Kolej na Podróż

Pociągiem do Turcji – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Turcji. Ze względu na budowę nowej linii kolejowej pomiędzy Budapesztem a Belgradem i dodatkowo prace na odcinku Belgrad – Nisz, dojazd pociągiem do Turcji jest możliwy tylko przez Rumunię.

Opracowanie obejmuje rozkładowe pociągi do Turcji. Kilka razy w roku kursuje także pociąg wycieczkowy Villach – Adrianopol (Edirne), który jedzie przez Słowenię, Chorwację, Serbię i Bułgarię. Do Villach łatwo dojedziemy pociągami z Wiednia. Pociąg Optima Express zestawiony jest ze starych wagonów z miejscami do leżenia i sypialnych, nie polecam go więc w upały.

Szczegółowe informacje na stronie www.optimatours.de.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023

Pociągiem do Turcji – plan podróży

Pociągiem do Turcji można się dostać korzystając  z przesiadek w Budapeszcie i Bukareszcie. Najlepiej podróżować z biletem Interrail. Jedzie się długo, dostępne są bilety promocyjne, a pociąg z Bukaresztu do Turcji kończy bieg na stacji Halkali, skąd można kontynuować podróż w głąb Turcji jednym z dwóch połączeń KDP lub podjechać pociągiem podmiejskim do centrum miasta.

Etap 1 – pociągiem do Budapesztu

Z Polski do Budapesztu kursują pociągi dzienne i nocne. Pociągi zestawione są często z wagonów jadących w różnych kierunkach, dlatego dużo osób może mieć trudności ze zorientowaniem się w rozkładzie jazdy. Bezpośrednio do Budapesztu dojedziemy między innymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Przemyśla, czy Terespola. W ofercie PKP Intercity dostępne są bilety promocyjne Super Promo International, dopłaty do kuszetek i wagonów sypialnych są na przyzwoitym poziomie.
Ceny najtańszych biletów SuperPromo International:

Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR (2 klasa); 29,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Budapeszt – 14,90 EUR (2 klasa); 24,90 EUR (1 klasa)

Bilety promocyjne są imienne, bezzwrotne, sprzedawane na konkretny pociąg. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów promocyjnych, w sprzedaży pojawiają się bilety z drugiego szczebla cenowego, czyli droższe o 5 euro. Potem następny szczebel cenowy itd. . W rzeczywistości im szybciej kupujemy bilety, tym większe szanse na trafienie na najtańsze.

Biletów należy szukać na stronach www.intercity.pl oraz jegy.mav.hu

Pociągiem na Węgry

Pociąg Terespol – Budapeszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Pociąg do Budapesztu

Węgierski wagon bezprzedziałowy drugiej klasy, spotykany w pociągach z Polski do Budapesztu (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Etap 2 – z Budapesztu do Bukaresztu

Pomiędzy Budapesztem a Bukaresztem kursują pociągi dzienne i nocne. Czas przejazdu jest bardzo długi. Najtańsze bilety z Budapesztu do Bukaresztu kosztują 26,30 EUR, wybierając podróż pociągiem nocnym warto dopłacić za bilet do wagonu z miejscami do leżenia (ok. 15-20 EUR) lub wagonu sypialnego (ok. 25 EUR za miejsce w przedziale 3-osobowym).

Bilet na trasę Budapeszt – Bukareszt kupowany z miesięcznym wyprzedzeniem kosztował 26-36 euro, w zależności od pociągu.

Biletów należy szukać na stronie jegy.mav.hu

Możliwy jest także dojazd pociągiem z Budapesztu do Timisoary (ceny biletów promocyjnych zaczynają się od 13,10 EUR) i stamtąd pociągiem nocnym do Bukaresztu. Na trasie Timisoara – Bukareszt pociągi nocne uruchamiają dwaj przewoźnicy: CFR Calatori i AstraTransCarpathic.

Bilety na pociągi CFR Calatori można kupić na stronie internetowej przewoźnika.

Informacje o pociągach AstraTransCarpathic dostępne są na stronie internetowej www.astratranscarpatic.ro.

Kolej w Rumunii – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Rumunii

Pociąg Budapeszt – Bukareszt (fot. Hubert Zebrowski – nadesłane)

Etap 3 – pociągiem z Bukaresztu do Turcji

W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2023/2024 codziennie kursuje bezpośredni pociąg dzienny Bukareszt – Halkali. Pociąg wyjeżdża z Bukaresztu kilka minut przed jedenastą, a do Halkali dojeżdża rano. To duże ułatwienie, ponieważ przez kilka ostatnich lat pociąg Bukareszt – Stambuł kursował tylko w wakacje, po ogłoszeniu.

W składzie pociągu przez większą część roku na pewno jest komfortowy wagon sypialny kolei tureckich z przedziałami dwuosobowymi. Nie wiadomo, jak z resztą wagonów, być może w wakacje skład pociągu będzie inny.

Bilety można kupić w rumuńskich kasach międzynarodowych. Można też spróbować zakupu przez sklep z biletami międzynarodowymi kolei rumuńskich, ale nie mogę gwarantować, że będzie działał poprawnie.

Jeśli pociąg Bukareszt – Stambuł dojedzie na stację Halkali bez opóźnienia, można kontynuować podróż w głąb Turcji pociągiem Stambuł – Ankara. Jest to pociąg Kolei Dużych Prędkości, podróż jest bardzo wygodna. Przy odrobinie szczęścia możemy zarezerwować wcześniej bilety na słynny Dogu Ekspresi i dojechać z Polski do Ankary i dalej do Kars.

Ze stacji Halkali można dojechać pociągami podmiejskimi i metrem do centrum Stambułu oraz dworca Sirkeci

Rozkład jazdy pociągów Stambuł – Ankara na stronie kolei tureckich. (może działać lub nie)

Pociągiem do Turcji

Stambuł (fot. pixabay)

Pociągiem do Turcji – koszty

Jeśli uda nam się upolować najtańsze bilety, koszty podróży pociągiem do Turcji nie będą wysokie.

Zestawienie:

Warszawa – Budapeszt – 19,90 EUR
Budapeszt – Bukareszt – 26,30 EUR
Bukareszt – Stambuł – 53 EUR

Razem: 99,2 EUR, czyli około 100 EUR

Oczywiście to najniższa możliwa cena, przy kupnie najtańszych biletów z pul promocyjnych oraz podróży w wagonie sypialnym jedynie na trasie Bukareszt – Stambuł. Jeśli rozpoczynamy podróż np. w Krakowie i Katowicach, za odcinek z Polski do Budapesztu zapłacimy o 10 euro mniej.

W rzeczywistości trzeba się przygotować na znacznie wyższy wydatek. Realnie, kupując z dużym wyprzedzeniem bilety na pociągi Warszawa – Budapeszt i Budapeszt – Bukareszt, zapłacimy 10 euro więcej za bilet na każdy z nich. Do tego przydałoby się wyspać, więc kolejne 50 euro na miejsca w wagonach sypialnych lub kuszetkach. Łącznie wychodzi około 170 euro.

Wiadomo, przelot samolotem z Polski do Turcji będzie znacznie szybszy i często tańszy, ale taka podróż to podróż marzeń. Plan podróży można zmodyfikować w taki sposób, aby mieć czas na zwiedzanie niektórych mijanych miast, co będzie się wiązało z koniecznością wykupienia miejsca w obiekcie noclegowym. Coś jednak trzeba z życia mieć.

Pociągiem do Turcji – jak było dawniej

Dawniej dojazd pociągiem do Turcji był możliwy również przez terytorium Serbii. Można było dojechać dziennym pociągiem Budapeszt – Belgrad i dalej kontynuować podróż pociągiem nocnym Belgrad – Stambuł do stacji Sirkeci w europejskiej części Stambułu.

Można było także z Belgradu pojechać pociągiem nocnym do Salonik, a stamtąd pociągiem nocnym Saloniki – Stambuł do stacji Sirkeci. Pociąg Bukareszt – Stambuł także kursował. W Rumunii wtedy honorowano bilet Balkan Flexipass i przy umiejętnym rozplanowaniu podróży, korzystając z wagonów sypialnych, można było zaplanować ciekawą wycieczkę po najważniejszych miastach Bałkanów, lub pojechać ze Stambułu pociągiem do Damaszku, Mosulu, albo Teheranu, dopłacając niewielkie pieniądze.

Planowałem odbyć podobną podróż w kwietniu 2010 roku, ale moje plany pokrzyżował wybuch islandzkiego wulkanu i masowe odwoływanie lotów, przez co nie było miejscówek w pociągach do Turcji. Nigdy nie będę miał okazji powtórzyć takiej podróży.

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli uważasz, że treści publikowane na stronie są przydatne i ułatwiają podróż, możesz mnie wesprzeć drobną darowizną (5 zł). Dla takich pasjonatów jak ja nie ma miejsca w dzisiejszych czasach – rzetelność i uczciwość przegrywają z lansem, blichtrem oraz pogonią za sensacją, więc bez wsparcia czytelników strona nie przetrwa. 

%d bloggers like this: