Kolej na Podróż

Pociągiem do Paryża – przewodnik (2021)

Dojazd pociągiem do Paryża nie należy do najłatwiejszych i najtańszych. Kursuje bezpośredni pociąg Warszawa – Paryż przez Berlin, ale uruchamiają go koleje rosyjskie jako pociąg komercyjny i podróż tym pociągiem jest bardzo droga. Najlepsza opcja to podróż z przesiadką w Berlinie i Kolonii. Być może w przyszłości zostanie reaktywowane połączenie nocne z Warszawy w kierunku Kolonii, co umożliwiłoby podróż z tylko jedną przesiadką.

W artykule zamieszczam najlepsze połączenia umożliwiające dojazd pociągiem do Paryża

UWAGA!!! Informacje nie uwzględniają ograniczeń w podróżowaniu i kursowaniu pociągów spowodowanych przez pandemię. W trakcie opracowywania wpisu nie kursowała większość pociągów międzynarodowych – informacje należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń. 

Spis treści:

1. Podróż pociągiem do Berlina
2. Podróż z Berlina do Paryża (ICE + Thalys)
3. Z Berlina do Paryża pociągami Deutsche Bahn
4. Pociąg Moskwa – Paryż przez Warszawę i Poznań

1. Podróż pociągiem do Berlina

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2020/2021 podróż bezpośrednim pociągiem do Berlina możliwa jest z wielu miast Polski. Oprócz pociągów Warszawa – Berlin i Gdynia -Berlin kursuje dzienny pociąg EIC Wawel Kraków – Berlin przez Opole i Wrocław. Po normalizacji sytuacji epidemiologicznej można będzie także dojechać nocnym pociągiem z wagonami z Przemyśla do Berlina.

Na większość z wymienionych pociągów można zakupić bilety promocyjne, w trakcie opracowywania artykułu nie było informacji o promocjach na pociąg dzienny Kraków – Berlin. Podróż pociągami międzynarodowymi PKP Intercity jest szybka i wygodna, o wiele lepsza niż podróż autobusem.

Do Berlina łatwo także dojechać pociągami ze Szczecina i Kostrzyna nad Odrą.

Najtańsze bilety promocyjne na pociągi PKP Intercity kosztują:

Warszawa – Berlin – 24,90 EUR
Poznań – Berlin – 14,90 EUR
Gdańsk – Berlin – 24,90 EUR
Bydgoszcz – Berlin – 24,90 EUR

Są to bilety drugiej klasy na konkretny pociąg. Nie podlegają wymianie ani zwrotowi. Bilety według taryfy bazowej są znacznie droższe, np. bilet Poznań – Berlin kosztuje 39,80 EUR, a Bilet Warszawa – Berlin 52,60 EUR.

Bilety na pociąg do Berlina kupujemy na stronie PKP Intercity.

Więcej informacji: Jak dojechać pociągiem do Berlina – przewodnik

2. Pociągiem z Berlina do Paryża (ICE + Thalys)

Drugi krok podróży pociągiem do Brukseli to podróż z Berlina do Paryża. Jeśli chcemy pokonać trasę pociągiem, musimy kupić bilet na pociąg IC lub ICE z Berlina do Kolonii, a później na pociąg bezpośredni Thalys z Kolonii do Paryża. Możliwa jest również druga opcja, którą opiszę w rozdziale poniżej.

Tanich biletów na odcinek Berlin – Kolonia (można również zakupić bilety na odcinek np. Poznań – Kolonia) należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.  Polityka cenowa Deutsche Bahn oparta jest na zasadzie elastyczności cen – z im większym wyprzedzeniem kupujemy bilety, tym są tańsze.

Odcinek Kolonia – Paryż pokonujemy w pociągu Thalys, bilet na ten odcinek kupujemy na stronie www.thalys.com. Pociągi Thalys to wymagające modernizacji stare składy TGV. Nie jechałem nimi, ale niezbyt mi się podobały. Dostępne są również bilety promocyjne.

Thalys - wagon barowy

Pociąg Thalys – wagon barowy i klasa Comfort 2

3. Z Berlina do Paryża pociągami Deutsche Bahn

Możliwy jest dojazd z Berlina do Paryża pociągami Deutsche Bahn. Kursują pociągi TGV Frankfurt nad Menem – Paryż (na odcinku niemieckim obsługiwane przez Deutsche Bahn). Wyszukiwarka kolei niemieckich wyszuka połączenie umożliwiające dogodną podróż z Berlina z przesiadką we Frankfurcie nad Menem.

W trakcie opracowywania artykułu istniało wygodne połączenie dzienne, dzięki któremu podróż pociągiem do Paryża z Berlina trwała tylko 8 i pół godziny, a z Poznania można było dojechać w ciągu 12 godzin.

Koleje niemieckie Deutsche Bahn posiadają w swojej ofercie bilety promocyjne na przejazdy do Francji. Podczas opracowywania artykułu bilet Berlin – Paryż kupowany z tygodniowym wyprzedzeniem kosztował 47,90 EUR, podczas gdy za kupowany kilka godzin przed odjazdem trzeba było zapłacić 210,90 EUR.

W niektóre dni, w zależności od dnia tygodnia i pory roku, kursują dodatkowe pociągi i będzie możliwa podróż na tej samej zasadzie na przykład z przesiadkami w Hanowerze i Karlsruhe, gdzie przesiądziemy się na pociąg Stuttgart – Paryż.

Tanich biletów na pociąg Berlin – Paryż (można również zakupić bilety na odcinek np. Poznań – Kolonia) należy szukać w wyszukiwarce połączeń kolei niemieckich.

Pociągiem do Paryża - TGV

Najczęściej spotykane wnętrze drugiej klasy pociągów TGV z Niemiec do Francji

4. Pociąg Moskwa – Paryż

Możliwa jest również podróż pociągiem Moskwa – Paryż w wagonie sypialnym. Podróż odbywa się w komfortowych, klimatyzowanych wagonach sypialnych kolei rosyjskich. Nie jest jednak tania. Jak wynika z cennika opublikowanego na stronie PKP Intercity ceny biletów są następujące:

Bilet Warszawa – Paryż: 231, 28 EUR
Bilet Poznań – Paryż: 218,68 EUR

Jeśli uda nam się trafić na najtańsze bilety promocyjne, podróż pociągiem do Paryża z Warszawy wyniesie nas 72,80 EUR. Oszczędność jest więc duża. Jadąc natomiast pociągiem nocnym oszczędzamy na kosztach noclegu.

Istnieje jeszcze kilka sposobów na dojazd pociągiem do Paryża z kilkoma przesiadkami i wykorzystaniem pociągów lokalnych, ale to raczej propozycja dla miłośników kolei lubujących się w tego typu podróżach.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Jak dojechać pociągiem - seria artykułów
Pociągiem do Wiednia | Pociągiem do Berlina | Pociągiem na Ukrainę
Pociągiem do Czech | Pociągiem na Słowację | Pociągiem na Litwę
Pociągiem na Białoruś | Pociągiem na Węgry | Pociągiem do Chorwacji
Pociągiem do Czarnogóry | Pociągiem do Słowenii | Pociągiem do Serbii
Pociągiem do Bośni i Hercegowiny | Pociągiem do Włoch | Pociągiem do Brukseli
Pociągiem do Amsterdamu | Pociągiem do Londynu | Pociągiem do Paryża
Pociągiem do Szwajcarii | Pociągiem do Łotwy
Paryż

Paryż (fot. Bogitw, Pixabay.com)

%d bloggers like this: