, po krakowskich. 5 kilometrów od centrum Rawicza położona jest Sarnowa, dawniej odrębne miasteczko,włączona do granic administracyjnych Rawicza w 1973 roku. Sarnowa posiada własny rynek i dawny ratusz z 1837 roku.

Henryków (fakultatywnie) – warto wysiąść na tutejszej stacji kolejowej, aby zobaczyć zespół klasztorny Cystersów z parkiem i bogato zdobionym kościołem. Część zespołu pełni funkcje społeczne (dom opieki, szkoła). O ile mi wiadomo, wnętrza można zwiedzać tylko z przewodnikiem, natomiast park i otoczenie klasztoru dostępne są bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.

Ziębice (fakultatywnie) – typowe dolnośląskie miasteczko z niebrzydkim rynkiem i kilkoma zabytkami, takimi jak Bazylika Mniejsza św. Jerzego. Centrum małe, ale robi pozytywne wrażenie. Warto zwiedzić Muzeum Domu Śląskiego – połączenie muzeum regionalnego i muzeum specjalistycznego w dawnym ratuszu. Muzeum dawniej było znane jako Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego.

Bardo – malowniczo położone w zakolu Nysy Kłodzkiej malutkie Bardo znane jest ze szlaków górskich oraz Sanktuarium Matki Boskiej Bardzkiej, którego częścią jest Muzeum Sztuki Sakralnej. Wewnątrz przechowywana jest cenna, cudowna figurka Matki Boskiej Bardzkiej z XII wieku. Na uwagę zasługuje kamienny most.

Oleśnica (fakultatywnie) – miasto takie sobie pod względem urody, jednak należy się tu zatrzymać, aby zobaczyć Zamek Książąt Oleśnickich, który przez długi czas był niedostępny dla zwiedzających. Na dziedzińcu przykuwają uwagę herby z popiersiami, wewnątrz udostępniono dla zwiedzających Salę Rycerską, dawny gabinet Wilhelma oraz wieżę, z której można podziwiać panoramę miasta. Inne atrakcje miasta to Park Książąt Oleśnickich, godna uwagi jest także Bazylika Mniejsza pw. św. Jana Ewangelisty Apostoła.

Namysłów – ciekawe miasto, stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów. W kameralnym centrum, położonym niedaleko dworca kolejowego, zobaczymy gotycki kościół św. Piotra i Pawła z połowy XV w., zachowane mury obronne z Bramą Krakowską, ratusz z drugiej połowy XIV w. z charakterystyczną, 57-metrową wieżą. Bardzo dobre recenzje zbierają nieduże namysłowskie muzea zarządzane przez Namysłowski Ośrodek Kultury – Izba Regionalna ze zrekonstruowaną dawną apteką i klasą szkolną oraz Izba Techniki Młynarskiej w dawnym młynie.

Pociągiem z Wrocławia

Panorama Oleśnicy (fot. dreamstime.com)

3. Kierunek Katowice

Pociągiem z Opola dojedziemy także do Katowic. Jeśli chcemy skorzystać z pociągów regionalnych, konieczna będzie przesiadka w Gliwicach na pociąg Kolei Śląskich. Połączenia bezpośrednie obsługuje PKP Intercity.

Strzelce Opolskie (fakultatywnie) – nieduże miasto, można zatrzymać się na chwilę, aby zobaczyć park miejski z ruinami zamku i odnowioną masztalarnią. Inne zabytki to ratusz, drewniany kościół pw. śś. Szymona i Judy i murowany kościół pw. św. Wawrzyńca.

Gliwice – warte odwiedzenia miasto z wieloma atrakcjami w centrum i poza nim. Wyremontowany dworzec kolejowy położony 10 minut piechotą od rynku. Tuż koło dworca na co dzień niedostępny cmentarz żydowski. W centrum bardzo ładny rynek z ratuszem, palmiarnia, Willa Caro, niewielki zamek, kościół pw. Wszystkich Świętych z okazałą wieżą udostępnianą w wybranych dniach turystom, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, budynek Sądu Rejonowego i katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po drugiej stronie dworca stary kościółek pw. św. Bartłomieja.

Najważniejsze zabytki poza centrum to Radiostacja, cmentarz hutniczy, dawna stacja kolei wąskotorowej Gliwice – Racibórz, czy Muzeum Odlewnictwa.

Gliwice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Świętochłowice (fakultatywnie) – z przystanku kolejowego jest niedaleko do interesującego Muzeum Powstań Śląskich. Ciekawa, tradycyjna śląska zabudowa familokowa, ale niebezpiecznie.

Zabrze – miasto pod względem zabudowy takie sobie, choć w różnych częściach miasta natrafimy na ciekawe zabytki. Blisko dworca należy wymienić budynek Poczty Polskiej i Stalowy Dom, natomiast najbardziej znana atrakcja – kopalnia Guido – oddalona jest od dworca kolejowego o około 2 kilometry (dojazd tramwajem). Trochę bliżej znajduje się Sztolnia Królowej Luizy, a tuż obok niej Muzeum Techniki Wojskowej. W Zabrzu znajdziemy także Muzeum Miejskie, Muzeum Górnictwa Węglowego, ogród botaniczny, dla odważnych i ambitnych polecam wycieczkę do dzielnicy Biskupice. Najnowsza atrakcja to tereny pokopalniane zaadaptowane na instytucję kultury „Stara Kopalnia”.

Zabrze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kopalnia Guido w Zabrzu (fot. dreamstime.com)

4. Kierunek Bytom i Tarnowskie Góry (warunkowo)

Jako propozycję wycieczki jednodniowej pociągiem z Opola można potraktować również wycieczkę do Bytomia i Tarnowskich Gór, pod warunkiem, że nadal będą kursować pociągi Kolei Śląskich Gliwice – Bytom, co nie jest pewne. W innym przypadku będzie się trzeba przesiąść na stacji Chorzów Batory. W trakcie opracowywania artykułu trwał remont linii Chorzów Batory – Tarnowskie Góry, przez co za pociągi kursowała zastępcza komunikacja autobusowa. Za jakiś czas to się zmieni. Kolej wąskotorowa Bytom – Miasteczko Śląskie przez Tarnowskie Góry kursowała bez zakłóceń w sezonie wiosenno-letnim.

Bytom – bardzo zaniedbane miasto, gdzie lepiej uważać na otoczenie wyciągając aparat fotograficzny. W bliskiej odległości od dworca kolejowego warto pospacerować po centrum z licznymi, bardzo ładnymi budynkami. Na szczególną uwagę zasługują budynki Poczty Polskiej, Opery Śląskiej i szkoły budowlanej. Szkoda, że nie można zwiedzać reprezentacyjnych wnętrz sądu. Zwiedzić można za to Muzeum Górnośląskie z wystawami dotyczącymi etnografii i archeologii. Poza centrum warto zobaczyć wyremontowany pałac w Miechowicach. Być może w przyszłości Elektrociepłownia Szombierki będzie także miała stałe godziny otwarcia. W sezonie letnim warto przejechać się kolejką wąskotorową Bytom – Miasteczko Śląskie. Peron wąskotorowy znajduje się po stronie przeciwnej dworca Bytom niż centrum.

Bytom – najciekawsze miejsca i atrakcje

Radzionków (fakultatywnie) – w wyremontowanym dworca kolejowego utworzono Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945. W Radzionkowie znajduje się także Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, jednak łatwiej tam dojechać autobusem niż pociągiem.

Nakło Śląskie (fakultatywnie) – W niedużej odległości od stacji kolejowej można zwiedzić Centrum Kultury Śląskiej i kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około 3,5 kilometra od stacji znajduje się bardzo ładny Park Świerklaniecki z ruinami zamku i kościołem pw. Dobrego Pasterza. Do Parku Świerklanieckiego lepiej dojechać autobusem.

Tarnowskie Góry – warte odwiedzenia miasto. Dworzec kolejowy położony przy futurystycznym dworcu autobusowym i centrum miasta, jednak zabytki i atrakcje Tarnowskich Gór rozpościerają się na dużej powierzchni, więc konieczne będzie skorzystanie z komunikacji autobusowej. Najważniejsze miejsca w centrum to rynek (taki sobie), Dzwonnica Gwarków i Muzeum w Tarnowskich Górach. Poza centrum warto zobaczyć Sztolnię Czarnego Pstrąga (rejsy łódką) oraz położoną blisko przystanku kolejki wąskotorowej, na peryferiach miasta, Kopalnię Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Tarnowskie Góry – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kolej wąskotorowa

Kolej wąskotorowa Bytom – Tarnowskie Góry

5. Kierunek Nysa i dalej

Pociągiem z Opola dojedziemy także do Nysy, gdzie istnieje możliwość na przesiadki na pociąg do Otmuchowa lub Paczkowa (niezalecane). W przypadku tych dwóch miasteczek lepiej dojechać busem spod nyskiego centrum przesiadkowego, bowiem przystanki kolejowe położone są daleko od centrum w obu miejscach, a pociągów jest jak na lekarstwo.

Łambinowice (fakultatywnie) – warto odwiedzić Centralne Muzeum Jeńców Wojennych z ekspozycjami poświęconymi jeńcom wojennym i cmentarzom z okresu II wojny światowej. W okolicy kilka cmentarzy i pozostałości po dawnych obozach jenieckich. 5,5 km na zachód od stacji kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bielicach.

Nysa – ze względu na zniszczenia wojenne miasto nie należy do najpiękniejszych, jednak polecam miłośnikom turystyki miejskiej. Najważniejszy zabytek Nysy to Bazylika św. Jakuba Apostoła i Agnieszki, warto też zobaczyć Muzeum Powiatowe w dawnym dworze biskupim oraz Park Kulturowo-Przyrodniczy Twierdzy Nysa z fortami z czasów pruskich. W 2023 roku oddano do użytku centrum przesiadkowe przy dworcu kolejowo-autobusowym, który dawniej odstraszał podróżnych. Z dworca do centrum idzie się około 10 minut.

Podróż można kontynuować dalej do Otmuchowa i Paczkowa. Ze względu na odległość stacji kolejowych w tych miejscowościach od centrum zalecam raczej podróż busem z Nysy. W Otmuchowie zobaczymy zamek, rynek i Wieżę Wróbla oraz kościół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Zamek został zaadaptowany na hotel i restaurację, podobno wnętrza udostępnione do zwiedzania można sobie darować, więc wystarczy podziwiać z zewnątrz.

Bardziej znany jest Paczków, który turyści z całej Polski kojarzą z zachowanymi murami miejskimi. Ładne centrum, obowiązkowym punktem wizyty jest Muzeum Gazownictwa. Z zabytków sakralnych należy polecić kościół pw. św. Jana Ewangelisty z charakterystycznym wykończeniem dachu w formie tzw. „jaskółczych ogonów”, ponadto wieża ratusza pełni funkcję widokową. Chętni mogą odwiedzić także Dom Kata.

Można rozważyć także podróż pociągiem z Nysy do Prudnika i Głogówka, gdzie zatrzymują się pociągi Nysa – Kędzierzyn – Koźle.

Prudnik – również ciekawe miasto, które nie wszystkim się spodoba, ale mimo to uważam, że warto je odwiedzić. Symbolem miasta jest Wieża Woka, pozostałość po średniowiecznym zamku. Centrum przeciętne, zadbany park miejski, można zobaczyć Muzeum Regionalne, kościół pw. św. Michała Archanioła, pozostałości murów miejskich. Jeśli ktoś planuje nocleg, polecam tutejsze schronisko młodzieżowe.

Głogówek – małe, ładne miasteczko. Z dworca do centrum idzie się malowniczą aleją. Centrum niewielkie – w oczy rzuca się rynek z częścią zabytkową i psującą ogólne wrażenie zabudową z PRL-u. W pobliżu czekający na lepsze czasy Zamek Oppersdorffów, którego część zajmuje Muzeum Regionalne. Warto też zobaczyć kościół św. Bartłomieja, ciekawostką jest kościół cmentarny św. Krzyża o konstrukcji szachulcowej. Miasto bardzo dobre na dwugodzinny spacer.

Nysa Rynek

Rynek w Nysie

6. Kierunek Racibórz i dalej

Możliwe jest także zaplanowanie wycieczki jednodniowej z Opola do Raciborza. Korzystając z tej trasy, można zaplanować przesiadkę w Kędzierzynie-Koźlu na pociągi do opisanych wcześniej Głogówka i Prudnika. Na stacji Nędza można się także przesiąść (lub jechać z Raciborza) do Rybnika, jednak czasami skomunikowania pociągów są tak fatalne, że trzeba czekać półtorej godziny na przesiadkę. Wycieczka szczególnie polecana w sezonie wiosenno-jesiennym, kiedy kursuje kolej wąskotorowa Stodoły – Rybnik (dojazd autobusem).

Gogolin i Krapkowice (fakultatywnie) – miłośnicy mniejszych miast mogą w drodze do Opola zaplanować przystanek w Gogolinie i przejazd busem do Krapkowic. Oba miejsca mogą być same w sobie celem wycieczki. W Gogolinie na peryferiach miasta znajduje się zabytkowy wapiennik; również w centrum zobaczymy zabytkowe piece wapiennicze. Ponadto cmentarz żydowski i kościół ewangelicko-augsburski z początku XX wieku. Swego rodzaju atrakcją jest pomnik Karolinki i Karlika.

5 kilometrów od stacji Gogolin położone są Krapkowice (16 tys. mieszkańców). Można zobaczyć rynek, zamek/pałac (obecnie siedziba szkoły), pozostałości murów miejskich z wieżą Bramy Górnej i kościół pw. św. Mikołaja. W dzielnicy Otmęt kościół pw. Wniebowzięcia NMP i ruiny zamku. Przez Krapkowice prowadziła linia kolejowa Prudnik – Gogolin. W 1997 roku powódź zerwała most kolejowy na Odrze, który nie został odbudowany. Dla potrzeb wojska wyremontowano odcinek linii z Prudnika do nieokreślonego miejsca. Nie planuje się wznowienia ruchu pasażerskiego.

Racibórz – nieduże centrum blisko dworca kolejowego. Przyjemny rynek oszpecony PRL-owskimi kamienicami, Zamek Piastowski, kilka ładnych kościołów, zachowana baszta więzienna, zabytkowy budynek Sądu Rejonowego. 1,5 km od centrum cmentarz ewangelicki. Dobre opinie zbiera oddalone o 3 kilometry arboretum.

Tworków (fakultatywnie) – kierując się z Raciborza w stronę Chałupek można wysiaść również na stacji Tworków. Turyści przyjeżdżają tu zobaczyć ruiny pałacu, czy zamku, w zależności od nazewnictwa w przewodnikach.

Rybnik (fakultatywnie) – średniej wielkości miasto przemysłowe z kilkoma interesującymi atrakcjami w różnych częściach miasta. Jeśli chodzi o centrum, niedaleko dworca kolejowego zobaczymy ładny budynek Starostwa Powiatowego, Sąd Rejonowy mający siedzibę w dawnym zamku, Muzeum Regionalne w jednym z budynków przy rynku, a także park tematyczny nad Nacyną. Na terenie Rybnika znajdziemy kilka interesujących zabytków, między innymi drewniany kościół drewniany kościół pw. św. Katarzyny i Matki Boskiej Różańcowej. 5 kilometrów od Śródmieścia znajduje się Zalew Rybnicki. W 2019 roku do granic administracyjnych miasta doprowadzono kolejkę wąskotorową w Rudach – w rzeczywistości stacja Stodoły znajduje się aż 8 kilometrów od centrum. W sezonie warto podjechać autobusem do Rud, gdzie znajduje się zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej oraz pocysterski zespół klasztorno-pałacowy z parkiem krajobrazowym.

Kolejka Rudy

Pociąg Rybnik Stodoły – Rudy (fot. Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach/Facebook)

7. Kierunek Kluczbork

Najmniej popularna trasa wśród turystów, bowiem nie jest szczególnie atrakcyjna, jeśli chodzi o turystykę miejską. Po drodze mijamy bardzo ładny przystanek kolejowy w Bukowie. Szkoda, że nie zrewitalizowano całkowicie linii Jełowa – Namysłów z uwzględnieniem ruchu pasażerskiego. Osobiście polecam zwiedzanie Byczyny, dokąd dojedziemy pociągiem z Kluczborka.

Kluczbork (fakultatywnie) – ważny węzeł kolejowy. Zabytkowy dworzec kolejowy położony kilkaset metrów od centrum miasta. Można zobaczyć rynek, zabytki sakralne – kościół pw. Zbawiciela, kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, zachowane fragmenty murów obronnych, Muzeum im. Jana Dzierżona w Bramie Krakowskiej, pojedyncze zabytkowe budynki. 4 kilometry na na wschód od centrum miasta drewniany kościółek cmentarny Podwyższenia Krzyża Świętego w Ligocie Górnej; 5 kilometrów na północ od centrum miasta kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Kujakowicach Górnych.

Byczyna – ze stacji do centrum Byczyny idzie się około 10 minut. Byczyna to ładne miasteczko, którego centrum otoczone jest niemal w całości murami. Zachował się fragment fosy. W centrum panuje niepowtarzalna atmosfera i pomimo widocznych oszpeceń w postaci zabudowy z czasów PRL-u, zdecydowanie warto odwiedzić to miasteczko.

Kępno (fakultatywnie) – węzeł kolejowy, jeden z dwóch dwupoziomowych dworców kolejowych w Polsce. Zabytkowy budynek dworca. Z dworca do centrum miasteczka należy pokonać około 1,5 km. W centrum Kępna zobaczymy między innymi rynek, Muzeum Ziemi Kępińskiej, kościół pw. św. Marcina i zabytkowy budynek Poczty Polskiej.

Pociągiem z Opola – podsumowanie

Lista zawiera najważniejsze miejsca, dokąd można zaplanować wycieczkę jednodniową pociągiem z Opola. Ponadto można pojechać zobaczyć najstarszy w Polsce żelazny most wiszący w Ozimku, a weekendowe pociągi dowiozą nas do stacji Głuchołazy, choć łatwiej dojechać tu pociągiem z Republiki Czeskiej. Atrakcje miasta to oba zaniedbane dworce kolejowe, rynek, Wieża Bramy Górnej, kościół pw. św. Wawrzyńca i inny kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, kościółek pw. św. Rocha, fragmenty murów obronnych, droga krzyżowa, dawna dzielnica zdrojowa i tężnia solankowa. Szkoda, że pociągi krajowe nie dojeżdżają tu na co dzień.

Głuchołazy

Głuchołazy z lotu ptaka (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: